Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3280 806

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

heavy66
06.01.2019 5 z 5

Na začátek malá jazyková lekce:
Terranova (z lat.) nová země
Damisch (z něm.) hloupý, ztřeštěný, zatracený

V seniorském věku mám smrti blíž než young adults, pro které je kniha určena. Díky za čtenářský zážitek, Vaše Ctihodnosti, přečetl jsem ji jedním dechem, už mi nezbývá ani jedna stránka, ani jeden den imunity!
Takže rychle nějaké citáty klasiků!
"Kdo žije rizikovým životem, kráčí kosení vstříc s otevřeným hledím!"
(z deníku Ctihodného smrtky Faradaye)
"Člověk je povinen žít s radostí. Kdo se radosti vzdá, bude pokosen!"
(z deníku C. s. Curieové)
"Jsem náhoda, osud, nesprávný čas a špatné místo! Jsem infekční nemoc, 11.září, vánoční tsunami, opilý řidič autobusu, žralok tygří, raketový inženýr!"
(z deníku C. s. Goddarda)
Se smrtkou se nevyjednává, a žádné prosby na ni neplatí. Proto prosíme Pána Boha, ať se za nás u smrtky přimluví. Někdy se to i podaří. Ale nikdy to není napořád!

Na závěr verše:
"Včera ráno přišla zubatá,
Povídá mi "Vem si kaťata,
Je čas, hochu, musíš jít hned se mnou,
Nebreč, žádný finty Smrtí nehnou."

P.S. Příběh mi připomíná Kohoutovu Katyni

kabrnak
03.01.2019 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem si nebyl jist, zda do toho jít... Přeci jen Young Adults jsem už odrostl... Ale chtěl jsem zkusit změnu :-)

A rozhodně vůbec nelituju... a nakonec jsem dal 5 hvězd... nějak mi to prostě náramně sedlo...
Asi tři dny jsem se tou knihou bavil tak, že jsem skoro nevnímal vánoce (opravdu jen skoro). Kdyby nebyly svátky a měl jsem jen volno, abysi bych zůstal v posteli celé čtení...
Líbil se mi nápad i zpracování... Možná by to mohlo být místy stylisticky vypilovanější... ovšem fungování toho světa bylo zajímavé, líbila se mi i rozmanitost smrtek a jejich motivace i vnímání vlastního poslání... a mělo to spád a taky semtam zvrat... říkal jsem si, jaký bude asi konec... a ... nezklamal... těším se na pokračování...

Mám pocit, že to doporučím i kolegům (i když jim je 30+) Ale už jsem jim takhle překvapivě doporučil třeba Třetí vlnu anebo Dobrý proti severáku a nakonec byli spokojeni...
Myslím, že zkusím i knihu Bez šance... tuším, že nebudu zklamán :)

KuroHaru
02.01.2019 4 z 5

Originální, čtivá a napínavá kniha, ale úplně odvařená jsem z ní nebyla. Možná to bylo tím, že cílovou skupinou jsou young adults, ale něco mi v tom trochu chybělo. Přečtení každopádně nelituju.

HanaNovotna2004
01.01.2019 5 z 5

Ze začátku jsem nechápala co na té knize všichni tak vychvalují, ale později mě ohromila nápaditost toho jak se později příběh rozvinul. Nakonec se mi kniha velice líbila.

pavel9989
01.01.2019 5 z 5

Musím říct, že tato kniha je pro mě naprostá bomba - vtipná, čtivá, zajímavá. Trošku mi příběh připomínal knihy od Terryho Pratchetta.

mynonka
31.12.2018 4 z 5

Už jsem myslela, že jsem z YA vyrostla, ale Smrtka mě přesvědčila, že nikoliv. Knihu jsem po dvou kapitolách odložila a po Vánocích se k ní vrátila,...a ležela v ní dva dny v podstatě bez přestávky. Kniha je svým způsobem originální, ale její svět je jaksi domovsky známý. Moc jsem se bála konce, ale autor to geniálně vyřešil. Další velké plus jsou opravdu neočekávané zvraty.
Mám pouze pár mini výtek: je poznat,že knihu psal muž, i když s ženskými postavami se vypořádal na výbornou, trochu mi například u Citřina vyprávění chyběly popisy oblečení na konkláve (protože to by si každá holka pečlivě vybírala) a zároveň bych proškrtala tak čtvrtinu zamyšlení nad životem bez smrti. Nebylo to nutné, stačilo navést a čtenář by už zapojil mozek sám.
Připomínalo mi to trochu Noční cirkus a Naslouchače a možná i proto dávám 4*.

Christine97
30.12.2018 5 z 5

Největší knižní překvapení roku 2018 v žánru YA. Smrtka mi nabídla neotřelý a dechberoucí zážitek. Svět, ve kterém se děj odehrává je skvěle propracovaný, a to do těch nejmenších detailů. Bezcharakterní a nudné postavy zde nečekejte, naopak - jednotlivé postavy mají přesvědčující argumenty pro to, proč se chovají tak, jak se chovají. Ačkoliv se děj v první polovině značně táhne, v druhé polovině příběh nabírá na obrátkách a akce, která s touto změnou přichází je přímo strhující a od knihy neodtrhnete oči. Těším se, až vyjde další díl, který doufejme bude obstojným pokračováním této zatím fantastické série.

A.K.A.R.
30.12.2018 5 z 5

Tuhle knihu miluji. Boj, velká rozhodnutí a nečekané zvraty prostě miluji. Děj byl napínavý, čtivý a také rozhodně osobitý. Neal Shusterman se pozastavil nad dokonalým světem, čímž se odlišil od ostatních spisovatelů, kteří píší o zániku světa nebo dokonce o budoucnosti plné bojů a techniky. Nikdo z nich se však nepokusil takto přiblížit svět blízké a přesvědčivé budoucnosti. Smrtka má osobitý nádech a pokud se napíše další díl rozhodně si ho přečtu. Velmi jsem se s knihou pobavila a doporučuji.

Oveczky
28.12.2018 5 z 5

První slovo, co mě napadá, je dechberoucí.
Naprosto neskutečná kniha, která si mě podmanila hlavně tím, kolik podnětů k přemýšlení poskytla.

Mnohdy si fotím nebo vypisuji z knížek zajímavé myšlenky a situace, které mě něčím oslovily a donutily přemýšlet. U této knihy jsem mobil prakticky během četby neodložila...opravdu perfektní kniha.

Ohledně čtivosti byla kniha jednou z těch, kterou prostě nemůžete odložit a naprosto vás vtáhne.

Za mě 5 hvězdiček...protože tato kniha plná adrenalinu, zápletek, tajemství, emocí a prázdnoty nesmrtelnosti za to opravdu stojí.

Anna 13
27.12.2018 5 z 5

Tohle je skvost mezi všemi dystopiemi světa...
Tohle je něco tak extrémně brutálního a zároveň tak nevinného, že čtenář po celou dobu příběhu neví, zda by do takového světa patřit chtěl nebo zda by měl dělat všechno pro to, aby k něčemu takovému nedošlo.

Autor nám nepředkládá "jen" brilantně vygradovaný příběh a hrdiny, se kterými dýcháme. On nám do hlavy ukládá filozofující myšlenky na témata civilizací, náboženství, smrti, vražd, hlavním smyslem života člověka, vztahy, láskou, lidstvem, technikou, přírodou,... Ale pokládá je v takovém kontextu, v jakém dosud nebyly vyloženy.

Narozdíl od jiných příběhů z budoucnosti, u tohohle ve mně nedřímal pocit - "takhle by to mohlo opravdu být, máme nakročeno k tomu dojít právě sem". NE! Ale i když jsem tento pocit neměla, na uvěřitelnosti příběhu to neubíralo. Strašně mě bavilo se na příběh dívat z mnoha stran, zkoumat, jak bych se zachovala já...

SPOILER!
Jednu skulinku, kdy jsem myslela, že vše dopadne jinak, jsem objevila. Když přeci Rowan zabil čtyři smrtky, musí na jejich místa přijít další. Tak, jak to v cechu smrtek mají za nepsané pravidlo. Proč jí tedy neučinili z Rowana, který prošel výcvikem a nezrušili ten návrh z Goddardova klanu? Zde jsem opravdu pochybovala, zda to autorovi došlo... Ale samozřejmě by pak kolem toho nemohlo být takové pozdvižení.
KONEC SPOILERU!

Každopádně se neuvěřitelně moc těším na další díly série, které potřebuju momentálně jako vzduch!
A také si myslím, že pokud se povede, i film bude okázalým počinem, který nebude mít konkurenci. Kéž by obsadily nějaké fantastické herce a z kostýmů jednotlivých smrtek udělaly exkluzivní podívanou...

Já knihu musím doporučit úplně každému, protože je opravdu neskutečná tím, na jaké myšlenky díky ní člověk přijde i samotnými hrdiny a jejich osudy, které zkrátka nevymyslíte...

roman9276
21.12.2018 5 z 5

Mega skvělej začátek série. Vzdálená budoucnost, kde nikdo neumírá, kde nikdo neni nemocnej, kde se můžete nechat omladit o desítky let a prožít i několik století, tedy pokud nejste vybráni k pokosení takzvanou smrtkou. Smrtky si náhodně vybírají oběti a zabraňují přelidnění planety. Absolutně bezvadnej a hlavně neotřelej nápad, kterej je doplněněj o nečekaný zvraty, kdy si řikáte sakra, sakrat to neni možný a hltáte stránku za stránkou, abyste věděli jak to dopadne. Já sem věděl, že to bude skvělý, ale že až takhle?! Letošní topovka!!

Francesca14
21.12.2018 4 z 5

Ze začátku to vypadalo, že knihu ani nedočtu. Dokud byli Rowan s Citrou u smrtky Faradaye, což bylo něco přes 100 stránek, vůbec mě to nebavilo, přišlo mi, že se tam opakuje furt to stejné a všechny postavy mi byly silně nesympatické. Pak se ale věci začaly dávat do pohybu, postavy si mě získaly a příběh mě konečně chytnul. Nápad a spousta myšlenek s ním souvisejících jsou skvělé, knížka je napínavá a dobře napsaná. Kvůli některým nudnějším částem a místy až moc pochmurné atmosféře dávám 3,5 hvězdičky, ale myslím, že druhý díl si přečtu.

misulkam
17.12.2018 5 z 5

něco úplně nového ze světa fantasy, čtivé těším se na další díl

andrejci
16.12.2018 5 z 5

Tak jsme si ze začátku říkala co je na tom tak úžasného. A asi po dvaceti stránkách jsme na to přišla. Zase jiný svět- bylo to něco nového a bylo to super. Představa, že svět řídí obří počítač je zajímavá a zároveň strašidelná. A stejně tak i to, že naši smrt mají v rukách úplně cizí lidé. Hodně se těším na další díl.

Jajibloguje
14.12.2018 5 z 5

Kosec je super dystopická novinka, ktorú na slovenský trh uviedol do sveta Slovart Booklab. Veľmi pekne za to ďakujem, pretože toto je ozdoba knižných pultov a našich poličiek. Aj keď knihu nájdeme vyloženú v oddelení pre mládež, určite môže zaujať aj starších. Príbeh obsahuje hlboké myšlienky, ktoré ma často prinútili zamyslieť sa. Smrť patrí do našich životov presne tak, ako narodenie a bez nej by to nemalo zmysel. Najprv som chcela žiť v Nealovom utopickom svete. Teraz ale viem, že by som nebola šťastná a príjemný život by nebol pre mňa. Kosec v mnohom čitateľom otvori oči. Nebojte sa, vôbec nejde o náročné čítanie, práve naopak. Verím, že Kosec vás bude baviť tak ako mňa a mnoho čitateľov predo mnou.

A.K.A.R.
14.12.2018 5 z 5

Tuhle knihu i přes všechnu morbiditu jsem si nesmírně užila a rozhodně si ji přečtěte. Je to nářez. Hlavní hrdinové jsou úžasní, specifičtí a taky trochu ztřeštění. Ve světě , který je dokonalý by jste řekli že nebude problém vůbec v ničem, ale Citra a Rowan vás těch přesvědčení zbaví. Svět smrtek byl okouzlující, a i když s trochou hanby se přiznávám , že jsem knihu měla doma dost dlouho, nikdy na tento originální příběh nezapomenu. Spoiler-Nečtěte pokud na to nemáte žaludek:)

Dandy1
14.12.2018 4 z 5

Myslím, že smrtky existují, ale my je nevidíme. A do nesmrtelnosti nám ještě něco chybí. Ale to nevadí, protože být tu tak dlouho by byla nuda.

Denčaa
12.12.2018 4 z 5

Ohledně této knihy byl velký boom. Nové téma, které ještě zpracované nebylo. Hodně mě to chytlo, že si člověk přečte něco jiného, než jen o vílách, skřítcích apod. Vymyšlené to bylo geniálně. Svět byl propracovaný a všechny detaily, které čtenáře mohou ohledně světa napadnout, tak jsou postupně zodpovězeny. Nicméně, tento svět se mi vůbec, ale vůbec nelíbil. Nedokázala bych si představit v něm žít. A to byl asi jediný bod, proč jsem nedala plný počet hvězdiček. Děj byl zpracovaný na výbornou a autor má hodně velkou slovní zásobu a pěknou stylistiku. Ale postě nadšení ze "Smrtky" se nedostavilo. Avšak konec byl výborný a další díl si přečtu, abych věděla, jak to celé dopadne. Pokud si chcete přečíst něco jiného, tak určitě sáhněte po této knize.

iška
11.12.2018 4 z 5

Výborně promyšlené i napsané. Mrazí z toho. Lidstvu prostě ani Nimbus nepomůže.

DericCaster
05.12.2018 5 z 5

Knížka se mi líbila velmi. Poutavý příbeh ve stylu dobro versus zlo s prvky lásky. Navíc autorův styl psaní se mi líbí a knížka se dobře četla. Budu se moc těšit, na nějaké příští knížky od Neala Shustermana