Krvavé ostří

Krvavé ostří https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322789/bmid_krvave-ostri-L4b-322789.jpg 5 1560 250

Celaena Sardothien je nejobávanější zabiják v celém království. I když pracuje společně s ostatními zabijáky sídlícími v Tvrzi vrahů, důvěřuje jen sama sobě a svému příteli Samovi. Když ji její intrikující mistr, Arobynn Hamel, pošle na různé mise, které ji zavedou na vzdálené ostrovy i na nepřátelskou poušť, začne jednat nezávisle na jeho rozkazech – ale tím zároveň zpochybňuje i svoji vlastní věrnost. A během svých výprav zjišťuje, že k Samovi cítí mnohem víc než jen obyčejné přátelství. Ovšem tím, že jedná, jak jí napovídá srdce, a vzpírá se příkazům, se ocitá ona sama i Sam ve smrtelném nebezpečí. Arobynn je nelítostný a zradu nikdy neodpouští. A zná za ni jen jediný trest – smrt. Tato pětice novel odehrávajících se před dějem Skleněného trůnu nabízí pohled do dřívějšího života Celaeny – a je to opravdu fascinující čtení. Obsahuje novely: Vražedkyně a Pán pirátů Vražedkyně a léčitelka Vražedkyně a poušť Vražedkyně a podsvětí Vražedkyně a říše... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Assassin's Blade , 2014

Fortuna7
Fortuna7
25.02.2021 4 z 5

Podle mě je to nejslabší díl této skvělř série. Některé příběhy že Celaeniny minulostí byly super, ale naopak do některých jsem se musela nutit.
Ale ten vztah mezi Celaenou a Samem❤❤❤ to bylo prostě krásné...

kajaV
kajaV
21.02.2021 5 z 5

Navrácení do Celeaininy minulosti bylo skvělé. Většinou dodatkové knížky moc nemusím, ale tohle v celé té sérii mělo smysl. Tuhle knížku jsem četla po třetím díle a musím říct, že si moc nedokážu představit, že by jsem touto knihou začala. Myslím, že by mi trvalo dlouho než bych zorientovala.
Všechno to najednou dávalo smysl, všechny ty narážky na události co tahle kniha vysvětluje. Pecka.

Andynka
Andynka
17.02.2021 5 z 5

Bylo skvělé se moci vrátit na chvíli do světa Celeany.
O to víc bylo zajímavé přečíst si, jak celý ten její příběh začal. A vědět už vlastně všechno, co potřebujete.
Kniha mě bavila od začátku do konce. Nebyl to zbytečný povídkový díl, jak to mnohdy bývá.
Po dočtení jsem měla dokonce chuť se znova pustit do celé série. Ale na to ještě přijde lepší čas a začnu rovnou touto knihou, ať mám celý příběh pohromadě.

Hellothere
Hellothere
11.02.2021

Dodatečné díly k sériím nemám moc ráda. Většinou jsou kvalitativně nižší a přijde mi, že kazí dobrou kvalitu zbytku příběhu. Tento mě taky neoslovil, ale patří k té lepší části, asi kdybych ji četla v dějovém sledu (před první knihou a ne po celé sérii) bavilo mě to víc. Kniha se skládá z několika příběhů, z toho mám dojem, že se střídají velmi dobré s nudnými a průměrnými. Bavil mě díl s Yrene, protože jsem si jí ve Věži úsvitu a Království popela velmi oblíbila a jsem ráda, že na konci Království popela dostala roli jakou dostala. A ještě se mi líbil díl v Rudé poušti, měla jsem hrozně ráda Tiché vrahy. Celou sérii Skleněný trůn jsem je měla za takové kruté a za takové podivíny. A oni jsou takoví hodní, klidní... Neskutečně mě ten příběh uklidňoval.

Zbytek byl takový průměr. Tím, že jsem ji četla až jako úplně na konci série, byl konec takový negativní (zavření do Endovieru). Ale je pravda, že pokud bych to četla jak to jde dějově po sobě, tak to bude konec naprosto super.

Laf
Laf
07.02.2021 5 z 5

U této knihy není úplně jasné, kdy je dobré si ji přečíst. Četla jsem ji hned po přečtení prvního dílo a jsem za to ráda. Díky prvnímu dílu jsem si oblíbila jak autorku, tak i svět, který vytvořila, takže tato povídková kniha se mi víc líbila, protože doplňuje informace, které jsou v prvním díle jen nakousnuté a více jsem se dozvěděla o životě Celeane a o tom, co předcházelo jejímu uvěznění v Endovieru. Za mě super napínavé a můžu jen doporučit :)

vlkove
vlkove
27.01.2021 4 z 5

Z knihy jsem měla zpočátku strach. Nemám ráda povídky ale jelikož jsem přečetla již šest knih z této série, říkala jsem si, že to bude dobré doplnění. Překvapivě se mi kniha velice líbila, a kdybych předem nevěděla, že se jedná o povídky, řekla bych, že je to prostě celistvý příběh.
Povídky na sebe plynule navazují a jsou v chronologickém pořadí. Nejvíce se mi líbily povídky Vražedkyně a Pán pirátů, Vražedkyně a léčitelka a Vražedkyně a poušť. Zbylé dvě povídky pro mě byly ve své první polovině nudné. Díky čemuž se dostáváme k tomu, že autorka má vždy strašně dlouhé rozjezdy, což není úplně mým šálkem čaje a proto strhávám jednu hvězdu.
Tuto knihu bych se rozhodně nebála číst jako první ze série. Hodně věcí se zde objasní a celkově se doplní mezery v příběhu a životě Celaeny.

NicaCola
NicaCola
21.01.2021 5 z 5

Série Skleněného trůnu by měla být v povinné četbě :-D
Mám přečtené všechny díly a jsem ráda, že jsem si tento nakonec nechala na konec :-)

KájaKoxík
KájaKoxík
04.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Opět nemohu dát jinak než 5 z 5. Knihu jsem prvně četla v roce 2017 a letos (2020) čtu znovu. Tentokrát čtu knihy ne tak jak vycházely, ale jak jdou dějově za sebou. Tedy tuto knihu jako první. A je to rozhodně lepší.

Doporučuji tedy začít touto. Pokud to tak uděláte, bude se Vám mnohem lépe chápat jednání Celeany v následujících dílech. Její motivy, zkušenosti, výhry i prohry na které v následujících knihách naleznete řadu narážek na povídky zde uvedené.

Podle mne to nejsou až tak povídky, jako samostatná kniha, která by mohla vyjít klasicky v kuse. Děj se odehrává zhruba dva roky před událostmi ve Skleněném trůnu a najdete zde:

1) Vražedkyně a Pán pirátů: 11 - 76
Povídka obsahuje příběh Celeany a Sama u Rolfeho Pána pirátů v Zátoce lebky. Jedná se o příběh, kde C osvobodí 200 otroků. Toto je v následujících knihách zmiňováno celkem často.

2) Vražedkyně a léčitelka: 79 - 113
Celeana je potrestána za zpackaný obchod s Rolfem tak, že ji Arobynn pošle k Tichým vrahům. Její cesta vede i přes přístavní město Innish. Zde zachrání Yrene Vížku před žoldáky, kteří si na ni počkali v uličce za hospodou, kde pracuje. C je pobije avšak utrží ránu na ruce. Yrene ji na oplátku ošetří a svěří se, že její matka i ona měli magický dar léčení, který zmizel jako všechna magie již před lety. Řekne jí i to, že po tom co matku upálili Adarlanští vojáci vydala se do Torre Cesme, aby se stala léčitelkou, ale v Innish jí došly peníze. C ji naučí základní sebeobranu, a doporučí jí, ať to naučí co nejvíce žen, které potká.

A také jí zanechá peníze se vzkazem: Pro Tvou cestu, ať povede kamkoli - a třeba ještě dál. Svět potřebuje více léčitelů.

3) Vražedkyně a poušť: 117 - 213
V povídce se Celeana dostane až k Tichým vrahům v Rudé poušti. Dozvíme se zde příběh o tom, jak ukradla Asterionskou klisnu Kasidu Lordu Berickovi v Banjali (příběh je zmíněn okrajově s knize Půlnoční koruna). A také příběh kde ji zradila její první přítelkyně Ansel (zmínka k této zradě je jak v 1. tak ve 2. knize).

4) Vražedkyně a podsvětí: 217 - 311
V této povídce se Celeana vrací do Zlomuvalu s pochvalným dopisem od Mistra Tichých vrahů. Dostane úkol zabít Donevala, který chce profitovat na prodeji otroků z Melisance a získat dokumenty o lidech, kteří podporují otroctví. Šeredně se ale v tomto úkolu od Arobynna splete, jelikož je to právě naopak. Zabila jednoho z povstalců proti královskému tyranovi. Muže, který pomáhal uprchlíkům a otrokům. Neskutečně jí to rozčílí a vykoupí se ze služby u Arobynna a jelikož mezi ní a Samem vzniká velké pouto, prodá Kasidu a vyplatí i jeho.

5) Vražedkyně a říše: 315 - 404
Celeana a Sam sice odešli od Arobynna, ale mají nouzi o práci. Aby se mohli z cechu vrahů úplně vykoupit a odjet kam jen budou chtít, musí vzít poslední práci. Zabít vůdce podsvětí Ioana Jayna a jeho pobočníka Rourka Farrana. Vymyslí plán, kdy se Sam vydá za Farranem a jakmile se ho zbaví, Celeana zabije Jayna. Něco se ale hrozně pokazí, protože Sam se nevrací. Nevrátil se za celý den. Až se objeví Arobynn s hroznou zprávou o jeho úmrtí. Celeana se z toho zhroutí. Když zaslechne, že Arobynn a jeho vrazi to nechtějí nechat jen tak a o půlnoci na Jayna zaútočit, zmocní se jí krvežíznivost a vydá se ho zabít sama. Cestou se jí pokusí zastavit Wesley, Arobynnův ochránce. Než ji stihne varovat, přemůže ho a on upadne do bezvědomí. A tak Celeana vpadne přímo do pasti. Zabije sice řadu Jaynových mužů i jeho samotného, ale Farrana se jí dostat nepovede. Skončí v královském vězení a po procesu je odvezena do solných dolech v Endovieru, kde začíná děj Skleněného trůnu.

Čtenář se také dozví, že to Arobynn a Farran vymysleli tuto past.

V druhé knize Půlnoční koruna nalezneme další kousek této skládačky, když Chaol řekne Celeaně, že Farran je již po smrti. Zemřel patrně někdy v době, kdy byla přivezena z Endovieru. Zabil ho Wesley. A právě Wesleyho pak nechali vrazi napíchnutého na plotě Farranova domu, jako zprávu pro nového vládce podsvětí. Aby mezi nimi nebyla zlá krev.

DreamerX9
DreamerX9
06.12.2020 3 z 5

Kdybych tuto knihu četla na začátku byla by mnohem více přínosnější. Po dočteni série už nic extra. Líbí se mi nový pohled na minulost Aelin která celou sérii byla tvrdohlavá, rozmazlená princezna. A myslím že kdyby autorka zachovala tuto její povahu a vcucla by tuto knihu do prvního dílu kniha by se četla lépe a s větším porozuměním k hlavní postavě.

netopýrek
netopýrek
05.11.2020 5 z 5

Povídková kniha o Celaeně se mi z celé série líbila asi nejvíc. Konečně jsem tam neviděla jen rozmazlenou holku, která je dokonalou vražedkyní, ale viděla jsem dívku, která se snaží najít sebe sama, poprvé se zamilovává, přichází o to nejcennější a zažívá zradu.
Uvažuji nad tím, že jsem si měla tuto povídkovou knihu přečíst jako první, protože by mi Celaena v následujících dílech nebyla tak protivná.

leník511
leník511
04.11.2020 4 z 5

Musím říct, že ze začátku mi dělalo trošku problém se začíst a úplně mě to nebavilo, a řekla bych, že je to asi zatím za mě nejhorší díl ze série. I tak se mi to ale moc líbilo. Jen prostě další díly se mi líbily víc. Na závěr bych chtěla říct, že já četla tenhle díl po dočtení Královny stínů, protože hrozně lidí doporučovalo si to přečíst až potom, ale já osobně bych řekla, že je úplně jedno, kdy si to přečtete (klidně i jako první knihu), protože já asi nenašla žádný důvod, proč by to tak být nemohlo.
SPOILER: I když jsem hned od začátku věděla věděla, že Sam umře, tak mě to hrozně dostalo a bylo mi ho neskutečně líto...

Zdenk@
Zdenk@
02.11.2020 5 z 5

Jestli jste někdo jako já nepřišel na to, že tato kniha vypráví události ještě před prvním dílem Skleněného trůnu doporučuji si ji přečíst po 4. díle této série a to nejen kvůli tomu, že v 5. a v dalších dílech jsou na ni odkazy (bez kterých by Vám plno důležitých věcí uteklo), ale i proto že se konečně dozvíte jak vznikl vztah mezi Celaenou a Samem, více se dozvíte také o tom, co je Arobynn zač a za jaké příčiny se dostala do Endovieru. Já jsem ji četla po 4. díle a nelituji, ale pokud chcete, aby šly události časově po sobě, určitě po ní sáhněte jako první. Dle mého je to i taková zkouška jestli se Vám bude série líbit nebo ne.

svobonís
svobonís
24.08.2020 5 z 5

Páni. První slovo, které mi vytanulo na mysli po přečtení této knihy. Vrhla jsem se na ni po čtvrtém díle Skleněného trůnu a abych řekla pravdu, zamilovala jsem si všechny příběhy, ať už se Samem, s piráty, či s Yrene, bylo příjemné pro změnu sledovat "povrchnější" problémy než ty v klasických dílech, které se týkaly záchrany světa.
...

Spoiler:
Před tím než jsem otevřela tuhle knihu, jsem si slíbila, že "si Sama nepustím k tělu", vzhledem k tomu že jsem dopředu věděla, co se s ním stane. A paradoxně jsem si ho zamilovala natolik, že jsem konec obrečela, přestože na mě zíralo tucet cizích lidí.

temna.vila
temna.vila
14.08.2020 4 z 5

Jsem vděčná svému mladšímu a rozvážnému já, že jsem si nechala povídky Krvavé ostří až na konec a mohla jsem se tak po dočtení Skleněného trůnu do tohoto světa naposledy vrátit. Snad možná právě proto, že jsem Krvavé ostří četla jako poslední knihu této série, mi vyrazil dech vývoj Aelin. Uvědomovala jsem si ho po celou dobu, ale kontrast mezi jejím chováním v Království popela a v těchto povídkách je opravdu velmi výrazný. Nicméně si myslím, že je pro celou sérii existence této knihy důležitá, protože dovysvětluje vznik několika klíčových momentů, které vedly až k Aelininu návratu domů. Po dočtení jsem dokázala nejen daleko víc docenit autorčinu práci, ale také jsem najednou dokázala porozumět daleko lépe Aelin a jejímu chování. Za sebe tuto záležitost určitě doporučuji.

tabaluga
tabaluga
12.07.2020 4 z 5

Povídky jsem si přečetla před čtením samotné série, na kterou se teď chystám. Jsem na ni zvědavá :-) Sama jsem si oblíbila, ale hlavní hrdinka mne místem rozčilovala, byla dost samolibá, tak doufám, že taková nesnesitelná povaha se v dalsich knihách již umirnila:-D

zaandulee
zaandulee
28.05.2020 5 z 5

Knihu jsem si přečetla až po přečtení ostatních dílu a musím říct, že by to bylo lepší na začátku. Ale příběhy byly opravdu skvělé, dobře na sebe navazovaly, což velmi oceňuji. V ostatních dílech se často nadhazovaly události a příhody z této knihy. Také jsem ráda, že si můžu konečně přečíst něco o Samovi, o němž jsem moc nepochytila z ostatních dílů. Celkově jsou tyto příběhy parádním doplněním série, velmi povedené.♥

Mozkovna
Mozkovna
20.05.2020 5 z 5

Upřímně? ... Jak mohla tohle NEBÝT první kniha v sérii? Absolutně nechápu. Ještě jsem nečetla další díly, ale nedokážu si představit, že bych měla Celaenin příběh začít někde... z půlky? Jsem moc ráda, že jsem se vrhla nejdříve do tohohle "dodatku", který mě perfektně seznámil jak s hlavní postavou, tak s těmi vedlejšími, které se nepochybně objeví i v dalších dílech.
Na začátku jsem byla malinko skeptická, bála jsem se, že jestli se bude Celaena chovat jako namyšlená blbka celou dobu, tak asi zešílím. Ale nakonec se z ní vyklubala celkem sympaťanda a celou dobu jsem jí fandila. Líbilo se mi, že na sebe příběhy navazovaly, původně jsem totiž měla strach, že to budou jen nějaké random ústřižky z jejího života, které by ukazovaly její schopnosti a podobně. Zápletky jsem, bohužel, odhalila všechny ještě dřív, než na to přišla sama hrdinka, ale na zábavnosti knihy to neubralo. Nejvíc mě to pravděpodobně chytlo při třetí povídce, tedy u Rudé pouště.
Musím se přiznat, že jsem celou dobu měla za to, že je Skleněný trůn úplně o něčem (a někom) jiném, takže jsem původně myslela, že je Celaena jen milovaná vedlejší postava, o které autorka napsala dodatkovou knihu. Pak jsem si ale přečetla popis Skleněného trůnu a zjistila jsem, že se skutečně jedná o hlavní hrdinku, proto mi šlo ještě hůře do hlavy, jak mohla autorka vůbec napsat první díl, aniž by čtenář věděl vše, co se odehrálo v této knize. No uvidím, na další díly už se moc těším. Zatím mě to chytlo mnohem dříve než autorčina druhá známá série Dvůr trnů a růží - dost často slýchávám názor, že je tato série podstatně lepší. Nechám se překvapit :-)
Závěr knihy, ačkoliv jsem věděla, že skončí špatně, mě kupodivu překvapil. Určitě doporučuji.

roman9276
roman9276
04.05.2020 5 z 5

Já jsem teda krvavým ostřím začal ještě před skleněným trůnem a jsem moc rád, že jsem to udělal. Byl jsem tak napnutej s každym dílem. Takhle jsem věděl, že se s postavama ještě setkám a krásně mi to doplnilo pozdější příběh. Neumim si představit, že bych tohle četl po dočtení celý série nebo nedej bože ještě před královstvím popela, kdy jsem byl extrémně napnutej jak to všechno dopadne.

Steiniglovka
Steiniglovka
19.04.2020 4 z 5

Krásně doplnila sérii, doporučuji číst ještě před Královnou stínů :-)

Lemra794
Lemra794
13.04.2020 5 z 5

Četla jsem až po dočtení celé série (ano, až po posledním sedmém dílu), protože jsem se bála, že se mi "dodatková povídková kniha" nebude líbit. Musím však naopak říci, že se mi teď spousta věcí, která se řeší v dalších dílech série (od čtvrtého výše), dovyjasnila a o to větší zážitek jsem měla ze čtení této knihy. Byl tam víc ten WOW efekt, když kolečka zapadala do sebe.