Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476966/bmid_spasitel-TPX-476966.jpg 5 1728 1728

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

Lukasitch
14.01.2022 4 z 5

Po zklamání ve formě Artemis přichází výrazné zlepšení. Andy vzal ingredience z Marťana, přidal špetku něčeho navíc a pořádně promíchal. Vzniklo něco velice podobného s odlišnou příchutí.
Bylo to strhující, pohlcující a neodložitelné? Nikoliv. Ale bylo to super, zábavné a poučné. I když těch technických věcí (a stránek) by se dalo ubrat, v poslední čtvrtině už jsem jel na setrvačnost.

Awča
13.01.2022 5 z 5

"Úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství" - tentokrát s anotací vřele souhlasím.
Marťana jsem shlédla v kině, Artemis jsem přečetla a Spasitele jsem poslouchala jako audibook (výborný Lukáš Hlavica). Bylo to skvělé "počtení". Bavilo mě úplně všechno, příběh byl promyšleně vystavěný. Současnost i prostřihy do minulosti, začátek mise, těžkosti, ve kterých se většinou našlo i něco vtipného, technické popisy i trocha biologie, dohromady napínavý mix.
A přiznám, že na závěr jsem si i poplakala.

Radous
12.01.2022 5 z 5

Neotřele napsáno, neotřele přeloženo. Opět nezvyklá ich-forma. Andy od Marťana rozhodně laťku nesnížil. Něco mi sice přišlo trochu (víc) přitažené za pačesy, ale co no. Bavil jsem se rozhodně nadmíru. Velký respekt za chemii a fyziku, o které tam bylo docela zajímavě pojednáno! Jsem zvědavej na film.

papeha
11.01.2022 5 z 5

Skvělá kniha! I když nečtu sci-fi, moc se mi kniha líbila, přestože je hodně podrobná v popisu technických zařízení a pokusů, které hlavní hrdinové vykonávají. Pro mě to byla originální kniha. Doporučuji i těm, kteří tento žánr nečtou.

NiNo
11.01.2022 5 z 5

Páni. Dlouho mě žádná kniha takhle nedostala. Výborné sci-fi. Hodně technické, což může spoustu čtenářů odradit, ale mě to naopak bavilo. A ten pohádkový nádech, který zmiňují ostatní v komentářích? Pro mě osvěžující změna oproti takovým dílům jako je Vzpomínka na Zemi apod. Občas to chce špetku naděje, abychom se neutopili ve všech těch příbězích "apo" a "post-apo", které vycházejí jak na běžícím pásu. Doporučuji!

lazarus
10.01.2022 5 z 5

Zábavné, docela vtipné a plné originálních i když logiku drásajících detailů. Spasitel je velmi technické sci-fi ve stylu N.Stephensona, G.Egana či A.C.Clarka. Tam kde Marťan byl urputně realistický a Artemis naopak slušně přestřelená, tam je další počin pana Weira něčím mezi. Povedenou cestu za záchranou lidstva autor neprokládá oproti předchozí knížce žádnou vatou a tak potěšil mé scifícké srdéčko mnohem víc. Spasitel mě hodně připomněl obdobně povedenou záležitost Jejich moře od J.Cambiase. Ale nebudu spoilovat, kdo přečte a zná tak mu to taky asi docvakne
Doporučuji NEČÍST zdejší komentáře před samotnou knížkou, protože některá kopyta tady zase tradičně vykvákávají důležité momenty překvapení v příběhu!

ReginaS.
10.01.2022 5 z 5

Skvělé! Po dlouhé době knížka, která mě opravdu zaujala a nutila číst a číst. I když tam bylo hodně matematiky, fyziky, chemie, astronomie a techniky, nakonec jsem vše pochopila a možná se i něco naučila. Příběh parádní, postavy příjemné, fakt jsem si to užila!

HerrPilot
09.01.2022 4 z 5

Od narození jsem háklivý na ony pečetě na obalech knih s nápisem „BESTSELLER“, stejně jako na mini-recenze známých autorů, kteří zcela nezištně napíšou „SKVĚLÉ, ÚŽASNÉ“ i na manuál k dobře marketované pračce.
Nicméně premisa Spasitele spolu s údajnou přítomností tvrdé vědy mne přiměla, abych zase projednou neinvestoval do nadbytečného jídla nebo prezervativů, a upřednostnil raději knihu. No a po dočtení toho nelituju.
Spasitel je dobrým čtivem. Ne Solaris dobrým, ani 2001 dobrým (rozuměj: kšandy to člověku mimo stratosféru neodpálí), přesto je to čtivá záležitost, sázející spíš na vědu a techniku, než na prokreslování charakterů (snad kromě Grace), což u sci-fi ani tak moc nevadí. Dokonce i typický americký humor je zde nadávkován poměrně střídmě, a konec je vyřešen docela pěkně.
Jako menší mínus vnímám emzáka Rockyho, který dost často působil jak deus-ex machina.

Jsem rád, že jsem se k tomu dostal. Jsem rád, že hard sci-fi dnes nezahynula. A doufám, že příští Weirova kniha nepodleze pod Spasitelovy standardy.

pazdy15
09.01.2022 5 z 5

Nevím ... vůbec nevím jak začít a nechci tu psát romány, ale A. Weir ví, jak zaujmout!!! Strašně se mi to líbilo, zamiloval jsem si Rockyho, zasmál se a i si pobrečel. Tahle kniha má vše, co si může náročný čtenář přát :) Nejradši bych tu psal, jak miluju Andyho styl psaní, jeho literární niance, chytrost a schopnost vlákat do děje a nepustit - no úplně mi to vyrazilo dech. A už dlouho hledám nějaký bombový a pěkný konec knížek - a našel jsem Spasitele. Marťan, Spasitel... víc takových!!!

boxas
08.01.2022 5 z 5

Jaká je kniha Spasitel Otázka
Dobrá, dobrá, dobrá Vykřičník Vykřičník Vykřičník

Pomalu, ale jistě se ze mne stává fanoušek Andyho Weira.
Spasitele jsem "dorazila" dnes v jednu hodinu v noci, protože jsem nechtěla čekat až na ráno, abych se dozvěděla, jak to všechno dopadne.

Líbil se mi Marťan, celkem mě bavila Artemis, ale obě knihy přebil zatím poslední Spasitel.
Společný je napínavý děj a v každé z knih jsem se dozvěděla něco z fyziky, matematiky, chemie a dalších přírodních věd. Zvlášť u Spasitele jsem si uvědomila, že mi autorův trochu vědecký styl vyhovuje a to, co se dozvím jaksi navíc, není na překážku a vůbec mě to neodrazuje od dalšího čtení.
Připouštím, že se vlastně jedná o pohádku pro dospělé, ale všechno v knize má určitou logiku, dynamiku, a tak autorovi lehce uvěříte, že tohle by se koneckonců "mohlo klidně stát".
Párkrát jsem posmutněla, mnohokrát se zasmála, trochu popřemýšlela o přátelství a spolupráci bez nánosu všech těch obvyklých propagandistických keců, trochu jsem se "vzdělala", ale hlavně jsem se skvěle bavila!
Jen tak dál, pane Weire, a klidně i větší kapky!
Potlesk Potlesk Potlesk
Mávám pařátem a těším se na další vaše knihy!

Hakate
07.01.2022 5 z 5

Další skvělé dílo z pera A.W.,
Humorné, zábavné, skvělé a originální sci-fi. že začátku mi trochu trvalo, než jsem se začetla a chvílemi jsem si říkala, že už to není tak dobré jako Marťan a Artemis .. ale jakmile se na scéně objevil Rocky, vše již bylo na správném místě a o humor nebylo nouzi. Rockyho si člověk ihned zamiluje. A spolu s Rylandem řešíte nástrahy a problémy se záchranou obou planet. Po dlouhé době mě opravdu zamrzlo, že kniha končí a tak končí i tento skvělý příběh.

harena
07.01.2022 5 z 5

V ý b o r n é sci-fi laděné do pohádky, kde si ještě zopakujeme své školské znalosti z druhého stupně. Napínavý, dojemný příběh psaný s humorem a vlídností, protože po přečtení knihy ve vás zůstává stejně příjemný pocit, jako po shlédnutí filmu E.T. nebo Číslo 5 žije. Cestovala jsem celou dobu s Rylandem a Rockym, řešila s nimi tauméby v generátoru, stabilizovala s nimi oběžnou dráhu a s úsměvem a dojetím s nimi došla na konec knihy. Plánovala jsem si čtení ještě na druhý den, ale ne, nešlo to, dočetla jsem až pozdě v noci. Jen je škoda, že tu A. Weir nepopsal, jak Ryland vysvětluje Rockymu relativitu, rychlost lodi a rozdílné plynutí času. Třeba bych to konečně pochopila. Tleskám, skvělý zážitek!

DavCnuk
06.01.2022 5 z 5

Ačkoliv Marťan byl první a Spasitel mu je v lecčems podobný, tohle se mi líbilo snad ještě o kousíček víc. Kniha se sice nevyhnula určitým klišé a občas trochu nadbytečnému humoru za každé situace, nicméně všechno převyšuje nesmírně napínavý příběh a hlavně to, jak je i přes všechny ty podrobné vědecké popisy poutavě napsán. "Super super super!", "Dej pěst."

Boboking
06.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Skutečně zábavné a originální. Science fiction, kde hlavní roli hraje jak ono "science", tak i to "fiction". Zatímco v Marťanovi to byl člověk versus Mars, zde je to člověk versus celý vesmír, a k tomu jako jediná záchrana před zánikem lidstva. A opravdu výborná postava mimozemšťana. Doporučuji

kokosek
05.01.2022 5 z 5

Tohle byla jízda. A opravdu rychlá, skoro rychlostí světla. Artemis nebyla špatná scifi ale nebyla tak dobrá jako Marťan. Ale Spasitel je jiná liga, skoro bych řekl, že je to jiná soutěž. Technik ve mě měl vánoce i když vánoce ještě nebyly a vlastně i když skončily. Jo když to budu rozebírat do detailů, tak tam bude chyb jak máku, ale koho to zajímá. Tohle je scifi ne dokument.
Kdo chce syrovou technickou scifi tak ji tady najde. A prolínání dvou časových pásem je bonus navíc.

eliska5154
05.01.2022

Krásná kniha, jako obvykle velmi dobře zpracovaná, rozhodně se těším na další knihu autora.

zahadum
05.01.2022 5 z 5

Vianoce 2021,
pod stromčekom kopec kníh ale ja sa zameriavam len na jednu jedinú ktorá mi prišla poštou a týmto tú milú osôbku ktorá ma obdarovala pozdravujem a ďakujem jej za krásny darček !
Máte radi šach ?
je to proste kráľovská hra, má svoje pravidlá ktorými sa riadi a bez ktorých by to nebol šach a dokonca ani hra.
Kto rieši ,že kôň skáče do L ? nikto a načo aj ? pravidlá šachu vyžadujú aby kôň skákal do L. A basta !
prečo začínam o šachu ? pretože ak si chcete vychutnať knihu Spasiteľ tak musíte akceptovať jej pravidlá a potom sa budete kráľovsky baviť. V opačnom prípade to nebude dobrý príbeh. Táto kniha je plná bludov a fabulácii ! Táto kniha má toľko nelogických vecí, že sa zastavuje rozum. Je plná protichodných informácii ktoré autor natlačil na malý priestor a chce aby sme sa tvárili, že to môže a musí fungovať!
A basta !
Báchorky o klimatických zmenách nejdem spomínať lebo to nestojí za reč, sú už na smiech. Samozrejme okrem istej šialenej dievčiny zo Švédska.
Nebudeme teda riešiť ani technické udalosti na Sahare a v Antarktíde, nebudem spoilovať.
Jednoducho je zbytočné rozoberať a analyzovať čo je možné a čo nemožné, nemá to význam keďže čaro a krása tejto knihy sú niekde inde. Netreba sa pozastavovať nad milión a jednou šťastnou náhodou.
V prvom rade sa jedná o famózny veľkolepý príbeh, originálne pojatý, grandiózne opísaný. Zároveň je napísaný prísne šetrným ale logickým štýlom, ani veta ani slovko nie sú zbytočné !
Ak ste čítali Marťana ste doma, len tentokrát je prúser o trošku väčší, vôbec nebudem preháňať ak napíšem, že má galaktické rozmery.
Marťan je špičkový príbeh vo svojej kategórii a Spasiteľ je jeho bohom vo všetkých kategóriách. Živý príbeh ktorý rastie a rastie každou vetou každé ďalšie slovo exploduje dopredu a tlačí príbeh priam rýchlosťou svetla do finále.
Začneme nevedomosťou rovnako ako náš hrdina ktorý sa volá( nevie to ) a nevieme to ani my ako čitatelia. Nevie kde je a ani my nevieme. Samozrejme ani prečo tam je, sme proste na tom rovnako a čo je veľmi vzrušujúce. Páči sa mi ako autor využil formu flashbackov ako formu spomenutia si nášho hrdinu. Originálne, funkčné, plní účel ! Bravó !
Náš hrdina je nielen šikovný, duchaprítomný, vedecko technicky zdatný ale on je aj rovnako vtipný aj keď ten humor je miestami čierny sarkazmus. Nikdy ale nie je rušivý a vždy trefne okomentuje nejakú väčšinou neradostnú udalosť.
Postupne ako sa vracia pamäť sa dozvedáme všetko podstatné a tu by som to už nechcel rozoberať vzhľadom k tomu ako je príbeh mnohovrstevný a prelína sa minulosť a súčasnosť aby sa stretli v jednom určitom nám známom bode.
Anotácia knihy síce prezrádza kopec z toho čo chcem utajiť lebo verím, že tak ako ja si knihu rovno zoberiete a prečítate ju skoro na jeden záťah. Veril som tomu, že ak Marťan bol skvelá kniha tak mi hodnotenia tu rýchlejších kolegov hovorili, že toto bude o nejaký ten level lepšia kniha. Neklamali ! Toto je o jednu astronomickú jednotku lepšia kniha ako bol Marťan !
Ako sa blíži koniec knihy ide dramaticky dopredu aj dejová línia ktorá je neskutočne napínavá a mal som miestami pocit, že nesedím ale stojím od napätia. Koniec knihy je proste jedno veľké grandiózne finále kedy už nedýchate a ....možno niektorým začne " presakovať obličaj "
Rozhodne za mňa je to u mňa kniha roku 2021 a vo svojej kategórii sci-fi ju radím medzi vrcholové diela.
Hlavne zahoďte všetky sprosté otázky na tému logika. Kôň tiež predsa neskáče do L a predsa to, že skáče do L v hre šachy dopomáha k tomu , že je to kráľovská hra. A táto kniha rozhodne kráľovská je a dlho ju z hlavy nepustíte. Ja teda rozhodne nie. A basta !

zaranda
04.01.2022 5 z 5

Málokterá kniha mě natolik chytne doslova od prvních stran. Sice situace, ke kterým docházelo v poslední třetině knihy už byly na můj vkus místy až trochu moc, na druhou stranu ono "co by se mohlo pokazit" známe často i tady na Zemi, natož ve vesmíru :-)
Každopádně se četla jedním dechem a všem fanouškům tohoto žánru vřele doporučuji k přečtení.

klikas
03.01.2022 5 z 5

- Jáká kniha "Spasitel". Otázka.
- Výborná, výborná, výborná. (potlesk neslyšícího)

Tamten
02.01.2022 4 z 5

Trochu mi to připomíná Sherlocka Holmese - je nějaký problém, hrdina dostane jednu geniální myšlenku, jak jej řešit (i když je stejně pravděpodobná jako tisíc jiných) a vždy trefí tu správnou a vyřeší to. Skvěle by kniha fungovala jako učebnice fyziky pro školáky. Ale nutno přiznat, že je to čtení netradiční, zábavné a čtivé, takže "příliš šťastné náhody" lze odpustit.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir