Směšné lásky

Směšné lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151867/bmid_smesne-lasky-8Co-151867.jpg 4 2106 198

Sedm povídek, jejichž námětem je láska zasazená do komických souvislostí, anebo spíš to, co lidé v komických souvislostech pokládají za pokus o milostný vztah. Podle dvou povídek byly natočeny filmy: Nikdo se nebude smát (režie Hynek Bočan, 1965) a Já truchlivý Bůh (režie Antonín Kachlík, 1969).

Povídky Literatura česká
Vydáno: , Atlantis

Směšné lásky , 1970

heavy66
04.12.2022 4 z 5

Osm povídek s tématem láska, ale červenou knihovnu nebo televizní romanci nečekejte! Kundera vztah mezi mužem a ženou pitvá a řeže na kusy, obnažuje v kontextu doby reálného socialismu, plní ho žárlivostí, sentimentem, vypočítavostí a přetvářkou. Nečte se to lehce a romantické lásky je zde pramálo. O to jsou povídky zajímavější.

lassse
20.11.2022 3 z 5

Některé povídky zaujaly, některé ne, každopádně všechny donutily k zamyšlení jak to s těmi ženskými je :)

Petass
30.10.2022 4 z 5

Ze začátku mě to hodně bavilo. Povídky o lásce, trošku vtipné, trošku na zamyšlení... Ze začátku jsem si říkala: "ty jo, už chápu, proč je ten Kundera tak chválený... ". Na konci si říkám, že se to dobře čte, ale všechno je napsáno z pohledu chlapa... Všechny ženy jsou hloupé žárlivé husičky... Chlapi jsou páni tvorstva, nad věcí, nevěrní s grácií... Chjo... Tak já vám to teda odpustím a zkusím další dílo.

marketa7
14.10.2022 5 z 5

Přečtené za studentských let, můj první Kundera. A nadšení.

jitka3027
02.10.2022 2 z 5

Rozhodně to není můj šálek kávy, přečteno jen kvůli čtenářské výzvě

4xbabča
28.09.2022 4 z 5

Knihu jsem zvolila díky čtenářské výzvě a docela jsem byla mile překvapena. Kniha povídek o lásce a vztazích muže a ženy byla příjemné čtení.

ivzu77
26.07.2022 3 z 5

Věřím tomu, že pan Kundera je mistr ve svém oboru, ale .... Já jsem si přečtením této sbírky povídek splnila bod do ČV 2022 - Kniha od autora oceněného Cenou Franze Kafky. Příběhy mají svou váhy k zamyšlení, bohužel jsem se nad nimi sama nezamýšlela.... Směšné? Neéé, upřímné.

Hehehe
21.07.2022 4 z 5

Můj učitel francouzštiny kdysi řekl, že Kunderu může pochopit jenom muž a ještě k tomu po čtyřicítce. Co je na tom pravdy nevím, obecně ale vidím mnoho důvodů, proč má asi početnější pánskou skupinu příznivců. Kunderu obecně miluji za to, jakým způsobem píše. Literárně neskutečně nadaný člověk, od kterého je radost číst každé slovo. Vyloženě požitek. Bohužel se ale nedokážu ztotožnit s myšlenkami povídek. Naprosto se mi příčí světlo, ve kterém líčí ženy a vztahy mužů a žen. Samozřejmě je to čistě moje věc a na kvalitě díla to neubírá, připravte se ale na jednoduché ženušky, které jsou loveny muži a svět kolem sebe vnímají v jaksi jiných úhlech, než by měly. Jejich duše a mysl je pokřivená žádostivostí těla. Ženy nemohou dosáhnout podobných duševních hodnot jako muži. S tímhle pocitem jsem knihu odkládala a nebylo mi z toho moc dobře. Zajímavé čtení.

marketa3815
25.06.2022 5 z 5

Nezapomenutelnou se pro mě stala povídka Já truchlivý bůh, i v dalších se dá najít dostatek humoru a nadsázky, ale tahle je opravdu komplexní, pro mě jediná z celého Kundery, která si zaslouží 5 hvězdiček, v pozdějších románech mě jeho chladný odstup místy dost irituje a není mi blízký. V truchlivém bohovi cítím emoce, které v knihách potřebuji.

Kabuky
28.05.2022 5 z 5

Krásná četba.

luckomar
27.05.2022 5 z 5

Absolutní jazykový skvost a odpočinek od plytké, současné, amatérské literatury.

Janina2609
09.03.2022 4 z 5

“Starý člověk se buď smíří, že je tím, čím je, tím žalostným úbytkem sebe sama, anebo se nesmíří. Ale co má dělat, nesmíří-li se? Nezbývá mu než dělat, že není, čím je. Nezbývá mu než vytvářet namáhavým předstíráním všechno to, co už není, co je ztraceno; vymýšlet, vytvářet a předvádět svou veselost, vitalitu, kamarádskost. Vyvolávat svůj mladistvý obraz a snažit se s ním splynout a zaměnit se s ním. V té primářově komedii vidím sám sebe, svou vlastní budoucnost. Budu-li mít ovšem dost sil vzepřít se rezignaci, která je určitě horším zlem než tato smutná komedie.”(Symposion)

Zábavná povídková kniha o láskách se skvělými slovními obraty a zajímavými myšlenkami. Povídky se mi líbily úplně všechny. Knihy M. Kundery jsou pro mně vody neprobádané, tato byla příjemným překvapením.

konicekbily
01.03.2022 4 z 5

Knížky hodnotím podle doby, kdy byly napsány a podle doby, v níž děj probíhá. Omlouvám se, ale tehdy na počátku sedmdesátých let minulého století jsem měl, jako většina mladých jiné starosti (se zakládáním rodiny, s bydlením, se starostí uživit rodinu) a na čtení díla Kunderova nebylo času. Nyní splácím sám sobě dluh a čtu některé knihy té doby. Směšné lásky vystihují způsob života jisté části společnosti a domnívám se, že z mé generace si tím postupně prošel každý. A mnohé "scénky" z povídek pozoruji i u současných mladých a tak si myslím, že mají obecnou platnost - nejen pro období "budování rozvinuté socialistické společnosti".

capricorn__
07.02.2022 5 z 5

Milan Kundera je perfektní v tom, že umí svoji hlubokou filozofii vtěsnat do povídek, ve kterých byste to čekali nejméně především kvůli zvláštním (převážně mužským) hlavním postavám, jejich přemýšlení a zacházení se životem. Já osobně jsem nenašel v této knize žádné vyloženě slabší místo, a pokud mě náhodou nějaká povídka bavila méně, pak zpravidla rychle i skončila. Pravá hloubka jednotlivých povídek se nachází právě za charakteristickou tragikomičností, vystihující název knihy, proto jsem si jejich význam uvědomil až ve chvíli, kdy se mi povídky "rozležely v hlavě". Kundera je pro mě sázka na jistotu, nikdy mě svým psaním nezklamal. (Jen mě mrzí a zaráží, jakou roli zastávají ženy v jeho knihách.)

Kontryhelka
06.02.2022 2 z 5

Moc mně tyto povídky nenadchly. Ale jistě to bylo tím, že jsem je četla na střední a dostatečně jsem je v mladém věku neocenila. Věřím, že když bych si povídky přečetla teď s odstupem času, zřejmě bych dala lepší hodnocení a dílo ocenila.

ElvisJagger

27.01.2022 5 z 5

Tohle je moje láska...

Ira13
21.01.2022 3 z 5

Soubor povídek nutící k zamyšlení. Některé mě bavily. Až ustoupí stáří.. spis iritovalo..

LucaBrasi
26.12.2021 5 z 5

Myslím, že každá z povídek této knihy mě chytila a vtáhla do sebe, nevnímal jsem tu žádná hluchá místa. Vždy na tom bylo něco posmutnělého, ale podáváno s takovým zvláštním nadhledem, díky němuž čtenář chtě nechtě vidí tu banalitu svých vlastních "zamilovaností".

PetrazÚstí
09.09.2021 5 z 5

Jedná z mých nejoblíbenějších Kunderových knih, je v ní všechno, přesto se o ní tolik nemluví, zastiňuje ji třeba Žert. Dovoluji si ale tvrdit, že tento jeho počin je jedním z nejlepších. Každá povídka je dokonale vybroušená.