Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval

Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24012/bmid_spratek-pribeh-ditet-24012.jpg 5 891 891

Sheila série

Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti.... celý text

Literatura světová Povídky Romány
Vydáno: , Portál

One Child , 1980

Lenka_81
11.02.2014

Super kniha :-) doporučuji

Luisa
10.02.2014 4 z 5

Čtivá kniha. Sheilin problém zvládla autorka nádherně ale jako speciální pedagog pracující ve stejném oboru bych se strašně ráda dozvěděla více i o ostatních dětech z "bláznivé třídy". Jak Torey pracovala s nimi, že se jí podařilo při dosti náročných a rozličných diagnózách dětí vytvořit ve třídě takovou idylku. Také bych ráda uklidnila ostatní čtenáře, že i u nás pracuje v "bláznivých třídách" spousta učitelek - andělů a prosím, abyste jim i jejich podivuhodným žáčkům drželi palce :-).

Lole
05.02.2014 5 z 5

Kniha, která ukazuje, jak s trochou vůle lze překonat spoustu nezdarů, které nám stojí v cestě za cílem. A také jak je těžké milovat někoho, kdo dělá vše proto aby ho nikdo nemiloval.

Lusa
17.01.2014 5 z 5

Knihy od Torey Hayden jsou opravdu navykové, ráno si jí vezmete a večer to máte dočtené, nejenom z toho důvodu, že prostě chcete vědět, jak to všechno nakonec dopadne a co si Torey se Sheilou ještě vytrpí, ale i z toho, že se to opravdu moc dobře čte a je to velmi zajímavá a poučná četba. Opravdu se mi to moc líbilo a prožívala jsme u toho velké emoce, zhechucení nad tím, co se Sheile stalo, radost z pokroků, dost jsme se i smála, ale nakonec jsem ani poslední slova nemohla přes zamlžené oči prečíst, opravdu skvělé.

Sice jsem nad některým chování ostatních kroutila hlavou, ale až pak si člověk uvědomí, že sice má před sebou knížku, která je jenom pár let stará v novém krásném obale, ale že originál vyšel před více jak 30ti lety.

Mlha
17.01.2014 5 z 5

Torey L. Hayden je obdivuhodná učitelka, škoda že takových je u nás málo. Její neuvěřitelná trpělivost a schopnost chápání dětské psychiky i v situacích, kdy by většina z nás už by řvala a vymýšlela tresty, mě stále přiváděla na myšlenky, jestli občas (občas docela často) neděláme někde chybu při výchově dětí. Výborná knížka.

klarka61
08.01.2014

Vyzvedla jsem si knihu dnes v knihovně a nejde se od ní odtrhnout. Doporučuji všem učitelkám, vychovatelkám a sociálním pracovnicím. Já sama jsem se často zastyděla, jak málo trpělivosti občas ve škole mám. A poznámka k Alma -Nacide: o americkém školství jsem si nikdy nedělala příliš velké iluze a ani si je asi nikdy dělat nebudu. Ta kniha také hodně napovídá o tom, jak tam funguje sociální ochrana děti. Resp. jak nefunguje...

Alma-Nacida
06.01.2014 5 z 5

Velmi silný příběh, dobré zpracování. Četla jsem od téže autorky DRAČICE A MAZÁNEK a Spratka považuji za mnohem lepší knihu, třebaže o dost drastičtější. Ale i tak mi to nedá a něco mě zaráží: Jednak že na školách v USA byly v 80.letech 20.stol. povoleny fyzické tresty (pan ředitel Sheilu "vyplatí" za zničenou třídu) a potom, že zničení věcí, byť v ceně několika set dolarů, se bere jako horší prohřešek, než zabití zvířat (rybičky a "pomsta" Antonovi za nějakou malichernost, která ani není v knize zmíněna, udušení tarbíků). Kdybych už vůbec připustila, že lze dítě za něco bít, tak za ta zvířata, za nábytek ne.

j.a.n.a.k.
06.01.2014 5 z 5

Tak tato kniha se mnou hodně zamávala, přečetla jsem ji jedním dechem během jednoho dne. Na tu nikdy nezapomenu.

cace
03.01.2014 5 z 5

Knihy této autorky jsou podobné jako vejce vejci a přesto mě nepřestávají bavit. Pro pedagogy by to snad měla být povinná literatura. Mně vyhovuje si čas od času nějakou přečíst a připomenout si postupy práce s dětmi, jsou zde určitě náměty k přemýšlení. Každé dítě je individualita, netýká se to určitě jen dětí ve speciálních třídách či školách. Za důležité považuji - neškodit.

Manifest blech
14.08.2013 5 z 5

Neuvěřitelně čtivý a silný příběh malé dívky, který neměla dětství zrovna jednoduché, ale i zlo jednou končí.

Skvělá autobiografie a pokračování ji neminulo. :-)

mi-nul-o
27.07.2013 5 z 5

Dospělý, který si po přečtení nechce vzít tu malou domů a zahrnout ji láskou, snad nemá srdce. Víc asi nemám, co k tomu říct. Někdy nechápu svět a hlavně nechápu, jak to můžeme přežít. Že nám to neutrhne srdce.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Veľmi silný príbeh, na ktorý sa možno pozerať z viacerých aspektov.
V prvom rade šokuje samotná Sheily, šestročné dievčatko, ktoré dokáže ubližovať druhým deťom, jej psychická či citová stránka je zložitá a veľmi ťažko pochopiteľná. Je to dieťa, ktoré sa stalo obeťou, nikým nechápanou a nemilovanou. Vo výsledku to na nej zanechalo stopy trvalé a veľmi ťažko zmazateľné.
Sheily sa dostane do triedy k Torey, ktorá má dar pomáhať práve takto handicapovaným jedincom. Pohľad skúsenej ženy na nenapraviteľnú Sheily a hlavne trpezlivosť a ochota pomôcť, zdá sa byť nemožná. A práve Toreyna trpezlivosť a schopnosť prinútiť Sheilu, čo len k nepatrným pokrokom, vyvoláva ohromenie a úžas. Je to pre ňu ťažký oriešok a na rozlúsknutie potrebuje nie len dávku poriadneho strpenia, ale predovšetkým správny prístup a bezchybné kroky, ktoré by Sheilu mohli vyplašiť. A hlavne verí v to, že láskou dosiahne aj nemožné a zničí všetky prekážky v Sheilinej duši. Podarí sa jej to? Alebo je Sheila tvrdší oriešok než si myslela? Ja neprezradím, len môžem doporučiť ako jednu z mála kníh, ktorej nie zrovna jednoduchá problematika, je podaná zrozumiteľne a naviac strhujúco, že sa od knihy nechcete odtrhnúť.

Zorka
22.04.2013 5 z 5

Knížka, která ve čtenáři zanechá výraznou stopu - na jedné straně spokojenost s obrovskými pokroky, které Sheila udělala nejen ve škole, ale hlavně ve vztazích s lidmi, na stranu druhou nezodpovězené otázky týkající se jejího bídného rodinného zázemí. I když kniha končí poměrně optimisticky, je v ní spousta bolesti spojené s životem lidí na okraji společnosti, s chudobou, týráním nebo zneužíváním dětí. Moc se mi líbilo prolínání děje s textem Malého prince, postupné "ochočování si" Sheily díky obdivuhodné empatii učitelky-autorky. Znovu se tady potvrzuje to, co už se dneska často pokládá za frázi - že učitelství je opravdu poslání.

sliceham
05.02.2013 5 z 5

velký obdiv autorce, pohlcující inspirující příběh

Yalka
04.01.2013 5 z 5

Jedna z nejsilnějších knih, jakou jsem kdy četla. Okamžitě si získala místo v mé TOP 10.

1alena1
05.09.2012 5 z 5

Tuto knihu by si povinně měla přečíst každá učitelka, která si stěžuje na to, jaké dneska jsou "hrozné" děti a myslí tím děti jen rozmazlené a nevychované rodiči. Je zde perfektně ukázáno na jednotlivých situacích, že učit problémové děti může jen člověk, který k tomu má nadání a je ochoten obětovat část svého života, soukromí. Učitelské povolání se nemůže dělat jen proto, že jsou dlouhé volna, prázdniny atd., učitelka musí hlavně děti milovat, jinak to nejde. Kéž by se narodilo více takových pedagogů jako je Torey L. Hayden, a kéž by nechtěné, nemilované a životem těžce zkoušené děti takovou pedagožku potkaly, jedině to je může v budoucnosti zachránit. Úžasný příběh úžasné autorky.

inganga
04.09.2012 4 z 5

Nádherná kniha. Jemně, ale i naléhavě popisuje základní problém. Pánbůh zaplať za takové hrdinky, jako je autorka.

Shardlake
29.08.2012

Kniha se velice dobře čte a ukazuje, jak je náročné starat se o "výjimečné" děti.

Alca007
22.04.2012 5 z 5

jednoznačně jedna z nejlepších knížek co jsem kdy četla.
Strhující děj, pohltila mě, přelouskala jsem jí za víkend

analyticka
02.04.2012 5 z 5

Už dlouho mě žádná kniha takhle nechytla. Měla jsem jí přečtenou jedním dechem. Kniha má zajímavý obsah, je čtivá a hlavně se u ní člověk nenudí....mohu jen doporučit :)

zanedbávané děti poruchy chování speciální pedagogika odborná literatura

Torey L. Hayden (p)
americká, 1951