Smršť

Smršť https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452205/bmid_smrst-rsU-452205.jpg 3 730 213

Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Za tebou prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastaneš... Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje? Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku.... celý text

kalinka99
07.03.2022 4 z 5

To byla teda doslova smršť. Příběh mě zcela pohltil a nemohla jsem knihu odložit. Temné a mysteriozní vyprávění tří známých a jedna záhadná bába. To všechno způsobuje halný vítr. Konec byl rychlý a unáhlený z čehož jsem moc nepochopila ani moc, co se stalo.

ZÓNA
07.03.2022 5 z 5

Postihlo snad Kariku dočasné šílenství?
Popsal strhující afekt iluze přetvořený v něco nadpozemsky nepochopitelného, ale nádherného.
Možná pro někoho přílišná, až houstnoucí nesmyslnost, pro mě syrové, hororově syté vyprávění, neomylně gradující, s několika drsnými a naprosto logickými scénami.
Popisnost pocitů na maximální úrovni, nejednotná, strhující.
Výborné postavy, až románové, lidsky přijatelné, přestože se jedná o fantastický žánr.
Stupňující se děs vystřídá rozhřešení a mír, který možná nečekáte.
Karika předvedl další vrchol své tvorby.
Pokud znáte jeho romány, můžete vypozorovat, že linie příběhu vychází z jednotné konstrukce. Ne vždy může dojít k zázraku.
Přesto jsem při čtení jeho románu SMRŠŤ, zázrak opět spatřil...

samkko
06.03.2022 4 z 5

Lehký, MEGA atmosférický slovenský horror s lehce folklórovou atmosférou.. Anoo!
Kniha se čte dobře, děj ubíhá rychle, napětí se stupňuje a vítr zrychluje. Ovšem u konce jsem si říkal, že by to mohlo být míň scifi a více thriller (horor). Každopádně čtení jsem si užil. Btw, obálka přesně vystihuje tu správnou atmosféru.

viweb
23.02.2022 3 z 5

Zvláštní. Dostala jsem se někam kam jsem úplně nechtěla. Z knihy mám smíšené pocity. Dobrý začátek, zajímavý děj, nečekaný konec. Zatím pro mne asi nejslabší počin pana Kariky. Škoda.

terezarath
22.02.2022 2 z 5

První kniha od autora po které jsem sáhla a nevím, zda to byla dobrá volba. Začátek měl velmi pomalý, trochu otravný rozjezd. Od nějaké padesáté strany se příběh trochu rozběhl. Líbilo se mi, že autor využil myšlenky kolektivního nevědomí. To mi přišlo originální. Jenže pak to šlo pomalu zase všechno do háje. V druhé půlce byla zajímavá jen scéna na benzínce, pak už mě kniha bohužel nudila. Konec mi přišel jako šílená smršť nápadů a nějak to za mě postrádalo smysl.
Hlavní myšlenka knihy byla opravdu zajímavá, velmi originální téma, kterým mě autor skutečně překvapil. Takové pojetí nadpřirozena jsem jinde neviděla. Bylo vidět, že si pan Karika dal velkou práci a s tématem si vyhrál. To opravdu cením. Velký potenciál, velká škoda. Bohužel to zpracování mi nesedlo. Možná mu dám do budoucna ještě šanci, třeba mě jeho jiné knihy ohromí o trochu víc.

misha4005
10.02.2022 2 z 5

Za mě zatím nejslabší kniha z těch co jsem od autora četla (Trhlina, Strach,Tma). Nejvíc se mi líbilo jak autor umí vykreslit okolí, krajinu, místa kde se děj odehrává. Ale děj jako takový mě zdaleka tolik nemrazil, jako např. Tma nebo Trhlina.

pydla
10.02.2022 3 z 5

Nedá se popřít, že pan Karika psát umí. Napínavě napsaný příběh o halném větru, který když fouká, tak lidé, které vítr ovane, páchají nehody, vraždy a sebevraždy. V slovenských Tatrách ho znají jako " větrnici ", v podobě přeludu stařeny v černém. Zajímavé téma, zajímavé zpracování, zajímavý fantasmagorický konec.

VěraČamková
07.02.2022 5 z 5

Mrazivé, propracované, závěr pro mě s otázkou...opravdu tak nereálné? Jozef Karika mě chytil do pasti už s Trhlinou, kterou jsem četla se zatajeným dechem a určitě se pustím i do dalších knih jako Tma, Strach a Hlad. Ale až dočtu právě načatou knihu Na smrt... A filozofování mi vůbec nevadilo, ba naopak.

Aiden888
28.01.2022 3 z 5

Tak vám nějak nevím. Karika je za mě jeden z nejlepších autorů. Příběhy má promakané a moc dobře ví, o čem píše. Nejsou to jenom strašidelné bláboly, ale vyprávění, založené na reálných místech, lidech, dějích, děsech, pověrách a tak dále…Stejně jako všechny jeho ostatní knížky, i Smršť mě naprosto pohltila a nedokázala jsem knížku odložit. Příběh byl perfektní a mrazivý, ale nebudu vám lhát, posledních deset stránek mě šíleně zklamalo. Bylo to tak moc zvláštní a filozofické, že jsem z toho pochopila jenom minimum a cítím se hrozně okradená o smysluplné zakončení příběhu. Vlastně ani pořádně nevím, jak to dopadlo, závěr byl zkrátka zdlouhavý a nudný. Na můj vkus asi zbytečně komplikované povídání. Pěkný, ale z Karikových knížek zatím nejslabší.

Laugar
19.01.2022 5 z 5

Smršť mě uchvátila v mnoha směrech. Líbilo se mi jak samotné propojení fenoménu halného větru s démonickou postavou Větrnice, tak i zasazení příběhu do slovenského prostředí. Tuto mysteriózně-literární exkurzi po Liptově a Oravě jsem si vychutnával opravdu intenzivně, autor umí perfektně vybudovat atmosféru plnou napětí. A i když je Smršť v rámci autorovy tvorby přijímána mnohými čtenáři s menším nadšením, pro mě osobně už navždy bude mít specifické postavení - je to první román od Jozefa Kariky, který jsem kdy přečetl. A současně se mi líbil tak moc, že autora katapultoval mezi mé oblíbené spisovatele.

Monni
18.01.2022 3 z 5

Kniha byla super, ale ten konec cca posledních 20 stran jsem četla asi jen každou druhou větu. Je to moje třetí kniha od kariky a mám jeden problém, autor má prostě talent na psaní totálně nesympatických postav, v každé knize mi prostě lezly na nervy, ale atmosféru knih má dobrou ️

suiteki
12.01.2022 4 z 5

Typický Karika... Surové líčení, bezohledný odstup hlavního hrdiny, který je standardně tak trochu magor. Příběh má vcelku jednoduchou linku, úsek na silnici s vysokou nehodovostí, kde se za větrného počasí zjevuje tajemná stařena, končívá často smrti, tak proč to neprozkoumat z blízka. Obdivuji autora, jak vymáčkne z ničeho celý příběh, který zvládne tak bravurně podat, až občas můj žaludek nad tou ležérně podávanou surovostí naříká.

Majto
11.01.2022 3 z 5

O trochu lepší dojem ako z predošlej Priepasti, no úroveň dosiahnutý Strachom či Trhlinou ešte Karika nedosiahol, čo je škoda. V Karikovi je potenciál napísať desivé veci, tak dúfam, že ho objavil pri písaní ďalších vecí.

Karoley
06.01.2022 4 z 5

Když kraji vládne démon větru..

Prokletý silniční úsek na úpatí Západních Tater, fenomén halného větru, přízrak stařeny v černém, větrná smršť..

Přečteno během jediného odpoledne. Na knihu jsem se moc těšila, neboť Karikovovy předchozí horory (Trhlina, Strach, Tma) byly perfektní. Ze Smršti tolik nadšená nejsem, přitom legenda je zajímavá a pár slušně děsivých okamžiků se taky najde.. na můj vkus příliš filozoficky laděné, ani nevím, jestli jsem ten konec pochopila ;) Ale pod 4 hvězdy jít nemůžu, je to přece můj oblíbený Karika!

Miginka
02.01.2022 3 z 5

Toto byla moje třetí Karikova kniha. Od začátku to byla neskutečná smršť a říkala jsem si, že lepší jsem od něho nečetla. Do 2/3 knihy jsem napětím skoro nedýchala. Jen ten závěr mě trochu zklamal, pro Kariku příznačné, pro mnohé čtenáře nepochopitelné. I tak dávám čtyři hvězdičky a knihu doporučuji.

Aya81
02.01.2022 5 z 5

Tak jako... mně se to líbilo. Karika má jiný styl a fakt to nemusí sedět každému. Snad až trochu přehnaně míchá dohromady rovinu strachu, paranormálna a vlivu lidské psychiky.. plus přidává kapku filosofování. Logika příběhu není důležitá, možná až naopak - určitá nelogičnost hraje prim. Jenže ono to tak je. Lidé se pod tlakem většinou logicky nechovají. Úžasně jsem se trochu bála a hodně přemitala, jak to asi autor rozuzlí.

Hanina61
01.01.2022 5 z 5

Tak jestli opravdu platí rčení "Jak na Nový rok, tak po celý rok", mám se na co těšit. Začala jsem ji číst dnes ráno ještě před snídaní, na kterou pak už nedošlo, dokud jsem knihu nedočetla, prostě jsem se od ní nedokázala odpoutat. Vidím, že má nižší hodnocení, ale já zatím nemůžu srovnávat, je to můj první Jozef Karika, ale opravdu mě dostal... a ten metafyzický konec mi k tomu seděl přímo dokonale. Myslím, že mám dalšího oblíbeného spisovatele... :-)
PS. Uvědomila jsem si jednu zajímavou spojitost: Podobně jako "halný vítr" ovlivňuje lidskou psychiku z jihu vanoucí fén fén ve francouzských Alpách, jak píše například Joe Simpson ve své knize "Zvuk zemské tíže"...

Lily189
30.12.2021 1 z 5

Četla jsem už hodně knih v různých žánrech, ale tato na mě působila jako neskutečná slátanina. Dejme tomu, že tak do 1. třetiny se to docela dalo a děj utíkal rychle, ale zbytek knihy byl za mě velmi podprůměrný. Začalo to asi řečmi o paralelním vnímání světů, to jsem si říkala, že to začíná smrdět, ale pořád jsem tomu dávala šanci. No nakonec se to bohužel nezlepšilo a posledních asi 5 extrémně zbytečně natahnutých stran jsem dočetla bez nějaké snahy jim porozumět.

michal3736
27.12.2021 3 z 5

Četl jsem to jako první seznámení s tímto autorem. První polovinu knihy jsem měl po dlouhé době při čtení hororového příběhu husí kůži. Trochu mi to připomělo mé seznámení v 14letech se S. Kingem a jeho Osvícením. Bohužel ten strach postupně se ztrácí a už jsem jen čekal, jak to celé dopadne. Sám bych dal 3,5 *

Petraadeen
25.12.2021 5 z 5

Knihu som mala na jedno popoludnie (audiokniha, P.Kocis cita vynikajuco, mimochodom)
Tento autor je velmi prebudeny, comu som rada. Veci, ktore citam len v spritualnejsie zameranych materialoch sa uz dostavaju do povedomia aj v takychto "normalnych" knihach. Super!! Podla komentov sice vidim, ze este stale tomu vela ludi nerozumie, a nudi ich to, co je sice skoda, ale autorovi za odvahu palec hore. Musel tusit, ze ho to bude stat nizsie hodnotenie v tejto dobe. V buducnosti - ktovie ;)