Slepá vŕba a spiaca žena

Slepá vŕba a spiaca žena https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511643/mid_slepa-vrba-a-spiaca-zena-zAO-511643.jpeg 4 20 7

Dvadsaťštyri majstrovských poviedok z rokov 1979 až 2006 sú mimoriadne skvelou ukážkou autorovho strhujúceho rukopisu a podmanivosti jeho krátkych próz. V príbehoch, ktoré sa odohrávajú v Japonsku, Taliansku, Grécku či na Havaji, opäť provokuje fascinujúcim a nekompromisným stieraním hranice medzi možným a nemožným, presvedčivo zachováva rovnováhu medzi oboma týmito svetmi, plynulo prechádza zo sveta každodennosti do sveta snov, a práve v tom balansovaní na hrane nemilosrdne odhaľuje temné aj krehké stránky nás všetkých a zraniteľnosť našej duše.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: ekniha , Slovart (SK)

メクラ柳 と 眠る 女 (Mekurajanagi to nemuru onna)

netopýr088
01.11.2023 5 z 5

Poviedkové zbierky od p. Murakamiho sú nesúrodé, na ploche poviedky pre mňa naozaj nie je taký silný, ako napr. Saroyan, alebo Benedetti, ale niektoré jeho kratšie texty sú výborné. Vo mne tri vytŕčajú nad priemer knihy, Náhodný cestujúci, Záliv Hanalei, a Šinagawská opica. Inak preklepov je tam naozaj nadmieru...

MonikaJanka
03.09.2023 5 z 5

Moja druha zbierka Murakamiho poviedok. Najprv som čítala zbierku "První osoba jednotného čísla." Keďže sa mi poviedky prevažne páčili, rada by som skúsila aj nejaký román od neho.

mclenin
03.08.2023 4 z 5

Ideálne čítanie na dovolenku, jednotlivé epizódy zo života odsýpajú v zmesi reálna a zasnenosti až surreálna, pričom ide o mix pomerne tematicky a kvalitatívne vybalansovaný. Autorov štýl sa mi páči, vrátane častej otvorenosti, resp. neuzavretosti príbehov ako aj istej mysterióznosti, ktorou sú jeho poviedky presiaknuté.

Gracian1964
27.03.2023 3 z 5

Komentátor podo mnou zhrnul približne to isté, čo si o tejto zbierke poviedok myslím aj ja, plne s ním súhlasím. Ako fanúšik Murakamiho som si pokladal za povinnosť vlastniť túto knihu. Neľutujem to, aspoň viem, o čom je. Autor je silný hlavne v románoch. Všimol som si tiež dosť preklepov a malých chybičiek v slovách, čo by sa v takejto pomerne drahšej edícii nemalo stávať, ale čert to ber, nikto nie je dokonalý. Buď fit!!!

Ahmose
20.03.2023 3 z 5

Táto recenzia predstavuje súhrnné a spriemerované hodnotenie všetkých poviedok obsiahnutých v knihe. Ako by sa dalo očakávať pri každej poviedkovej zbierke aj tu platí, že niektoré poviedky boli výborné (napríklad Zrkadlo), niektoré priemerné a pár podpriemerných, až veľmi slabých (napríklad poviedka Kraby). S Murakamim mám špecifický vzťah. Jeho realistickú tvorbu mám veľmi rád. Horšie je to už s tou surrealistickou. V tejto knihe je mix oboch a tak sa mi to hodnotí ťažšie. Autorov štýl písania je originálny a prakticky všetky poviedky začínajú veľmi pútavo. Horšie je, že niektoré idú kamsi do stratena a končia takpovediac bez rozuzlenia alebo širšieho kontextu. Je vidieť, že poviedky pochádzajú z rôznych období a autor ich písal v rôznych náladách. Ak ste fanúšikovia Murakamiho, táto zbierka rozhodne stojí za prečítanie. Som si istý, že tam nájdete poviedku, ktorú si obľúbite. Pokiaľ ste však od neho ešte nič nečítali, týmto určite nezačínajte.

lusila
04.03.2023

Možno preto, že poviedky som čítala pred spaním, mi rýchlo vyšumeli z hlavy. Zostal po nich jeden splnený bod čitateľskej výzvy. To je asi tak všetko, čo viem povedať o tejto knihe.

freejazz
18.02.2023 5 z 5

kto je zvyknutý na zákruty Murakamiho románov plné surrealistických slepých uličiek, snových odbočiek a časových slučiek, nebude sklamaný ani jeho poviedkami.
ak však budete čakať vypointované krátke príbehy plné životných múdrostí, táto kniha vás sklame.
mňa nie. pre mňa je tento autor ako startpack do ríše iných udalostí.
najlepšie je knihu si prečítať. pre mňa to je lahôdka.

a predsa len dovetok – dosť ma vyrušovalo množstvo preklepov. čo robil zodpovedný redaktor?