Směšné lásky

Směšné lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151867/bmid_smesne-lasky-8Co-151867.jpg 4 2106 198

Sedm povídek, jejichž námětem je láska zasazená do komických souvislostí, anebo spíš to, co lidé v komických souvislostech pokládají za pokus o milostný vztah. Podle dvou povídek byly natočeny filmy: Nikdo se nebude smát (režie Hynek Bočan, 1965) a Já truchlivý Bůh (režie Antonín Kachlík, 1969).

Povídky Literatura česká
Vydáno: , Atlantis

Směšné lásky , 1970

Anasa
25.04.2021 4 z 5

Nakonec dávám čtyři za jazyk, ale hodně jsem se rozmýšlela, potřebovala bych hodnotit každou povídku zvlášť. Nikdo se nebude smát, Falešný autostop, Eduard a Bůh, Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvým se mi líbily, zaujaly mne. Blízké mi bylo Zlaté jablko věčné touhy, kde mne bavila pouhá hra na svádění. Co u mne úplně propadlo, byly dvě povídky, které byly v doslovu označeny jako plošší, lehčí, dokonce rozkošnické, tedy Sympozium a Doktor Havel po dvaceti letech. Kdyby těmito povídkami Směšné lásky začínaly, knihu bych zřejmě odložila. Nebyly mi sympatické postavy, jejich jednání ani filozofické rozpravy. Nakonec jsem je při hodnocení nějak skousla.

Cortegos
23.04.2021 5 z 5

Mou četbu trochu ovlivnil kult Milana Kundery, takže jsem začal číst se značně vysokými nároky, kterých jsem se zbavil, když jsem se začetl. Nejedná se o monumentální dílo, které svou pravdou boří mýty, dějiny a společnost, ale o vyprávění, ze kterého čiší radost vypravěče. Poněkud lechtivé příběhy obsahují opravdu zajímavé myšlenky o všem možném. Některé si člověk vezme za své, zatímco jiné odmítne, ale nemůže se jim upřít vnitřní pravda a logičnost.

whxterose
22.04.2021 4 z 5

Já si nemůžu pomoci, Kundera je prostě skvělý a tenhle soubor povídek je skvost!

"Člověk prochází přítomností se zavázanýma očima. Smí pouze tušit a hádat, co vlastně žije. Teprve později mu odvážou šátek z očí a on, pohlédnuv na minulost, zjistí, co žil a jaký to mělo smysl."

Jrsnbl
10.04.2021 5 z 5

Kundera je génius. Styl, jímž umí popsat vnitřní dialog postav, je naprosto neuvěřitelný. U směšných lásek se mi líbí, že to nejsou jen milostné příběhy obyčejných lidí - tyto erotické aférky mají totiž vždy hlubší význam a je v nich skryto mnoho mouder. Povídky byly všechny do jednoho báječné, za mě je ovšem favoritem asi doktor Havel. :p

Marekh
08.04.2021 4 z 5

SMĚŠNÉ LÁSKY je první kniha, kterou jsem přečetl od Milana Kundery. Dlouho jsem se vyhýbal tomuto autorovi asi z důvodu, že jsem se obával, že jeho knihy budou určené pro náročnější čtenáře. A myslím si, že tomu tak je. Knihu hodnotím na 80 %.

Směšné lásky je kniha 7 povídek, které napsal mezi rokem 1958 a 1968 a vydával je na pokračování. První sešit vyšel v roce 1963, druhý sešit v roce 1965 a třetí sešit v roce 1968. Na začátku roku 1970 vyšlo shrnutí všech tří sešitů v jenom svazku pojmenovaném SMĚŠNÉ LÁSKY. Z tohoto souboru vyřadil 3 povídky. Jak sám Kundera napsal v Poznámce autora: „Co se mi na těch vyřazených povídkách nelíbilo, bylo jen něco docela málo, třeba to, že jsem v nich sem tam ještě slyšel cizí, vypůjčený hlas anebo že jsem věděl, že se povídka dala napsat o něco lépe.“

Směšné lásky jsou příběhy o hrách na lásku a s láskou. Tématem povídek jsou odlidštěnosti milostných vztahů. Hrdinové se nechávají unést náhlým nápadem nebo rozmarem, chtějí si hrát na nevinnou hru, při níž se svým partnerům a protihráčům říká zejména to, co chtějí slyšet. V jistém okamžiku se děj rozjede nečekaným směrem a původní strůjci hry jsou zaskočeni. V povídkách se vyskytuje sarkasmus, humor, ironie a erotika. Celkově se mi povídky líbily, i když to nebylo jednoduché čtení a mnohdy jsem se musel nad některými větami pozastavit. Nejvíce se mi líbila povídka AŤ USTOUPÍ STAŘÍ MRTVÍ MLADÝM MRTVÍM a povídka EDUARD A BŮH aj. Nelíbila se mi povídka SYMPOSION, kterou považuji za „nejslabší“ povídku z celé knihy. Vzpomínám si, že o povídce FALEŠNÝ AUTOSTOP jsme se učili na střední škole. Měli jsme za úkol si přečíst ukázku z této povídky, ale bohužel téměř nikdo si povídku nepřečetl. Znal jsem jenom tuto povídku, s ostatními povídkami jsem se seznámil až v této knize.

Kunderovy knihy určitě stojí za přečtení, ale kladou na čtenáře větší nároky, a ne všemu čtenář porozumí při prvním přečtení. Časem bych si chtěl přečíst knihu ŽERT.

V knize se vyskytuje Doslov, který napsal Jiří Opelík. Doslov byl pro mě docela náročný na pochopení. V závěru se nachází Poznámka autora.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Smyslem života je bavit se životem, a že je-li život na to příliš lenivý, nezbývá nám než ho trochu postrčit.

Minulost každého z nás je možno stejně dobře upravit v životopis milovaného státníka jako v životopis zločince.

Ale jsou věci, o nichž lhát nemohu. Jsou věci, do nichž jsem pronikl, jejichž smysl jsem pochopil, které miluju a beru vážně. A tam se žertovat nedá. Tam kdybych lhal, potupil bych sám sebe, a to nejde, to po mně nechtěj, to neudělám.

Přílišná víra je ten nejhorší spojenec.

Žárlivost není ovšem nijak příjemná vlastnost, ale není-li jí nadužíváno (je-li spojena se skromností), má v sobě kromě své nepohodlnosti i cosi dojemného.

Jenomže ani smrt nemá ráda, když se jí poroučí.

Kdyby byl člověk odpověden jen za to, čeho je si vědom, byli by hlupáci předem zproštěni jakékoli viny. Jenomže člověk je povinen vědět.

Člověk odpovídá za svou neznalost. Neznalost je vina.

Cena člověka je v tom, v čem sám sebe přesahuje, v tom, čím je mimo sebe, čím je v jiných a pro jiné.

Spíš jde o to, pěstovat vlastní náročnost, protože v té se zrcadlí míra vaší osobní hodnoty. Pamatujte si, příteli, že správný rybář hází malé ryby zpátky do vody.

Erotické kouzlo se totiž projevuje spíš deformací než pravidelností, spíš výrazností než uměřeností, spíš originalitou než konfekční pěkností.

Kam by přišel socialismus, kdyby všichni věřili, že je svět v rukou Božích? To by nikdo nic nedělal a každý jen spoléhal na Boha.

Člověk přece není na světě jen kvůli sobě. Žije vždycky pro něco.

Já jsem si myslil, že člověk může věřit v Boha i v komunismus, že se to dá spojit.

Ale tak už to v životě bývá: člověk se domnívá, že hraje svou roli v určité hře, a netuší, že na scéně zatím nepozorovaně vyměnili dekorace, a on se nic netuše ocitá uprostřed poněkud jiného představení.

Já bratře, musím lhát, nechci-li brát vážně blázny a stát se sám jedním z bláznů.

I zlomyslná nápodoba zůstává nápodobou, i stín, který se vysmívá, zůstává stínem, podřízeným a odvozeným, ubohým a pouhým.

Ale kdo umí zradit Boha, člověka umí zradit stokrát snadněji!

Felsenberg
20.03.2021 1 z 5

To je ale pitomost. Vítězství hmoty, pudu nad duchem.

Citát - Myšlenky neznamenají nic proti chtění. Povídka Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvým, část 11.

Všechno je špatně - Komunisté, zvláštní vzhledem k minulosti MK, Bůh, křesťanství, desatero, panna Alice, věrná žena, ženy jako tupoučké bytosti určené k jediné činnosti, kolegové a spolubydlící jsou hlupáci... Jedině hlavní hrdina ovládaný svým pudem, neustále lže, chová se jako zbabělec a sobec, ničí životy svému okolí a považuje se za inteligenta.

Směšné lásky. Směšný je hlavní hrdina povídek. Chtíč a tupý pud bych láskou rozhodně nenazýval.

Za mě hloupá kniha.

babystar
12.03.2021 4 z 5

"Hořkobolné" příběhy o vztazích mužů k ženám, z nichž musí novodobým feministkám vstávat vlasy na hlavě. Poprvé jsem některé z nich četla na střední škole v 60. letech a děsně jsem se bavila. Teď mi z nich bylo spíše smutno. Prostě - hry lásky šálivé...

lernami
28.02.2021 5 z 5

Směšné lásky se mi líbily, třebaže musím přiznat, že některé povídky mě bavily více a jiné zase méně.
Co mě ale asi nikdy nepřestane bavit je Kunderova výstižnost a jeho talent shrnout v jednom souvětí to, na co já bych potřebovala celý odstavec.
,,...neboť věděl, že radost z dětí nemůže nahradit jiné radosti, nehledě k tomu, že radost obtížená povinností zaskakovat za jiné radosti stane se brzo radostí příliš unavenou."
,,Představ si, že se potkáš s bláznem, který bude tvrdit, že je ryba a my všichni jsme ryby. Budeš se s ním hádat? Budeš se před ním svlékat a ukazovat mu, že nemáš ploutve? Budeš mu říkat do očí, co si myslíš? No řekni!"

Jorgito
05.02.2021 5 z 5

Výborné, Kundera se vším všudy, jeho definice "směšnosti" je na hranici zoufalství, absurdity, nesnesitelnosti, ironie atd...trošku "macho" přístup, hlavní postavy muži střelci, kterým se snad stačí jen na dívky podívat a mají to "v kapse"..někdy to ale neustojí psychicky ani morálně, povinná četba

Gracian1964
30.01.2021 4 z 5

Prečítal som si to druhý krát s odstupom asi dvadsiatich alebo tridsiatich rokov, to je jedno. Zbierka poviedok, niektoré sa mi páčili viac, niektoré menej.

Natyna3
27.01.2021 3 z 5

Po Žertu má druhá kniha od Kundery. Čte se dobře, ale jeho knihy mi prostě blízké nejsou. Každopádně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a zase si o něco rozšířila obzory v oblasti české literatury. Ještě se chystám na Nesmrtelnost, tak jsem zvědavá, zda mě zaujme více než předchozí 2 knihy.

Momana
23.12.2020 5 z 5

Příjemná oddychovka plná hlubokých myšlenek.

maja2712
17.12.2020 4 z 5

Mě první setkání s autorem a je to setkání překvapivé. Zajímavý náhled do mužské duše, obsahem spoustou poetických a svobodných myšlenek. Nad spletitosti povídek jsem se usmívala, nad jazykovým vyjádřením žasla. Ne nadarmo je tento náš spisovatel světový.

Afilada
07.12.2020 5 z 5

Kundera byl a je skvělý !!!

jan37
06.12.2020 5 z 5

Geniální. Víc netřeba dodávat

TipsyChipsy
24.11.2020 5 z 5

Hrdina jedné povídky je nazván “sériový cynik”. Cynik je i Kundera. Cynismus je způsob, jak si získat sebezáchovný odstup. A to je na Kunderovi také zajímavé, je nad věcí a popisuje vnitřní život svých hrdinů bez špetky citu a účasti. Zobrazuje soukromí člověka vynesené na povrch, aby ho racionálně zkoumal a ještě jako noetik hledal, kde je pravda a co člověk prožívá zdánlivě a co doopravdy. Na jednu stranu je to dost hnusné zmocnit se takového postavení a tvářit se jako nadčlověk, který do všeho vidí. Na druhou stranu Kundera opravdu dokáže postihnout různé inspirující momenty a povznést nás čtenáře do svých egosfér, abychom nahlédli...

ViktorieMars
15.10.2020 2 z 5

Jakoby, nečetla se mi vůbec špatně, ty zápletky v povídkách měli zajímavý námět, ale Kundera píše hrozně nezajímavě. Má takový svůj styl, který mi úplně nesedí. Ale přečíst se to dá v pohodě.

LenkaCechova
30.09.2020 1 z 5

Knihu jsem horko těžko dočetla do půlky, ale bylo to spíše trápení, proto jsem ji odložila. Kunderův styl asi nebude nic pro mě. Jak bylo psáno níže na povídkách mi nepřišlo nic vtipného a nedaly mi ani závdavek k nějakému přemýšlení nebo přiblížení se k postavám, prostě mě to minulo.

KapitánSmrt
25.07.2020 4 z 5

Po mnoha letech jsem se opět vrátil ke Kunderovi. Došlo mi, že již nejde o současného autora, ale popisuje dobu překonanou. Dobu, ve které bylo nutné zlidštit pojetí lidské sexuality. Nešlo ani tak o obhajobu, jako spíše o prostý popis jakéhosi nového pojetí vztahů, oproštěných o lacinou moralizaci. Dnes jsme ale v trochu jiné situaci. Sex již není možností, ale rozkazem, jasně daným imperativem. Zatímco hrdinové v Kunderově díle bojují proti zkostnatělým moralistům, dnes je sex naprosto všude a ve všem. Člověk je neustále pod tlakem dvou slov, užívej si! Problémem je, řečeno spolu s Žižkem, že jakmile se něco stane příkazem, vytrácí se onen prožitek slasti a nutně pociťujeme zklamání. Ono užívej si nás naopak od slasti oddaluje... Odpovědí pak může být naprosté odmítnutí.

Zpět ke knize. Jde o hodně příjemné studie lidských charakterů, občas je ale autor příliš doslovný. Přesto Kundera přesvědčivě zachycuje atmosféru jedné éry.

Tereza365
23.07.2020 5 z 5

Po přečtení zůstala lehce hořká pachuť. A vztek na Kunderu :))