Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476966/bmid_spasitel-TPX-476966.jpg 5 1728 1728

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

SedllY
03.12.2021 5 z 5

Wow! Andy Weir potřetí a stále v plné síle, ne-li dokonce v té nejlepší formě vůbec!
Naprosto strhující, plné podrobností a do posledního kousku promyšlené, sci-fi o záchraně Země. Tohle se musí prostě líbit skoro každému! Proč skoro každému? Je tam dost technických podrobností a pro někoho, troufám si tvrdit, může být kniha až ubíjející. Jediné menší osobní mínus by bylo za celkem useknutý, zrychlený konec. Zvládl bych klidně dalších 50-100 stran.
Andy díky a už se nemůžu dočkat další knihy!

Noonian
03.12.2021 3 z 5

Četlo se to dobře, téma je zajímavé a asi i nové, ale jinak nic moc... Je pravda že po Artemis je to hodně velký zlepšení, ale na Marťana to teda nemá ani omylem.

Zajko
02.12.2021 5 z 5

Paráda, strašně dobře se to četlo.

karol.cadex
01.12.2021 5 z 5

To bych si zas poplakala, hihi.
S autorem jsem zkušenost doposud neměla a to už musí být, abych si přečetla nějaký scifi... Tohle byla ale fakt pecka.
Grace je takovej správnej americkej chlapík se smyslem pro zodpovědnost, i když ono mu asi v jeho situaci nic jinýho nezbylo. A tak se střídavě ocitáme mezi jeho flashbacky a životem ve vesmíru, kdy mě bavily obě roviny bez rozdílu. Ty vole a najednou (to jsem byla úplně napjatá!!!) se zjeví Rocky (po přečtení nějakého komentáře tady jsem si pořád myslela, že to bude novodobá Lajka, co tam někde krouží). A jejich dialogy jsou vlastně to, co knihu posunulo o milion světelných let dál. Strašně upřímný, lidský, krásný!
Plus šíleně vědeckých termínů, který občas byly už i na mě moc, ale mělo to hlavu a patu a holt se člověk u toho musí trochu zamyslet (nebo ten odstavec přeskočit). Blížící se apokalypsu bych klidně zemi (LIDEM) přála, ne že ne.
No a ten konec, to už mi úplně naložilo. Takže já jsem spoko a od scifi si dávám zas na nějaký ten rok pokoj.

PJurista
01.12.2021 4 z 5

Andy se stal oficialně mým oblíbencen a vyhledávaným autorem. Boží to bylo!

tlllk
01.12.2021 5 z 5

Pohladí srdce každého fanúšika sci-fi, konečne kniha čo mala myšlienku, neprediktívny dej a sympatickú dvojicu hlavných postáv. Klobúk dole pred odvahou rozpútať dej s nehumanoidnými ufónmi, ktorý navyše nie sú tuctoví. Týmto si autor u mňa zaručil miestenku v zozname autorov u ktorých sledujem novinky. Kniha je písaná dosť technicky, tak ak je pre Vás mikrovlnka záhadou, asi by som siahol po niečom inom :p)

Ládja
30.11.2021 3 z 5

Takový průměr, občas mastný, občas suchý a nudný. Autor si drží úroveň čtivosti na vysoké úrovni, ale to je tak všechno. Ostatní mi nějak nesedlo. I když jsem z Marťana také nebyl nějak moc paf, tak je lepší než Spasitel.
Pár zajímavých míst se najde a občas se i člověk usměje. Úplně můj šálek to ale není...
2,5*

harrym
30.11.2021 4 z 5

Ale ano, určitě nadprůměr. Jako již tradičně, děj se odehrává ve dvou časových liniích. Problém je v nevyrovnanosti linií, ta linie ve vesmíru je samozřejmě podstatně zajímavější. V cca 2/3 knihy to už nabírá krapet nudu. V mnoha ohledech je kostra děje a pojetí příběhu velmi podobné Marťanovi. Dvě dějové linie, přeživší všeumětel využívající vědu, v půlce knihy úspěch který pak padne na hubu, ale hrdina se z toho zdárně vyhrabe. Konec je krapet zrychlený - zjevně byl několikanásobně delší, ale Weir to proškrtal, aby z toho nebyl veleromán.

Timkim
30.11.2021 5 z 5

Po Artemis jsem čekal už jen průměr. Nestalo se. Je to neskutečná jízda od první věty. Rocky byl neskutečně vtipný a když si osvojil sarkasmus, vážně jsem se nasmal. Je fakt, že technicky a vědou nepolíbeny čtenář bude mít místy problém....ale to je prostě Weir. Doporučuji poslechnout v audioknize se všemi zvuky umocňující prostředí a příběh. Vřele doporučuji. 100/100.

Merlin_CZ
29.11.2021 5 z 5

Fantastické čtení, zábavné, napínavé, fakt mě to hodně bavilo.
Nejlepší jsou rozhovory s Rockym :)

Bishamonten
28.11.2021 5 z 5

Bezpochyby zatiaľ najlepšia Weirova kniha. Zaujímavé nápady mal v každom svojom titule, ale tu sa konečne posunul aj po literárnej stránke. S infantilným humorom sa žiaľ nedokázal celkom rozlúčiť. Pôvodne som za to plánoval strhnúť hviezdu, ale nedokázal som to. Tento príbeh mi ostane ešte dlho v hlave. Možno až do filmovej adaptácie (dúfam, že rovnako vydarenej ako Marťan).

john_silver
28.11.2021 5 z 5

V lidská věda já totálně ztrácet. Člověk Weir mít hlavu jako myslící přístroj, otázka? Ale příběh u něho znova skvělý skvělý skvělý. Já bát se konec, ale nemuset, nezklamat. On bavit tři večera, úžas! Na to dát pěst od první pařát a druhý a třetí a čtvrtý pařát s kolmo palec ke strop.

NicaCola
28.11.2021 5 z 5

Při čtení této knihy jsem si připadala blbá jak tágo! Ale úplně nejvíc! :-D Ale byla to opět neskutečná jízda... Kniha byla vtipná, smutná, dechberoucí a strašně moc mě bavil autorův smysl pro humor... stejně jako v knize Marťan. Doufám, že se dočkáme také filmového zpracování:)

luculi
28.11.2021 5 z 5

Po absolvování Marťana jsem byla naprosto nadšená. Po Artemis naopak zklamaná. S těžkou obavou jsem si tedy vybrala Spasitele, do třetice všeho dobrého. A úspěšně.

Autor podle všeho nejvíce ovládá vystavění příběhu na jedné hlavní osobě a minimu vedlejších. Jak jinak nazvat, když vše sledujeme z pohledu hlavního hrdiny s minimálním přispěním těch ostatních. Ten se opět ocitá ve vesmíru sám, alespoň po nějakou dobu. A perfektně to funguje, napětí, věda, představy vesmíru a tak dále.

Samozřejmě technických věcí bylo opět hodně a někdy sledovat vše bylo nadlidským výkonem. Ale všechny tyhle pasáže, byly protkány spoustou humoru, jako v Marťanovi. A to dávalo knize takový svěží ráz... Navíc se v příběhu prolíná i časová linka z minulosti, která vysvětluje, co se dělo, proč bylo zapotřebí této mise nebo jak se Grace dostal do vesmíru. A bylo to místy dost drsné.

Hodně těžko se mi s tím loučilo. Zvlášť při tom závěru, který nám byl naservírován. Nečekané, zábavné, realistické, dramatické čtení. Vše v jednom. Takže verdikt je jasný. Stoprocentní ano a další šance autora do budoucna, že si ho zase přečtu .

Belisima
26.11.2021 5 z 5

Nechapu jak dokaze Andy vytvorit zcela uveritelny scifi pribeh. Ja jsem si tuto knizku neskutecne uzila.

jaroiva
25.11.2021 5 z 5

Už vím, čím budu zas v nejbližší době otravovat okolí. Hláškou: "Tohle si prostě MUSÍŠ přečíst (nebo ještě lépe poslechnout)!"
Nevěřila jsem, že by autor mohl napsat něco ještě lepšího než Marťana, ale stalo se.
Nebudu nosit dříví do lesa ani psát spoilery, prostě si to přečtěte! Hned!

Ticiana
23.11.2021 5 z 5

Konecne dalsi kniha Andyho Weira. A musim rict, ze asi nejpovedenejsi. Hned zacatek nas vtahne do akce, autor nenecha ctenare vychladnout. Nemohla jsem se odtrhnout. Ryland a Rocky byli skveli. A myslim, ze autor udelal dobre jak knihu zakoncil. Za mne jednoznacne doporucuju precist.

soupik2012
22.11.2021 5 z 5

S velkou pravděpodobností audiokniha roku. Ryland se probudí a neví: kdo je, co je a kde je. Pro vytvoření napínavé situace nelze začít lépe. Máme zde dvě dějové linky. V té první se odvíjí současnost a čeká nás setkání s mimozemskou civilizací. Druhá dějová linka je retrospektivní. V ní se Ryland postupně rozpomíná na všechno co se odehrálo. Občas bylo vědy trochu moc a musela jsem se plně soustředit. Ale ono to všechno je tak propracované a logické, že potom marně hledám něco, co by mi nesedělo, co bych mohla panu Weirovi vytknout. Jak jsem se zmínila hned na začátku, tak audiokniha je klenotem. Příběh tomu hodně nahrál, protože zvuková komunikace v knize určitě nešla tak vystihnout jako v audioknize. Ale pochvalu si zaslouží úplně všechno. Režie, střih, hudba i četba. Vše je naprosto dokonalé. Audioknihu čte pan Lukáš Hlavica.

AnnaR.
22.11.2021 2 z 5

Pro člověka, kterému je naprosto cizí fyzika, chemie, biologie - jako jsem já, byla četba této knihy, přes velmi dobrý námět, skoro utrpením. Dočetla jsem jen silou vůle, protože jsem velký obdivovatel Marťana.

kocour_mikeš
17.11.2021 5 z 5

Úžasná jízda, četl jsem již dříve v EN stejně jako všechny Andyho knihy. Dávám 95%. Kdo chce pokračovat doporučuji sérii Eismond by Brandon Q. Morris.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir