Slídil

Slídil https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475451/bmid_slidil-2MY-475451.jpeg 4 169 43

Bývalý detektiv Cal Hooper je k smrti unavený a útěk z rušného Chicaga do odlehlé vesničky na západě Irska mu připadá jako dokonalý nápad. Koupí si polorozpadlý dům, plánuje jeho rekonstrukci a procházky po nekonečně zelených kopcích. Pro změnu povede klidný život. Jenomže pak ho jeden z místních kluků požádá o pomoc. Jeho bratr zmizel a celé vesnici, včetně policie, je to zřejmě úplně fuk. Calovy policejní instinkty se probudí k životu a nedají mu pokoj. S tím místem je totiž něco špatně a on zkrátka musí zjistit co, i kdyby to znamenalo, že na nějaký odpočinek může zapomenout.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Argo

The Searcher , 2020

work
19.02.2024 3 z 5

Pomalé, možná až velmi pomalé drama, téměř všední příběh ze ztraceného irského venkova, kde část usedlíků smířeně žije na místě bez budoucnosti, a kde se druhá čast s tím spokojit nehodlá a snaží se dostat z toho víc.
Není to vůbec špatně napsaná knížka a rozvláčnost děje, odehrávajícího se v řádu několika málo dní, mi docela seděla, zvlášť když je zručně okořeněná popisy krajiny, počasí i lidských niter. Tana French si vystačí s několika postavami a jednou hospodou, a přesto to člověka nutí číst dál a dál. Možná i proto, že to má blíž k detektivce než k thrilleru v dnešním slova smyslu.
Jestli tomu rozumím dobře, tak (alespoň podle zdejších hodnocení) je to jedna z nejlepších knih autorky. Tím pádem mi to ušetřilo práci a ty další asi shánět nebudu, nic to ale nemění na tom, že se Slídilem to byl příjemně strávený čas (přestože správně by se to v překladu mělo jmenovat Pátrač).

janamaluveckova
01.01.2024 5 z 5

Zatím asi nej- autorčina kniha. Pokud máte rádi pomalé tempo, hloubku, popisy vztahů, duševních pochodů i přírody, budete nadšení. Kdo chce rychlovku a la Nesbo, ať hledá radši jinde. Moc se mi líbilo, jak někdo někde o autorce napsal, že její detektivky jsou pro čtenáře, co nečtou detektivky. Bingo.

85098211
07.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Autorka rozhodně nepíše špatně, pro mne je to její již třetí kniha, která se mi dostala do rukou. Nejedná se o žádný strhující thriller plný zvratů, ale jak už napsala moje oblíbená Arwen777 v komentáři hned pod tím mým, je to spíš taková poklidně plynoucí detektivka. Hlavní postavou je bývalý detektiv Cal Hooper, který se odstěhuje do malé irské vesničky, aby si tam odpočinul od rušného života předtím. Poměrně záhy si ovšem všimne, že ho (asi) někdo sleduje. A brzy poté ho požádá jeden z místních kluků, aby mu pomohl s pátráním po jeho zmizelém bratrovi. Policie se totiž o tento případ nějak nechce zajímat a také místní obyvatelé se tváří, jako by se nic nestalo. To samozřejmě Calovi nedá a on se pouští do vyšetřování na vlastní pěst...
Autorka mimo jiné hezky popisuje irskou krajinu a tím vytváří tu správnou atmosféru, kromě toho je kniha dobře napsaná a já jí tedy nemám v podstatě co vytknout. Co už tedy zbývá dodat? Snad jen to, že tento výborný příběh hodnotím plným počtem a pevně doufám, že se s autorkou a nějakou její další knihou třeba zase někdy potkám? ;-)

Arwen777
30.06.2023 4 z 5

Moc příjemná poklidně plynoucí detektivka, ve které prim hraje irská krajina, její svérázní lidé a těžký život. Tana Frenchová dokázala postihnout komplikované vztahy a zákonitosti v uzavřené komunitě, do kterých příchozí těžko vidí a proniká. Zároveň ukazuje, jak dnešní problémy společnosti pronikají i do odlehlých míst a kazí morálku lidí a jak se mladí lidé snaží vymanit z pro ně svazujícího prostředí venkova, někdy skoro za každou cenu.
Nečekejte strhující děj nabitý akcí, příběh se odvíjí pozvolna, až na konci vygraduje. Tím ale nechává prostor pro vykreslení psychologie a vývoje postav, což je velkým plusem této knihy.
Pro mě toto byla premiéra a určitě si od autorky ráda ještě něco přečtu.

Evina74
14.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Po temné zahradě, která mi opravdu nesedla, jsem si opět hezky početla. Zajímavý příběh z irského venkova, odkrývání tajemství, sžívání s místními, přátelství muže s holkou, která se vydává za kluka, zkrátka zajímavý děj, lehce psaný, lehce se čtoucí.

SBH
24.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Detektivka se mi moc líbila. Příběh mě chytil na první stránce a přiměl ve velmi příjemném tempu pokračovat až do konce. Události se nijak střemhlavě neřítí, ale to mi vyhovuje. Ani v jednom místě jsem neměla pocit nudy či nadbytečných pasáží. Zápletky mi přišly vyvážené, neměla jsem pocit neuzavřenosti jednotlivých linií, i když v případě vztahu k Alysse bych uvítala víc podrobností. Stavba příběhu neměla logické trhliny, zato obzvlášť já děkuji mnohokrát.
Největším tahounem pro mě byl hlavní hrdina Cal, chlápek přesně podle mého gusta. Jak já jsem s ním soucítila v pocitu, že se ukrutně snaží všechno udělat správně, a věci se přesto pokazí. Problém, který mu přistane na dvorku, řešit nechce, ale svědomí a čest mu nedá. Prostě sympaťák. Vlastně všechny postavy byly velmi dobře vykreslené, dokonce tak dobře, že se mi na konci z pachatele a jeho zvráceného etického kodexu zvedal žaludek. Na Calově místě bych mu jeho kousky dala sežrat i s chlupama. Trey mě taky chytil za srdce a doufám, že ho Cal hned tak neopustí (a že jakmile vyroste, tu prohnilou vesnici opustí rychlostí blesku).
Lidi stáli za starou bačkoru, ale krajina byla popsána naprosto úchvatně. Před očima mi hrály barvy, ve vzduchu voněl déšť, v dálce krákali havrani a bečely ovce. Akorát tedy dubové listí na podzim nezežloutne, nýbrž zčervená a neopadává. Tak nevím, jaký dub autorka myslela.
Vlastní detektivní pátrání probíhalo zajímavě. Na Calově místě bych asi zkusila využít nějaké profesní kontakty, minimálně bych kontaktovala gardistu z města. Na druhou stranu bylo zajímavé sledovat, jak by si s podobnou záhadou poradil naprostý laik. Teda laik, který přečetl hodně policejních příruček.
Třešničkou na dortu byly břitké dialogy a opravdu vtipné pasáže. Čtení představovalo prostě jedno plynulé potěšení. Rozhodně doporučuji.

Evule *
02.03.2023 4 z 5

Příjemně pokojná detektivka, postavy sympatické, zajímavý popis krajiny, tempo možná trochu pomalejší. Ale jako celek příjemné čtení.

Dajine
19.02.2023 5 z 5

Tato paní spisovatelka mě baví. Opět luxusní záležitost.

PetraBery
18.12.2022 3 z 5

K autorce jsem se vrátila po více než čtyřech letech a zase dobrý. Kniha má pozvolné tempo, není to žádná zběsilá akční jízda, spíše pohodová detektivka.

Jiparis
04.12.2022 4 z 5

Pěkně vykreslené postavy a prostředí, děj se ale vlekl a byl předvídatelný.

gordon13
01.11.2022 5 z 5

Poklidný detektivní příběh z osamocené irské krajiny. Bývalý policista Cal mi byl skutečně sympatický a jeho pátrání po pravdě mě moc bavilo. Krásný i smutný konec, aneb soused někdy není tím, kým vypadá ...

tamara1351
30.10.2022 5 z 5

Já bych tuto knihu klidně připodobnila k novodobému westernu.Starší ošlehaný sympaťák unavený životem se přesídlí do drsného kraje, touží jen po trošce klidu a odpočinku,ale jeho nátura mu nedovolí odmítnout pomoc člověku v nouzi.Skrze nově nabytý vztah je konfrontován se svou minulostí,děj plyne poklidně a drsnost přírody i její laskavost bravurně kopírují děj.Temnota a věci pod povrchem se na skok vynořují,aby byly nakonec uzavřeny hluboko v zemi.

broskev28
02.10.2022 5 z 5

Moc povedené čtení. Ztracený přístav i Vetřelce jsem vynechala, s Temnou zahradou mi pomohla skvělá recenze HaHa11 a teď jsem celá natěšená zasedla ke Slídilovi. Autorka nezklamala a opět nám naservírovala úžasný příběh, ve kterém je detektivní pátrání jen takovou okrajovou záležitostí, soudím já. Důležité jsou postavy, charaktery, popisy krajiny i počasí a především pocity a názory hlavního hrdiny. Velkou zásluhu bych určitě připsala i skvělému překladu.

„Měl pocit, že drtivá většina devatenáctiletých nohama pevně na zemi nestojí. Vylétávají z rodinných hnízd, ale ještě nenašli nic jiného, k čemu by se mohli připoutat, poletují jako chumáče laskavce. Pro lidi, kteří je znávali skrz naskrz, stejně jako pro sebe sama, jsou cizinci.“

david847
16.09.2022 4 z 5

Pomalejší tempo, ale ničemu nevadilo. Skvěle rozpracovaný psychologický thriller.

SilvieSisinka
11.09.2022 3 z 5

Na mě byla kniha moc zdlouhavá.

Polík
22.08.2022 5 z 5

Skvělá kniha, děj plynul pozvolna, ale nijak pomalu. Vše, co mělo být řečeno, bylo sděleno. Nebyl to žádný krvavý thriller, ale taková příjemná krimi/detektivka. Navíc ještě místy i příjemně vtipná :-)

kasavubu
25.07.2022 3 z 5

Nevím čím to, ale čekala jsem od knihy více. Děj mi připadal poněkud zdlouhavý a postrádala jsem větší napětí, které by mě nutilo knihu rychle zhltnout. Možná se jen kniha netrefila do mého současného rozpoložení. Jinak chválím zápletku a propracovanost jednotlivých postav po psychologické stránce. To autorka umí velmi dobře.

Jonny
22.06.2022 4 z 5

Ty jo! Fakt dobrý.
Po dlouhé době kniha, u které jsem ochotný mluvit o nějakém přesahu, poselství. Cal je sympaťák, je snadné mu fandit, natožpak tomu klukovi.

Zklamaný jsem snad jen z toho, že se moc nerozvinul vztah s krkavci.

alzbeta4340
16.06.2022 5 z 5

Poctivě napsaný irský venkovský román a s tím se určitě netluče fakt, že se jedná o motivem jednoduchou - ovšem promyšlenou detektivku. Ze začátku pomalejší tempo krásně v závěru graduje. Ačkoliv se jedná o docela obsáhlou knihu, přečetla jsem ji velice rychle - prostě mi nedala spát.
Děkuji zuzaně2599 za její komentář, který mě přiměl si Slídila sehnat.
Kvalitní odpočinkové čtení, ráda doporučuji všem.

SgtTračník
12.06.2022 5 z 5

Podle mě zatím nejlepší kniha od Frenchove, alespoň mě sedla. Něco mezi románem a detektivkou parádně zasazenou do drsného irského venkova.