Sedmilhářky

Sedmilhářky https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331606/bmid_sedmilharky-43V-331606.jpg 4 3450 914

Jane je hloubavá, do sebe uzavřená šedá myška a v životě to vůbec nemá jednoduché, protože sama vychovává pětiletého syna. A ten se teď navíc začal ptát po svém tátovi. Madeline je velká parádnice a přitom neřízená střela. Momentálně jí ztrpčuje život její exmanžel: po letech si zničehonic vzpomněl, že by se mohl taky podílet na výchově jejich společné dcery. Celeste je věčně zasněná, poněkud vynervovaná místní kráska. Co ji ale může trápit, když má tak hodného, hříšně bohatého manžela a přepychový dům? Snad jen ta jejich dvojčata jsou občas na zabití.Každá z nich je úplně jiná, a přesto jsou nejlepší kamarádky. Jsou však k sobě skutečně upřímné? Vždyť i drobné lži a polopravdy můžou časem vyústit v obrovskou tragédii.Román světově úspěšné autorky bestselleru Manželovo tajemství je příběhem tří matek, jimž se jejich na pohled všední životy krůček za krůčkem nebezpečně vymykají z rukou. HBO natáčí podle této knižní předlohy minisérii s Nicole Kidmanovou a Reese Witherspoonovou v hlavních rolích.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Big Little Lies , 2014

Prske
18.05.2022 5 z 5

Tohle bylo fakt skvělé! Chvíli jsem se bála, že to bude tuctový a prvoplánový ženský román, ale bavila jsem se celou dobu :)

Margherita_N
13.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Nechápu, proč si Jane toho chlápka, se kterým měla dítě, prostě za 0,01 vteřiny nevygooglila, a místo toho stěhovala rodinu tam, kde jí před šesti lety řekl, že bydlí, aby tam na něj mohla jako náhodou narazit. Není to trochu na hlavu? Co kdyby tam dávno nebydlel? Mohla si to aspoň ověřit, než chlapečka vytrhla z jeho prostředí.

Jinak ten motiv, kdy někde blbě začnete, aniž byste za to mohli, a už se to s vámi táhne, protože nejste dostatečně silná osobnost, to si umím docela dobře představit. Rychlý odsouzení a předsudky, toho jsem si užila hodně a strašně to nesnáším. Ještě že jsou i lidi jako Madeline, pravý kamarádky, jsou ale dost vzácný.

Madeline je vůbec střela - nic si nenechá líbit, brání vždycky slabší, a přitom je u toho vždycky oháknutá a upravená, protože jí to prostě dělá radost. A pracuje v kultuře. Moje oblíbená postava! Mimochodem začala jsem koukat na seriál a Reese Witherspoon je skvělá (jako vždycky).

Konec… ten jsem asi čekala „horší“. Hrozný je, že se stala tragédie, ale ty vějičky celou dobu podle mě trochu napovídaly, že obětí bude někdo jinej.

Celkově - snad do čtvrtiny knihy jsem si říkala, že je to hrozná blbost, navíc tak nepřirozeně napsaná… Pak, když tušíte detektivní zápletku, už je to lepší.

kopeceli
17.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Tohle se může stát každému…
Ženě, muži, dítěti.

Po pomalejším rozjezdu, kdy autorka čtenáře potřebovala dobře seznámit s postavami, s prostředím, se tempo trochu zrychlí a vztahy postupně rozplétají. Přestože jsou téměř všechny postavy hodně vyhraněné, nepůsobí přehnaně, až mě překvapilo, jak působí reálně. Příběh sám mě potěšil tím, jak dopadl.
V životě nejčastěji vyhraje násilník, proto mi tahle kniha udělala moc dobře.

V úvodu jsem se dobře bavila charakteristikou ženských postav očima muže, protože to bylo velmi přesné.

jana277
05.04.2022 4 z 5

Obávala som sa, že to bude sladký ženský román a nebol. Kniha milo prekvapila, veľmi dobre sa čítala, príjemná oddychovka. Veľmi sa mi páčil vykreslený náhľad na dáku konkrétnu situáciu z pozície zúčastnených, rôznych divákov. Niekto videl reálne, niekto, čo chcel, alebo si myslel, že vidí....

Martooni
01.04.2022 5 z 5

Výborná kniha! Sice detektivní knihy nečtu, ale tohle se mi velmi líbilo. Jako mámě dvou dětí známé prostředí. Konec mne překvapil. Celou dobu jsem tipovala, kdo by to mohl být, jak oběť, tak vrah. Neuhádla jsem to.

Madeline jsem si velmi oblíbila.
K Celeste jsem vzhlížela a fandila jsem ji.
Jane a Zeezeeho jsem litovala.

Karoley
23.02.2022 5 z 5

I malá lež může mít velké následky...

Jane je hloubavá, do sebe uzavřená šedá myška.
Madeline je velká parádnice a přitom neřízená střela.
Celeste je věčně zasněná, vynervovaná místní kráska.
Každá z nich je úplně jiná, a přesto jsou nejlepší kamarádky. Jsou však k sobě skutečně upřímné? Vždyť i drobné lži a polopravdy můžou časem vyústit v obrovskou tragédii..

Moje druhá kniha od L. Moriarty (Manželovo tajemství, Sedmilhářky) a opět jsem četla se zatajeným dechem až do ranních hodin, celá napnutá, kdo že to umřel a kdo že ho zabil. Výpovědi svědků mi připomněly knihu Carrie od S. Kinga. Bavilo mě to!

"Občas je správné, udělat něco nesprávného."

Michelleee
18.02.2022 5 z 5

Moje první kniha od autorky a určitě se mi líbila. Seriál byl taky fajn.

MiskaMa
15.02.2022 5 z 5

Čtivý a napínavý příběh ze života a taky moje nejoblíbenější knížka od autorky.

Nikei
16.01.2022 4 z 5

Knížka se dobře čte, je to spíše taková oddechovka. Ze začátku mi přišla zdlouhavá, nemohla jsem se do ní začíst. Děj mě zaujal až ke konci, kdy už byl napínavější a já byla zvědavá, jak to dopadne.

Kacatko86
31.12.2021 5 z 5

Od knihy jsem neměla žádná očekávání, jednou jsem si ji dala na čtenářský seznam, ale už jsem zapomněla o čem má být. Tipovala jsem něco na způsob seriálu Zoufalé manželky a ono trochu jo - typické předměstí, vyšší honorace, intriky... ale kniha, stejně jako hlavní hrdinky, řešila vážná témata- šikanu, domácí násilí, traumata. To postupně odhalovala kousíček po kousíčku. Kniha se mi moc líbila, i to napětí, že jste téměř do konce nevěděli, jak to tedy je, i když informací jste už měli hodně. Něco jsem odhadla a něco vůbec. Autorku určitě ještě vyhledám a přečtu si další knihu.

MasirkaUhlikova
26.12.2021 5 z 5

Výborná kniha - přečteno jedním dechem. A mám také pocit, že jedna z nejlepších knih paní Moriarty.

Zuzu1402
12.12.2021 5 z 5

Čtivé, napínavé. Ukazuje křehkost lidských vztahů, že je dobré nedívat se na problémy jen ze své perspektivy a že společné zlo semkne i ženské rivalky. Chvilku jsem si musela zvyknout na styl, jakým je kniha psaná, ale stojí to za to. :)

makovec201
19.11.2021 5 z 5

Se seriálem neporovnatelné, mnohem lepší. Detailnější popis pocitů a myšlenkových pochodů. Výborná oddychovka.

Venny345
18.11.2021 4 z 5

Než jsem se naladila na autorčin styl psaní, chvíli to trvalo. Pak ale děj pěkně plynul bez zbytečných průtahů a popisů, konec jsem nečekala a celkově mi kniha nějaké poselství dala. Mohu doporučit na dlouhé zimní večery.

Josefie
28.09.2021 5 z 5

Velmi dobře napsané! Do knihy jsem se někdy začetla až tak, že jsem několik minut nevnímala svoje okolí, což se mi často nestává. Kniha je i vtipná a dokáže pobavit.

Ikdyž hodnotím plným počtem hvězd, jedna věc mě trápí. Očekávala jsem více tajemství, intrik apod. Jenže se toho dostavilo méně než jsem si myslela že se dostaví. A když jsem knihu dočetla, vůbec jsem se necítila jako by měl být konec. Všechny věci se tam vysvětlili a dořešili jenže to nestačíiii, chtěla bych dál číst o denodenním životě hlavních postav. Autorka psala tak skvěle, že i kapitola o tom jak Jane vyhazuje odpadky by mě bavila.

Zbožňovala jsem Madeliny problémy s Abigail, která byla ovlivňována svou nevlastní matkou a stávala se z ní dobrovolná pomocnice v útulku pro bezdomovce, vegetarián, šílenec do jógy.. no prostě si to musíte přečíst sami, je to fakt výborný.

Bellsinka
21.09.2021 5 z 5

Mně kniha pohltila od začátku do konce, přečetla jsem jí za 2 dny, a to jsem se musela přemlouvat abych ji nepřečetla najednou! Moc se mi líbila a doporučuji..

85098211
18.09.2021 5 z 5

Docela chápu, že tato kniha budí rozporuplné reakce a pocity. Mně totiž chvilku trvalo, než jsem se do ní dokázala začíst. Ale potom už nebylo úniku ;-). Zajímaly mne osudy všech tří žen a ani jeden z nich nebyl právě záviděníhodný. Asi nejsympatičtější mi byla Jane, přestože byla mladá a mně svým věkem už dost vzdálená. A nejvíc líto mi ve finále bylo Celeste, přestože její život se vyřešil docela překvapivým způsobem. Kniha začíná v podstatě koncem, čtenář se tedy dozví, že zde došlo k úmrtí jednoho ze zúčastněných. Ale k pochopení toho, kdo byl ten mrtvý, případně kdo za tím stál a také proč k této situaci došlo, je nutné si přečíst celý příběh. A ten je opravdu dobře napsaný a po určité době se kniha už nedala odložit :-). Od autorky je to moje třetí kniha a první, které dávám hodnocení nejvyšší. Líbila se mi, přestože respektuji i jiné názory na ni - a prozatím je to (alespoň pro mne) autorčina nejlepší ;-).

IvaKo
14.09.2021 4 z 5

Měla jsem obavy, že se jedná o typicky "ženský" román o vtazích, ale byla jsem příjemně překvapena. Příběh o vážných důsledcích lži, pokrytectví, přehnaných ambicích a povrchnosti je totiž napsán velmi čtivě, vtipně a barvitě, navíc pojednává o aktuálních problémech jako jsou šikana a domácí násilí.

jituliste
14.09.2021 5 z 5

Parádní čtení, postupné odhalování životních traumat hlavních hrdinek vedlo k pochopení jejich zažitých vzorců chování i k pochopení jejich reakcí na určité situace. Komentáře matek dětí, v úvodu či na konci každé kapitoly, odkrývají nepěkné vztahy uvnitř této komunity a ukazují, jak málo respektive vůbec nic může vést k nenávistné lavině cílené na bezbrannou osobu. Z toho mi až nebylo dobře. A takových momentů je v knize více, jen se o nich nemluví. Tohle se autorce moc povedlo. Po zhruba první polovině jsem začala tušit a moje tušení se postupně víc a víc potvrzovalo, ale stejně se v závěru našel ještě jeden překvapivý moment.

Maevie
13.09.2021 4 z 5

Knižní Sedmilhářky mě bavily stejně jako ty seriálové. Díky tomu, že jsem znala zápletku i závěr, mohla jsem se soustředit na popisy všech tří hrdinek, vedlejších postav a jejich vztahů. Ty jsou i v seriálu to nejdůležitější, ale v knižní podobě dostávají přece jenom více prostoru. Ještě více se tak vybarvily toxické vztahy mezi matkami školkových dětí, komplikované poměry v patchworkových rodinách, traumata z minulosti i utajovaná společenská tabu.