Smršť

Smršť https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452205/bmid_smrst-rsU-452205.jpg 3 730 213

Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Za tebou prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastaneš... Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje? Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku.... celý text

SusanStoHelit
30.09.2021 2 z 5

Námět mě zaujal, Karika je výborný vypravěč, četlo se to skoro samo a potom... postavy čím dál tím víc nesympatické, ačkoliv se toho o nich v podstatě moc nedozvíme, což vyvrcholí scénou na benzínce. Z účetního se stává Sheldon Cooper křížený s Platónem a samotný přízrak Větrnice ustupuje do pozadí a stává se prostředkem k rozvíjení filosofických úvah, které už ke konci nechtěně působí spíš směšně. Už u Trhliny mě konec rozladil, ale tohle... No, přečtu si ještě nějakou Karikovu knihu, třeba to na třetí pokus vyjde :)

hvozdik
30.09.2021 2 z 5

Kdybych už předtím nečetla další věci od Kariky, tak možná ještě jednu hvězdu přidám. Smršť je až na to závěrečné blouznění čtivá, ale už je to takový slabší odvar Trhliny, psaný přes stejnou šablonu. I tady je v hlavní roli lokalita s výskytem paranormálního jevu a v ní skupina odvážlivců, kteří se snaží s tímto jevem racionálně popasovat. Napětí a i celý příběh ovšem fungovaly v Trhlině o poznání lépe.
Teď mě akorát napadá, že další knize od Kariky se už raději vyhnu, nebo se začnu bát jezdit na Slovensko.

marci8
29.09.2021 4 z 5

Kniha je zajímavá, dobře napsaná a oceňuji zajímavé filosofické úvahy. Napětí trochu pokulhává, alespoň já jsem ho při četbě necítila a ani kniha není strašidelná, ale zase výborný styl a myšlenky toto vykompenzují.

PetK
16.09.2021 3 z 5

Jako první jsem od Kariky četla Trhlinu a velmi ráda jsem se nechala unést představami o tom, zda "to" může nebo nemůže být reálné. Po dalších několika knihách na podobné téma už ale tahle šablona nutně ztrácí svoje kouzlo. Ve Smršti ještě bohužel umocněné tím, že se autor utíká k odkazům na nejrůznější teorie filozofie, fyziky atd., o kterých běžný čtenář nemá moc pojem. Jasně, snaží se je ve zkratce vysvětlit...
No každopádně někde po půlce jsem si říkala - to už bude do konce pořád to samé? Víceméně bylo. A závěr... ten mě akorát tak rozladil. Ten už jsem vůbec nebyla schopná pobrat. Kromě toho, že byl celkem nesrozumitelný, rozvleklost - vzhledem k předchozímu tempu - mu určitě nepřidala. Je ale pravda, že když jsem to četla, šla jsem večer radši zamknout, takže něco na tom bude. :-)
Neodpustím si poznamenat, že kromě "duchařských" knih napsal Karika výtečnou mafiánskou trilogii a především dvojdílnou ságu Na smrť, což je úplně jiný level literatury.

Schönberg
12.09.2021 2 z 5

(SPOILER) (SPOILERY) Kniha má dobré tempo, spád a čte se jak o závod. Přibližně první polovina je příprava na konfrontaci (vykreslení postav, řešení záhady, setkání s posledním přeživším), druhá pak ona konfrontace, kdy se tři postavy pokusí utkat s tajemným přízrakem, jež pronásleduje ty, co se mu podívají do tváře. Vše se samozřejmě pokazí a postavy musí bojovat o holý život. Potud je to klasický Karika, kamenem úrazu je však finále.

Autor totiž neposkytuje uspokojivou nebo překvapivou pointu (kvůli které to všichni čteme), ale utíká se k filosoficko-mysticko-kvantovému rozumování o „díře v matrixu“, kterou ta bytost pronikla do naší reality. Dobrý mi přišel pouze pokus ji zlikvidovat pomocí mentální magie, kdy se hrdina snaží negovat ve své imaginaci její existenci (to ještě celé po telefonu). Nemám moc rád exkurzy do moderní fyziky, kterými se vše vysvětlí /což mi vadilo už v Trhlině, ale ta měla alespoň zajímavou a konkrétní pointu/. Ještě větší problém mi dělaly výlety do dějin západní filosofie (autor obor studoval), které jsou tak trochu zradou na čtenáře a také na postavy. Docela by mě zajímalo, kde získal účetní tak dobrý přehled? Nemluvě o ostatních, kteří studovali asi po nocích na netu (o Nině se dozvíme pouze to, že jí v dětství roztrhali spolužáci ve škole „vědecké časopisy“). Karika zde samozřejmě mluví skrze postavy a využívá je jako plátno pro projekci vlastních morálních konceptů a jejich narušování. Bohužel s nimi tak trochu žongluje podle potřeby, východiskem mu však je dosti svérázně pojatá postmoderna + psychologizace. V jeho pojetí je člověk takové zvířátko. Žije si svůj průměrný život, je pod vlivem svého okolí, které jej z podstatné části formuje a drží na řetězu, pak se dostane do divoké přírody, něco se pokazí, komfort civilizace je ten tam a na povrch vyskakuje vraždící bestie. Hrdina – upjatý účetní – pak ve finále dokonce popisuje jakousi formu extatického mystického vytržení (nemluvě o odkazech na Platóna, Plotína a Pythagora), který zažívá před smrtí poté, co zavraždil rodinu s dítětem.

Dvě (a půl) hvězdičky ponechávám za řemeslo a tempo.

koki.veru
06.09.2021 4 z 5

Tato knížka se mi líbila více, než kniha Tma od tohoto autora. Průběh knihy byl super, napínavý a tajemný. Jen mi vadil konec a místy pasáže, kde rozebírali různé ty nadpřirozené věci, to bylo pro mě nezajímavé.

čuřil
16.08.2021 2 z 5

Po Trhlině jsem čekal asi i něco jiného. Ale jakmile jsem v příběhu narazil na určitou věc (podobnou jako v Trhlině) tušil jsem, že bude kniha směřovat opět k destrukci všeho. A to se i potvrdilo. Zkusím třeba Tmu, či Strach a snad to bude lepší. Bohužel jen za **...

Dolik13
04.08.2021 3 z 5

Od Trhliny, kterou považuju snad za nejlepší knižní horor, jde dle mého kvalita Kariky bohužel dolů. I přesto, že mě jeho knihy baví, dokážu je přečíst nesmírně rychle, tak v případě jeho dalších děl: Strachu, Tmy a teď i Smršti se mi jednoduše vůbec nelíbí to zakončení příběhu, který mi přijde fakt divný a neuspokojivý. Tím mi tak zničí dobrý zážitek jinak z čtivé knihy.
Další věc, já si chci u knihy odpočinout, a když se tady začal děj přelévat do entit, vědomí, nevědomí, vnímání a dalších filozofických myšlenek, tak mě to akorát spíše nasere.
Takže celkově bych to shrnul jako mírné zklamání, protože ty náměty jsou prostě skvělý a zajímavý, bohužel samotné provedení pak není takové, jaké bych si představoval.

cinapo
03.08.2021 3 z 5

Smršť mě chytla hned od samého začátku. Je to krátká knížka, přečtena tedy byla obzvlášť rychle. Jen kdyby teorie o vzniku a fungování tajemného jevu byla v knize podaná trošku víc srozumitelněji i pro takové lamy jako jsem já, protože se mi chvílemi přehříval mozek. Ale podtrženo sečteno, bavila jsem se, byl to opravdu "fičák".

kiki11
01.08.2021 3 z 5

Byla jsem rozhodnutá dát 4*, ale za to sáhodlouhé filozofování na konci, kdy jsem už z nudy odpočítávala stránky, musím jednu hvězdičku ubrat. Karika je skvělý vypravěč, o tom jsem se přesvědčila už potřetí. Začátek byl zajímavý, během čtení záhad přibývalo, napětí gradovalo, jen ten konec, od kterého jsem očekávala nejvíc, se úplně nepovedl. Zatím tedy nejslabší knížka od něj. Rozhodně ho ale nezatracuji a ráda a s chutí si přečtu autorovu další tvorbu, protože vím, že umí, jen tentokrát to nebylo to pravé ořechové.

see_sawandrew
24.07.2021 3 z 5

Námět výborný, tempo příběhu také. Co je pro mě nepochopitelné, je závěrečná změna stylu, která rozjetý vygradovaný příběh posílá do naprosto útrpné nudy. 60%

houston
17.07.2021 3 z 5

Na nového Kariku jsem se velice těšil, nyní jsem bohužel dosti konsternován. Kniha začala, ostatně jako vždy, skvěle. Rychle jsem ji začal vnímat jako jakousi literární hororovou obdobu road-movie s perfektní podzimní atmosférou. Bohužel v poslední třetině začíná pan Karika sáhodlouze a úplně zbytečně filosofovat a podstatě bytosti, kolem níž se příběh točí. Děje se to na úkor napětí, příběh stagnuje a přestává být strhujícím. Ke konci jsem už jsem přeskakoval stránky, zajímalo mě už jen to, jak vše skončí.

Corso
09.07.2021 3 z 5

(SPOILER) NEVIEM CI SPOILERY ASI LEN MALE. Dobre, mame dalsie strasidlo, celkom zaujimavy namet. A lokalizovany u nas na Slovensku. A to je tak asi vycet pozitiv. :) Ja nechapem, ako autor vystacil s troma, no dobre, styrma postavami, a vsetky otravne a neprijemne jak yperit. Akoze zakrutil by som krkom este aj tej tehotnej obcas :) Akurat babka je fajn. Zasa hlavny hrdina ako cez sablonu, upodozrievam autora ze je vo vsetkych piatych hororoch jeden a ten isty chalan. To sa proste inak neda vysvetlit. A nevadi, roadtrip so strasidlom v patach precitane, ideme dalej. Uprimne, od pol knihy jak zacal hon, som si citanie ozvlastnoval prezeranim google maps ze kadial to behali. Takze to beriem ako taky virtualny vlastivedny vylet, v tom kute Slovenska som nikdy nebol. :) No a teraz uz ani nepojdem, neni toho Boha co by ma tam dostau! :)

DreamerX9
08.07.2021 2 z 5

Mě osobně to vůbec nechytlo nevím jestli to bylo tím stylem nebo dějem který mě nějak nezaujal ale musím říct že autor umí psát i líp

mirec88
03.07.2021 5 z 5

Nerozumiem veľmi tunajším slabším hodnoteniam. Mne sa Smršť veľmi páčila a nemám dôvod dať slabé hodnotenie. Od Kariku som čítal už 3 knihy a všetky sa mi páčili. Zatiaľ nie mafiánske, zatiaľ len horory, ale všetky si ma získali. Síce som ostatné čítal pred mojím pôsobením na DK.cz, ale viem, že boli super. Ale aby som sa vrátil ku Smršti. Kniha si ma získala svojou atmosférou, chémiou medzi hlavnými hrdinami nečakanými zvratmi, úmrtiami a od kľudného začiatku po desivý záver bola celá proste super. A pri tej desivej starene som mal zimomriavky. Skvelá kniha a odporúčam.

HockeyGirl
29.06.2021 4 z 5

Smršť od Kariky se mi četla sama od sebe. Je to třetí knížka, kterou jsem od něj četla. Smršť nebyla ta nejlepší knížka, kterou jsem od Kariky četla, ale zase to nebyla nejhorší knížka, kterou jsem četla. Byla to klasická knížka od Kariky - obyčejný začátek, pak se stane nějaká záhada a postava se o tu záhadu začne zajímat a pak se do té záhady sama dostane a pak konec je už hodně psycho-mysteriózní a dost nepochopitelný lidskému myšlení. Za ten konec dávám jednu hvězdičku dolů, ale jinak zajímavá knížka, líbila se mi a četla se mi sama. Dávám 4* a těším se na další Karikovo čtení. :o))

Nazli
27.06.2021 4 z 5

Smršť není čistokrevným hororem. Tempo je tentokrát svižnější oproti Strachu nebo Trhlině, přesto hodnotím velice kladně. Sice mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, možná i proto, že hrdinové mi byli tentokrát opravdu nesympatičtí. Také je škoda, že je kniha má nižší hodnocení, možná i z důvodu řekněme filozofování na konci příběhu. Mně samotné naopak toto hloubání velmi sedlo, možná více, než kdyby vše dramaticky vrcholilo. Přesto všechno se autorovi povedlo vybudovat atmosféru temnou jako lesy ve Vysokých Tatrách.

Peggy2711
22.06.2021 2 z 5

Horor to rozhodně není! Začátek se čte dobře, vypadá to i napínavě, ale pak se to zvrtne do filozofování a je z toho normální blbost, chování hrdinů značně nereálné, neuvěřitelné, nepochopitelné, hloupé. Ale chvílemi mně tento "horor" vyčaroval úsměv na rtu. Tak nevím jestli jsem se měla bát, tak to se nekonalo. Karika umí mnohem víc, asi měl filozofickou chvilku, tak se z toho potřeboval vypsat.

karel6097
21.06.2021 1 z 5

Za co Panebože,za co? Větší blábol jsem dlouhu nečetl.Tohle je "dílko" u kterého jsem se nejen nebál,ale hlavně si přál ať to již skončí.Šílené a nelogické jednání hlavních postav mě neskutečně vytáčelo.Posledních deset stránek knihy obsahuje filozofické poluce hlavního hrdiny a jsou
takřka nečitelné.Člověk má co dělat knihu někam nedhodit.Ne tohle není Stephen King ,tohoto skvělého vypravěče nečekejte.Toto je spíše
příběh opilého traktoristy z východního Slovenska.Bude vám ho vyprávět po pěti pivech a šesti borovičkách.Podle toho mu také budete rozumnět a podle toho vás bude také "bavit"....

Ondra_P
16.06.2021 3 z 5

Jak už bylo zmíněno. První polovina skvělá, napínavá.. Druhá polovina nudná a čtení se i u tak tenké knížky táhlo. Zatím nejslabší ze 4 Karikových knížek co jsem četl.