Slepá mapa

Slepá mapa https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165867/bmid_slepa-mapa-fdv-165867.jpg 5 6062 1441

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství Nestává se často, že by do redakční e-mailové schránky přišel rukopis, u nějž by už od prvního odstavce bylo zřejmé, že jde o knihu, která musí být vydána. Románová sága dosud neznámé Aleny Mornštajnové je právě takovým ojedinělým případem. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy proměňuje v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i na jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu tentokrát v podobě důstojníka StB i život vypravěčky příběhu, Anežky. Drama života tří žen napnuté mezi vůlí po novém začátku a bezmocí vůči dějinám, vlastnímu „genetickému kódu“ i osudu líčí vypravěčka s porozuměním, ale současně též s provokativním nadhledem a sebeironií. I tak lze koneckonců chápat poslední větu románu: „Teď už je to jen na mně“ Aleně Mornštajnové se nade všechnu pochybnost podařilo napsat strhující a mnohovrstevnatý románový příběh, v němž sleduje nejen životy tří hlavních hrdinek, ale i řadu dalších postav, a zdá se, že její kniha bude podobným zjevením, jako byla kdysi Paměť mojí babičce Petry Hůlové. (dotisk v r. 2017)... celý text

joanb
30.08.2018 5 z 5

Zase knížka, co jsem četla jedním dechem. Krásně vylíčen nejen vnitřní svět hlavních hrdinek, ale také ten vnější. Příběh byl pro mě do konce napínavý. Nevím, jestli si knížku budu číst znova, ale doma ji nechám, aby jsem ji jednou "ukázala" dětem.
Dobrá kniha, skvělá autorka.

lapagerie
28.08.2018 4 z 5

Mám ráda ságy, a tak jsem se na Slepou mapu těšila. Tři ženy, tři různá politická údobí. Zpočátku se mi trochu pletlo, o kom je řeč, ale postupně jsem se zorientovala. Anna mi byla hodně sympatická, Alžběta zaujala svým zvláštním racionálním přístupem k životu. Anežka by asi nepatřila k mým kamarádkám. Ke Slepé mapě se ráda vrátím a třeba v ní najdu něco nového.

Eifka
27.08.2018 5 z 5

Úžasná kniha! Líbila se mi ještě víc než Hana...
Autorka důrazně ale citlivě zaznamenala milníky české novodobé historie, které se promítají do několika generací.
Příběh mi něčím připomínal seriál ze 60. let Sňatky z rozumu, který podobně mapuje osudy celých rodin. Přečetla jsem jedním dechem, jsem nadšená!:-)

i.stefany
27.08.2018 5 z 5

Nádherná kniha. Tak lehce a srozumitelně vyprávěný příběh jedné rodiny o tak těžké a bolestné době. Byl to pro mě veliký čtenářský zážitek a určitě nejlepší kniha v poslední době.

gonegirl
26.08.2018 5 z 5

Obdivuji schopnost paní Mornštajnové rozvinout do detailů celé propracované osobnosti hned několika postav se vzájemně propletenými osudy, nezamotat se do spletitých kliček české historie a vtáhnout čtenáře do příběhu tak intenzivně, že ten se najednou diví, jak kniha najednou tak rychle skončila, a touží po pokračování.
Po Haně to bylo další dílo, které toho ve mně hodně zanechalo a navnadilo mě na hlubší prozkoumání další autorčiny tvorby.

LucušN.
26.08.2018 5 z 5

Za mne nejlepší kniha, co jsem letos doposud četla. Rozhodně doporučuji.

Janinka.V
25.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha, opravdu se mi líbila a paní Mornštajnová je skvělá spisovatelka. Rozhodně bych nesrovnávala s Hanou, pro mě byly obě úžasné, ale každá ve své podstatě úplně jiná. Možná dokonce právě Slepá mapa u mne vede.. Donutila mě víc se zamyslet.. A nakonec, miluju tu rozmanitost českého jazyka a jak si s tím naši spisovatelé umí pohrat :-)

Lucissia
23.08.2018 4 z 5

Dobrá kniha, téměř vše se mi líbilo, ovšem kvality Hany to nedosahovalo. Dost se mi ze začátku pletlo Anna, Anežka, Alžběta a taky se autorka pořád v ději jakoby "zamotávala". Jinak se mi kniha líbila, jen ji už podruhé číst nebudu, proto jen čtyři hvězdy. :-)

JitkaJak
23.08.2018 3 z 5

Já jsem z té chvály trochu na rozpacích. Kniha se čte sice celkem dobře, ale něco jí chybí, něco podstatného. Když už, tak jednoznačně lepší mi připadala druhá polovina knihy.

Petass
20.08.2018 4 z 5

Přečetla jsem ji za dva dny, nedalo se jinak... nemohla jsem ji odložit. Ač by se dalo říct, že jde jen o "obyčejný" příběh jedné rodiny, autorka i zde dokáže čtenáře obratně provést dějinami celého století a vy jen kroutíte hlavou, co všechno se dělo a jak k tomu došlo a proč lidé nedokázali jednat jinak. Jednala bych stejně? utekla bych? nebo šla s davem? Občas jsem si říkala, že už toho je na jeden příběh až moc, ale pak přišel další zvrat a já jsem prostě musela vědět "jak to dopadne". Přečetla jsem knihy autorky v pořadí Hana, Hotýlek, Slepá mapa. Hana mě dostala do kolen, Hotýlek je velice zdařilým debutem a Slepá mapa něco mezi tím. Ano je tam až moc náhod, ran a zvratů na jednu rodinu a tři generace žen, ale autorka ctí řemeslo, píše krásně a donutí Vás přemýšlet o životě. Alžbětin přístup k životu (ač bez humoru) se mi líbí. Doporučuji!

Lina
20.08.2018 5 z 5

Bravo!!Opět skvělé čtení.

Jančislava
15.08.2018 5 z 5

Moc pěkná kniha, která se četla sama. Nejzajímavější mi přišel osud Alžběty, ale hezké to bylo celé. Paní Morstajnova se stává mou oblíbenou spisovatelkou.

hapac
15.08.2018 5 z 5

Moje druhé setkání s paní Mornštajnovou a opět čtenářský zážitek. Hana se mi líbila asi o trošku víc (z Hany běhal často mráz po zádech a osudy postav mi ležely dlouho v hlavě), ale i tak osudy tří žen byly zajímavé a děj pěkně plynul, takže mi bylo líto, když jsem knihu dočetla.

Gabi13
15.08.2018 5 z 5

Krásná čeština, poutavý příběh. Moc hezky se mi čte paní Mornštajnová.

Alfondra
14.08.2018 5 z 5

Mornštajnová mě hrozně baví. Kniha nemá tak silný příběh jako Hana, ale je fantasticky napsaná.

verushka19
14.08.2018 4 z 5

Super kniha s krásným příběhem. Mohu doporučit.

jittik
11.08.2018 5 z 5

Kniha je naprosto geniální, úžasné příběhy tří žen, tří generací.
Čekala jsem průměrné čtení, ale na tuhle knihu budu ještě dlouho myslet.
Závidím budoucím čtenářům ten pocit nevědomí "co mě čeká v této knize"

sataras
10.08.2018 5 z 5

Tak plných 5 hvězdiček...Osudu nejmladší Anežky jsem se sice dopředu trochu obávala, že mne to nebude bavit, když tu dobu člověk sám zažil, ale bylo tomu právě naopak. Autorka to popsala jen zlehka, vytáhla z té doby to podstatné a k tomu přidala příběh Anežky, který mne na závěr dojal...

Puntíkatýhrnek
09.08.2018 4 z 5

Hezká kniha, přečetla jsem jí za dva dny...první půlka mě úplně sebrala, protože mi připomínala život mé babi. Druhá polovina mi přišla slabší, ale především proto, že zápletka, kdy Anežka udala svého manžela z velké lásky, na mě prostě zapůsobila příliš jednoduše...tak moc jednoduše, že takové nedomyšlené řešení by nejspíš nenapadlo desetileté děvčátko, natož dospělou ženu z tak osudem ošlehané rodiny...Autorku jsem četla poprvé a nelze jí upřít mimořádný talent, rozhodně si přečtu všechny její další knihy.

Jupijow
05.08.2018 4 z 5

Tady pojedu asi s prooudem...měla jsem trochu problémy se všemi těmi (podobnými) jmény a ano, Hana je prostě jedna. Ale pořád se jednalo o velmi čtivou knihu.