Snídaně u Tiffanyho

Snídaně u Tiffanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418760/bmid_snidane-u-tiffanyho-FNc-418760.jpg 4 1426 229

Speciální vydání ikonického díla americké literatury u příležitosti autorova výročí. Poválečný New York je pro Holly Golightlyovou rájem i klecí zároveň. Půvabná mladá dáma žije nespoutaně a ani se od nikoho spoutat nenechá. Každý večer hýří ve společnosti a pořádá dlouhé večírky i ve svém bytě. Nic ovšem netrvá věčně a jednoho dne Holly zkrátka zmizí. Ve vzpomínkách vypravěče – jejího souseda a důvěrníka z požárního schodiště – vyvstává obraz roztomilé, až naivní kokety, ale i mladé ženy, která více než po čemkoli jiném touží po šťastném a normálním životě.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Kniha Zlín

Breakfast at Tiffany's , 1958

Peleus
05.08.2017 4 z 5

Seznámení se s knihou jsem se nevím proč velmi dlouho bránil. Možná je na vině stejnojmenný film s Audrey Hepburn, z níž je paf celá jedna generace...žen a který byl pojat jako "podivně zmatená něco jako skoro téměř" komedie s občasnými velmi hlubokými úvahami podávanými formou monologů, které jsem herečce ani za mák nevěřil.

Máte-li stejné zážitky a pocity, prosím, oprostěte se od nich! Kniha je mnohonásobně lepší a teprve když s ní zůstanete téte a téte, oceníte po zásluze její obsah, i formu.

AnnaNicholaos
04.08.2017 4 z 5

Průvodce nespoutaným newyorským životem bezstarostné Holly, bohémky a "americké geishy". Hravé a upřímné.

Jessica007
29.06.2017 4 z 5

Klasika. Líbila se mi. Moc se mi líbí komentář, který napsal SuperFrankie.
A ten závěr - s kocourem...

Ivan F
26.06.2017 1 z 5

Niektoré knihy sa vezú na vlne nezaslúženej popularity a to je aj, z môjho pohľadu, prípad tejto knihy. Aby som sympatizoval s niekým tak plytkým, ako je Holly, ktorá pred každým problémom zbabelo utečie, tak to teda pŕŕ. Na knihe nie je nič, čo by ju robilo skvostom. Azda len to, že vyšla krátko po vojne a vtedy bola "cool" a "in". Dnes je to vyšumené dielko, bez ktorého sa drvivá väčšina čitateľov zaobíde, ak si knihu neprečítajú. Apropo, v súčasnosti je takých pobehlíc ako Holly plno, sú hodné akurát tak rožku s treskou a nie ich zobrať do klenotníctva.

Annicka
06.06.2017 4 z 5

Holly, skvělá, nezapomenutelná, nezřízená Holly. Celou dobu jsem byla napjatá, co zase vymyslí. Jenom ten konec není moc domyšlený, docela mě zklamal...

Stellia
08.05.2017 5 z 5

Klasika, bez ktorej je vaša knižnica, ako aj vaša myseľ, ochudobnená o jeden z najlepších príbehov, aký bol kedy napísaný :)

Pistácie
23.04.2017 5 z 5

Naprostá klasika, která mě chytla za srdce už při sledování filmu, a přesto jsem se ke knize dostala až poté. Ale nemrzí mě to, jen jsem překvapená, jak je to krátký a přesto tak jasný a duchaplný příběh jedné Holly, do které by se alespoň jednou chtěla převtělit snad každá dívka. Já tedy určitě, a nejednou, ale aspoň celou dobu, kdy se nachází v New Yorku a zažívá ten svůj bohémský život. Překvapením pro mě bylo především to, že je Hollyin příběh z knihy trochu odlišný od té filmové Holly, a přesto si jsou v lecčem podobné. Ale to mi ani tak úplně nevadilo, bavily mě obě verze, i když ta filmová je víc hollywodskohappyendovského rázu. Ale oba příběhy mají něco do sebe, oba mě vtáhly a bavily od začátku až do konce.

gersie
28.03.2017 4 z 5

Připadá mi , že o knize by se dalo říci to , co napsal sám autor o jedné z postav Mag.
"Měla pochopitelný úspěch. Byla vtělený triumf nad ošklivostí, která je často ošidnější , než skutečná krása, už proto, že v sobě nese paradox. V tomto případě místo úzkostlivě jednoduchého vkusu a vědecky pěstěného zevnějšku zafungovalo přehnané zdůraznění závad. Tím , že je směle přiznávala, působily dekorativně."
Velice přesně a výstižně zvolená slova , úsporné věty , útržkovitý děj, přeskakování v různých situacích a časech. Zdánlivé nedostatky použil autor k vytvoření zajímavého a kupodivu čtivého příběhu.

anisek989
10.03.2017 2 z 5

Tak jsem tuhle knížku asi totálně nepochopila nebo nevim.. Co je tam tak světovýho, ikonickýho, hlubšího ? Já to prostě nevidim.
Vidim jen ne uplně záživnou povídku o nesnesitelný holce, která se na konci zdejchne když je problém. Co je tedy ten slavný autorům záměr, že je to ikonická kniha světový literatury?!

magratka
05.03.2017 4 z 5

Lehkost, svezest, radost ze zivota i smutek nesplnenych snu. To je pro mne Snidane u Tiffanyho. Kdysi jsem videla i film, ale vzpominam si matne jen na par scen s uzasnou Audrey Hepburn.
Je sympaticke, jak se autor vraci do mist, kde bydlel, fajn intermezzo s kocourem, introvertni barman a samozrejme po lasce touzici Holly.
Doporucuji.

ModráLaboratoř
12.02.2017 4 z 5

Z pohledu Holly Golightlyové by se mohlo zdát, že svět je omezený a bezbarvý. V její slovním projevu se vyskytují „drahoušci“ i „teplajzny“, alkohol u ní teče proudem, kouří a ani drogy nejsou tabu, přesto se jedná o zcela jedinečnou osobnost. Kým vlastně je ta drzá holka s obarvenou hlavou a cigaretou u pusy? Sirotek bez domova, nebo playmate newyorské sedmdesáté?

Skvostné a upřímné. Důkaz toho, že k dokonalosti není třeba mnoha slov!

Majdule
07.02.2017 4 z 5

Uvědomila jsem si, jak se dobré knihy dobře čtou a to dokonce i tehdy, když se nám tak úplně nelíbí. A proč se mi nelíbila právě tato? Holly ve mě vzbuzovala trochu maloměšťáckou nechuť vdané paničky nad nebezpečnou ženskou. I když to nakonec možná byl smutek spojený s tím, že jí nedokážu zcela rozumět, identifikovat se s ní.

Knišíl
05.02.2017 4 z 5

Krásně napsané. Bohužel jsem se nedokázal zcela ponořit do příběhu (chybějící hvězdička), což mohlo být způsobeno částečně rozsahem nebo tím, že jsem možná nepochopil význam toho všeho. Každopádně se jedná o vzorový literární styl a stojí to za přečtení.

TipsyChipsy
10.01.2017 5 z 5

Mladá dívka, která se živí svou krásou, viděná zorným okem souseda z domu v New Yorku. Člověk si o ní sbírá poznatky, jako by to byly puzzle, které do sebe však nezapadají. Stále chybí nějaká indicie. Jaká je Holiday Golightly? Hloupá chudinka nebo se v ní skrývá něco víc? Klíčem k dílu je snad to, ze autor je homosexuál. Dokáže být zároveň mimo a zároveň citlivě sleduje i nejmenší detaily ze života hrdinky. Snad v tom je ten rozpor, který čtenáře uchvacuje a nutí přemýšlet.

angloumene
22.12.2016 4 z 5

Trochu mě zaráží, že Snídani u Tiffanyho psal muž, ale proč ne :) Rovnou se přiznám, že jsem se na knihu příliš netěšila. Film mám již zhlédnutý a tak mě toto téma blízké červené knihovně napodruhé příliš nelákalo. Naštěstí jsem se do knihy pustila a byla jsem víc, než jen příjemně překvapena. Charakter Holly, dost často otravné, sebestředné a také poněkud naivní, zaujme zejména tím, že se zároveň jedná o samostatnou, chladně smýšlející a z psychologického hlediska plně fungující ženskou postavu. Celkově mohu tohle dílko s klidem doporučit snad každému :)

Karloska
07.12.2016 5 z 5

Velmi čtivá knížka. Zaujala mě a budu se k ní vracet.
Působila na mě vesele, ale i "bláznivě" a smutně. Dávám plný počet hvězdiček.

Jahoda197
07.11.2016 4 z 5

Přečteno za pár hodin :)

laepus
28.10.2016 3 z 5

Asi jsem od této klasiky měl přehnaná očekávání, ale nedostalo se mi nic jiného než příběh namyšlené a rozmazlené holčičky, která umí jen využívat lidi kolem sebe. A to se mi prostě obsahově nelíbí, i kdyby to bylo napsáno sebekrásnějším jazykem a stylem.

Tanja00
15.10.2016 4 z 5

Známá místami zábavná kniha, která je hodně krátká (pouze 92 stran) a proto myslím, že nikdo nic nezkazí když si ji přečte.

dadako
26.09.2016 4 z 5

Kniha se pěkně četla, ale hlavní hrdinka mi lezla neskutečně na nervy. Z chování Holly by se mi ruce třásly asi častěji než Paulovi... Film se mi tentokrát líbil víc než kniha, ale asi v tom velkou roli hraje jedinečná Audrey Hepburn.