Spasitel

Spasitel
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476966/bmid_spasitel-TPX-476966.jpg 5 1760 1760

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

Sklenička
28.02.2022 5 z 5

Naprostá pecka. Zpočátku pozvolný vývoj, který postupně gradoval, konec byl trochu jiný, než jsem očekávala, ale za mě dobrý. Fyzika realistická a, jak už jsem psala níže, některé hlášky jsou prostě top. Zkrátka byť byl hlavní hrdina v obtížné situaci, román je psán s příjemným nadhledem. Prostě 5 hvězd.

cathyblack
28.02.2022 5 z 5

Andy Weir je neskutecny, tak jak jsem si potvrdila i pri Artemis i Martanovi. Spasitel byl pro mne asi vubec nejlepsi ze vsech tri. Vtipny. Silny v zakladu. Skvela prace s primou reci. Vse strasne ctive a zajimave (i to nezajimave a slozite). Hltala jsem cely vikend. A moc se tesim na film.

work
28.02.2022 3 z 5

Opravdu se moc těším na druhou polovinu. Jsem totiž zatím jen na konci té první a - soudě podle vysokého hodnocení tady - to nejlepší musí teprve přijít. U Marťana neměl Weir problém mě vtáhnout hned od začátku a pak už nepustit. U Artemis se mu nepodařilo vtáhnout mě vůbec a nedokázal jsem knížku přečíst, takže jsem ji raději ani nehodnotil. U Spasitele je cítit velká autorova snaha zopakovat Marťana. Zatím je to ale jen tak na čtvrt plynu a kdybych měl svůj "teprve dopolovic" dojem shrnout, bylo by to něco jako:
Šíleně chytrý učitel, který všechno ví a zná, letí do vesmíru zachránit lidstvo. Tam se setkává se zástupcem jiné (rozvinutější) civilizace, kterou naučí míry a váhy a základy komunikace v angličtině. K tomu používá vesměs metody okopírované z Chiangových Příchozích. Do toho občas dělá vtipné poznámky a retrospektivně se ve vzpomínkách vrací na Zemi, kde ho tehdy do svého týmu přibrala jednoznačně celosvětově nejhustší manažerka s notebookem, vládnoucí všem vládám, mající od amerického prezidenta dekret, že ať udělá cokoli, nebude za to trestně zodpovědná.
Já vím, zní to hrozně i když to po sobě čtu sám, ale v podstatě to tak je. Naštěstí to Weir umí obalit vatou, takže to není tak okaté. Takže se těším na tu druhou fenomenální polovinu, která můj názor změní... doufám... snad...
Aktualizace po dočtení: Tak bohužel. Druha půlka silně inspirovaná Longyearovou mininovelou Muj nepřítel, tady spíše ve variaci můj přítel. Konec po americku předvídatelný a našla by se i místa, která byla jako ze Čtyřlístku. Na Marťana se to nechytá ani náhodou a kdyby to Weir o třetinu seškrtal, prospělo by to dynamice vyprávění (teď mi bude vrtat hlavou, proč má Marťan ve zdejším celkovém hodnocení menší skóre než Spasitel). Jinak ale solidní sci-fi, kde alespoň nikdo s nikým nebojuje a ještě se čtenář leccos dozví.

TaLu
28.02.2022 5 z 5

Nerozumím poezii, přesto žasnu a někdy se slova básně dotýkají mého srdce.
A ROZHODNĚ nerozumím vědě. Ani fyzice, chemii, mikrobiologii, astronomii, nauce o planetách. Prostě ničemu z toho, čím je kniha napěchovaná od začátku do konce.
A přesto jsem četla a žasla, užívala si svět vytvořený slovem spisovatele. Takže možná, že je Andy Weir básník, umělcem je určitě.
Spoiler:
Příběh naditý vědomostmi, emocemi, přátelstvím.
Příběh o boji za záchranu známého světa.
Příběh o objevu světa neznámého.
Příběh o tom, že přátelství nezná hranic a to ani hranic vesmírných.....takže vlastně je bez hranic.
Nostalgický konec.
Mávám pařátem a budu vzpomínat.

BarkaS
25.02.2022 4 z 5

Nesdílím nekritické nadšení řady čtenářů, ale celkově musím znovu poznamenat, že Weir je mistr vyprávění. Jeho příběhy jsou skvěle promyšlené, byť v reálu by pravděpodobně hlavní hrdina zemřel “hrdinskou smrtí” po pár minutách. A jak jsem též již psala níže, je to dokonalá utopie. Představa, že by se USA kdy dohodly na spolupráci s Čínou a Ruskem je i ve světle současného dění úplné UFO.

Jenny46
24.02.2022 4 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy od autora první kniha, kterou jsem přečetla. Určitě bych ubrala pár stránek příběh byl moc natahován a fyzikální výpočty nic pro mě .o) Jde vidět, že autor má talent použít vědu a umí napsat napínavý příběh.
A vesmírné dobrodružství R. Grace, který zachrání svět jsem si užila...

vlkodlaq
23.02.2022 5 z 5

Marťan byla úžasná technicky podaná kniha, jen kvůli tomu jsem se pustil do spasitele a byť to není tak docela to samé, styl (skvělý) je podobný a tak se spasitel čte stejně úžasně jako Marťan. Hltám dál.

p.stranska
22.02.2022 4 z 5

Stejně jako Marťana jsem si i Spasitele poslechla jako audioknihu a moc jsem si to užila. A nejenom díky tomu, že to Lukáš Hlavica tak skvěle načetl. Příběh je chytlavý a napínavý, ta hromada fyziky a chemie mě vůbec nerušila, ačkoli tomu vůbec nerozumím. Naopak, bezvadně dotváří atmosféru vědeckého prostředí. Finále knihy je naprosto nepředvídatelné, takové překvapení nakonec příjemně překvapilo. Jen jsem chvilkami cítila trošku patosu a za to ubírám jednu hvězdičku.

TerezaVávrová
22.02.2022 5 z 5

Nejlěpší Andy Weir ze všech. Propracovaná zápletka i závěr, i když je všechno trochu pohádkové, nakonec to spisovateli odpustíte.

orson
21.02.2022 5 z 5

Marťan byl sice lepší, protože uvěřitelnější, ale tohle se také povedlo!

digdag
20.02.2022 5 z 5

Úvod mě vrátil k Marťanovi. Upřímně jsem čekal další One man show v podobném duchu. Autorovi tenhle styl vyprávění evidentně sedí. Úplně jsem se netrefil. Celkově ale hodnotím velmi povedeně. Na konci jsem nedokázal přestat číst a mrzelo mě, že příběh směřuje k závěru.

BarkaS
20.02.2022 4 z 5

Je to taková pohádka. Ne tak kvůli sci-fi obsahu, ale spíš kvůli optimistickému předpokladu, že by se lidé spojili proti společné hrozbě. Obávám se, že ve skutečnosti by podobná situace skončila předháněním v hledání řešení a následnou katastrofou. Ale i právě díky tomu je to milé čtení. A vesmírný McGycer Ryland mě hodně bavil. Navzdory pro mě občas nesrozumitelné vědecké džiberiš.

farb
20.02.2022 4 z 5

Čtivá vesmírná jízda se zajímavým a překvapivým vývojem. Hodně dobrá a skutečně záživná věc, byť v přímém srovnání, mě Marťan svou energií přece jen baví o chlup víc.

Pasadenka
19.02.2022 5 z 5

Andy si zopakoval svou prvotinu a opět nám předkládá příběh v nedaleké budoucnosti, ve které se jeden osamělí muž snaží zachránit… Přesně ty aspekty, pro který byl Marťan tak dobrou knížkou, potažmo filmem se zde opět spojuje a vylepšuje o linku, kterou nám již poskytlo filmové zpracování onoho Marťana.

Musím se přiznat, že v této poloze se mě Andy líbí víc a předchozí Artemis mě tolik nenadchla. Hned po dočtení mi v hlavě začalo šrotovat, co se pro filmové zpracování vyhodí a jak si poradí s tím, aby film neztratil nic z atmosféry, kterou na tolika stranách autor buduje. Sežráno bohužel na dva zátahy, protože knížka je opravdový macek! Ale ta noc čekání byla pekelná. :D

jadunka
19.02.2022 5 z 5

Tohohle spisovatele mám prostě ráda. Fyzika a chemie mi sice nikdy nešly, ale zde to vnímám jako výhodu, protože se nemusím trápit tím, jestli jsou všechny ty části plné vědy realistické, nebo by vůbec nedávaly smysl. Příběh je chytlavý a knihu bych četla na jeden zátah, kdyby to čas umožňoval.

knihyKeMne
18.02.2022 4 z 5

Marťan se mi líbil moc, Artemis jsem vynechala, protože nerada politiku, Spasitel se zdál být opět fajn téma. Nevím, čekala jsem dalšího Marťana? Asi ano a knížka podobně i začínala. Sám uprostřed vesmíru a přežij. Super. Líbilo se mi, jak autor po malých částech dávkoval, co všechno předcházelo tomu, že se ten týpek probudil bez paměti v neznámém prostředí. Opět ty skvělé hlášky hlavního hrdiny, jako v Marťanovi. Pak ale děj nabere úplně jiný spád a to mě trochu zklamalo - rázem mi to začlo připomínat béčkové scifárny z osmdesátek. Autor to sice zachránil spoustou technických popisů a nečekaných zvratů, jen to už nebylo to, co bych chtěla.

Bedikk
18.02.2022 5 z 5

Asi to nejlepší, co jsem v žánru sci-fi četl od Temného lesa. Je to čtivé, rychlé, napínavé a těžce orientované na přírodní vědy (což je třeba po Duně a dalších spíš antropologických skvělá změna). Knihu jsem začal číst, aniž bych o ní cokoliv věděl (vyjma toho, že ji X lidí doporučuje) a hodně jsem si užíval každý zvrat nebo nové odhalení. Zároveň to napětí ale většinou není budováno stylem, který by čtenáře trýznil. Na jednu stranu jsem knihu nebyl schopen odložit, ale zároveň jsem z toho nebyl na nervy. Kniha je zároveň psána dost optimisticky, což se mi vážně líbí, ale pravděpodobně ji to trochu odvádí od reality. I poslední dva roky nám ukazují, jak lidstvo jako celek zvládá krize.

flare
17.02.2022 5 z 5

Po dlouhe dobe, to byla opet kniha, kterou jsem s nelibosti nechaval stranou a musel se venovat zivotu..;-)...pekne, naucne a napinave...lide ctete

Hotovson
17.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Marťan se mi líbil moc, dalšího v knihovně jsem měl od autora Spasitele, očekávání byla velká, ale nakonec se naplnila, a jsem za to moc rád. Spasitel se od Marťana dost liší, i když i tady se na mě valila fyzika ze všech stran, ale čemu jsem prostě nerozumněl hned, nesnažil jsem se to pochopit (nebo aspoň ne nějak do hloubky) v rámci odsejpání děje, což si myslim nebylo na škodu.

Těžko o tom něco napsat bez spoilerů, ale asi tak ve třetině knížky jsem byl dost překvapen/ zaskočen a čekal jsem, ja se s nastalou situací (v kosmu) autor popasuje a jak se bude vyvíjet dál (TEĎ SPOILER!!! - jde o to setkání --- KONEC SPOILERU).

Čuměl jsem jak puk, jak do sebe všechno zapadalo, jak se Grace postupně rozvpomínal, co že se to vlastně stalo a kde a jak se ocitnul. Následný řešení problému až do konce knížky je prostě boží a konec nakonec překvapil úplně ze všeho nejvíc a naprosto nečekaně...

Zřejmě si dokoupim i další tvorbu Andyho Weira, protože Spasitele můžu jenom doporučit! Moc jsem se bavil a celou knížku si užil :)

sarkaditt
17.02.2022 5 z 5

Protože Sci-fi není žánr, který čtu, tak jsem tuto knihu zvolila ve formě audioknihy a dobře jsem udělala, zážitek mám naprosto famózní! Od začátku do konce mě kniha velmi bavila včetně všech informací týkajících se vědy. Každý večer se mi při pohledu na hvězdy hned začaly honit myšlenky o příběhu a také o tom, že tam v temnotě se může dít asi opravdu cokoli.
Úžasná kniha a úžasně načtená audiokniha :)

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir