Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval

Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24012/bmid_spratek-pribeh-ditet-24012.jpg 5 886 205

Sheila série

Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti.... celý text

Literatura světová Povídky Romány
Vydáno: , Portál

One Child , 1980

Alzbetta
31.08.2016 5 z 5

Krásná kniha. Tak jsem Sheile přála,aby to s ní dopadlo dobře,že jsem obětovala celou noc,abych se dověděla,,jak to skončí.A brečela jsem a brečela... Škoda,že máme jen 5 hvězdiček :)))

msjadepaton
22.08.2016 3 z 5

Těžko se mi hodnotí, už jen proto, že je to v podstatě zápis skutečných událostí, takže nelze nic říct k dějové stránce, včetně otevřenějšího konce a několika nezodpovězených otázek. Nehledě k tomu, že na několika místech autorka dělá poněkud ukvapené závěry (sama říká, že je impulzivní a těžko ovládá své emoce a myslím, že je to na knize trochu znát). Přesto je vidět snaha být objektivní a dokonce ani ředitel Collins, se kterým Torey evidentně nesouhlasí, není nijak démonizovaný.
Příběh Sheily je zajímavý a téměř jsem se od něj neodtrhla. Navíc je tu spousta jiných postav, z jejichž příběhu bych si ráda přečetla víc, i když jsou třeba v knize zmíněny jen okrajově. Sheilin otec, například, Chad, ostatní děti ve třídě a podobně. O Antonovi bych si klidně přečetla celou knihu.
Upřímně bych vlastně asi preferovala, kdyby třeba autorka napsala román inspirovaný těmito událostmi, protože pak by byl pravděpodobně uzavřenější a nebyla bych odváděna od čtení přemýšlením nad nezodpovězenými otázkami. Prostě, když už je to napsané beletristickou formou, čekala bych od toho trochu víc. Ale možná je v tom jen to, že nemám moc ráda otevřené konce a nakousnuté, ale nevysvětlené záležitosti.

kejty91
15.06.2016 5 z 5

Ta autentická živost knihy mě fascinuje. Je to skutečně neskutečné a famózní. Nadhled autorky a její přístup mě fascinuje. Její knihy jsou mi inspirací.

Alienn
24.04.2016 3 z 5

Po této knize jsem sáhla ze studijních důvodů a také proto, že jde o skutečný příběh z pohledu speciálního pedagoga a takto jí také budu hodnotit, protože románem bych knihu nenazvala. Ve svém komentáři se nebudu zabývat příběhem Sheily, je to opravdu smutné, ale takových a podobných dětí je bohužel hodně. Zaujalo mě především, že ve třídě je tolik dětí s různými druhy postižení a s tak specifickými potřebami, jak autorka popisuje a celou tuto nesourodou třídu má na starosti spec.pedagog a jeden asistent, a to pominu, že ten je bez příslušného vzdělání. Nějak je pro mě málo uvěřitelné, že se to dá zvládnout tak, aby třída v klidu fungovala a navíc u dětí docházelo k pokrokům. Asi bych čekala více konkrétních příkladů v různých situacích a to i v případě začleňování Sheily, kdy mi vše přišlo poměrně rychlé na to jak problémově byla holčička vylíčena. Mám radost z dobrého konce, ale jinak jsem z knihy spíše zklamaná, čekala jsem víc.

Janek
24.03.2016 3 z 5

Příběh co do obsahu může být jistě velmi inspirativní a v mnohém povzbudivý jak pro žáky, tak pro jejich učitele. Bohužel se mi ale zdá, že literární kvalita textu je skutečně chabá (a to ne kvůli překladu), kazí tak celkový dojem. Jako by byl špatně vybraný žánr, snad by textu víc slušel formát deníkových zápisků. Pokud se autorka snažila převést reportáž vlastních pedagogických zkušeností do beletristického příběhu (vyprávění), dle mého názoru nebyla úspěšná a onomu poselství spíš uškodila. Škoda.
Některé rádoby paralely mě skutečně provokovaly. SPOILER Když sledujeme příběh hlavní hrdinky (otřesné rodinné zázemí, z kterého pochází, atd.), jistě budeme schopni pochopit i její problematické chování. Avšak rychlý, v jediné větě prezentovaný závěr, že její otec je alkoholik, takže mu zřejmě v dětství někdo ubližoval, může být sice pravdivý, ale také nemusí. Myslím, že na základě jedné zkušenosti - byť je jí věnována celá kniha - nelze tak rychle a jednoduše zobecňovat.

raffi
29.01.2016 4 z 5

Asi budem mať s knihami od T.L.Hayden problém. Ak sú písané podľa skutočných príbehov, postrádam akýkoľvek pohľad na vec z perspektívy iného človeka. Nejaké uistenie, že takéto pokroky sú možné v tak krátkej dobe...
Ale na druhú stranu je kniha naozaj veľmi dobre napísaná, je zaujímavá a inšpirujúca. Škoda zavádzajúceho názvu, po prečítaní mi k Sheile oslovenie "spratek" naozaj nesedí. Je to dosť prvoplánové a vhodné možno tak pre bulvár.

mane.n
29.12.2015 4 z 5

Zajímavé, ale jako beletrie nepříliš poutavé, zhruba od poloviny zbytečné rozebírání psychologické stránky, ale i tak doporučuji.

koudelu
08.11.2015 5 z 5

Naprosto strhující knížka o práci s problémovými dětmi. Obdivuji nejen její optimistický přístup, ale i nadání pro čtivé sepsání. Přečteno za dva dny.

Dandy1
22.10.2015 5 z 5

Citlivý příběh o jedné zkoušené malé bytosti. Obdivuji trpělivost hlavní postavy, která svou lásku dokázala dát dětem, které rozhodně nebyly normální. Věřím, že takový lidé jsou mezi námi. Škoda, že jich tak málo.

Nikuskaaa
16.10.2015 5 z 5

Perfektní, úžasna, skvělá, bezkonkurenčni!!!

achilles
18.08.2015 5 z 5

Český název knihy je špatný. Chápu, takhle získá více na publicitě, ale neodpovídá skutečnosti ani původnímu názvu. Podle českého názvu jsem soudil, že celá kniha bude o nezvladatelném dítěti a o lidech, kteří s ním bojují. Naštěstí není vše černé nebo bílé. Naštěstí v každém člověku je kouska citu a lásky

douchová
08.08.2015 4 z 5

Výborná a důležitá knížka, i když pro mě vlastně hrozný čtenářský zážitek, četla jsem ji přes slzy, v té době jsem měla stejně starou dceru a neubránila jsem se, aby se mi to do čtení nepromítlo.
Ale samozřejmě i velmi pozitivní vyústění, práce pedagožky byla úžasná.

skulenka
08.08.2015 5 z 5

Úžasná kniha o dítěti, kterému se nedostalo lásky a bylo považováno za nevychovatelné. "Díky" nešťastné události se dítě dostalo do těch správných rukou pedagoga, který jej přeměnilo na citlivé, vnímavé, vychované dítě. Navíc dítko všechny předčilo svou výši inteligence. Povahu máme danou, ale ta je z velké části ovlivněna výchovou a vlivem okolí. Pokud vidí a má kolem sebe jen násilí, ubližování, není dítko schopno se chovat jinak a ani rozeznat, co je normální a není. Je na rodičích, aby svým dětem ukázali a naučili vše potřebné a také je nasměrovali na správnou cestu životem...

Iv.a
29.07.2015 5 z 5

Na konci jsem brečela jako želva, úžasná knížka..

tisha8409
24.07.2015 5 z 5

Chudák holka.

Merynkaw
15.07.2015 5 z 5

Kniha pro každého rodiče, aby si uvědomil, že trestání dětí bitím nebo křikem ničemu nepomůžou.

Kniha pro každého rodiče, aby si uvědomil, že má doma strašně hodné děti, které jsou zdravé a milující.

Almond
20.06.2015 5 z 5

Jedna z nejdrsnějších knih, co jsem četla. Nikdy jsem se tolik nemodlila, aby kniha dopadla dobře. Knihu mohu jen doporučit.

Joges
10.06.2015 5 z 5

Kniha je původně určená pedagogickým pracovníkům, ale číst ji mohou úplně všichni. Příběh podle skutečné události je až zarážející, těžko uvěřitelný, dojemný a především velmi dobře napsaný. Kniha poučí a zaujme, pět bodů je pro ni málo. Je dobré, že autorka a učitelka speciální třídy příběh šestileté Sheily uveřejnila. Dík patří i nakladatelství Portál, které knihu vydalo.

debe
05.05.2015 5 z 5

Výborná kniha. Velmi fandím všem, kdo napravují chyby ostatních, obzvlášť co se dětí a jejich psychiky týká.

dark.ma93
12.04.2015 5 z 5

Jak napsala sama autorka, kniha má vést k pochopení a tomu, najít si k takovým dětem cestu. Je obdivuhodné, co všechno dokázala autorka ve svém životě. Vážím si jí jako člověka, je můj profesní vzor, protože jsem z podobného oboru! Kniha byla čtivá, mimořádná, jako stvořená pro pomáhající profese.

zanedbávané děti poruchy chování speciální pedagogika odborná literatura

Torey L. Hayden (p)
americká, 1951