Slepá mapa

Slepá mapa https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6061 1441

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

Sisine
23.06.2018 5 z 5

Jedním slovem nádherná kniha.

pajaroh
21.06.2018 3 z 5

Občas mi vadí plochý styl autorky, který se dá v lepším případě chápat jako způsob, jak s pohádkovým nádechem popsat tragické události. Vyprávění je chvílemi naivně dětské, jindy z pohledu dospělého, což působí nesourodě. První polovina se mi velmi líbila, konec knihy už byl překombinovaný - kdyby autorka použila polovinu osob a událostí, bylo by to lepší. Nicméně přes všechny tyto "mouchy" se kniha četla dobře.

Hania932
20.06.2018 5 z 5

Tak tohle byla naprostá pecka! Strašně se mi to líbilo. Kniha byla čtivá, napínavá a překvapivá. Autorka velice poutavě a krásně píše. Ze začátku jsem se bála že se ztratím mezi postavami ale autorka je skvěle popsala a tak jsem si je dobře zapamatovala.
Za mě skvělá kniha a určitě doporučuji! :)

stavinohova
18.06.2018 4 z 5

Moc hezky pribeh... za me doporucuji...

Audrina
17.06.2018 5 z 5

Mornštajnová psát umí a přesvědčila mě o tom i ve Slepé mapě. Velice se mi líbí styl, kdy postavu už nějaký čas znáte a najednou se autorka vrátí do minulosti a osvětlí Vám některé rysy v chování postavy, Morštajnová je v tomto mistr.
Většina děje je směřována do období komunismu a musím říct, že tehdejší období dokázala autorka krásně vystihnout. Tu letargii většiny, která si raději nalepila do okna vlaječky a každoročně stála fronty na banány, aby se náhodou nedostala do problémů, protože změnit režim nepůjde...
Určitě stojí za přečtení!

Pivka1
11.06.2018 5 z 5

Další knížka kterou jsem přečetla doslova jedním dechem. Čtivá už od první stránky. Po Haně opět krásně popsaný příběh tří generací žen od první republiky až do dnešní doby. Paní Mornštajnová, díky.

Košišta
11.06.2018 3 z 5

Asi jsem měla číst před Hanou, protože ta mě drapla za srdce. Slepá mapa ve mě v tomto ohledu nevyvolávala salvu pocitů, ba naopak, hůř se mi hledala cesta k postavám, tři ženy, tři generace, každá úplně jiná, na můj vkus bohužel až moc, životní zvraty překotné, konec patatický ( ale ovlivněný faktem, že Anežka mi byla krajně nesympatická ) tři hvězdy a půl za úctu k autorce

attila1
10.06.2018 5 z 5

I přesto, že Hana od stejnojmenné autorky se mi líbila víc, si Slepá mapa zaslouží 5 hvězdiček.Moc pěkný příběh tří generací. Velmi čtivé.

katynais
09.06.2018 4 z 5

zakladam do knihovny vedle knih kateriny tuckove a jsem hrda, ze mame tak dobre spisovatelky, ktere se vyrovnaji, neli prevysi svetove spisovatele

1alena1
09.06.2018 4 z 5

Pravdivé, věrné popsání doby na osudech jedné rodiny, velice dobře uchopené složitosti určitých úseků života třech generací. Alena Mornštajnová je skvělá vypravěčka, všechny tři knihy chválím a doporučuji. Hodilo by se i jako čtení k maturitě.

martinaandulka
04.06.2018 5 z 5

Slepá mapa je kniha tří generací žen (babička,matka a dcera),které prožili lásky,radosti,zklamání,válečné období a komunismus.Kniha je nádherně propracovaná dějinami naší republiky,čte se to moc pěkně.Paní spisovatelka píše život jaký je černobílý a umí dávat naději!!!Jsem moc ráda,že mám od ní všechny dosud vydané knihy a budu se k nim ráda vracet.

Renatecka
04.06.2018 5 z 5

Další skvělé dílo od paní Mornštajnové. Bavilo mě to od začátku až do konce a že to bylo strohé a ženské postavy chladné? To mi vůbec nevadilo. Děj aspoň odsýpal a nebyly tam žádná hluchá místa a zbytečné pasáže zabývající se (pro mě zbytečným) poetickým rozvášňováním. Doporučuji :-)

Dagmar58
03.06.2018 5 z 5

Skvělý příběh několika generací rodiny, který určitě stojí za přečtení, stejně jako ostatní knihy autorky.

MOmoMO
31.05.2018 5 z 5

Skvělá, poučná kniha.. díky paní Mornštajnové jsem zase o trochu víc pochopila a zjistila s jakými nepříjemnostmi museli lidé projít od 1. světové do revoluce. Moc mě čtení bavilo a opět mě tato kniha utvrdila v tom, že máme bezva spisovtelku.

mirka0357
31.05.2018 5 z 5

Krásná kniha, ostatně, jako všechny knihy paní Mornštajnové

soukroma
25.05.2018 3 z 5

Čtu dost brzy po Haně a připadá mi to až příliš podobné - naprosto stejný styl, stejná doba, rodinné propletence, zaměření na ženy (většinou tvrdé a sebestředné), upozadění mužů (nevýrazné většinou doslova chatrné postavy). V necelé třetině mě začal děj už unavovat a nejspíš odložím, Hana mi stačila.

Nakonec jsem knihu dočetla, ale skoro bych raději, kdybych se tak nenamáhala. Poslední žena v generační posloupnosti byla nejhorší - o nikom takovém jsem ani vzdáleně nikdy neslyšela, aby udělal svévolně, a současně hloupě tolik zla za komunistů svým nejbližším. A ještě jí to všechno prošlo, i v novém režimu, a dočkala se poklidného spokojeného rodinného života. Ten konec vážně autorka přepískla (a mám jí za zlé i matení pojmů: žádná "výjezdová", ale výjezdní doložka byla pro cesty do valutové ciziny třeba; takže možná nemusím věřit ani ostatním záležitostem kolem spolupráce s STB apod., tedy konkrétně z jejího pera). 55%

Silwinka87
25.05.2018 5 z 5

Krásná knížka..Jako všechny knížky paní Mornštajnové,je velmi čtivá a děj krásně plyne..
Nejvíc se mi líbí styl,jakým jsou její knížky napsané.Umí náš pěkný český jazyk prodat..
Doporučuji!!!

rashmi
23.05.2018 5 z 5

Dle mého názoru nejlepší kniha Aleny Mornštajnové. Kniha je opravdu domyšlená do konce a všechny příběhy jsou fascinující.

Markéta137
22.05.2018 4 z 5

Opět barvitý příběh několika generací, ale vzhledem k takovému jemnému stylu, nevyznívají špatné události dost silně. Což mi trochu vadí a ztrácí to pro mě autentičnost.

Tyrkysová
19.05.2018 5 z 5

Slepá mapa je knihou, která vás jednoduše pohladí na duši. Příběh není nijak překombinovaný, je uvěřitelný a velmi jednoduše a čtivě napsaný. Vzbuzuje porozumění, vyvolává zamyšlení, je lidský. Jako byste poslouchali vyprávění vlastní babičky nebo maminky. Chytne a nepustí...