Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476966/bmid_spasitel-TPX-476966.jpg 5 1728 1728

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

Kaashul
02.01.2022 5 z 5

Spasitel je jako Marťan a trilogie Problém tří těles po americku. A je to úplně boží! Můj vnitřní geek se raduje jak blázen.

jonasr1
02.01.2022 5 z 5

WOW! Oceňuji technické detaily!

SONP
02.01.2022 5 z 5

Ševče, drž se svého kopyta - této zásady se Andy Weir držel a po pokusu s ušpiněnou sci-fi v románu Artemis se vrátil s další sólo kosmonautickou odysseou. A tento návrat mu sakra vyšel. Příběh jako takový je jednoduchý až triviální, opět zde máme dnes velmi populární téma s umírající Zemí. Ovšem to, co Spasitele učinilo knihou, kterou jsem nedokázal odložit a kterou jsem četl v noci, ve dne a zkrátka pořád, jsou dvě věci. Jednak jistá dojemnost v setkání, které hlavní hrdina zažije (nechci spoilovat), a jednak obrovské, ale opravdu obrovské množství myšlenkových experimentů, které se lnou celou knihou v kvantitě, kterou jinde nezažijete. V emocionální rovině i ve vykreslování postav urazil autor od spíš suššího Marťana kus cesty. Snad jen těch čísel na mě bylo trochu moc - v závěru knihy třeba naleznete pasáž o rotaci lodi a jejích výpočtů, která zabrala snad dvě strany. Za to srážím půl hvězdičky, ale jinak pro fanoušky hard sci-fi povinnost. A že je to utopická pohádka? To vyprávějte někomu jinému, kdo nevyrostl na E.T., Starmanovi a Číslo 5 žije. 90%!

Pampalini
02.01.2022 5 z 5

Hodnocení si žádá hodně superlativů a ty nemám v oblibě. Na počátku byl civilní marťan, který i díky filmu oslovil i ty, kteří sci-fi ignorují. Teď šel ještě dál. Vybudoval příběh, který se řadí k tomu nejlepšímu ne jenom v žánru. Minimalistické opisy postav, jejich charakter je daný konáním. Hodně technických informací, astrofyziky, chemie, hypotéz. Na první pohled zalíbení naleznou jenom šprti. Pastí je mohutná marketingová podpora - knihu nabízí všude (k tomu s podbízivým a tuctovým názvem, který nevychází z originálu). Technokratické a akademické prostředí je jevištěm pro hru, která chytne za srdce.

Stauff
01.01.2022 5 z 5

Jsou knížky, které se dobře čtou, jsou označovány za bestsellery, mají vysoké hodnocení čtenářů a po pár měsících od přečtení si nikdo moc nevybavuje jejich děj, zápletku, vtípky, poselství (pokud nějaké mají). No a pak jsou knihy, které z hlavy prostě nedostanete. Do této kategorie jednoznačně spadá i Spasitel. Mnozí ho srovnávají s Marťanem. Určitá podobnost tam je, ale Spasitel je lepší. Hlavní hrdina není stoprocentní hrdinný klaďas, je to člověk s chybami, bojí se věcí, kterých se obvykle lidi bojí je osamělý a nejvíc na světě ho baví učit děti.
Události, ke kterým dochází u hvězdy Tau Ceti mně nedovolily odložit knížku a přestat číst. Taky jsem si musel najít tuto hvězdu v atlasu a vyhledat nějaké informace o ní.
Třeba tady: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tau_Ceti

Je to prostě dokonalý sci-fi příběh s nečekaným, ale skvělým koncem.

biki
31.12.2021 5 z 5

Pro mne nejlepší kniha roku 2021 a také jedna z nejlepších sci-fi poslední doby. V podstatě jednoduchý, ale nesmírně lidský příběh v hlavní roli s člověkem, který se stal hrdinou proti své vůli. Ano, s Markem Watneym má sice společnou nesmírnou vůli k životu a rozsáhlé vědomosti, ale jinak se dle mého názoru jedná o zcela odlišný typ postavy. V knize je řada výborně zpracovaných originálních nápadů a opět zde autor nešetří poučkami z fyziky, chemie či biologie. Závěr je však podle mého názoru propracovanější oproti Marťanovi. Knihu jsem dočetla s úsměvem na rtech a opravdu jsem litovala, že jsem se musela s oběma hrdiny rozloučit.
A hlavní poučení z knih autora? Děcka, vykašlete se na influencerské a youtuberské idoly či na pofidérní vzory celebrit showbyznisu a učte se matematiku, fyziku a jiné přírodní vědy. Nikdy nevíte, kdy se vám můžou hodit.

kruppe
31.12.2021 4 z 5

Nevidím důvod pro tolik nadšených komentářů. Byla to pěkná sci-fi pohádka. Nic víc nic míň.
Pokud jste četli Marťana, znáte i zdejšího hlavního hrdinu, v ději vás také nic nepřekvapí a i konec je očekávatelný. Poctivé 4*, ale víc ne.

pipa36
31.12.2021 5 z 5

Jak to ten Weir dělá, že při poslechu jeho knih máte pocit, že to, co slyšíte, je doopravdy možné? Před 2 lety jsme po vánočních svátcích poslouchali Marťana, takže když vyšel Spasitel, měla jsem o vánočním dárku jasno - a nebyla to jen trefa do černého, bylo to přímo terno.
Napínavé, vše výborně popsané (takže i uvěřitelné), jen ten Rocky (omlouvám se, nevím, jak se to píše - knihu jsme poslouchali)... Kdybych byla úplně sama někde v úplně jiné galaxii, tak kdyby na mě můj mimozemský přítel s Rockyho vizáží spustil "potlesk pro neslyšící", asi bych jako správná žena vzala nohy na ramena a už by mě nikdy více nikdo nespatřil :-).
Výborná a vtipná kniha, v něčem možná ještě lepší než Marťan. Vřele doporučuji!

xmilek
31.12.2021 5 z 5

Dokonalé, uvěřitelné, precizní. Byl to další z mnoha úžasných výletů za hranice toho, co si dokážeme představit. Cestoval jsem v Poslední šanci společně s Rylandem a Rockym. Poznal jsem jak fungují astrofágy a co dovedou tuaméby. Rozhodně doporučuji!

Seyris
30.12.2021 5 z 5

Precteno za dva dny. Nemohla jsem se odtrhnout a domaci povinnosti me obtezovaly, protoze jsem nemohla cist. Vrele doporucuju. Jeste dneska mi to bezi hlavou. Jsem zvedava na planovany film.

GregoryRisen
29.12.2021 5 z 5

Úžasné, napínavé. Přečteno za 2 dny. Nemohl jsem dělat nic jiného než číst a číst. Kniha mě nepustila. Vše jsem prožíval s hlavním hrdinou a kolikrát jsem mu říkal: "To nedělej! Dávej bacha! Tak tos pos..., Jo, to zvládneš!" V knize bylo i dost vtipných hlášek a pár momentů, kdy jsem vážně nadskočil radostí, že se něco povedlo. Tleskám, skvělý zážitek!

MishaEagle
28.12.2021 5 z 5

Knížku jsem dostala pod stromeček a 27. 12. jsem ji měla přečtenou. Jakkoli nečtu moc sci-fi, po zhlédnutí a přečtení Marťana jsem "dostala chuť" na další počin Andyho Weira. A příběh Spasitele mě naprosto dostal a od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Příběh počáteční beznaděje, přes meziplanetární přátelství až po neskutečně překvapivý a zcela neočekávaný konec mi přinesl krásné chvíle, momenty záchvatů smíchu i dojetí a slz v očích. Konečně kniha, po jejímž přečtení má člověk z lidstva a vesmíru vůbec tak nějak lepší pocit (stejně jako u Marťana).

Lenny33
28.12.2021 5 z 5

Těžko se o této knize píše smysluplný komentář, aniž by obsahoval ty hlavní spoilery.
Tak aspoň ve zkratce: pokud se vám líbil Marťan, tak s knihou Spasitel rozhodně nešlápnete vedle.
Už dlouho se mi nestalo, aby mě kniha takto bavila, doslova pohltila od první řádky a udržela v napětí po celou dobu čtení. Autor dokázal skvěle vystavět děj. Různé důležité informace a tajemství odkrývá čtenáři postupně a když už máte pocit, že víte aspoň to zásadní a chcete si aspoň na chvilku oddechnout, tak autor pokračuje svou krasojízdu a vám nezbývá nic jiného než hltat stránku za stránkou a napětím ani nedýchat. To že se při čtení dozvíte pár nových informací o chemii, fyzice a biologii, je jen bonus. Rozhodně mě tyto úseky nenudily, prostě do celkového textu krásně zapadaly. Úžasná kniha. (A to že nejsem fandou tématu, které se v knize časem objevilo a pak už bylo zásadní po celý zbytek knihy.)
Nepřestane mě uchvacovat, že autor dokáže napsat poutavou knihu postavenou na jednom hlavním hrdinovi. Dokázal to už u Marťana a zde toto umění jen potvrdil.
Za mě nejlepší kniha roku 2021.

mikika
28.12.2021 5 z 5

technická a vesmírná kniha i pro naprosté technické analfabety, protože Weir píše prostě božsky. letošní vánoce strávené v jiné galaxii, s Gracem v honbě za záchranou světa. najednou si připadám jako úplný expert na astrofágy a tauméby...

bekule
28.12.2021 5 z 5

Bála jsem se že nedosáhne kvalit Marťana který mě naprosto dostal,pohltil a stal se nezapomenutelným. Naštěstí je Spasitel stejných kvalit, jen to už pro mě není takové překvapení,kdybych ho četla jako prvního stane se nezapomenutelným on a Marťan bude jen srovnatelný.Takže doporučuji všemi deseti a mé sci-fi srdíčko se tetelí .

Kochy84
27.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Já jsem teda doufal, že mi Ježíšek pod stromek přinese nového Výra, Marťan mě před lety naprosto dostal a na Artemis vzpomínám kladně, prima oddechovka o měsíci. A teď jsou vánoce 2021, já držím v ruce Spasitele a říkám si "ty vole, to je tlustý.."
Nebudu napínat, není. Weir má totiž neuvěřitelný talent vyprávění. Knížka vás do sebe vtáhne a než se nadějete, je tu konec. Jinak je tam všechno co ve správné SF má být. Hrozba přesahující globální rozměr, cizí lodě, nepodařená hibernace, drzý palubní počítač a dobrý konec. A protože je autor zároveň hodně zběhlý v popkultuře, hrdina hláškuje a i když se nachází v jiné hvězdné soustavě, začíná každý den kafem .
Asi bych teď hodně spoileroval a proto vám jen poradím: pokud máte rádi sci-fi, je to jasná volba. Pokud holdujete takovým těm knížkám "může se stát, protože věda", je to jasná volba. Pokud máte z nějakého důvodu potřebu si při čtení představovat Ryana Goslinga, je to jasná volba, v připravované adaptaci by totiž měl hrát hlavní roli.

janavom
27.12.2021 4 z 5

Napínavá scifi, trochu jsem se bála zklamání, ale to naštěstí nepřišlo. J

Luccinda
27.12.2021 5 z 5

Občas někde zmíním, že Marťan od Andyho Weira patří k mým nejoblíbenějším knížkám vůbec. Proto, kdybych měla vyjmenovat své top tři nejočekávanější knihy tohoto roku, Spasitel by byl mezi nimi. Do knížky jsem šla s obrovským očekáváním a opravdu se mi ulevilo, když se po prvních stranách ukázalo, že to žádný průšvih nebude. Tohle bylo perfektní!

O příběhu potřebujete vědět jen to, že hlavní hrdina Ryland Grace byl vyslán na vesmírnou misi, aby zachránil život na planetě Zemi. Já sama jsem si o knize nic dalšího nezjišťovala, a tak mě děj překvapoval od samého začátku. Nejvíce mě ale šokovalo, když se odhalila hlavní zápletka knihy. Něco takového jsem absolutně nečekala a popravdě jsem se i trošku bála, aby se toho tématu autor správně chopil, aby to mělo hlavu a patu. A dopadlo to skvěle.

Pokud se vám líbil Marťan, Spasitel vás stoprocentně nezklame. Andy Weir vsadil na již osvědčené prvky – hlavním hrdinou je sarkastický vědátor, který se ocitne sám na místě, na kterém by se asi nikdo z nás ocitnout nechtěl. Příběh je protkaný vědeckými popisy, které dodávají knize na uvěřitelnosti. Po celou dobu čtení si říkáte „páni, tohle by se opravdu mohlo stát“. A když už si myslíte, že je všechno na dobré cestě, autor vás rychle vyvede z omylu.

Jasně, Marťan je jen jeden. Ale myslím, že pokud bych četla Spasitele jako prvního, nejspíš by byl právě on na tom mém seznamu nejlepších knih, co jsem v životě četla. A především musím vyzdvihnout konec, který byl o tolik lepší než konec Marťana. Fakt! Něco takového jsem opravdu nečekala a ještě teď mě fascinuje, jak to mohl autor takhle vymyslet. Parádní tečka za nezapomenutelným příběhem.

gaspoda
25.12.2021 4 z 5

to byl zase výlet děkuji panu autorovi že mě někdo konečně někam vyvezl a šlo to bez zbytečného střílení a vraždění. Vědecké poučky nevaděj. Hlavní postava opět vtipná jako u Martana.Kniha čtivá od prvních listů. Při četbě jsem hodně vzpomínal na Mistra žánru A.C.CLarke který má kopec podobně chytrých knih.
Těším se co nám Andy v budoucnu naservíruje jako další příběh.

Solverino
23.12.2021 3 z 5

Tak tohle se mi až tak moc nelíbilo a do poslechu audioknihy jsem se musel nutit. Prostřední třetina poměrně dost nudná, sice spousta středoškolského učiva ve formě vaty, ale i tak spousta nelogičností v ději, kdy problémy byly milosrdně přeskočeny v ději, jinak by příběh končil opakovaně nezdarem. Hodnotím cca 70%. Poslouchal jsem jako audioknihu, kdy text četl pan Hlavinka (snad si jméno dobře pamatuju) a palec nahoru za jeho dramatizaci, moc se mi to líbilo, děkuji! :)

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir