Sněhulák

Sněhulák
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140150/bmid_snehulak-653be9ad036ce.png 5 7009 7009

Harry Hole série

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Snømannen , 2007

Vivienca
01.11.2020 3 z 5

Celkem zklamání
(Pozor může být vnímáno jako spoiler)

Hned na začátku si třikrát zaskáčeme v čase i místě, což - spolu s těžko zapamatovatelnými jmény - vedlo k tomu, že jsem listovala zpět, abych se utvrdila, že "aha, tohle je někdo jiný... Jiný příběh..." Na začátek tedy trochu těžkopádné klopýtání.

Vata - nezáživná a nudná. Kdybych do ní hodila trochu cukru, můžu si na Matějský pouti otevřít stánek. Nutila mě občas pár řádků přeskočit. Vykreslení i těch nej-vedlejších postav do barvitých detailů spíše příběhu ubíralo, než že by přidalo na plastičnosti (což byl asi původní záměr).

Absurdita některých scén u mě zcela přehlušovala zážitek ze čtení. (SPOILER) Ku příkladu: Pachatel s krvácivým poraněním tepny(!!) dokáže v těžko přístupném terénu vystopovat a dostihnout unikající oběť. Následně ji setnout hlavu, tělo precizně odklidit - odnést do auta, postavit obrovského sněhuláka - v gumových rukavicích(!!), doběhnout zpět do stavení, zamést po sobě stopy a z místa činu odjet - toto vše, prosím pěkně, bez zanechání jediné stopy během cca dvou hodinek... Klobouk dolů před takovým supermanem, jemuž během takové šichty například ani jednou nezakrvácela proseknutá tepna... Prostě žádná stopa! O svědcích, kteří by ho v některém úkonu vyrušili, ani nemluvě... Podobných absurditek je tam vícero.

Několikeré dopadnutí pachatele provází natolik nekomplexní a chabé indicie, že by se s takovým závěrem vyšetřování nespokojila ani Jessica Fletcherová, natož bystrý čtenář, který jen útrpně čeká, kdy komisař zjistí, že má zase toho nepravého.

Celá ta "záhada" kolem kolegyně Katrine, začne být už někdy v půlce průhledná jak půlnoční přízrak...

Na to, že se jedná o bestseller a fenomén jsem měla hodně vysoká očekávání. Bohužel nebyla naplněna.

KristynaKohleo
14.10.2020 5 z 5

Tohle je jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Jeho knihy zhltnu vždycky za tři dny a pokaždé se nemůžu dočkat, až se ke čtení zase vrátím. Film se mi nelíbil, ale tak už to bývá.

Papinka1
05.10.2020 5 z 5

Moje první severská detektivka. Za mě super, čtivé, jazykově relativně bohaté. Jen mě to až příliš vtáhlo do děje a skutečně jsem se bála :-0

Gabusza
03.10.2020 2 z 5

Pardon, ale vůbec mi nesedla, začátek nezáživný, normálně to nedělám, bohužel jsem nedočetla....

lencin
23.09.2020 5 z 5

HH- tentokrát vyšetřuje vraždy spojené se sněhuláky na zahradách.
Výborné.
(2012)

LivB
19.09.2020 4 z 5

Zase jedna čtivá o Harrym Holeovi. Od začátku do konce napínavá, bez zbytečného popisování “stavu” hlavního hrdiny.

Mi--LADA
17.09.2020 4 z 5

Dobrá, rozhodně lepší než film.

medulinka
14.09.2020 5 z 5

Skvělá severská detektivka. Doporučuji číst v zimě, nebo lépe - když začíná zima, kdy už je venku mrazivo a je cítit ve vzduchu první sníh. Já ji takhle četla, zachumlaná v posteli a té mrazivé atmosféře v knize to dodalo ještě větší grády.

Jituška82
04.09.2020 5 z 5

Strhující napínavý příběh, který jsem přečetla za týden, ani nevím jak. Úžasné odreagování od starostí všedních dnů. Můj první Nesbo.... Je mi jasné, že ne poslední.

Zuzka12627
16.08.2020 5 z 5

První kniha od tohoto autora a úplně mě dostala. Když jsem si ji kupovala říkala jsem si, má mnoho stránek snad v ní nebudou zdlouhavé a někdy i nudné pasáže. Velmi mě překvapila nic takového. Příběh se četl velmi dobře a obsahoval vše co má správná detektivka mít.

medlovice
13.08.2020 3 z 5

Mám ráda knihy Jo Nesba a Harry Hole je můj oblíbený hrdina, ale Sněhulák mě trápil- Moc rozvláčné, snad proto, že je srpen mě kniha nesedla.

h.franc
11.08.2020 5 z 5

Vau, od začátku do konce jedním dechem, moc povedený

Ahmose
10.08.2020 3 z 5

Snehuliak má skvelú tému, zápletku, temnú atmosféru, tajomného psychoaptického vraha a inteligentného vyšetrovateľa, má skrátka všetky atributy, ktoré by z nej mohli urobiť výbornú detektívku. Čo však príbehu chýba je dynamika, inak povedané, neodsýpa to, prvé 2/3 sa neuveriteľne vlečú a aj keď sa to v poslednej tretine rozbehne už to u mňa na záchranu lepšieho hodnotenia nestačí. Ďaľší problém je, že mi nesadol autorov štýl, v rámci jednej kapitoly skáče medzi viacerými postavami a občas aj obdobiami a prekážalo mi to, občas som sa proste strácal. Po ďaľších Nesbovych knihách už nesiahnem.

ViolettaCh.
08.08.2020 5 z 5

Napínavé, mrazivé, zkrátka kniha vykazující všechny atributy, které má správná detektivka mít.

Daben
21.07.2020 5 z 5

Krásně a velmi chytlavě napsáno. Musím se přiznat, že u tohoto čtení jsem se i trošku bál :D Měl jsem štěstí, že jsem to četl v létě. Ale uvidíme co přinese první sníh...

lištička123
15.07.2020 5 z 5

Sázka na jistotu, že kniha bude výborná. Tento autor mě zatím nezklamal. I sedmý díl v řadě byl super. Zatím asi snad nejlepší.

Worbitka89
13.07.2020 4 z 5

Moje druhá kniha od Nesba a první s HH. Velmi čtivá svižná detektivka z mrazivého severu, což se v červenci hodí. Harry Hole mě zaujal i autorovo skákání v čase, nutnost se soustředit. V brutálních vraždách si nelibuji a je škoda, že vrah byl odhalen už v polovině knihy. Určitě se k Nesbovi časem vrátím.

Nepri
30.06.2020 5 z 5

Strhující příběh, napětí, prostě super. Harry Hole je na mojí Topce knižního hrdiny. Kniha je brilantně napsaná, nemohla jsem se odtrhnout, pro mě snad nejlepší z celé série. Kdo má rád dobré krimi, určitě by si tuto i další knihy s Harrym měl přečíst.

AdamŠkapa
23.06.2020 5 z 5

U příběhů, které píše Jo Nesbo, se mi líbí jejich dynamika. To mistrovství udržet diváka v čtenářské koncentraci - v takzvaném čtenářském flow stavu - je fascinující!!! Sněhulák patří mezi jeho nejlepší detektivky. Možná se mi Spasitel líbil ještě o něco víc (ale to je spíš subjektivní názor čtenáře). Pokud budete studovat autorovu celou jeho spisovatelskou historii, pravděpodobně začnete u (za mě slabého) zrodu Harryho Holea v Austrálii (Netopýr) a pak budete poktračovat mistrovskými kousky, jako je právě Sněhulák. Policie svou nevysvětlitelnou brutalitou dává tušit autorovu vyhořelost, Nůž pak se snaží o návrat Harryho Holea, avšak zápletka a příběh "šustí papírem" a vrah (vražedkyně) nemá, podle mě, dostatečný motiv k vraždě.

fruitbueno
17.06.2020 4 z 5

Jedním slovem: jízda! Tempo příběhu bylo přijatelné, podobně jako jiní čtenáři mi ale přišlo, že jednotlivým epizodám s vrahem bylo věnováno málo prostoru. O to víc ho ale měl náš milý Harry Hole, který zase jednou dokázal, že jeho práce a osobní život je jedno a totéž :)