Spasitel

Spasitel
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476966/bmid_spasitel-TPX-476966.jpg 5 1760 1760

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

lapagerie
28.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Po Artemis, která mi přišla slabší, je Spasitel zase hodně podařená věc. Grace má v sobě hodně z povahy Marka Watneyho a to je jen dobře. Má suchý humor, je inteligentní a prostě ho budete mít rádi. Rocky mu naprosto parádně sekunduje. Ty hlášky! A když to vypadá, že je zle, skoro se rozbrečíte a doufáte, že to bude zas dobré.
Poslouchala jsem jako audioknihu a mohu opravdu doporučit. Lukáš Hlavica válí a v jeho podání budete hlavně Rockyho milovat.
"Úžas! Úžas!"

Laaca
26.03.2022 5 z 5

Paráda, paráda, paráda. Takhle by měla vypadat realistická sci-fi. Je tam příměs populárně naučné literatury, ale hlavně jde o pěkný příběho cestě raketou za záchranou světa. Jediné, u čeho si nejsem jistý, jestli je to realistické, je ta příkladná spolupráce celého lidstva na řešení problému. A taky příkladná spolupráce a přátelství člověka a mimozemšťana.

Corso
22.03.2022 5 z 5

Vypocute ako audijo. Hijo.
Tak teraz som si zase napravil mienku o Weirovi. Po uzasnom Martanovi nasledovala akasi "ulitba bohum young adult" (no v podstate sracka) Artemis. Tentokrat som bol rozhodnuty dalsiu knihu uz ignorovat, ale ked som si precital ukazku, tak som dal sancu.
Je to zase uz klasicka weirovina, jeden hlavny protagonista, fokus zamerany na osamelu postavu, lenze okolo sa deje dost zaujimavych veci, aby sa kniha stala dobrou sci fi s celkom ojedinelym napadom a zapletkou. Viac casovych rovin, postupne rozpominanie a zase prisne logicke a vedecky pomerne presne teorie a zdovodnenia. To vytvara dojem ze autor sa resersovaniu a priprave pribehu venuje minimalne tak intenzivne ako samotnemu napisaniu pribehu. Vesmirni jednobunkovci migrujuci od hviezdy k hviezde vysavajuci energiu slnka... Tak to sa mi paci. A vsetko do seba pekne logicky zapada. Ako v Martanovi.
Pohlad do buducnosti. Moze byt ze Weir bude striedat uzasne napady s podpriemernymi Artemiskami. Ale ak co i len kazda druha kniha bude ako tato, mame sa este na co tesit.

rajcatko
22.03.2022 5 z 5

Slupla jsem jí jako malinu! A to se mi u takového žánru nestává. Tohle mě bavilo sakra hodně a na další autorova díla se vážně těším.
Šťastná, šťastná, šťastná :D

Rony70
21.03.2022 4 z 5

Tuto knihu jsem si půjčil jen proto, abych trochu změnil svůj obvyklý žánr. Až doma jsem zjistil, že jde o stejného autora, co napsal Marťana (toho jsem neviděl, nečetl, ale slyšel jsem o něm). Knihu v recenzích hodně vychvalují a je pravda, že myšlenka knihy se mi hodně líbí a od autora je to výborný nápad. Po pár stech stránek se ale ukázalo, že nejsem až takový fanda sci-fi a trochu mě to nudilo. No ale jak se blížil závěr, tak to zase nabývalo na zajímavosti, no a konec byl úplně super. Čekal jsem, jak se hlavní hrdina vrátí ze záchranné vesmírné mise zpátky na Zemi, ale ono to dopadlo úplně jinak, než jsem čekal. Zemře, nezemře? Přečtěte si to a uvidíte :-)

Drowned
21.03.2022 4 z 5

Pěkné vesmírné dobrodružství to se musí nechat. Jen jsem si říkal, že tempo děje se řítí rychlostí chromého šneka. Pokud si dobře pamatuji, tak předchozí dílo Artemis ze začátku mělo pomalejší rozjezd, ale pak se to rozjelo k mé spokojenosti. Ve Spasiteli děj jede ve stále stejném tempu. Ale jo, děj dobrý a konec vtipný. Rád si od autora přečtu další sci-fi.

Jury
18.03.2022 3 z 5

Marťan zustava neporazen…melo to dobry napad, ale kniha ztratila kouzlo tim ze byla vlastne ze 3/4 zasekla na jednom miste (bacha spoiler…v prechodovce s mimozemstanem kde probihalo seznamovani atd + strasnym kvantem technickych informaci,ve kterych se clovek casem stejne ztratil a prestal se je snazit chapat)…celkove vzato, prijemny protagonista…neokoukany napad na konec zivota na zemi a taky na jinem svete…za co mozna jeste dam hvezdicku dolu je neuzavreny konec coz vylozene nesnasim na pribehu kde se nechava prostor aby si to kazdy domyslel po svem jak to skonci…

Venny345
16.03.2022 5 z 5

Jedním slovem WOW! U Andyho Weira jsem zvyklá na vysokou úroveň, ale toto bylo ještě o dimenzi dál, a to doslova. Příběh byl tak originální a perfektně zpracovaný, že vám ani nevadí vysoká četnost fyzikálních vzorečků. Weir je skvělý vypravěč a ví, jak na své čtenáře. Já mu zkrátka fandím a těším se na další podobné dílo nabité fakty, vtipem a vypravěčským umem.
P. S. Doporučuji i nečetnářům sci-fi, poněvadž toto ani trochu neodpovídá konvencím klasické sci-fi, tohle má přidanou hodnotu!

Petrasim
14.03.2022 5 z 5

Já, která nesnáším scifi, tak knížky od tohoto autora úplně zbožňuji. Spasitel mi přišel ještě lepší než Marťan. Moc se těším na připravovaný film a jsem teda pěkně zvědavá na Rockyho.

maruschka
13.03.2022 5 z 5

Já šťastná šťastná šťastná za ten konec. Taky vy polovině textu nerozuměli a přesto vy užili, otázka?

petr0697
12.03.2022 4 z 5

Hodně dobré, Marťan je ale lepší. Nabité nápady, zajímavými vědeckými fakty i humorem. Jen ten závěr byl až moc doslovný. Ukončil bych to o kapitolu dřív, nechal trochu otevřené. Něco jako "Rád tě zase vidím, kamaráde, společně to vyřešíme"

ciaram
12.03.2022 5 z 5

Četla jsem kombinovaně papír a poslouchala audioknihu a musím říct, že z těch tří, co jsem od Weira četla, je pořád Marťan na prvním místě. Pak Spasitel a nakonec Artemis.
Bavilo snad všechno - když byl Ryland sám, interakce s Rockym, vzpomínky. Neřeším, jestli je to reálně proveditelné nebo ne - prostě si to užívám.
Ale možná bych přidala ještě pár stránek navíc, abych si více užila Eridian a Zemi. Musela bych spoilerovat, abych to více rozvedla. Zkrátka mi konec přišel useknutý vzhledem k tomu, jak byl zbytek děje velmi podrobně rozebrán. ⭐⭐⭐⭐ a půl.

Opatov
11.03.2022 5 z 5

Audiokniha. Výhodou oproti čtené knize je zvuková komunikace s Rockym. Četla jsem Marťana i Artemis. S Marťanem se mi dodnes pojí pěstování brambor....
Tahle kniha je trochu jiná. Ryland si na začátku nic nepamatuje, ale současnost se prolíná s minulostí a postupně si vzpomíná, jak se vše stalo..... trochu překvapení.
A konec? Nečekaný, ale krásný. Tvůj obličej prosakuje.......

kklepkaa
10.03.2022 3 z 5

Nějak mi to čtení poslední dobou nejde a tak jsem Spasitele louskala celkem dlouho. Předchozí autorovy knihy, Marťan a Artemis, se mi četly daleko lépe, ale i tak jsem celkem spokojená.

oldsoldier
09.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Moje druhá kniha od Andyho Weira. Tentokrát jsem si ji užil jako audioknihu, která byla skvěle načtena a zpříjemnila mi řadu kilometrů v autě. Ale ke knize. Je to úplně jiná forma knihy, než Marťan, kterého jsem četl od tohoto autora předtím a skoro bych netipoval, že ji napsal stejný autor (SPOILER: I když závěrečná "scéna" je skoro totožná :-) ).

Opět se setkáváme s "nejlepším z nejlepších", pro kterého není žádný problém nepřekonatelný, závěrečný zvrat mi přišel skvělý - je škoda, že autor závěr celkem zkrátil a vynechal události, které měly potenciál stát se dalším dílem této knihy.

Každopádně knihu jsem si užil a doporučuji.

Chytuš
06.03.2022 5 z 5

UCHOKNIHA
Milé. Milé. Milé. Znáte snad sympatičtějšího mimozemšťana - přítele! OTÁZKA.
Jen jsem nečekala, že to bude tolik pohádkové - všechno nakonec vycházelo přesně, jak mělo, jen to bylo hezky technicky zaobalené, takže v tomhle je to určitě pohádka pro milovníky fyziky a matematiky :-) Technických problémů sice bylo hodně, všechny ale společným úsilím Rylanda a Rockyho dřív nebo později dořešené. Líbila se mi myšlenka spolupráce a společného postupu celého lidstva a následně spolupráce a přátelství mezi člověkem a mimozemšťanem. Konečně žádné mimozemské bitky, ale zajímavě podaná spolupráce...

Eridan
05.03.2022 4 z 5

Moje druhá Wýrovka. :) Příběh byl dobře vystavěný a vyprávěný, skvěle rozkouskovaný a postupně odhalovaný. Hodně mi připomínal únikové hry. Hlavní hrdiny jsem si zamiloval. Ke konci to trošku ztrácelo tah na bránu, ale celkově nadprůměrná sci-fi.

Metroušek
03.03.2022 4 z 5

Jednoznačný bestseller pro lidi, kteří mají blízko k matfyz. My ostatní si počteme o hodně méně, ale stejně je to slušný sci-fi nářez. Doporučená hudba k četbě: Jóhann Jóhannsson - Arrival.

Hanka_Bohmova
03.03.2022 3 z 5

Čte se to pěkně, jako detektivka. Ale neměla jsem pocit, že autor psychologicky zvládnul hlavní postavu, pokusy protlačit tam nějakou slabost byly silové a málo uvěřitelné, i když na tom autorovi očividně dost záleželo. Za mě měl radši vygenerovat dalšího Watneyho, výsledek by méně kodrcal.

čuřil
02.03.2022 4 z 5

Opět povedená kniha. Po Marťanovi přišla sic slabší Artemis, ale tato knížka se zase povedla. Skvěle vyprávěný příběh, průběh příprav i opakování chemie a fyziky, vše opravdu čtivě napsáno. Překvapivé setkání s nečekaným Rockym, výborným meziplanetárním mechanikem, spojencem a přítelem. I závěrečná pasáž se povedla. Jen jsem čekal mírně dramaticky smutnější konec. Ale určitě, tato knížka stojí za přečtení a doporučuju.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir