Šílené výčitky

Šílené výčitky https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353246/bmid_silene-vycitky-4zR-353246.jpg 3 1086 321

Novinka od autorky Sedmilhářek a Manželova tajemství je konečně tu! Pedantská účetní Erika a bohémská violoncellistka Clementine toho mají společného jen málo, ale přesto jsou prakticky odjakživa nejlepší kamarádky. Jenže zatímco bezdětná Erika by pro Clementine strčila ruku do ohně, nábožně lpí na každém slovu své kamarádky a s oblibou jí radí, jak vychovávat dcery, Clementine se do téhle role nechala kdysi vmanévrovat svou soucitnou matkou a po většinu času jí ta její otravná obdivovatelka pořádně leze na nervy. A pak je jednoho krásného, slunečného dne pozve obě i s jejich manžely, Samem a Oliverem, Eričin soused na grilování. Co se na nějaké obyčejné garden party mohlo přihodit tak strašného, že teď všichni litují, že pozvání přijali? A hlavně – čí je to vina?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Truly Madly Guilty

SelenaDemi428
17.03.2019 3 z 5

Z této knihy mám takové rozpačité pocity. Příběh mě celkem nudil, což se mi u této autorky nestává. Byl i snadno odhadnutelný, vše, co se tam stalo, jsem odhadla nebo čekala. I tak ale knize dávám tři hvězdičky, protože byla dost čtivá a zaujalo mě téma hromadění - tomu se mohla autorka věnovat více, kniha by pak mohla být zajímavější.

klaudia2722
12.03.2019 3 z 5

Som dost na vážkach, ako túto knihu hodnotiť.... V priebehu čítania prvých sto strán som ju takmer odložila, potom sa na ďalších asi 250 strán dej rozbehol tak, že som sa od nej nemohla odtrhnúť a posledných sto strán som zase len pretrpela. Príbeh vôbec nie je zlý, práve naopak. Je veľmi zaujímavý a má čo povedať hlavne matkám s malými deťmi. Ale kniha je príliš zdĺhavá, niektoré kapitoly mi prišli zbytočné. Menej je niekedy viac...

kikies
11.03.2019 3 z 5

Na Moriarty rozhodně slabý výkon. Skvěle zpracovaná charakteristika postav, zajímavý výběr postav, námět taky dobrý, po psychologické stránce je to skvělé jako vždycky. Problémem je tady zápletka. Ta je rozhodně slabinou příběhu. Uměle udržované napětí, kdy se to hlavní dozvídáme až téměř na konci, tady nějak nefunguje. Autorčin často opakovaný styl výstavby příběhu je už možná vyčerpaný.

StihOMam
07.03.2019 3 z 5

Tentokrát mám s hodnocením problém.
Samotný děj čtenáře téměř uráží; pokus o napětí přešel do nudné apatie „tak už to konečně vybal“. Nicméně psychologie postav i typologie manželských párů se povedla. Překlad svými nedostatky nás náročnější místy trochu potrápil. Zvolená časová linie naproti tomu poněkud vyvažuje vleklost vyprávění a poodhaluje všudypřítomnost komplikovaného zákulisí. Prakticky ideální řešení vzniklých situací pak celkový dojem kazí. Zvolená témata však mají skutečně velký potenciál. Bohužel se mi zdá, že zůstal nevyužit.
Po krátké bilanci nakonec dávám hvězdy 3 – ale s dodatekem, že k L. Moriarty už nemám potřebu se vracet.

Devil-Ivet
05.03.2019 3 z 5

Mé seznámení s autorkou nebylo až tak slavné. Zprvu jsem se nemohla začíst, bylo to zbytečně dlouhé a některé pasáže byly zbytečné. Občas jsem se nudila. Naproti tomu se mi líbilo střídání minulosti s přítomností a jistá tajemství. Přesto mi kniha nedala to, co jsem očekávala.

roman9276
27.02.2019 1 z 5

To je furt a je to kvůli grilování, neměli jsme na grilování chodit, kdybych grilování odmítla. Úplně nekonečný a zbytečný to pořád vomílat dokola, totálně nezáživný. Bylo to tak votravný ty vole, že jsem snad ani nechtěl vědět, co se tam stalo. A jako tolikrát použít výraz safraporte? To sakra neznaj jinej výraz? V týhle knize je to použitý snad stokrát. Nehledě na to, že když už teda se dostanete do půlky a zjistíte, co se na tom slavnym „grilování“ stalo, tak už stejně je člověk tim tak znechucenej, že má chuť knížku spálit. Bohužel všechno podstatný se děje až na konci. Kdyby timhle autorka začala, tak by to možná můj názor změnilo. Absolutně největší blobost od Liane Moriarty. A to jsem si myslel, že tři přání byla kravina.

Ivka_77
25.02.2019 4 z 5

Líbí se mi styl psaní autorky Liane Moriarty, takže i kniha se mi líbila. Za mě skvělý promyšlený příběh, který se může stát komukoliv z nás. Možná trochu delší než bylo potřeba, ale i tak za mě čtyři hvězdičky.

Kamiliana
21.02.2019 3 z 5

Liane Moriarty je mou oblíbenou autorkou, přečetla jsem od ní vše, co tu vyšlo. Nicméně tato kniha je pro mě ta méně zdařilá. Na vině je zejména velice špatný překlad, na kterém lze studentům překladatelských seminářů ukazovat školácké chyby. Dalším mínusem je opakující se vzorec, který Moriarty ve svých příbězích používá. Tentokrát je výsledek těžkopádný.

babsi66
08.02.2019 3 z 5

Škoda, že tolik pozornosti, kolik autorka věnovala popisu charakterů postav Clementine a Eriky (a vlastně nejen jich), nevěnovala i samotné zápletce.

Ve srovnání s tím, jak jsou postavy popsány napříč všemi svými vrstvami, působí samotná zápletka chatrně až nudně. Jakoby děj sloužil jen k tomu, aby ilustroval, jak moc je vztah Clementine a Eriky, potažmo jejich blízkých, komplikovaný. Přitom by spíše postavy měly sloužit příběhu, ne naopak.

L.Helena
06.02.2019 4 z 5

Je až s podivem, jak si autorka dokáže pohrávat s čtenářem a napínat ho téměř do nekonečna. Vždycky, když byla kapitola z grilovacího dne, tak jsem si říkala, tak teď už se to dozvím, a ono zase nic. Ale jak ty kapitoly z osudného dne, tak i ty ostatní, byly nesmírně čtivé a postupně rozkrývaly charaktery a osudy postav. Škoda jen, že autorka dost brzy a celkem okatě naznačila, jakou roli v tom sehrál Harry a Holly, takže když pak v závěru učinila tato odhalení, už to nebyl ten pravý moment překvapení.

km05@seznam.cz
01.02.2019 1 z 5

Achjo. Tuto knihu právě čtu a u žádné jsem se netrápila tak moc, jak se trápím u této.
Kniha vůbec není čtivá. Je zbytečně dlouhá a děj se tak neustále natahuje... Přeskakuji stránky a jediným důvodem, proč nepřestávám číst je, že jsem příliš zvědavá na konec a veškeré rozuzlení toho osudného dne... :( Za mě velice výrazný palec DOLŮ :(

Hana721
01.02.2019 3 z 5

Autorka patří mezi mé oblíbené, ale tato kniha mě nenadchla. Je velmi čtivá, ale tentokrát mě nestrhla. V okamžiku rozuzlení se nekonalo žádné wow, ale prosté aha a zbytek knihy už to nezachránil. Dávám tři hvězdičky, protože autorka má lepší knihy.

Olikola
28.01.2019 3 z 5

První kniha od Moriarty, kde mě některé z postav trochu štvaly. Příběh byl v první polovině trochu nudnější, ale druhá to opět dohnala. Jen téma točící se kolem dětí mi úplně nesedlo. Ale osud protivného souseda to trochu zachraňoval. :)

zdenaR
24.01.2019 3 z 5

Trochu zklamání. Neustále jsem čekala, co se na tom grilování vlastně stalo, bylo to zbytečně dlouhé. Kdyby byla kniha poloviční, prospělo by jí to.

crazyslunicko
21.01.2019 3 z 5

Slabota. Na knihu jsem se těšila, ale stále se tam pořád něco řešilo v den grilování - co se dalo shrnout v jedné kapitole. Hodně mi to připomínalo temné kouty. Nápad v podstatě dobrý, ale rozuzlení a napětí téměř žádné. Kromě toho dne, kdy se grilovalo. A tak to bylo pořád dokola.. Přitom autorku mám velice ráda, ale co je moc to je moc... Líbila se mi charakteristika postav, jak se prolínají a jakou životní cestu ušli od dětství až po současnost. Jak jedna žena trpí, že ji ta druhá pořád pronásleduje. Druhá má potíže s početím dítěte a tak zkouší různé lékařské i alternativní možnosti. Další má za sebou skandální kariéru a má strach, aby to neovlivnilo život jejího jediného dítěte. Protivný soused od naproti, který na všechny nadává, všechnu mu vadí..

jituz
18.01.2019 2 z 5

Pvní kniha kdy jsem se musela podívat na konec. Přeskočila jsem x stran, štvalo mě to natahování a prodlužování. Jedna hvězda za to, že jsem přečetla aspon konec. A druhá za babičku, na konci knihy se zachovala uzasně.

sassenkka
11.01.2019 3 z 5

Liane Moriarty mě uchvátila Manželovým tajemstvím a pak i Sedmilhářkami, tato knížka byla trošku slabší. Dávám tři hvězdy, ale to asi jen proto, že jde o tuto autorku a vím, že umí líp. Kdybych Šílené výčitky četla jako první, asi bych dala čtyři, protože mě vážně bavila.
Baví mě, jak autorka umí vykreslit postavy. Každá je úplně jiná a zajímavá, postupně se odhalují tajemství z minulosti, děj se zamotává. Líbí se mi, že každá situace, každý počin postavy má v příběhu své místo a není tam zbytečný. Liane musí mít neskutečnou fantazii, protože její příběhy jsou prostě skvělé. Tento byl za mě trochu jednodušší, ale i tak mě chytl. Co mě mrzelo, byl ten závěr. Všichni, kdo jsme četli Manželovo tajemství, víme, jak umí autorka na závěr šokovat a pozvednout zážitek z knihy o několik levelů výš. To jsem čekala i tady, ale nestalo se tak.
Každopádně nemohu říct, že bych byla vyloženě zklamaná, protože knížka se, stejně jako ostatní, četla skvěle a já se těším na autorčiny další počiny.

fayne
11.01.2019 4 z 5

Liane mam rada, navic skvely promysleny pribeh, ktery se opravdu muze stat komukoliv, ale zbytecne dlouhe. Od zacatku knihy cekate, co se stalo na grilovani a kdyz se to konecne dozvim (asi v pulce knihy), tak uz me zacne kniha trochu nudit. Je to jako detektivka, kdy vraha znate od zacatku a uz nemate po cem patrat. Proto jen 4 hvezdicky.

Viviana-Mori
02.01.2019 4 z 5

Konečně dočteno. Mně osobně kniha mile překvapila, dle slabšího hodnocení jsem se bála, že ji vzdám po pár stránkách, jako Zamilovanou hypnotizérku. Tam to bohužel fakt nezafungovalo. Ale tady jo, je to taková Moriartovská klasika, něco se stalo a my nevíme co a postupně se k tomu děj dopracovává. Pravda, chvíli mě štvalo, že pořád nevím, co se na tom grilování stalo a kdykoli už to vypadalo, že budu vědět, tak stop a kapitola ze současnosti. Ve výsledku mám z knihy dobrý dojem. Liane píše o věcech, které se můžou stát každému z nás, nebo někomu z našeho okolí a její knihy jsou sympatické. Nezklamala mě.

yvette3
01.01.2019 5 z 5

Dávám všechny hvězdičky, četla jsem s napětím jako detektivku. Tato kniha rozhodně patří k top od Liane Moriarty.