Spasitel

Spasitel
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476966/bmid_spasitel-TPX-476966.jpg 5 1752 1752

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

BarkaS
30.01.2022 4 z 5

Nejsem velký fanoušek žánru, ale občas si na něčem smlsnu. Tohle je karamelový dortík, zdánlivě obyčejný (stylem psaní), rafinovaný (příběhem). Ale co je hlavní, nelze ho přestat žrát. Po Artemis příjemné nakopnutí ;).

Arev122
30.01.2022 4 z 5

Pěkný pohodový sci-fi román plný úsměvných situací o záchraně života a hloubce přátelství. Pro mě ale spouta zbytečných technických " kosmonautských " informací.

p.mihoc
30.01.2022 1 z 5

No počkám si na film. Nedalo se to číst. Styl psaní jako slohovka průměrného žáka na základce.

KennethMouse
30.01.2022 5 z 5

Vynikající sci-fi počin. Doporučuji všem vesmírným dobrodruhům, neboť hodnocení na obalu knihy opravdu nelže. Jedná se o podmanivé a zábavné čtení, které vás dokáže vtáhnou. Kniha se velmi dobře čte (ještě lépe těm co mají dobrou prostorovou představivost a ovládají základy astrofyziky), děj není náročný a má logiku a vypráví vynikající příběh. Celkově velmi povedené a 5 zářících hvězd naprosto zasloužených.

čef
30.01.2022 5 z 5

Po Marťanovi další vynikající román z vesmíru, možná ještě vymakanější a zajímavější. Na sci-fi moc nejsem, ale tyto knihy jsou prostě tak dobré! Nabité mnoha technickými detaily, což může asi u mnohých vadit, napínavé od začátku do konce, dojímavé, ale hlavně veskrze optimistické, dávající lidem naději, že všechno přeci jen nakonec dobře dopadne. Takovéto knihy prostě miluji.

Trosman
29.01.2022 5 z 5

Hodně zajímavá kniha, která mě bavila od začátku do konce. Tady nešlo dát nic jiného než 5 *

Bulba
27.01.2022 5 z 5

Pěkná kosmická sci-fi, autor opravdu umí psát, nemám co vytknout. Jelikož mám technické vzdělání, nevadí mi ani matematika a fyzika v textu.

tereza3886
27.01.2022 4 z 5

Moje první kniha od autora a celkově i ze sci-fi žánru a musím říct, že pecka! Příběh je hned od začátku napínavý a celou dobu vás nenechá odpočinout. Vědecké části člověk rozumí a není to moc složité, pro lepší představení si kosmické lodi je tam i schéma! Rozhodně si přečtu i další

85098211
27.01.2022 5 z 5

(audiokniha & malé spoilery)
Další skvělá autorova kniha, která si vysoké hodnocení plným právem zaslouží! :-) Ryland je učitel, který se na záchrannou misi nechce vydat ani náhodou a ve vesmíru se ocitá naprosto nedobrovolně ;-). Nejdříve má tak trochu problémy s pamětí, ale postupem času se mu vybaví všechno, co cestě předcházelo. Knihu jsem poslouchala jako audio, které je naprosto dokonale načtené a příběhu dodalo na autentičnosti. A Rylanda jsem si celkem brzy oblíbila, i když to není úplně ten typický sympaťák na první dobrou ;-). Autor kromě samotného příběhu z doby před a po odletu vesmírné lodě čtenáře seznamuje se spoustou zajímavých skutečností z oblasti fyziky, biologie a dalších oborů. Umí to ovšem podat tak poutavou formou, že kdyby se takhle učilo i ve škole, tak by si tyto často neoblíbené předměty zamiloval snad každý! :-) Ryland se ovšem poměrně záhy dostane do (zdánlivě) bezvýchodné situace a když už se zdá, že je všechno ztracené, objeví se nečekaně mimozemšťan Rocky, který se stane jeho spojencem...
Tato kniha ale není jen pouhým příběhem o cestě do vesmíru za účelem záchrany lidstva. Obsahuje totiž také velké poselství o síle přátelství. A závěr knihy, kdy se Ryland vrací za Rockym, aby mu pomohl, mne dojal až k slzám... Pokud tedy máte rádi podobné příběhy a líbila se vám už i autorova prvotina Marťan, určitě neváhejte a dejte šanci také této knize ;-). Za sebe ji doporučuji a dávám suverénních pět hvězdiček!!! :-)

smazenaryba
26.01.2022 3 z 5

Jedna epizóda MacGyvera natiahnutá na 500 strán. Na tú dĺžku je tam veľmi málo príbehu. Weir svojim hrdinom hádže pod nohy ďalšie a ďalšie polená, ktoré musia prekonávať pomocou svojich bezodných vedeckých a technických znalostí. Weir vie pútavo písať, no nevie, kedy by sa už patrilo uťať tú pseudovedeckú onaniu a viac rozvinúť príbeh. Oveľa zaujímavejšia a celkovo lepšia je poviedka Príbeh tvojho života od Teda Chianga, ktorú Spasiteľ vo viacerých aspektoch až podozrivo pripomína. A pokiaľ chcete rozsiahle súčasné hard sci-fi s neotrelými nápadmi a zároveň pútavým príbehom, siahnite po trilógii Vzpomínka na zemi.

Tupoun
26.01.2022 4 z 5

Kdo byl nadšený Marťanem, měl by být poměrně stejně spokojený se Spasitelem. Stavba příběhu je v podstatě stejná, i když samotný příběh je zcela odlišný. Andy Weir opět částečně mění knihu ve středoškolskou výuku fyziky, matematiky a dalších oborů, což není vůbec na závadu až na chvíle, kdy už je toho prostě moc. Naštěstí jich není moc. V tomto byl lepší film (Marťan), který časově nedovolil zahltit děj přehršlí výpočtů. Co mně osobně na Spasiteli trhalo žíly, to je strašlivě roztahaný začátek, než se děj jakž takž dostane do obrátek. V tomto bude případný film lepší, protože tu, až nudnou, zdržovačku nedovolí. Že jsou zbrklost a nedomyšlenost kroků Rylanda Grace ve vesmíru dost nebezpečnými vlastnostmi, včerty. Jako sci-fi je to výborné počteníčko, jestli je něco technicky možné či nikoliv, mě netankuje, to bych se pak mohl dát na čtení technických příruček. Asi od třetiny knihy je pro mě autor viníkem nedostatečného pracovního výkonu z důvodu krátkého spánku, protože jsem si musel násilím odtrhávat knihu od očí. A úplně čumím, že zcela výjimečně je pro mě český název Spasitel mnohem vhodnější než originál Projekt Zdrávas Maria. To se tedy často nestává. A nejkrásnější věta knihy: "Tvoje tvář prosakuje."

Rozari
25.01.2022 5 z 5

Tak to byla neskutečná jízda!
Pořád jsem chtěla své zážitky z četby sdílet, ale můj muž si to chce taky přečíst, tak abych nic neprozrazovala, “na ráně” byli naši synové, kterým je teprve 8 a 6 let, ale i je to zaujalo tak, že mě pak bombardovali otázkami, “co dalšího se s tím pozemšťanem stalo?” :-)
Dokonce jsem pak s nimi v návaznosti na téma knihy musela probírat věci jako Hubbleův teleskop a podobně :-D
Fakt pecka!

enymey
25.01.2022 5 z 5

Dokonalé. Úplně to vidím jako další super biják. Velmi jsem se bavila. Pomalé odtajňování záhady bylo výborně napínavé. Nechci spoilerovat, tak jen opravdu doporučuju.

pejty
23.01.2022 5 z 5

Tak myslím, že jsem se po dlouhé době konečně dočkal a přečetl jsem si knihu, po které mě v hlavě zni podobné wow jako u Marťana. Andy Weir prostě umí psát knihy s tématikou boje o přežití o málo postavách. Opravdu jsem se královsky bavil a ačkoliv mě kniha asi v půlce na chvilku přestala kvůli jedné události bavit, tak brzy mě znovu pohltila a ja nemohl přestat číst. Už se těším na další dílo od tohoto autora.

gad
23.01.2022 5 z 5

Nejskvělejší učebnice přírodních věd a současně skvělý sci-fi příběh. Cítím nádech Asimova a možná ještě trochu víc Bradburyho a přesto je to jiné. Ta kniha se čte opravdu lehce, přestože je prošpikována odbornými termíny a vědeckými úvahami. Ty však jsou zcela jednoduše vysvětleny a tak je může pochopit i laik. Jsem nadšen a doporučuji.

qadek
22.01.2022 5 z 5

Úžas! Úžas! Úžas!

Andrea864
21.01.2022 5 z 5

Opravdu skvělá, skvělá, skvělá kniha, užívala jsem si ji od začátku do konce. Technické věci jednoduše vysvětleny, nechyběl humor a dějové zvraty přesně tak akorát. Doporučuji.

samm
20.01.2022 5 z 5

Kniha naprosto vtáhne do děje a nepustí, dokud není přečtena.

pobijecmuch
20.01.2022 5 z 5

Andy Weir má dobře našlápnuto se zařadit mezi velké autory scifi, jako je Bradbury, Asimov, Lem, atd. Jak se zde napsalo už několikrát, jeho Spasitel je i pro mně kniha roku 2021. Neskutečně dobré čtení. A musím pochválit i velice dobrý překlad.
Ostatní tady bylo už napsáno.

š.m.i.k
20.01.2022 5 z 5

Wow! Dobré. Dobré. Dobré. Takhle už mě zase dlouho žádný příběh nepohltil, autor dal laťku velmi vysoko, ...takže každá další čtená kniha v pořadí bude dost znevýhodněna...
Technické části mě až tolik nebavily, ale rozhodně byly zajímavé a musely tam být. Žádná "omáčka". Vše je vystavěno velmi uvěřitelně a živě a hlavní hrdiny si nejde nezamilovat. I slza ukápne. Poslouchala jsem jako audioknihu a musím pochválit perfektní zpracování. Určitě bych neměla až takový zážitek, kdybych četla očima. Hodnotím jako jednu z těch TOP 5 knížek za poslední rok četby.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir