Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460110/bmid_sikmy-kostel-2-wiw-460110.jpg 5 3744 794

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945. S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále významně projevují důsledky předešlého dramatického dění a prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a ekonomického rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je i tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se ve druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

Chesterton
19.06.2021 5 z 5

Celou historií (Karvinska-Česka-Evropy-světa) se v desítkách podob prolíná příběh o tom jak lacino lze potkat cetky nenávisti, co lze živit s minimem námahy. Příběh od věků prorostlý i jemným předivem odpouštějící lidskosti, která je bolestivá, hořká a těžká k neunesení, ale je to jediná šance na smysluplný život na jakýchkoli ruinách nebo spáleništi. Křehký odstín pravdivosti a statečnosti jež má cenu zlata, všechno ustojí a překoná ... ... ...

Stejně jako Moňas17 jsem už v prvém díle hledala postavu, která se zdravě opírá o svou víru, která "hory přenáší"

... ... ...až jsem si uvědomila, že víra je v pozadí, tak jak to má být. Není okatá, ale přesto určující. Záchytná síť rozhodování a klidné mysli. Třeba u Fanky. Nebo v životním elánu a přizpůsobivosti Julky, přesto, že právě ona se proti Bohu nejvíc bouří, což nejen v tomto regionu jistě nebylo vzácností.

Dokonalé téma do současných zpovykaných časů, momentálně zakalených covidem.
Do přemýšlení postav se jasně promítají rozhovory s pamětníky natolik, že lze v textu najít směr a smíření i v současném chaosu vzniklým stále stejně morálně bídnými nejvyššími patry politických struktur.
Citlivá empatie a zkušená lidskost s jakou Lednická nahlíží do nejjemnějších záhybů lidské touhy a chtění je často tolik osvobozující.
Vynesení zasuté válečné i jiné bolavé historie tohoto kraje je pro místní extrémně důležité, ale jak píše mirektrubak - přesah se dotýká nejvíc.
Díky.
10/10

konicekbily
17.06.2021 5 z 5

Z mého života: Narodil jsem se v Praze, ženil jsem se v evangelickém kostele v Dolních Bludovicích - nyní součást města Havířova - a nevěsta byla polské národnosti. A na všech rodinných sešlostech byla příbuznými probírána historie dvacátého století do tehdejší doby - stačilo pouze naslouchat dříve narozeným. Potom jsem si vše dával do souvislostí a zjišťoval, kdo z pamětníků je blíže reálné pravdě o událostech, které proběhly v jejich životech. A nyní se klaním před autorkou - její románová kronika je založena na faktech a je nejblíže i mému poznání tehdejší historie! Děkuji.

douchova11
17.06.2021 5 z 5

Karin Lednická nezklamala moje očekávání - druhý díl je opět perfektně a čtivě napsaný. Je trochu složitější zorientovat se v množství postav, ale určitě to neubírá na kvalitě. Komu se tohle téma líbí, doporučuji od Evy Tvrdé knihy Dědictví, Třešňovou alejí a Okna do pokoje.

Bedka
16.06.2021 5 z 5

Pomalsi rozjazd ale potom to gradovalo a gradovalo. Wow. Vyborne citanie. Naviac mi to rozsirilo obzory. Tesim sa na treti diel.

mirektrubak
16.06.2021 4 z 5

„Čím to jenom je, že pokaždé, když už si člověk začne myslet, že se věci aspoň trochu dobře uspořádaly, přijde vždycky nějaké pohroma?“

Zmiňovat se o tom, že je Šikmý kostel napínavá, čtivá, a chytře vystavěná kniha je zbytečné. Pokud by to tak nebylo, nezískala by si tak masivní oblibu. Za zmínku ovšem stojí, že se Šikmý kostel stal fenoménem i bez toho, aby se jeho autorka uchylovala k literárním trikům, které na nás spisovatele tak často vytahují, když chtějí, aby se z jejich románů staly bestsellery. Paní Lednická se vyhne rizikům obou krajností: nesnaží se nám zalíbit tím, že by realitu lakovala na růžovo a své hrdiny provázela dějem za pomocí různých zázračných záchran na poslední chvíli, ale ani se nesnaží čtenářský zájem vzbudit přehnanou brutalitou nebo přemírou katastrof. Její postavy jsou velmi věrohodné – a mám pocit, že v druhém díle dokonce ještě více než v prvním.

Napsat knihu o historii česko-polských vztahů na území Karvinska, to je vyloženě záslužná činnost. Sám jsem v nedaleké Ostravě prožil dětství i mládí, ale o sedmidenní válce, stejně jako o anexi Těšínska (a nuceném vysídlování Čechů) na podzim 1938, jsem měl povědomí pouze velmi mlhavé. Karin Lednická odvádí úctyhodnou práci, když tuhle neprávem zapomenutou kapitolu dějin (a neprávem zapomenutý krásný kus naší země) klade do zorného pole našeho čtenářského zájmu. Muselo to zabrat spoustu času a vyčerpat mnoho energie – i proto je dobře, že její trilogie v záplavě nových knih nezapadla!

Přestože je děj románu vázán ke konkrétnímu místu a časovému období, nejsilněji oslovoval tam, kde ke mně promlouval nadčasově. Ano, na titulní kostel se lze podívat (opravdu je viditelně nakřivo), původní domy vyhledat (i když z nich nezbylo víc než občas hromada cihel a kamenů), lze si vyfotit už dávno nefungující budovu dolu Gabriela, projít se po hřbitově s velkým množstvím polsky znějících jmen, navštívit kapličku postavenou na památku obětem důlního neštěstí na dole Františka z prvního dílu (to se nám teda nepovedlo, byla v areálu nějakého současného průmyslového objektu). A tak dále. Ano, osudy horníků a jejich rodin jsou specifické, tvrdost jejich života je pro nás sotva představitelná a mlýnské kameny velkých dějin je drtí tak, že se až nechce věřit, že se do jedné generace vejde tolik ran osudu.
Nejvíce zaujat jsem přesto byl v okamžicích, kdy hrdinové zažívali něco obecně platného, když se z jejich zápletek dalo přečíst něco trvalého, něco přesahujícího jejich konkrétní životní podmínky. Ženka, Ludwig, Halka a další jsou nám totiž zároveň vzdálení i blízcí, protože i my, stejně jako oni, se necháváme strhnout svým hněvem, chybujeme a křivdíme, bojíme se a trucujeme a nenecháme si poradit. Stejně jako hrdinové Šikmého kostela nacházíme správná řešení těžce, někdy vůbec, a někdy až tehdy, když už je zdánlivě na všechno pozdě.

Ivaiva
12.06.2021 5 z 5

Skvělý, strhující román. Ze začátku jsem měla obavy, když začátek druhého dílu neměl takový spád jako předchozí díl, ale druhá polovina si zaslouží šest hvězdiček. Postavy jsou uvěřitelné a nejsou ploché. Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

Pianistka
11.06.2021 5 z 5

Ještě lepší než díl 1.

Gimli
07.06.2021 4 z 5

Sága Šikmý kostel mi svou osnovou dost připomněla Follettovu trilogii Století. Na rozdíl od Lednické ale Follett píše květnatěji a živěji. Přestože mě oba dosud vyšlé díly Šikmého kostela bavily, nemohl jsem se ubránit dojmu, že kdyby osudy postav nebyly jejich historickou daností tak mrzuté, nebyla by kniha tak působivá, protože Lednická prostě není Follett.

Moňas17
06.06.2021 4 z 5

Skvělé napsáno, něco takového tu chybělo. Jen prvních sto stran mě úplně nebavilo. Potom to začalo být lepší. První díl se mi líbil o něco více. Hned na začátku překvapil poutí za solí a potom, jakmile se člověk zžil s postavami, tak začaly umírat (důlní neštěstí). V tom druhém díle se dlouho nic zvláštního nedělo. Pak to ovšem začalo být kruté.
Z postav mě zklamala Ženka :-). Zamilované dívky spíše dělají hlouposti a riskují kvůli své lásce cokoliv, tak mi to úplně nesedělo.
Ještě bych vytkla drobnost a to, že tam postavy jsou spíše ateisté (anebo se o tom nemluví) a pokud je někdo věřící, tak se to řeší zcela výjimečně. I když tam je zmínka o mši, nebo nějaké myšlenky Julky o víře, tak to je všechno a co si vzpomínám na babičky a jejich vyprávění, tak to bylo spíš naopak. Víra byla pro ty lidi velkou nadějí a upínaly se k ní. Neznamená to, že neměli pochybnosti, ale víra byla pevnou součástí jejich životů. Z příběhu mi to tak úplně nevyznívá.
Těším se na další díl! Krásně se čte o rodném kraji a o životě našich předků. Myslím na ty lidi, kteří už nemohou promluvit a dost si vytrpěli. A na krásné město, které už neexistuje.

Marcela52
06.06.2021 5 z 5

První díl této románové kroniky z Karvinska jsem přečetla doslova jedním dechem a moc mě potěšilo, že i druhý díl, ve kterém autorka sugestivně líčí události z let 1927-1945, byl stejně čtivý a zajímavý. Autorce určitě muselo dát velkou práci zjištění všech reálií z této pohnuté doby, takže velmi oceňuji, že čtenáři přiblížila i takové události, které byly po dlouhá desetiletí utajené. Životní příběhy jednotlivých postav z prvního dílu se zde dramaticky rozvíjejí a přesto, že jde často o velmi tragické osudy, opět je tu místo i pro poetické, odlehčené pasáže. Tato kniha vás zkrátka vezme za srdce a dlouho budete o přečteném přemýšlet...

Babo
03.06.2021 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha. Marně vzpomínám,kdy jsem četla tak dobře napsaný román. Umím si ji představit jako bestseler ,který by jistě zaujal čtenáře nejen v ČR.
Nevím,co mě bavilo víc,jestli jednotlivé příběhy nebo popsaná historie .
A co opravdu oceňuji,že autorka nikomu nestraní . Nikdo není dokonalý klaďas ani záporák. Jsou to prostě lidé se svými chybami i klady.
Celá kniha je tak uvěřitelná .
Nemá smysl rozebírat složité poměry na pomezí Polska a dnes severní Moravy .
Co se mi dál líbilo je doba okupace Němci. Knih o utrpení v koncentračních táborech je mnoho,ale myslím,že jsem zatím nečetla knihu popisující strádání obyvatel v "normálním" prostředí.
Těch věcí,které mě nadchly je mnoho,ale samozřejmě je na každém,aby si našel to svoje.
Pro mě je ještě taková malinka třešnička nakonec, částečka se odehrává v mých rodných Hustopečích .
No ale teď je přede mnou jiný problém ,jakou knihu teď číst ? Něco tak skvělého jako Šikmý kostel asi hned tak nenajdu .

Kanylka
03.06.2021 5 z 5

Paní Lednická děkuji. Báječná kniha

marekr19
02.06.2021

Paní Lednická nezklamala,její kniha ŠIKMÝ KOSTEL 2 mě opět ,,přibodovala" na pár večerů ke čtení a ,,hltání" každého písmenka v této knize,přesně tak,jak jsem ,,hltal" první díl.Ačkoliv si rád přečtu pěknou knihu,rozhodně nepatřím mezi ty čtenáře,kteří čtou stále.U této knihy jsem ale dokázal vydržet až do pozdních nočních hodin,nedočkavě jsem otáčel další a další stránky až byl najednou konec.Vzhledem k tomu,že žiji od narození v Havířově,není mi tento kousek země v němž se děj knihy odehrává tedy neznámý a při čtení jsem si představoval,jak to tady muselo kdysi být.Tyto představy byly umocněny také tím,že se rád toulám po místech,kde kdysi byl život a dnes jsou zde pouze pole,nebo jen skryté připomínky minulosti.
Možná právě díky paní Lednické a jejího Šikmého kostela pochopí čtenáři,kteří zde nežijí,že i tato část ČR má svou historii a své kouzlo.

Jana5330
02.06.2021 5 z 5

Opět vynikající práce, paní Lednická smekám před Vámi. Neskutečně precizně zpracované, do posledního detailu. Kolik hodin práce asi zabere zpracování tématu a nastudování informací? V první části knihy autorka nenásilně připomíná děj prvního dílu, aby se čtenáři, kteří jej četli již dříve, lépe zorientovali. No a pak jste přímo vtaženi do nelehkých osudů rodiny a jejich blízkých, prožíváte radosti a starosti, pomáháte jim se rozhodovat v těžkých chvílích, abyste pak zjistili, že tohle nebylo zrovna správné rozhodnutí. Kdyby člověk mohl některé věci vědět dopředu...V závěru knihy zajímavá obrazová příloha.

Market-k-a
01.06.2021 5 z 5

Šikmý kostel je prostě kniha, jejíž hrdinové se vám vryjí pod kůži. Prožíváte s nimi všechny radosti i pády, jako by to byli vaši blízcí přátelé. Část z války se četla špatně, odpočítávala jsem si v duchu: vydržte ještě dva roky, už jenom rok... I přesto, že to není příliš optimistické čtení, objevují se v ději sem tam i malé radosti, které všechno nakonec kupodivu převáží - alespoň u mě. Zkrátka všechny špatné věci v knížce jsem se zatajeným dechem přelouskala, ale o to více mě pak těšily ty malé radosti obyčejného života :)

helusa2
31.05.2021 5 z 5

Těžká doba to byla… Která? No vlastně všechny…!
V místech svárů, spojů, třenic mezi národy to asi jiné být ani nemůže, dokud jsou lidé lidmi.
Nelehké živobytí a osudy každé z postav!
Jsem zvědavá na třetí díl!

kikidok
31.05.2021 5 z 5

Pokračování Šikmého kostela mi dalo přesně to, co jsem od něj čekala. Autorka ladně převyprávěla osudy jedné rodiny ve třech generacích a bouřivé události první půlky dvacátého století. Styl autorky je velmi čtivý a čtenářsky nenáročný - ovšem emočně velmi náročný. S postavami jsem velmi lehce splynula a soucítila. Neobyčejná kniha.

raty
31.05.2021 5 z 5

Přestože jsem si nechala na hodnocení dvoudenní odstup, stále nevím, jak se s ním poprat. První díl mě nadchnul, tento druhý emočně vyždímal. Bravurně předvedená historie regionu pomocí popisu života jedné rodiny. A i když toho na ní paní spisovatelka naložila víc než dost, příběh působí uvěřitelně a do skutečných událostí a míst zapadá naprosto dokonale. Děkuji paní Lednická.

Kanimůra2
31.05.2021 5 z 5

První díl byl skvělý, ale tenhle je snad ještě lepší. Já miluju rodinné ságy. A tahle knížka mě navíc dostala svým historickým pozadím. Dodneška jsem nevěděla o tak silné řevnivosti mezi Čechy a Poláky. Vlastně bych to měla napsat obráceně. Mezi Poláky a Čechy. Možná se to dneska už ve školách učí, ale já jsem vzdělávaná v socialismu. Tam se nehodilo psát o takových věcech.
Naprosto úžasná knížka, všem doporučuji

Nika151
31.05.2021 5 z 5

Já jsem autorce už vzdala hold v recenzi první knížky. Je až neuvěřitelné, kolik zápalu a energie věnuje psaní této trilogie. To je výjimečné, a proto stojí za to, je otevřít a přečíst. Přiznám se, že nemám rada témata války, ale zde je v popředí líčení pocitů a příběhů. Druhý díl je lepší:)