Snídaně u Tiffanyho

Snídaně u Tiffanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418760/bmid_snidane-u-tiffanyho-FNc-418760.jpg 4 1426 229

Speciální vydání ikonického díla americké literatury u příležitosti autorova výročí. Poválečný New York je pro Holly Golightlyovou rájem i klecí zároveň. Půvabná mladá dáma žije nespoutaně a ani se od nikoho spoutat nenechá. Každý večer hýří ve společnosti a pořádá dlouhé večírky i ve svém bytě. Nic ovšem netrvá věčně a jednoho dne Holly zkrátka zmizí. Ve vzpomínkách vypravěče – jejího souseda a důvěrníka z požárního schodiště – vyvstává obraz roztomilé, až naivní kokety, ale i mladé ženy, která více než po čemkoli jiném touží po šťastném a normálním životě.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Kniha Zlín

Breakfast at Tiffany's , 1958

Simouš
17.09.2016 4 z 5

Zajímavý příběh jednoho naivního života.

Jana K
21.08.2016 2 z 5

New York čtyřicátých let není úplně mým šálkem, přesto jsem se rozhodla přečíst si toto známé a slavné Capotovo dílo, které bylo i zfilmováno. Příběh mě ale nezaujal, útlá knížka, spíše povídka, na mě působila poněkud těžkopádně a nezajímavě a byla jsem ráda, že jsem ji vůbec dočetla. Rozhodně se nejedná o snadné čtení.

Veruvys
08.08.2016 5 z 5

Vlastně nevím, co jsem od knihy čekala, ale rozhodně jsem si ji představovala jinak. Příběh mě velmi překvapil a to velmi mile. Z knihy jsem nadšená. Rozhodně doporučuji. Teď se konečně podívám i na film.

Attia
31.07.2016 4 z 5

Podle názvu jsem čekala něco trochu jiného a vůbec jsem měla takovou utkvělou představu, která mi byla krutě vyvrácena! Ale nestěžuju si, kniha se četla dobře. Na to, že to je pro někoho nudná klasika, mě se líbila.

Sorrow
13.06.2016 3 z 5

Úplně nevím, co si o knize myslet. Příběh mě příliš nezaujal, atmosféra na mě nedýchala, ale chápu, že Holly byla ve své době postavou ikonickou. Jak už zaznělo v nějakém komentáři pode mnou - dnes jsou takové ženy na denním pořádku, takže se jaksi vytrácí to kouzlo... Jsem zvědavá na film...

ZajDa37
12.04.2016 4 z 5

Shodou okolností jsem v poslední době četl dvě knihy, které jsou na zdejší databázi celkem haněny. Babičku (viz můj komentář) a tuto Snídani u Tiffanyho.

Na to že má hodnocení 74 procent, jsem tu našel docela dost komentářů, které si stěžují jaký je to průměr. Takže já se vás ptám: Co vám vadí? Hlavní hrdinka? To byl autorův zájem. Buď ji milujete nebo nenávidíte. Pochopte, že Holly je ikona své doby ať se vám to líbí nebo ne.

Mimochodem jsem se po dočtení zkoušel podívat na film a nic moc. Z mé představy romantického spisovatele se stal typický playboy, celá kniha zpřeházena. Jediné dva světlé body: vynikající Audrey a hudba.

TinaFr
07.04.2016 3 z 5

Musím přiznat, že tato kniha patří do toho malého zlomku knih, které se mi líbí více zfilmované než psané. Krásný film s Audrey Hepburn je mým oblíbeným, kniha spíše lepší průměr.

wiix
24.03.2016 5 z 5

Pre mňa krásna kultovka. Niektoré pasáže boli tak silné: "Úbohý slintoš bez mena. Je to trochu nepohodlné, že nemá meno. Ale nemám právo mu meno dávať, musí počkať, až bude niekomu naozaj patriť. My sme sa len tak dali dokopy raz pri rieke, no nepatríme si, je nezávislý a ja tiež. Nechcem nič vlastniť, kým nebudem vedieť, že som našla miesto, kam naozaj patrím. Ešte neviem presne kde to je. Ale viem, ako to tam vyzerá." Krása!
"Keď sa jedného krásneho dňa zobudím a pôjdem na raňajky k Tiffanymu, chcem byť sama sebou."

Čtec
29.02.2016 3 z 5

No, nějak jsem čekal víc... Ten příběh by docela dobře zapadl do nějaké jihoamerické telenovely. Jakési literární kvality by se našly, ale ne zase takové, aby splnily moji představu o próze, jež se - dle textu na obalu - "řadí k základním dílům moderní americké literatury". No téda, chudáci Američani, chtělo by se říci... Osobně si myslím, že tuto "klasiku" stvořilo až filmové zpracování s okouzlující Audrey Hepburnovou. A jen tak mimochodem, ty dva Oscary, které film získal, byly ... za hudbu :-)

Ten film ovšem, to je jiná třída. Mimo jiné, díky Audrey, vytvořil styl "chic" ženy šedesátých let. Polovina z nich (včetně třeba mé tchýně - viděl jsem fotky) se snažila - klobouky, brýlemi, pózami - alespoň se Audrey přiblížit (a ne všem se to dařilo...) :-)

Čili ano, Snídaně u Tiffanyho je významná záležitost, ovšem jako film. Ne tak úplně kniha. Ta měla kliku, že byla vzápětí skvělým způsobem zfilmována.

miloslav0399
05.02.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četl. Není v ní ani jedno zbytečné slovo. Přestože se autor nijak zvlášť nezdržuje popisem a charakteristikou postav ani budováním atmosféry (na tak krátkém prostoru na to nemá ani čas), všechno si lze krásně plasticky představit. Dějová linka naní nijak košatá, přesto musí být čtenář do poslední chvíle napnutý, jak to dopadne. A dopadne to přesně tak, jak má. Ze začátku jsem měl chvíli problém sympatizovat s hlavní hrdinkou, neboť jsem ji viděl optikou dnešních podobných profesionálních partnerek. Ale časem se Holly od tohoto arychetypu oddělila a začal jsem jí fandit. Když budu mít možnost, podívám se rád i na film, i když Audry Hepburnovou jsem při čtení před očima rozhodně neměl.

angelice
26.01.2016 5 z 5

Kniha, které věřím. Děj je okouzlující, spádný a postavy realistické. Kupodivu mi nevadí poněkud smutný konec. Viděla jsem film, ale jaksi mi s knihou nesplynul, vytvořila jsem si dva lehce se dotýkající příběhy, každý existuje sám o sobě v dokonalé shodě s protější verzí a přesto odloučenosti.

Miaelaa
24.01.2016 4 z 5

Tahle novela patří k mým oblíbeným. Stejně jako film, který jsem viděla jako první. A upřímně mi knížka a její konec přijde mnohem více reálný než ve filmu. Holly by podle mého názoru nebylo tak snadné ochočit.

LCCLucifuk
05.12.2015 2 z 5

Asi prvýkrát v živote sa mi stalo, že mi bola hlavná hrdinka vrcholne nesympatická. Inak mi príbeh nijako zvlášť neutkvel v pamäti. Už si ani nespomínam ako skončil..

sarekaslukova
23.11.2015 3 z 5

Nejsem si tak úplně jistá, jestli jsem příběh pochopila správně. Možná to je i důvod proč se mi hůře četla a nesplnila moje očekávání, které byla asi až moc vysoké.

Edona
21.10.2015 3 z 5

Holly jste si mohli buď oblíbit nebo ji nesnášet. Já sama jsem si jí docela oblíbila. Nicméně celkově mne příběh, až tak nezaujal. Ale jsem ráda, že mám přečteno. Taková zajímavost na konec je, že i když jsem neviděla filmové zpracování, Holly jsem si představovala jen jako Audrey.

nelakarpatiova
02.09.2015 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, četla jsem ji v angličtině, takže hlavně kvůli zdokonalení jazyka. Nečekala jsem, že se bude číst tak dobře.

Lauralex
07.08.2015 4 z 5

Skvělá kniha. Já si nemůžu pomoct, já v tom prostě celou dobu viděla Audrey a cítila z toho tu její eleganci a energii a nadchlo mě to. Přečetla jsem to ani ne za dvě hodiny a strašně se mi to líbilo. Určitě jsem ji nečetla naposledy a i když ji lidi hodnotí spíše negativně, já bych ji doporučila všemi deseti.

Asi za to může Holly. Holly, no jo. Holly je... ona je... Dlouho jsem přemýšlela nad tím slovem a už ho mám - Holly je ztracená. Snaží se ignorovat své city a pocity, protože už jim nevěří. Nevěří lidem. Hledá své místo. Touží po ochraně , ale v obavách dalšího zklamání a bolesti má svou ulitu a bojí se si někoho připustit k sobě blíž. Chce být nezávislá. Je volná jako pták. Jenže vlastně neví, kam by měla letět. A teď mám pocit, že jsem vlastně popsala sebe. A proto ji mám ráda, protože jí rozumím a protože jsme až tak stejné.

Zvláštní a jiná kniha, taková osobitá, prozaická, tajemná, chladná, těžko si někoho pustí k tělu, ale právě tím na mě zapůsobila a dostala se mi pod kůži.

Rodaw
21.06.2015 2 z 5

Bohužel mě knížka moc nebavila a protože jsem od ní měla celkem vysoká očekávání, zklamala mě..
Ale rozhodně se to řadí mezi klasiky a pokud na to máte chuť, hurá do toho :)

Terééz Gross
23.04.2015 5 z 5

Na začátku jsem vůbec nevěděla co si o ní mám myslet, ale nakonec úžasná kniha.

tanuki
29.01.2015 4 z 5

str. 61:
...divokému zvířeti nemůžete dát své srdce - čím víc si ho zamilujete, tím je pak silnější a silnější. Až je už tak silné, že vám uteče do lesa. Nebo ulítne na strom. Pak na ještě vyšší strom. A pak až do nebe. Takhle to nakonec dopadne, jestli se zapomenete a zamilujete si divokého tvora. Skončíte tak, že se očima zabloumáte po nebi.