Sophiina volba

Sophiina volba https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539/bmid_sophiina-volba-19n-539.jpg 4 3187 500

Rozsáhlý mnohovrstevnatý román (1979) začíná okamžikem, kdy se mladý jižanský spisovatel Stingo přistěhuje do brooklynského penzionu, aby tam pracoval na svém románu. Brzy začne být proti své vůli vtahován do citového dramatu mezi jeho sousedy: přecitlivělý Žid Nathan se propadá do zničující duševní choroby a krásnou Polku Sophii poznamenalo prožité v utrpení v Osvětimi. Stingo sleduje, jak jejich osudy směřují k tragickému závěru, a poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, z něhož se po částech vynořuje děsivý, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši. Pomocí psychologické drobnokresby a epické malby charakterů i prostředí obnažuje autor otázky viny, kolektivní odpovědnosti a povahy zla, ať už jde o nacismus či o americké stigma otrokářské minulosti. Sophiina volba zůstává románem trvalé literární hodnoty.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Knižní klub

Sophie's Choice , 1979

peta5528
03.04.2020 5 z 5

Skvělý příběh, který ukazuje, že dostat se do holocaustu bylo tenkrát opravdu jednoduché a že některé volby, které učiníme se s námi mohou nést až do konce života.

bandita612
01.04.2020 5 z 5

Tohle je přesně ten typ knihy, kdy si myslím, že ji odložím a nedoctu.. Většinou doctu i fakt špatnou knihu a doufám, že se to zlomí. A díky bohu za to. Prvních 200 stran mi trvalo hodně dlouho, než jsem prelouskala. Ale potom to skutečně stalo za to. Hodně hluboká kniha na zamyšlení.

Marekh
22.03.2020 4 z 5

O této knize jsem uvažoval dlouhou dobu a konečně jsem se rozhoupal a začetl jsem se. Kniha nebyla jednoduchá na četbu jak po obsahové stránce, tak také stylisticky. Autor požívá rozvětvená souvětí, dost často používá výrazy, kterým jsem neporozuměl. V knize se také vyskytují popisy erotických scén. Jsem rád, že jsem si knihu nakonec přečetl, ačkoliv čtení jsem měl na více dní, poněvadž kniha je hodně obsáhlá. Kniha je také zařazena do povinné četby na střední školy. Knihu hodnotím na 4*.

V knize se prolínají časové roviny a pomocí Stinga vstupujeme do proudu vědomí hlavních hrdinů. V knize se dozvídáme o minulosti Sofie, která prošla koncentračním táborem Osvětim a také se dočteme, v čem spočívaly její volby.. Autor nám postupně poodhaluje její minulost a čtenář zůstává stále v napětí, jak to nakonec skončí. V knize je nastoleno také téma otrokářství, pohled na život a způsob myšlení lidí žijících na „Severu“ a na „Jihu“ v USA. V knize se vyskytují další témata – vztahy, násilí, alkohol, drogy..

PohadkyNovyVek
20.03.2020 4 z 5

Když opominu hlavní vyústění, ze kterého nemůže než mrazit, musím říct, že kniha opravdu šlape jako román. Oproti filmu, který všechny boční epizody sotva nastíní a žene se k velkému finále milostného trojúhelníku, si autor dává na čas a čtenáře ponořuje do prostého života Brooklynu v pozdních 40. letech s odskoky na odlišný Jih. Ta atmosféra opravdu dýchá! No kde jinde můžete poslouchat znuděnou židovskou mládež, jak se na pláži Coney Islandu trumfuje s tím, kdo má znepokojivější výsledky své psychoanalýzy? To je hotová muzejní relikvie toto :) Koho by to napadlo do knihy, kde se hlavní pointa ukáže při vzpomínkách na nacistické Polsko?
Bavilo mě pomalé stupňování napětí toho, jak se Nathan jen velice pomalu odkrývá z velkého světáka a sympaťáka na něco podstatně jinačího - víte to takřka od začátku, ale až na konci knihy to je vše vyřčeno a rozřešeno - a moje reakce nebyla ve stylu: "Jo, to bylo hned jasný," ale spíš "WOW!!!!! Fakt hustý..." :)) I Sophiina fixace na něj je dobře provedená, vzhledem k traumatu a pocitu vinny se kterým žila. Ono takovéto "nezasloužím si nic lepšího" je bohužel velmi časté mentální paradigma lidí, co se nevyrovnali s vlastními přešlapy. A tady bych slovem "přešlap" tragicky podhodnocoval událost její volby.
Čtení mi trvalo déle, určitě to není oddychová jednohubka, přesto mi autorův styl psaní seděl a přišel moc zajímavý. Určitě jedna z opravdu dobrých knih, které jsem moc rád, že jsem si mohl přečíst. Silný příběh, plíživá eskalace napětí a vyústění, které vás dostane do kolen. Motiv dilematu krutého jako krutost sama a toho, jak to v člověku navždy nenávratně zničí vše lidské, je něco, co ve vás zůstane, a může přinést pokoru. A to je velký.

Anne_and_books
18.03.2020 4 z 5

Klasika, která stojí za přečtení. Klíčové vyprávění Soffina příběhu je doplněno životnímy osudy dvou jejích blízkých, které jsou neméně zajímavé. Čtenář je nucen neustále otáčet stránky, aby vůbec v úplném závěru pochopil, jakou volbu autor v názvu myslel. Není to ale jen o této, celý příběh tří hlavních hrdinů je prostoupen množstvím voleb. Téma holocaustu je ošperkováno duševní chorobou Nathana a tématem jižanství, takže se jedná o čtení náročné, ale pro vyzrálého čtenáře uspokojivé.

Greenfingers
05.03.2020 5 z 5

Sophiina volbu jsem četl ještě v jejím prvním vydání. I po mnoha letech neměním na ni svůj názor: je to vynikající román se silným nábojem, plný dramat , vypjatých emotivních situací a dilemat. Postavy jsou vykresleny velmi plasticky a hodnověrně. I když dávám přednost kratším literárním dílům, tentokráte mi těch 720 stránek vůbec nevadilo, s hlavními hrdiny jsem doslova žil.

Briv
04.03.2020 3 z 5

Zase přišel čas dohnat co jsem zameškala - povinnou četbu ze školy. Až mám školní docházku dávno ukončenou, snažím se přečíst si tyhle knížky. Sophiina volba mě vždy lákala a i když jsem věděla do čeho jdu - že se příběh netýká jen Sophie, tak jsem byla zklamaná. Ačkoliv chápu, že dílo vyšlo v roce 1979 v USA, že spisovatel řeší i otázku otrokářství, Jihu a Severu - věřím, že tam to byly témata aktuální, nebo se k tomu lidé aspoň stále vraceli. Dobře. Ovšem číst donekonečna o Stingovi, jak je nadržený a která holka mu už konečně dá, to mě tedy opravdu nebavilo. Přišlo mi to hlavně pořád dokola, totálně obehrané. Z duše jsem mu to přála, hlavně ať už o tom nemusím znovu číst.
Kniha mohla být minimálně poloviční a vůbec by to nevadilo. Pasáže, které se týkaly Sophie byly velmi čtivé a poutavé, ty jsem přeletěla hned. Vedlo mě to hodně k zamyšlení. A Nathan? Neskutečný, šílený a přitom tak milující - byl to smutný konec...

engelmar
28.02.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četl, od začátku to mělo několik rovin, když už se to někde usadilo, najednou wau, všechno je úplně jinak, tatínek nepomáhal židům, on napsal protižidovský pamflet, měl jsem pocit, že zjišťuji, objevuji, ponořuji se do děje. V některých s komentářů níže čtu, že se nejedná o knihu popisující holocaust, dovolím si nesouhlasit, knihy které popisovali hoclocaust vycházely již v padesátých letech, tato popisuje vyrovnání se s minulostí, reflexe této problematiky postupem času, asi to patří do podobné kategorie, jako Plechový bubínek či sto roků samoty, není to jednoduchá kniha a není pro každého.

Abroš
18.02.2020 3 z 5

Jediná kniha,kterou jsem nedočetl.Chybělo mi tak cca 100stran,a autor se snad po tisícáté jal něco popisovat přes tři strany.V posledním případě to byly nějaké kvetoucí stromy.Třeba ji jednou dočtu.Ale určitě ne od začátku.Slibný,silný potenciál na tragické a asi nejhorší možné téma,Ztrátu dětí.

sue_partymix
14.02.2020 2 z 5

Tohle bylo asi jedno z nejvetsich zklamani, jake jsem kdy vubec z nejake knihy zazila. Namet je samozrejme vyborny, za nej davam dve hvezdy, ovsem text je zlouhavy, mnohdy spousty stranek nicnerikajici...

Zelvicka03
06.02.2020 5 z 5

Knihu jsem si vybrala k maturitní četba, je celkem těžká, kde kdo si myslím, že by ji nepochopil, ale jinak se mi líbila.

Ocásek
29.01.2020 4 z 5

Knížku jsem četla k maturitní zkoušce. Knížka je opravdu smutná a docela náročná, ale nelituji, že jsem se ji rozhodla přečíst. Pasáže, které vypráví Stingo mi připadaly zdlouhavé a četla jsem je vždycky hrozně dlouho. Naopak pasáže, které vypráví Sophie mě velmi zaujaly a četly se rychle.

hellena1523
02.01.2020 3 z 5

Vůbec nepopírám, že se jedná o velké dílo světové literatury, které má své místo. Ale musím říct, že mě bavily jen ty pasáže týkající se Sophiiny historie a jejího příběhu z války.
Pasáže věnující se otázkám jižanství pro mne byly nezáživné a dost nudné, což si ovšem myslím, že je hodně dané tím, že tato problematika je mi celkově vzdálená.

Noname007
01.12.2019 4 z 5

Velmi dobrá kniha, dobře se četla, úžasný příběh. Četla jsem ji sice relativně dlouho, ale příběh mě moc oslovil a čtení jsem si užila. Nesmírně silné a skvěle napsané.

pige
11.11.2019 1 z 5

Velké zklamání.
Všude se člověk dočte, že se jedná o knihu vyprávějící o holkaustu. Nebýt dvou kapitol, nebyla by v knize o holokaustu ani zmínka.
Spíš je to kniha o nadrženém mladíkovi, který má svůj vytoužený objekt touhy, ale nedojde k naplnění jeho sexuálních tužeb. Nakonec tedy kopuluje, moc brzy, a když dojde k pohlavnímu styku, "milenka" se zabije.
Jediné, co bych ocenila, je mrazivá skutečnost, když Evropa řešila židovskou otázku, Amerika měla/má své vlastní rasové problémy. A ten paradox, kdy dívka profesora, který přišel z konečným řešením, si po Osvětimi najde žida a jen s ním dokáže být šťastná, i když ji týrá (psychicky i fyzicky).
Kdyby nic, knížka vyvolá spoustu otázek k diskuzi.

ujunka
20.10.2019 3 z 5

Mně se moc nelíbil styl psaní. Autor používal dlouhá souvětí a kolikrát jsem ani nevěděla, co čtu... První polovinu knihy jsem četla strašně dlouho, nebavilo mě to. Ale říkala jsem si, že to vysoké hodnocení tu není jen tak a louskala dál. Když začala Sophie vyprávět svůj příběh, četlo se to samo. Po tom všem, čím prošla, co přežila a jakou musela udělat nejtěžší volbu svého života, její konečné řešení chápu. Smutné. Kolik takových Sophií asi bylo? Každopádně číst knihu znova nebudu.

Lesandi
12.10.2019 3 z 5

Vlastně se mi líbila. Sophiin příběh byl poutavý a když Stingo objevil její pravou podobu to jsem zůstala zírat. A její volba (ne jediná) byla nakonec zdrcující.
Ale Stingo mi tam pořád nějak překážel. Měla jsem chuť říct mu "Uhni, chci vědět, co se stalo Sophii!". Tak jsem se prodírala stránkami o něm a byla to nuda, ale jakmile se objevila Sophie, stálo to za to.
Tři hvězdy za Stinga, jinak bych dala víc.

PavlineCZka
08.10.2019 4 z 5

Tato kniha mě zaujala již na gymplu svým obsahem. Nevím, proč jsem si ji nepřečetla jako povinnou četbu, když jsem jinak vše poctivě četla jako jedna z mála, nicméně to bylo asi proto, že nebyla na seznamu povinných. Nicméně i tak jsem se k ní po dalších 14 letech konečně dostala a moc se mi líbila, nicméně je fakt, že děj je mírně roztahaný a samotné téma volby zabírá jen malinkatou stránku, jak zde již někdo píše, což bylo pro mě trošku zklamání. A navíc podpořeno ještě tím, že jsem tuto pointu celé knihy znala právě již z gymplu, což mi trošku kazilo čtení. Každopádně jako novopečená matka malého dítěte jsem přemýšlela až až a v neposlední řadě obecně téma 2.sv. války je pro mě vždy naprosto drsné a strhující.

Szekynka
02.10.2019 3 z 5

Tuhle knihu jsem kdysi četla jako povinnou četbu, sice si pamatuji to moji emoci, ale tou dobou mi asi příběh neřekl vše, co měl. Tak jsem se rozhodla, že takové dílo stojí za znovu přečtení. Tak nějak se stalo, to, co jsem očekávala, viděla jsem v knize najednou jiné souvislosti, než jen konečnou těžkou volbu. Ona vlastně celá kniha je o volbě, kdy musí polská dívenka napříč celým svým životem, dělat nejedno těžké rozhodnutí. Děj knihy mi přijde malinko roztahaný a trochu to knihu narušuje. Je velmi „zajímavě“ nepsaná, pro "ne čtenáře" to může být docela oříšek to přelouskat. K hlavním hrdinům jsem si nějak nenašla cestu (tedy kromě Stinga, ten byl úplně boží ????). Moje hodnocení se odvíjí spíš od toho, co měla kniha říct než od těchto ne úplně dobře zpracovaných drobností. Jsou sice lepší díla na toto téma, ale podstatné je, co měla kniha říct.

Micha-Él
31.08.2019 4 z 5

Jedná se o opravdu silnou a mnohovrstevnatou knihu. Jako v každém románu byly některé pasáže zajímavější a jiné nudnější. Mě osobně moc nebavilo popisování rasových rozdílů v Americe nebo Stingovy milostné aférky. Naopak Sophiin příběh jak v NY, tak za války byl velmi emotivní. Vytkla bych však (pro mě) příliš popsané sexuální scény. Vím, že děj někdy potřeboval odlehčit, ale připadalo mi, že ho to ruší. Moc mi to sem zkrátka nesedělo. I když jsem věděla, jak román skončí, pořád jsem Sophii tak nějak přála, ať odejde se Stingem a žijí si spokojeně na farmě... Co se týká samotné "volby", nutno podotknout, že Sophiin život byl plný strašlivých voleb, ta, kterou musela učinit v Osvětimi, pro mě byla neskutečně drásající. Ač nejsem zatím matka, se Sophií jsem cítila tu bolest, žal, beznaděj... Klobouk dolů před všemi, kdo museli projít Osvětimí a jinými koncentračními tábory!