Mapa dní

Mapa dní https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404936/bmid_mapa-dni-yrj-404936.jpg 4 650 167

Poté co odvrátil obrovskou hrozbu, která téměř zničila svět podivných, se Jacob Portman vrací tam, kde jeho příběh začal – na Floridu. Avšak s tím rozdílem, že teď jsou slečna Peregrinová, Emma a jejich podivní přátelé s ním a snaží se co nejlépe splynout se světem normálních. Ovšem bezstarostné dny na pláži a poznávání reálií 21. století brzy přeruší objev – podzemní bunkr, který patřil Abeovi, Jacobovu dědečkovi. Na povrch vycházejí překvapivé informace o Abeově dvojím životě, dávná tajemství se odhalují přímo před očima. A Jacob začíná poznávat nebezpečný odkaz, který zdědil a který byl jeho součástí dávno předtím, než vstoupil do časové smyčky slečny Peregrinové. V sázce je teď víc než kdykoli dříve. Jacob a jeho přátelé jsou vrženi do temného světa amerických podivných – do světa, v němž existuje jen několik ymbryn a téměř žádná pravidla. V brilantním pokračování úspěšné série o podivných dětech slečny Peregrinové na vás čekají nové zázraky, nebezpečí i láska. Příběh opět provázejí zvláštní dobové fotografie, v tomto zcela novém americkém dobrodružství dokonce barevné.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Jota

A Map of Days , 2018

knihomolkaXD
03.11.2019 5 z 5

Noor mi strašně přirostla k srdci. Chtěla bych mít stejnou schopnost jak ona. Nemůžu se dočkat dalšího dílu!

Kexina
21.10.2019 3 z 5

Jednoznačně nejslabší kniha série.

Mis-chie
11.10.2019 5 z 5

Velmi čtivé, poutavý příběh s otevřeným koncem.

alef
10.10.2019 4 z 5

„Čtyřicet sekund. Tak dlouho mi trvalo, než jsem přicestoval z naší zahrady do smyčky 19. století v Londýně. Čtyřicet sekund … než jsem vystoupil … v Ďáblově akru. Z toho pocitu se mi točila hlava …“

Čtyřicet sekund, tak dlouho mi trvalo, abych se zorientovala. Čtyřicet sekund a byla jsem zpět, až mě to samotnou překvapilo, jak lehce a plynule se mi to podařilo, jak hladké a naprosto přirozené to bylo, vrátit se mezi podivné a zjistit, co bylo dál, poté … poté, co se příběh v 3. knize uzavřel.
V Americe, kam se příběh přesunul, mě čekalo docela milé překvapení, totiž, zjištění, že autor to má pod kontrolou, osudy hrdinů (známých i těch nových) má dobře promyšlené, příběh, který vypráví, se posunul trochu jinam a přitom se o ten původní úplně přirozeně opírá a navazuje na něj.
A mě to znovu bavilo, příběh podivných na americkém kontinentě se utvářel trochu jinak než ten evropský, v popředí totiž nebyli netvoři a stvůry a boj s nimi, ale daleko víc šlo o boje vnitřní, kdy na pozadí řekněme procesu utváření morálních hodnot, bojují podivní hrdinové o to, jak získat důvěru sám v sebe, a protože mají své smyčky i zde, procestují tak Ameriku v době rasové segregace, před ní i tu současnou, v té pak je jejich nejdůležitějším úkolem … dospět.
Cesta je to rozhodně ve všech směrech dobrodružná, a je zajímavé sledovat, jak postupně zjišťují, že to, co nejvíc ohrožuje člověka (ať už normálního, či podivného) nejsou stvůry a netvoři, ale zase jen člověk!

Jen při tom nesmíte zapomenout (a teď mám na mysli hlavně čtenáře, kteří nespadají do kategorie „young adult“), s kým máte tu čest, tedy, že naši staří známí podivní jsou dospívající teenageři, tenhle fakt má totiž na příběh dost velký vliv.
Já si to musela připomínat docela často, jediným problémem, který jsem totiž s touto knížkou měla, byli, stejně, jako v předchozích dílech, hlavní hrdinové (Jacob a Emma), a to i přesto, že jsem si už na leccos (při paměti jejich teenagerského věku) zvykla, je mou jedinou výtkou k autorovi (z čistě subjektivních důvodů, jak to působilo na mě) … určitý způsob chování a vyjadřování, totiž, abych to upřesnila, Jacobovi, Emmě i jejich přátelům, jsem prostě některé jejich reakce, tak úplně nevěřila … chápu, Emmě a ostatním podivným je plus mínus 140 let :-), tak se to dá pochopit, ale co Jacob? … za mě, je se svými na svůj věk (16 roků) příliš přemoudřelými, příliš dospělými, reakcemi nejméně věrohodnou postavou z celé knihy … a nezachrání to ani občasné věrohodně trucovité záchvaty náhlého vzdoru :-).

666Jitka
07.10.2019 4 z 5

Poněkud méně akční než předchozí díly. Přijde mi, jako by to byla příprava na další díl ...

Smiley96
07.10.2019 2 z 5

Slusne zklamani. Po predchozich trech skvelych dilech, tento dil naprosto nudnych 500 stran pribehu. Uz to nemelo ten spravny spad, napeti, proste vsechno co mi daly predchozi dily. Ty jsem zhltla jako malinu. I fotografie uz nebyly takovy trhak, aby dodaly knize smrnc. A mozna to bylo tim, autor vycerpal sve moznosti. Mel by byt dalsi dil a porad se rozhoduji jestli mu dam sanci. Se uvidi.

Elfinka_
07.10.2019 3 z 5

Předchozí díl nepřekonala. Což je asi dobře, abychom si trochu odpočali. Jinak paráda.

Kopretina
06.10.2019 4 z 5

Tento díl není tak akční jako předešlé, nicméně to mi vyhovovalo (i když jsem si v koutku duše říkala, že popis toho, jak jedí, převlékají se apod. nahrazuje veškerý děj). Konec - vlastně není konec, uvidíme, co bude dál.

Martina1805
06.10.2019 5 z 5

I když je to již delší dobu co jsem přečetla poslední knihu o podivných, přesto jsem si docela rychle uvědomila kdo je kdo. Knížka měla spád bylo to zase odlehčující čtení a moc mě bavila. Věřím, že touto knihou příběhy podivných nekončí protože konec nebyl tak docela uzavřený. Už se těším na další skvělé nápady a na nové zajímavé fotografie, které úžasně doplňují text.
Super čtení doporučuji.

SleepyAllDay
05.10.2019 4 z 5

Až na posledních několik kapitol mi kniha přišla o ničem. Trošku jsem se těšila, že se podivné děti budou seznamovat s dnešním světem, vzniknou humorné pasáže. A ono ne.

Asi už nejsem autorova cílovka, ale díky otevřenému konci, budu číst dál. Protože jak tohle dopadne?

Blondebookdevil
02.10.2019 4 z 5

Předchozí tři díly mi přišly jako jiný svět, nedokázala jsem se od nich odtrhnout. Tahle mě v něčem zklamala, protože se v ní nic velkého neudálo, jen se otevřely další dveře a bylo vyřčeno příliš mnoho nových otázek. Viděla jsem ale, že Ransom už napsal 5. díl, který si samozřejmě nenechám ujít, jelikož chráněnci slečny Peregrinové jsou už něco jako moje rodina.

Nikusha
26.09.2019 5 z 5

Za mně nejlepší díl. Dle otevřeného konce lze očekávat další zdařilé pokračování. Už se těším :)

sarekaslukova
25.09.2019 5 z 5

Paráda, příběh mě opět skvěle odtrhl od reality. Probudil ve mě pocity jako při čtení minulých dílů. Závěr byl pro mě trochu slabý, ale vyplývá z něj, že by mohlo být další pokračování.

lampernaqui
20.09.2019 4 z 5

Tahle kniha pro mě měla dvě negativa, ale za obě si můžu jen já sám. Zaprvé - v první části jsem se vyloženě ztrácel, protože předchozí trilogii jsem četl už dávno a jaksi jsem pozapomněl kdo je kdo a kdo co umí. Měla jsem v tom zmatek (a ještě mi vše popletl film od Burtona, který vše podstatné zpřeházel). Nakonec jsem se do toho dostal a knížka se četla sama. Překvapivě bych vyhodil veškeré fotky a na ně odkazující pasáže, které byl hodně často násilně vtlačené do příběhu a k ději neměly žádný další význam. Druhá věc byla.. že je to část další série a já prostě nerad čtu něco, co nemám doma komplet. Jinak spokojenost.

Bustedka
19.09.2019 4 z 5

Myslím si, že jeden z těch největších problémů je to, že je to už nějaký rok, co jsem četla díly tomuto předcházející. A zatímco autor píše pořád pro stejnou cílovku, čtenář (myšleno já) se trochu posunul. A ačkoliv se mi to líbilo a nemám ráda otevřené konce, nejsem si tak úplně jistá, zda si následující díl vůbec přečtu.

novina
14.09.2019 5 z 5

Mě se to líbilo :-) Zajímalo mě jak to ve skutečnosti bylo s Abem... Bylo to takové volnější pokračování, ale pořád si drží vysokou úroveň.

Usignolo
14.09.2019 4 z 5

Nemůžu říct, že je to hrůza nebo nic moc nebo slabota. Je to dobré, ale je fakt, že oproti předchozím třem knihám tam není tolik napětí. To mi až tak nevadí, ráda jsem se zase sešla s kamarády ze smyčky, ale ten konec, otočím stránku a tam bílo :D

v.july
12.09.2019 2 z 5

Nic moc teda. Predchozi dily se cetly lehce a nenucene, dej me bavil. Tento dil me spis namichnul, ma otevreny konec, je uplne jasne, ze bude pokracovani, pritom se na nej vubec netesim. Prislo by mi vhodnejsi tento dil uz vubec nepsat. Autor se pokousi vytezit z tematu maximum a mam dojem, ze je to spis na skodu predchozim dilum. Ja tak nejak doufala, ze zustane u trilogie :(

HockeyGirl
11.09.2019 4 z 5

Další díl Sirotčince slečny Peregrinové jsem nečetla hned po sobě s předchozími díly, takže jsem trochu tápala, co se dělo v předchozích dílech. Díly na sebe moc nenavazují, ale když nevíte, co se dělo v Knihovně duší, pak je to celkem na nic. Díly je tedy lepší číst hned po sobě. Já chtěla číst i jiné žánry, ale to je vše.
Tento díl se mi četl sám, kniha mě bavila od začátku až do konce. Říkala jsem si, že víc, jak 400 stránek se mi nebude číst rychle a že budu toto díl číst kdovíjak dlouho. Nebylo tomu tak. Kupodivu se mi Mapa dní četla opravdu bez problémů a konec byl hodně otevřený. Doufám, že bude další pokračování, protože je to opravdu moc napínavé čtení. Nová postava Noor vypadá velmi zajímavě a jsem zvědavá, jak se bude vyvíjet její role s Jacobem. Začátek mi připadal trochu nudný, nic moc se tam nedělo. Děti a slečna Peregrinová byly i Jacoba doma na Floridě, ale nedělali nic, co by bylo napínavé. Až když dostal Jacob úkol od H., bylo to poutavé a dobrodružné čtení, od kterého nešlo odtrhnout zrak. Velmi mě tato kniha bavila, byla plná zvratů, dobrodružství, ale i obav a hádek. Jacob se pohádal s Emmou a byli už jen přátelé. Možná nakonec zůstane s Noor, která mu padla do oka a měl o ni strach. Ale to se nejspíš dočteme až v dalším díle. Rozhodně, je na co se těšit!

Nestorkea
21.08.2019 3 z 5

Bohužel.. Předchozí knihy byly moc fajn, ale tento díl zklamal. Ze začátku se dlouho nic neděje, potom je to takové poslepované, jak z nouze. Nevím, jestli další díl vůbec budu číst.
A nevím, jestli je to překladem, nebo jestli je to tak i v originále, ale rušila mě kurzivou psaná slova a nelíbilo se mi, že slečna Peregrinová dětem tyká, vykání mělo své kouzlo dávných věků.