Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3280 806

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

Natynka23
13.02.2019 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Originální, napínavý příběh, který se velmi dobře čte. Rozhodně jedna z nejlepších knih loňského roku. Už se nemohu dočkat druhého dílu :)
Všichni, kdo jste Smrtku ještě nečetli, to musíte napravit a přečíst si ji!

dominika2585
11.02.2019 5 z 5

Po několika přečtených fantasy začínám zjišťovat, že mě baví více než moje dosud oblíbené detektivky. Tohle byla naprostá bomba. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

janasim
09.02.2019 5 z 5

Výborné, geniální, neuvěřitelně čtivé... Jako byste sledovali film nebo byli součástí děje, vše sledovali zpovzdálí a nechtěli přijít ani o sekundu příběhu. Ať už prosím vyjde pokračování!

senbja
08.02.2019 5 z 5

Knihu si přivezl vnuk na prázdniny. Jsem už babka v letech a fantasy není můj šálek kávy, nicméně mě zajímalo, co ho na té knize tak zaujalo. Beru-li v úvahu ten morbidní název, má mnohem blíž ke mně než k puberťákovi. A chytila mě drápkem, protože ji vnímám víc jako sci-fi, což ovšem je nejen můj šálek kávy, ale i čaje. Vnuk odjel a odvezl si ji, ale já se po ní určitě poohlédnu v knihovně, protože bych si ji ráda přečetla celou.

Peťule159
08.02.2019 5 z 5

Potřebuji druhý díl....

Turtleee
07.02.2019 5 z 5

Dokonalost!!! No, kdo by se netěšil na druhý díl? ;-)

Aurorita
07.02.2019 5 z 5

Vzhledem k tomu, jaké jsou na tuto knihu ohlasy, jsem měla obrovská očekávání, ale ta kniha s klidem předčila. Bavila mě od první strany až po tu poslední. Čtení mě neskutečně bavilo.

whiolet
06.02.2019 5 z 5

Díky lavině do nebe vychvalujících lidí, jsem se i já nechala strhnout a Smrtku si koupila.
Ze začátku mi trvalo než jsem se začetla, čekala jsem od knížky o něco málo víc,ale v polovině příběhu jsem se nechala strhnout a musím se přiznat, že to bylo fajn čtení.
Těším se na pokračování.

mynamail
05.02.2019 5 z 5

Báječná kniha. Donutí čtenáře přemýšlet o lidech a o tom, co je lidské a co je již zvrhlé. Nevím jestli bych chtěla žít v době a za podmínek, jaké popisuje kniha. Zamyslela jsem se nad mnohými pasážemi: v době smrtelnosti - a přiznejme si, že tak právě žijeme - lidé neměli čas, pořád někam spěchali, něco museli, o něco se snažili, aby něco prožili, aby to stihli. V době nesmrtelnosti, kdy lze obrátit list a vrátit se znovu a znovu o několik let zpět, nikomu nic neuteče, nikdo nemá potřebu se vzdělávat, přijít něčemu na kloub, hledat léky, nové možnosti. O nic není třeba usilovat. Proč taky. Vše ví, na vše odpoví, vše zjistí Nimbus.
Nepřeskakujte čtení deníků jednotlivých smrtech. Je v nich tolik pravdy...
Na konci je to jako pohádka, v té také vše končí dobře.
A ještě něco na konec: myslím, že je to spíše kniha pro řekněme dospělejší čtenáře, YA - a to prosím neberte jako urážku - to nemohou pochopit...

Cari
05.02.2019 1 z 5

Mám pocit, že jsem asi musela číst jinou knihu než ostatní. Protože mě přišlo, že se to strašně táhne a v podstatě se tam nic neděje. Pořád se opakují ty stejné situace... Uznávám, že svět je celkem dobře a zajímavě vymyšlený - ačkoliv ne úplně domyšlený! Autor dobře píše, ale za mě nuda a šeď. Ani postavy jsem si nějak extra neoblíbila, jedině snad ta hlavní Smrtka měla něco do sebe, ale archetypy hlavních hrdinů mi přišly až příliš šablonovité - pro YA typické. A navíc mi přišlo, že se tam schyluje k typickému románku mezi hrdiny. Což mi zrovna originální taky nepřijde. Vybrala jsem si knihu i díky hodnocení tady na DK a pochvalným recenzím. Popravdě, moc hype kolem téhle knihy nechápu. Po víc jak sto stránkách jsem to zavřela, zatím nedočteno. Třeba někdy jindy.
Edit: Reakce na komentář nad tím mým. Ne, vážně si nemyslím, že kniha je pro dospělejší YA čtenáře a ti mladší jí nemohou pochopit. Naopak mi přijde jako úplně typické čtivo pro tuhle skupinu. Patřím mezi ty, kterým už kniha není určená. Takže by se o tom dalo polemizovat, kdo ji dokáže pochopit a kdo ne... Neříkám, že v knize není moudro, ale tam až příliš omáčky a zbytečných scén, které se daly využít lépe! Problém je, že tahle kniha je prezentována jako akční jízda a ono to tak není. A ne, vážně každý nemusí jít s davem, aby ho ostatní považovali... Řekněme za dospělejšího.

SelenaDemi428
26.01.2019 5 z 5

Kniha mě zaujala už při čtení anotace. A rozhodně nejsem po přečtení příběhu zklamaná. Hlavní postavy velice sympatické, pořád se něco dělo, nemám výtek. Líbily se mi i výtahy z deníků kosení. Příběh se mi zdál celkem uzavřený, ale už se těším na další díl, rozhodně si ho pořídím.

JarmilaNovotna
25.01.2019 5 z 5

Zajímavý námět, výborné zpracování.

MakyCe
24.01.2019

Úžasná další kniha od tohoto autora. Není co dodat. Moc se těším na pokračování této série!

booklaboratory
22.01.2019 5 z 5

V nasledujucich riadkoch Vam objasnim preco tato kniha sa oznacuje za YA fantasy fenomen. Autorovi sa podarilo to co malokomu v tomto zanri. Podarilo sa mu spojit zaujimavy namet s prostredim v ktorom sa odohrava, v neposledom rade skvele postavy ktore si zamilujete od uvodnych stranok. Obrovske plus davam aj zato, ze tato kniha neni prvoplanova zalezitost ako to zial pri dost knihach tejto kategorie byva. Uz sa tesim na dalsiu cast.

pivonka_1
22.01.2019 4 z 5

Knížka se čte sama. Pěkně vykreslené postavy, zajímavý příběh. Trochu problém mám se samotnou podstatou příběhu. Od mala do nás rodiče vtloukali veliký respekt před ostrými předměty, zbraněmi, atd., abychom náhodou někomu neublížili. Dodnes i s kuchyňským nožem zacházím velmi opatrně. A tady je bráno zabíjení lidí ve velkém a roztodivnými způsoby, jako naprostá přirozenost, což mi prostě jde proti srsti a celou knížku jsem četla s takovým divným pocitem. Skvělý námět do Tarantinova portfolia, ale literatura pro děti a mládež...no nevím.

Veríňák
19.01.2019 3 z 5

Myšlenka dobrá, ale chybí mi tu souvislosti a vysvětlení (např. proč nebyla omezena porodnost, aby nedocházelo k přemnožování planety?).
Bohužel z opravdu zajímavého námětu nakonec byl takový teenage románek v trošku atypickém prostředí. Kniha se nečetla vůbec špatně, asi nejzajímavější pro mě byly úvodní odstavce před každou kapitolou, ale celkově jsem bohužel čekala mnohem víc. Lepší tři hvězdičky.

dr.romca
18.01.2019 5 z 5

Skvělá kniha . Autor správně vytušil, že i v dokonalém světě bez hladu a nemocí, se najdou tací, kteří chtějí moc nadvládu nad ostatními. Tato lidská " vlastnost " bude i v tzv. nesmrtelném světě.

Coucouha
12.01.2019 odpad!

Tak tohle bylo opravdu utrpení. Kniha mne zaujala v knihkupectví svým námětem, takže jsem si ji koupila a hned se do ní pustila. Po prvních 100 stránkách jsem si řekla, že už to větší nuda být nemůže, ale nakonec jsem se překonala a četla dál. Do čtení jsem se musela nutit jako snad ještě nikdy. Pořád jsem čekala, že se něco změní, že mě něco na tom příběhu zaujme. Nic. Po dočtení absolutně nic.
Svět popisovaný v této knize se mi zdál velmi nedomyšlený a absolutně nepropracovaný. Kapitoly vždy končily tak podivně, jakoby autor nevěděl co dál, tak jednoduše utnul kapitolu. A to nemluvím ani o úryvcích z deníku mezi kapitolami...no hrůůůůůza.
Nejvíce mě překvapuje fakt, že je tato kniha tak velmi dobře hodnocená...zvláštní...

jvetvicka
11.01.2019 3 z 5

Jsem lehce zklamán. Je to YA a tak jsou všechny scény, které by mohly být temné a mrazivé, přizpůsobeny mladšímu čtenáři. Druhá věc, která dost vadí je nesmrtelnost hlavních hrdinů. Autor se sice snaží a má dokonce krásnou možnost se předvést ve finální zkoušce, ale nic. Čte se to sice krásně, ale jeho kniha Bez šance je prostě mnohem lepší.

7sara
09.01.2019 5 z 5