Sophiina volba

Nejznámější dílo Williama Styrona. Jedná se o psychologický román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu nacismu na průměrně silného jedince. Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga (W. Styron) o tom, jak se učil psát. Pásmo autorského vyprávění o sobě je však brzy přerušeno líčením života mladého mileneckého páru: Sophie Zawistowské a Nathana Landaua, s kterými se Stingo seznámil v létě 1947 v brooklynském penziónu. Jinou dějovou linii tvoří příběh Stingova pronikání do záhad tragického až patologického vztahu milenců (zjišťuje, že Nathan je narkoman a schizofrenik) a dál do minulosti a nejhlubších zákoutí psychiky ženy, která ho přitahuje. V dalším dějovém plánu je pásmo hrdinčiných vzrušených monologů, líčících její dětství a mládí v Polsku (v Krakově), její osudy roku 1943 ve Varšavě a v koncentračním táboře Osvětim. Zde zaujímají klíčové místo Sophiininy volby. Název románu sice naznačuje jednu klíčovou volbu, ale nad závěrečnou tragickou Sophiinou volbou můžeme jasně cítit, že ta je pouhým důsledkem celého řetězu dalších osudových voleb před jaké stavěl člověka nacismus. První volbou je Sophiin pomýlený závěr neangažovat se v okupované Varšavě. I když Sophii její varšavská přítelkyně přesvědčuje, aby se stala členkou organizovaného odboje, Sophie odmítá. Druhá volba, která má pro hrdinčino celoživotní trauma klíčový význam, je volba, před niž Sopii postaví sadistický německý lékař při jejím příchodu do koncentračního tábora......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/53_/539/sophiina-volba.jpg 4.41911
Originální název:

Sophie´s Choice (1979)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Knižní klub, X-Egem
více informací...
Nahrávám...

Diskuze o knize (2)

Mišulenka
10.08.2012

sezanka: Jako bys mi četla moje první myšlenky na tuto knihu. Četla jsem ji pak po dalších dvou letech znovu a radím Ti udělat totéž ;) Změníš názor... hodně změníš názor ;)

s-reader
01.06.2011

knihomoli - Smrt je mým řemeslem mám v současné době rozečtenou, je to čtení velmi poutavé, ale teprve na konci uvidím, jak hodně koresponduje s mou představou o celkovém vyznění knihy.
Nemyslím si, že Styron zaslouží trojhvězdičkové hodnocení, ale plně je respektuji. Ovšem tvůj názor na pohled američanů na koncentrační tábory Styron v žádném případě nepopírá naopak, můj dojem je takový, že v podobném duchu se jeho kniha nese, tak si myslím, že mu trošku křivdíš.