Smutný cyprus

Smutný cyprus https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452642/bmid_smutny-cyprus-xKg-452642.jpeg 5 508 58

Hercule Poirot série

Vo vynikajúcej detektívke z roku 1940 Agatha Christie prvý raz zaviedla Hercula Poirota do súdnej siene a poverila ho, aby svojím svedectvom zachránil život žene obvinenej z dvojitej vraždy. Pavučina lží, ktorú pritom bude musieť legendárny detektív rozmotať, je však mimoriadne spletitá… Pred súdom stojí atraktívna mladá žena Elinor Carlislová. Je obvinená z vraždy svojej sokyne v láske Mary Gerrardovej a podozrievajú ju, že otrávila aj svoju tetu Lauru Welmanovú, po ktorej zdedila obrovský majetok. Všetky dôkazy a okolnosti svedčia proti Elinor a zdá sa, že len ona mala na obe vraždy motív aj príležitosť. Slučka okolo jej krku sa čoraz väčšmi sťahuje… Verejnosť Elinor Carlislovú už vopred odsúdila a v nepriateľsky naladenej súdnej sieni iba jediný muž verí, že je nevinná – vidiecky lekár Peter Lord. Platonicky zaľúbený doktor Lord v zúfalstve požiada o pomoc Hercula Poirota. Aj slávny detektív má spočiatku vážne pochybnosti o nevine obžalovanej, ibaže dôkazy proti nej sú až príliš presvedčivé. A tak poslúchne svoj povestný neomylný inštinkt a rozhodne sa vypátrať pravdu. Bude však musieť použiť všetok dôvtip, aby mladá žena neskončila na šibenici…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Sad Cypress , 1940

jeremies
03.01.2022 4 z 5

Príbeh mal spád a ani chvíľu ma čítanie nenudilo. Od začiatku bolo jasné, kto vrah nie je a taktiež sa mi potvrdil predpoklad, kto vrah je. Aj keď vás autorka brilantne dejom manipuluje , takže do samého konca si nie ste istí kto vrahom v skutočnosti bude, keďže nik nemá evidentný motív. Taktiež vo mne po prečítaní zostala rezonovať otázka ako vrah mohol vedieť, že pochutinu s jedom si dá len osoba, ktorá bola cieľom vraždy. Toto bolo trochu podľa mňa nedomyslené.

Ava365
27.12.2021 5 z 5

Výborná detektivka. i když souhlasím s komentářem přede mnou, že nepatří k autorčiným úplně "top".

Alizon
13.11.2021 4 z 5

Dala jsem sice "jenom" 4 hvězdičky, protože mezi úplně ty nejlepší od autorky bych ji nezařadila,ale určitě patří mezi ty lepší. Zajímavá zápletka se závětí, správná atmosféra. Poirot nastoupí na scénu trochu později, ale potom to stojí za to.

knihomolka1197
11.10.2021 5 z 5

Další úžasná detektivka, kterou jsem přečetla mnohokrát a pokaždé jsem si čtení užila.

Lie
26.08.2021

Opět výborná, napínavá detektivka, jen jedna věc mě mate (pozor, teď bude trochu spoiler) : ví někdo, jak mohl vrah vědět, že si Elinor nedá ten v čaj?

Knihomolka506
25.07.2021 5 z 5

"vikendovka"
Když je bohatá dáma po smrti, nenapíše závěť a jedna z teoretických dědiček najednou zemře po tom, co sní pár sendvičů s pomazankou. A to asi není všechno... Na scénu vstupuje dobře známý malý muž s černým knírkem, aby vyřešil další záhadu.

Deia
05.07.2021 4 z 5

Ďalšia z kníh, ktoré sa čítajú samé a ešte aj na jeden záťah. Príbeh to bol opäť napínavý a (aspoň pre mňa) nepredvídateľný. Postupne som podozrievala každú postavu, takže v podstate mi jeden tip vyšiel. Rozuzlenie bolo znova dokonale logické (veď ako inak). Tiež sa mi páčilo, že v knihe mali väčší priestor ostatné postavy a ich vzťahy a sám Poirot bol skôr v pozadí. Opäť veľmi príjemné čítanie.

nikikostadinova
14.06.2021 4 z 5

tak už mám za sebou další Poirotovku a pokračujeme dál.

Littleben
31.07.2020 5 z 5

Nádhera. Jeden z nejlepších dílů. Zápletka opět dokonalá a nápaditá, i když nebylo tak těžké ji rozluštit.

elenai
02.07.2020 5 z 5

Já věděla, že už ji četla! Ale nic to nemění na tom, že zápletka byla naprosto GENIÁLNÍ. Vyšetřování bylo velmi logické, ale určitě bych na to nepřišla. Mám holt málo těch šedých buněk.:-D

Galadwen
02.02.2020 5 z 5

Čas od času se ke knihám A. Christie vracím, tahle je myslím méně známá a mě hodně příjemně překvapila. Není to úplně typická "poirotovka", detektiv vstupuje na scénu docela pozdě, hodně času se věnuje líčení vztahů mezi postavami před vraždou. Vraha jsem neodhalila, byť ze stop a náznaků odhalitelný (na rozdíl od jiných detektivek této autorky) je.

Aurorita
17.09.2019 5 z 5

Opět skvělá kniha od královny detektivek. Vždy, když si chci přečíst nějakou klasickou detektivku, sáhnu po A. Christie a vím, že neudělám chybu. Samozřejmě vraha ani motiv jsem jako vždy neuhodla :)

Devorah
19.08.2019 4 z 5

Další případ slavného Hercula Poirota, který zde ovšem nehraje hlavní roli. Více než on tak na scénu vstupují jiné postavy a dostávají více prostoru, než jsme zvyklí. Emocemi se to zde jen hemží, různé náznaky citů, potlačené vášně, to vše eskaluje v očekávanou vraždou.
Není to bravurní dílo, nepatří k tomu nejlepšímu, co kdy Christie napsala, přesto se ale kniha čte výborně, děj ubíhá a Hercule Poirot je stále k zulíbání.

DominikV
28.12.2018 5 z 5

Tři roky a deset dnů. To jest přesně 1105 dní. Před tímto časovým úsekem jsem započal dobrodružnou pouť Hercula Poirota a jeho pátrání. 33 románů, 4 povídkové knihy a jedna přepracovaná divadelní hra mě dokonale dokázaly vtáhnout do detektivova vyšetřování, že každý z případů jsem měl přečtený téměř na posezení. Děkuji paní Christie za tohoto jedinečného kníratého Belgičana a je mi neuvěřitelně líto, že touto mnou poslední přečtenou knihou vše končí. Poirot byl, je a bude a já se k němu v budoucnu budu stále vracet. Aby také ne, když se jedná, Sherlock Holmes jistě odpustí, o největšího detektiva v literárním světě.

Medunka22
16.12.2018 5 z 5

Skvělá záležitost a docela hororově zpracovaná pro film. Ještě teď vidím obličej Mary jak se mění v lebku.

rencovav
24.11.2018 4 z 5

Juchů, poslední knížka do Čtenářské výzvy 2018 přečtena! :)
Temný cypřiš mám ráda, i když mi to vždycky přišlo dost děsivé, myslím v seriálové podobě.

sgjoli
17.11.2018 4 z 5

Temný cypřiš mne bavil a to hodně. Skvěle propracovaná zápletka, hodně čtivě napsaná a svižná detektivka, dobře vygradovaný závěr. A Poirotovy šedé buňky mozkové opět zaválely! Tohle jsem si užila!

Knižní střípky
06.11.2018 5 z 5

Opět skvěle propracovaná Agathina záležitost. Za mě není co vytknout. Miluji Agathu od svých cca desíti let a tato láska nikdy nezmizí. Opětovně se k jejím knihám vracím. Vždy, když chci nějakou kvalitní detektivku bez brutalit a anomálií, sáhnu po staré dobré Anglii, Poirotovi či slečně Marplové a vím, že mě čeká skvělý čtenářský zážitek. Za tyto knihy budu nadosmrti vděčná této královně detektivního žánru.

Frupet
08.10.2018 4 z 5

Příjemné, napínavé čtení. Jako obvykle jsem neodhadla, kdo byl vrah a to mě na tom baví.

Hotovson
02.10.2018 5 z 5

Opět pěkná detektivka. Za pět hodin jsem měl přečteno, hezky to utíkalo. Poirot se objeví až v polovině.