Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476966/bmid_spasitel-TPX-476966.jpg 5 1729 1729

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

jjanca
09.04.2022 5 z 5

Skvelé, skvelé, skvelé! Jedného Rockyho by som chcela mať doma. Za mňa oveľa lepšie než Marťan. Ten mi prišiel docela realistický, Spasiteľ bolo skutočné scifi s mimoriadnou dávkou humoru a trochou roztomilosti. S koncom som spokojná. Skoro som presakovala :)

Lienilda
09.04.2022 5 z 5

Nádherná kniha, která mě přímo nabila nadějí.

Racek213
08.04.2022 5 z 5

Ach ano, trochu jsem se bál, po takové ne moc zajímavé Artemis. Ale o to to bylo lepší! Nádherné reálie, technika funguje a je uvěřitelná, ty technické podrobnosti mě přivedly ... no, to ne, ale bylo to prostě skvělé. Takže jsem odpustil takové trochu natahování ke konci a ... čtu to už po krátké podruhé, jak je u dobrých knih u mě zvykem. Člověk si vychutná i věci, které přehlédl, přeskočil a pod. Nebo když moc pospíchal. Jo jo, je to lahůdka!

alishek
06.04.2022 5 z 5

Knížku jsem si na doporučení poslechla jako audio a musím říci, že je to prostě geniální, úplně mi bylo líto, že už je konec. Audioknihu jsem měla v originále a prostě, komunikace stylu: Why question? To snad teďka v angličtině začnu používat, dlouho jsem nic roztomilejšího neslyšela. Nevím, proč se to v češtině jmenuje jako Spasitel, vždyť to už je skoro spoiler, ať žije Project Hail Mary.

PavkaHu
03.04.2022 5 z 5

Vynikající. Marťan v nejlepší formě. Napínavé až do konce.

MoireDeTardis
03.04.2022 5 z 5

Nejlepší sci-fi poslední doby. Skvělej příběh učitele že střední školy, kterej se snaží zachránit svět. No dobře, zní to trochu kýčovitě a asi i Rylandu Gracovi by se to nelíbilo. Sám se na začátku knihy ocitá bez paměti ve vesmírné lodi, neví, kde je, jak se tam dostal a co tam dělá. Sám musí postupně bojovat s amnézií a zjišťovat vo co go. Není to ale jen jeho story, je to i příběh přátelství. Toho nejneobvyklejšího, který si dokážete představit. Andy Weir to opět dokázal, znovu mě dostal do absolutního úžasu, donutil mě hltat každý slovo a obrečet emotivní části. Po Artemis jsem měla trochu obavu, přece jen to bylo něco jinýho a nevěděla jsem, jakým směrem se vrtne Spasitel. Ale k mé potěše je Spasitel něco jako Marťan, kde hlavní hrdina není neustále sám, ale má kamaráda. Za mě to bylo naprosto ultimátní top čtení!

A na závěr: "Ty spíš. Já dívám."

(Nevím proč, ale v tý češtině je to prostě strašně cuuuute. V angličtině to bude určitě takový obyčejnější...)

Maraiser
02.04.2022 4 z 5

Na jeden zátah jsem tu knihu nepřečetl, zase tak do kolen mne nedostala. Ale byla skvělá. Prý se na základě této knihy bude natáčet film. No nevím, podle mne bude film hodně postrádat. Snad jen kdyby hlavní roli dostal Ryan Reynolds, tak by to snad šlo.

RaDaR26
31.03.2022 4 z 5

Rocky je nejlepší!

Jenny055
29.03.2022 4 z 5

Nemám rada sci-fi, ale skúsila som. Počúvala som ako audioknihu a bolo to super (aj keď som "vedeckým blábolom" nerozumela. Lukáš Hlavica vynikajúci.

lyriq
29.03.2022 5 z 5

Líný člověk, dojdi pro! Vcelku realistický Marťan dostal brášku z ranku čistokrevné sci-fi. Skvělá kniha.

libuse6749
29.03.2022

Tuhle záchrannou misi ve vesmíru si můžete užít, ikdyž nejste příznivcem scifi, já jsem toho zdárným příkladem. Po dvou letech se vracím k autorovi, od kterého znáte knihu i film Marťan, já se teď po přečtení těším na slibované filmové zpracování v hlavní roli s Ryanem Goslingem.
V knize je průběžně vysvětleno dost jevů z fyziky, chemie, biologie...., přesto si myslím, že vás tahle napínavá onemanshow bude bavit.

vysypanel
28.03.2022 5 z 5

Dobré? Otázka. Dobré !
Už zase prosakuješ :-D
Pro milovníky scifi paráda

lapagerie
28.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Po Artemis, která mi přišla slabší, je Spasitel zase hodně podařená věc. Grace má v sobě hodně z povahy Marka Watneyho a to je jen dobře. Má suchý humor, je inteligentní a prostě ho budete mít rádi. Rocky mu naprosto parádně sekunduje. Ty hlášky! A když to vypadá, že je zle, skoro se rozbrečíte a doufáte, že to bude zas dobré.
Poslouchala jsem jako audioknihu a mohu opravdu doporučit. Lukáš Hlavica válí a v jeho podání budete hlavně Rockyho milovat.
"Úžas! Úžas!"

Laaca
26.03.2022 5 z 5

Paráda, paráda, paráda. Takhle by měla vypadat realistická sci-fi. Je tam příměs populárně naučné literatury, ale hlavně jde o pěkný příběho cestě raketou za záchranou světa. Jediné, u čeho si nejsem jistý, jestli je to realistické, je ta příkladná spolupráce celého lidstva na řešení problému. A taky příkladná spolupráce a přátelství člověka a mimozemšťana.

Corso
22.03.2022 5 z 5

Vypocute ako audijo. Hijo.
Tak teraz som si zase napravil mienku o Weirovi. Po uzasnom Martanovi nasledovala akasi "ulitba bohum young adult" (no v podstate sracka) Artemis. Tentokrat som bol rozhodnuty dalsiu knihu uz ignorovat, ale ked som si precital ukazku, tak som dal sancu.
Je to zase uz klasicka weirovina, jeden hlavny protagonista, fokus zamerany na osamelu postavu, lenze okolo sa deje dost zaujimavych veci, aby sa kniha stala dobrou sci fi s celkom ojedinelym napadom a zapletkou. Viac casovych rovin, postupne rozpominanie a zase prisne logicke a vedecky pomerne presne teorie a zdovodnenia. To vytvara dojem ze autor sa resersovaniu a priprave pribehu venuje minimalne tak intenzivne ako samotnemu napisaniu pribehu. Vesmirni jednobunkovci migrujuci od hviezdy k hviezde vysavajuci energiu slnka... Tak to sa mi paci. A vsetko do seba pekne logicky zapada. Ako v Martanovi.
Pohlad do buducnosti. Moze byt ze Weir bude striedat uzasne napady s podpriemernymi Artemiskami. Ale ak co i len kazda druha kniha bude ako tato, mame sa este na co tesit.

rajcatko
22.03.2022 5 z 5

Slupla jsem jí jako malinu! A to se mi u takového žánru nestává. Tohle mě bavilo sakra hodně a na další autorova díla se vážně těším.
Šťastná, šťastná, šťastná :D

Rony70
21.03.2022 4 z 5

Tuto knihu jsem si půjčil jen proto, abych trochu změnil svůj obvyklý žánr. Až doma jsem zjistil, že jde o stejného autora, co napsal Marťana (toho jsem neviděl, nečetl, ale slyšel jsem o něm). Knihu v recenzích hodně vychvalují a je pravda, že myšlenka knihy se mi hodně líbí a od autora je to výborný nápad. Po pár stech stránek se ale ukázalo, že nejsem až takový fanda sci-fi a trochu mě to nudilo. No ale jak se blížil závěr, tak to zase nabývalo na zajímavosti, no a konec byl úplně super. Čekal jsem, jak se hlavní hrdina vrátí ze záchranné vesmírné mise zpátky na Zemi, ale ono to dopadlo úplně jinak, než jsem čekal. Zemře, nezemře? Přečtěte si to a uvidíte :-)

Drowned
21.03.2022 4 z 5

Pěkné vesmírné dobrodružství to se musí nechat. Jen jsem si říkal, že tempo děje se řítí rychlostí chromého šneka. Pokud si dobře pamatuji, tak předchozí dílo Artemis ze začátku mělo pomalejší rozjezd, ale pak se to rozjelo k mé spokojenosti. Ve Spasiteli děj jede ve stále stejném tempu. Ale jo, děj dobrý a konec vtipný. Rád si od autora přečtu další sci-fi.

Jury
18.03.2022 3 z 5

Marťan zustava neporazen…melo to dobry napad, ale kniha ztratila kouzlo tim ze byla vlastne ze 3/4 zasekla na jednom miste (bacha spoiler…v prechodovce s mimozemstanem kde probihalo seznamovani atd + strasnym kvantem technickych informaci,ve kterych se clovek casem stejne ztratil a prestal se je snazit chapat)…celkove vzato, prijemny protagonista…neokoukany napad na konec zivota na zemi a taky na jinem svete…za co mozna jeste dam hvezdicku dolu je neuzavreny konec coz vylozene nesnasim na pribehu kde se nechava prostor aby si to kazdy domyslel po svem jak to skonci…

Venny345
16.03.2022 5 z 5

Jedním slovem WOW! U Andyho Weira jsem zvyklá na vysokou úroveň, ale toto bylo ještě o dimenzi dál, a to doslova. Příběh byl tak originální a perfektně zpracovaný, že vám ani nevadí vysoká četnost fyzikálních vzorečků. Weir je skvělý vypravěč a ví, jak na své čtenáře. Já mu zkrátka fandím a těším se na další podobné dílo nabité fakty, vtipem a vypravěčským umem.
P. S. Doporučuji i nečetnářům sci-fi, poněvadž toto ani trochu neodpovídá konvencím klasické sci-fi, tohle má přidanou hodnotu!

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir