Šest vran

Šest vran https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 5 3214 3214

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows , 2015

Nomia
20.03.2018 4 z 5

Griša mi přišla průměrná, Šest vran naopak značně nadprůměrných. Výborná fantasy, která vyniká především v zajímavých postavách, kde všechny mají charisma a působí i poměrně sympaticky. Když k tomu přičtu čtivý a svižný děj, tak se jedná o velmi dobrou četbu.

Hlavně postavy, jako je Kaz a Jesper, jsou pro mě lahůdka. Takhle kniha stojí především na hlavních hrdinech, které si nejde neoblíbit, každý si mezi onou šesticí najde svého oblíbence. Bardugo rozhodně jednotlivé charaktery neodflákla, poměrně si s jejich popisy a psychologií postav vyhrála, což velmi oceňuji.

Celkově mi připadá, že v autorka udělala značný posun v psaní, příběh Šesti vran je mnohem poutavější, svižnější a rozhodně zábavný. Autorka zřejmě vyslyšela mé modlitby a oproti Griše, upustila od vévodící romantické linky a naservírovala nám především zábavné a nenáročné vyprávění plné akce. Šup, šup, Šest vran stojí za přečtení.

Anagythlin
18.03.2018 5 z 5

Zlodějíčkové na útěku, co si navzájem kryjí záda. Postupem času vám příběh odkrývá jejich osudy. Postupně je znáte do detailu a bojujete s nimi. Ne, nepřeháním. Jsou to záporáci, kteří vám ukážou, že i oni mají srdce a svůj příběh. Zjistíte, že i oni mají své důvody a najednou budete na jejich straně. Ketterdam, město kde si "v klidu" žijí.. dokud se nenaskytne nabídka, která se neodmítá.
Pokud jste při pohledu na obal knížky řekl něco jako: "Páni!" Myslím, že budete mít stejný názor i po přečtení.

RoseThrone
15.03.2018 4 z 5

Znáte takový ten pocit, kdy začnete číst knihu a po čase čtení jí odložíte, že půjdete dělat něco jiného, protože si od ní potřebujete odpočinout ale za 10 min se vrátíte zpět a otevíráte jí abyste mohli zjistit co bude dál? To přesně tahle kniha nabízí.
Děj je sice dobře napsaný, ale není zas tak okouzlující. Co Vás ale okouzlí jsou postavy a jejich neuvěřitelně propracování do hloubky, které vás donutí hned po přečtení běžet do knihkupectví a koupit si druhý díl, jako mne.

rajcatko
14.03.2018 4 z 5

Kniha skvělá, o tom žádná. Design knihy potěší každého čtenářského fajnšmekra. Zaručeně půjdu do dalšího dílu! :-D

tessinaknihovna
11.03.2018 4 z 5

Skvělý příběh! Ze začátku jsem trošku tápala a popravdě mě to moc nebavilo. Ale pak jsem se zorientovala, děj se rozjel a byla to teda jízda! Nápad se mi velmi líbil, stejně tak všechny postavy, které jsem si zamilovala ❤ Jediná výtka je na občas zdlouhavé a nezáživné obkecávání, za což půjde jedna hvězdička dolů. Díky tomu nemám zájem přečíst si předchozí sérii, protože tady to zachraňoval napínavý nápad na děj. Ale jinak knihu řadím mezi mé top

Lorej
09.03.2018 5 z 5

Tak tohle byla fantastická jízda!
Kniha už od začátku dokázala zaujmout a udržela si to až do konce. Prostě se nedalo přestat číst!
Autorka dokázala bravurně vystihnout jednotlivé postavy, které postupně poznáváme (třeba skrz vyprávění o jejich minulosti nebo z jejich chovaní). Všechny Vrány mi přirostly k srdci a každý nezdar, a každé vítězství (i sebemenší) jsem prožívala s nimi. Občas jsem si připadala jako sedmá Vrána, ale na rozdíl od těch prvních šesti, mi bohužel nebyla dána žádná "superschopnost".
Tahle loupež století prostě bere dech a já se nesmírně těším na pokračování!

Lenka40
08.03.2018 5 z 5

Tak tuhle knihu jsem si opravdu užila. Moc se mi líbí styl ,jakým je kniha napsaná . Užívala jsem si popisy postav a celkový přběh.Paní spisovatelka nás postupně seznamuje s postavami a jejich životními příběhy a nakonec nesponitelný úkol ,který se rozhodnou provést. A jak to vše dopadne ...... TOHLE SI MUSÍTE PŘEČÍS.

krži
07.03.2018 4 z 5

Ufff, tak je to konečně za mnou. Jednou jsem knížku musel odložit, tak nějak mě přestala bavit, ale zase jsem se k ní po nějaké době vrátil a vlastně jsem rád. Ze začátku jsem byl zklamaný, protože jsem čekal něco jiného - něco více pro dospělé, ale nakonec jsem se smířil s tím, že je to taková ,,pohádková" fantasy a byl jsem spokojený. Těším se na druhý díl, jsem prostě zvědavý, jak tenhle případ skončí...

Gabulienka
03.03.2018 5 z 5

Kniha plná zvratov a prekvapení,plná vzrušenia a občasne pekne nechutných opisov. Druhého dielu sa už neviem dočkať, obzvlašť na Kaza , i keď je to padúch je svojim spôsobom genialny hrdina. Už aby bol koniec aprila :)

AriArenka
28.02.2018 3 z 5

Začátek moc nenadchnul, ale jinak celkem zajímavý příběh... Původně jsem chtěla dát čtyři hvězdičky, ale nakonec jsou to tři - takhle to proste nemůže skončit!!! Jako by to usekli v půli slova...

Ni-ka
24.02.2018 5 z 5

Úžastne napisana kniha. Uz dlho ma nezaujala knížka tak,ako tato. Putavy dej,zaujímavé postavy. Je plna zvratov a veci čo by som ozaj nečakala. Doporučujem

izfnp
23.02.2018 5 z 5

Autorka ukazuje, že je skutočne šikovnou pisateľkou dobrodružnej literatúry pre mladších, a v prípade Šiestich vrán si dokonca myslím, že spokojné bude i náročnejšie publikum. Tam, kde Griša sklamala a bola mdlá, totiž Šesť vrán boduje na plnej čiare nielen svojou sviežosťou a zábavnosťou, ale taktiež vyšperkovanou psychológiou postáv a hĺbkou výborne premysleného príbehu plného zvratov. Napriek očakávaniam som po dočítaní knižky ostala šokovaná, ako vydarený príbeh bol a ako talentovaná autorka Bardugo vlastne je, stačilo len mať viac skúseností.

Príbeh sleduje osudy šiestich komplikovaných osobností, niektoré sú samozrejme v popredí o málo viac, ale svoj priestor zažiariť dostávajú všetky a využívajú ho naplno. Či už hovoríme o top postave v podobe tajomného a vnútornými démonmi zmietaného Kaza, o Inej, dievčati, ktoré chce sebe i svetu dokázať viac, alebo o dva konce jedného lana - love-hate dvojici Nine a Matthiasovi - každá z postáv je svojská, má svoj príbeh, svoje problémy i svoje sny, pričom Bardugo prepletá ich cesty tak, aby postavy rástli a získavali sympatie čitateľa bez toho, aby boli dokonalé.

Dynamika v skupine je perfektne namazaný stroj a vzťahy medzi postavami sú každý v niečom špecifický, ukazujúc dvojice v najrôznejších, a pri tom stále extrémne uveriteľných podobách. Tu si body na účet môže Bardugo pripísať vďaka štýlu narácie striedajúcej fokus na rôzne postavy, ktorý je pre príbeh i pre porozumenie postavám zvolený výborne.

Prostredie, do ktorého nás autorka norí, sa opäť inšpiruje reálnymi kultúrami a ja to autorke nemám vôbec za zlé, pretože do týchto zdanlivo povedomých kulís vkladá dostatok originálnych prvkov. Či už sa hrdinovia pohybujú v meste, na lodi alebo v paláci, priestor okolo nich dýcha životom.

Po dočítaní dvoch kníh Griši som bola presvedčená, že príbeh Vrán musí byť lepší, inak by nemohol mať tak dobré hodnotenia. Nečakala som však, ako unikátne a skvelé počítanie sa mi dostane do rúk. V knihe funguje všetko - narácia, postavy, motivácie, vzťahy, dobrodružstvo i napätie.

xSimaix
19.02.2018 5 z 5

To byla tedy jízda!

Kniha nás přivádí do prostředí mladých lidí, kteří do jednoho bojují s vlastními démony a spojí se spolu aby dokázali nedosažitelné. Můžeme v ní také vidět příběhy jednotlivých hrdinů obohacené pohledy do minulosti. Kniha je pochopitelně plná nečekaných zvratů a skvělého napětí. Nechybí ani zajímavé a hravé vzkvétající vztahy, z nichž je každý úplně jiný.
Šest hlavních hrdinů se nám rozdělilo na tři dynamická dua a každé má něco do sebe a je zajímavé svým vlastním způsobem.
Kaz/Inej dodávají jistým způsobem temnou romanci plnou důvěry již od jejich prvního setkání.
Matthias/Nina přináší temnou minulost, zradu a opět nalezenou důvěru a porozumění.
Jesper/Wylan je dvojice, která mě nesmírně bavila. Jejich vzájemné popichování a vtípky a zároveň zajímavé spojení byl skvělý náboj k ostatním dvojicím.
Nemohu se dočkat na to, až uvidím všechny tyto dvojice nějakým způsobem dospívat v dalším díle.

Když už je řeč o dalším díle, na Prohnilé Město si musíme proklatě dlouho počkat a já už se nyní klepu nedočkavostí.
Snad čekání zvládneme, ale víte co se říká:
,,Žádný slzy, žádnej funus."

DOPORUČUJI! :)

DennyYukiko
19.02.2018 5 z 5

Úžas, prostě skvělá kniha. Bylo to čtivé, plné akce a nečekaných zvratů.

tiramisa
16.02.2018

Kniha mě zaujala na první pohled. Jakmile jsem si přečetla anotaci, bylo mi jasné, že má peněženka bude o něco lehčí. Po dlouhé době jsem opět zažila tu směsici pocitů po dobré knize. Vrtala mi hlavou, chtěla jsem číst dále.

Opravdu jsem chtěla najít postavy jako je Kaz a Inej a tato kniha mi splnila má přání. Postavy s vynikající inteligencí a grácií, s nádechem krutosti. Všechny postavy jsem si oblíbila. Prostředí velmi ladilo s nekalými činy lidí, kteří se schovávali pod masku.

Děj byl podle mě skvěle napsaný, autorka se s lehkostí vracela do minulosti a zpět do přítomnosti. Ikdyž jsem různé zápletky a jejich řešení předvídala, našly se i ty, které bych nikdy nečekala. Nemohu čekat na české vydání druhého dílu, takže se pouštím do originálu.

whiolet
11.02.2018 4 z 5

První polovina knížky mi přišla strašně nudná a nezáživná. V postavách jsem se ztrácela, vymyšlený svět mě nezaujal a občas jsem si říkala, že knihu odložím a už se k ní nevrátím.
No, jsem ráda, že jsem vydržela do té druhé poloviny, která se mi líbila,tak moc, že jsem naopak knihu nemohla přestat číst.
Těším se na pokračování.

heliiinka
10.02.2018 5 z 5

Úžasné. Je u mě pravidlo, že nemám ráda hlavní postavu. Tahle kniha byla výjimka, zaujaly mne všechny postavy. Nejsympatičtější mi je Kaz (nečekaně), Inej a Jesper. Oceňuji retrospetivní vsuvky, které příběhu dodávaly hloubku. Leckdy byly zajímavější, než hlavní příběh. Těším se na další knihy, protože se nemůžu dočkat, až objevím více z Kazovy minulosti.

Nelly
09.02.2018 5 z 5

Nelze hodnotit jinak než pěti hvězdami, ačkoliv začátek byl rozvleklejší, ale potom už to byla skvělá jízda - ani se mi nechtělo věřit, že Griša, jejíž první díl mne nenadchl, je od stejné autorky. Na knize oceňuji nejen nápaditou zápletku, ale především jednotlivé osudy hlavních postav. Proto se trošku bojím, zda další díl bude mít čím překvapit. Uvidíme... Jediné, co mne maličko na knihách této autorky vadí, je její fantasy svět, který mnohdy příliš připomíná ruské, severské, čínské či jiné existující reálie a světy. Mám radši "čistou" fantasy se vším všudy (jména, světy atd.) - ale to je čistě můj subjektivní vjem, na čtivosti knihy to neubírá.

rycccy
08.02.2018 5 z 5

Dělím se tedy také o názor na tuto knihu...

Kniha mě hned oslovila svým vzhledem - co si budeme povídat, černá obálka a listy též černé, prostě černá jak Kazovo svědomí :-) - je sama o sobě moc hezká a kdo ji uvidí sáhne po ní a anotace je také velmi působivá ... no to by bylo k obálce a vzhledu knihy.

Patřím, musím říct bohužel, k těm kdo četl tuto knihu jako prvotinu od této autorky... říkám bohužel, protože jak je vidět i v ostatních komentářích, nesžívalo se mi snadno... ani po sté stránce se mi to nečetlo snadno ( po půlce knihy se to změnilo :-) ). To ovšem nemluvím, jak je zmíněno taktéž v komentářích tedy, o chybách v textu... Ano v každé knize se najde nějaká ta chyba, ale v této knize je jich bezpočet... Což mi opravdu vadilo !

Ke knize asi tolik - po půlce si mi četla úplně sama . Samotný děj a vůbec ta originalita je super. Postavy jsou krásně a detailně popsány, ale celou dobu jsem si říkal kdy přijde také na řadu Wylan van Eck a jeho minulost,proč odešel, co má za problém ze svým otcem, co ho napadlo se přidat ke Kazovi a ostatním - ano něco málo je vysvětleno - ale furt mi tam něco chybělo... pochopil jsem závěrem proč tomu tak bylo, byla to další zápletka, která měla být vyřčena v tu pravou chvíli.

Kniha se mi líbila a opravdu se těším na další pokračování ... Do té doby si musím - a samozřejmě chci - ještě přečíst Griša - světlo a stíny a Griša - bouře a vzdor... Tento svět mě uchvátil. Jen doufám, že překlad a korektura u Griši nedělali stejné paní , nebo slečny.

skautkapuding
06.02.2018 4 z 5

Ze začátku jsem byla ve světě ztracená. Byla tam spousta jmen a já netušila co se vlastně děje. Od 50. stránky jsem se už orientovala s přehledem. Moc se mi líbilo, jak jsem se v průběhu dozvídala věci z minulosti, i když občas jsem díky jejich minulosti, kterou jsem neznala nechápala přítomnost. Skvěle promyšlený svět, ve kterém ale chvíli trvá, než se do něho položíte. Líbila se mi i zařazená romantika, skončilo to ale tak otevřeně, že jsem opravdu zvědavá na další díl, kde se o postavách jejich osudech dozvím víc. Úplně jiné fantasy, než na které jsem zvyklá. DOPORUČUJI