Sedmilhářky

Sedmilhářky https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249826/bmid_sedmilharky-OeX-249826.jpg 4 3450 915

Jane je hloubavá, do sebe uzavřená šedá myška a v životě to vůbec nemá jednoduché, protože sama vychovává pětiletého syna. A ten se teď navíc začal ptát po svém tátovi. Madeline je velká parádnice a přitom neřízená střela. Momentálně jí ztrpčuje život její exmanžel: po letech si zničehonic vzpomněl, že by se mohl taky podílet na výchově jejich společné dcery. Celeste je věčně zasněná, poněkud vynervovaná místní kráska. Co ji ale může trápit, když má tak hodného, hříšně bohatého manžela a přepychový dům? Snad jen ta jejich dvojčata jsou občas na zabití. Každá z nich je úplně jiná, a přesto jsou nejlepší kamarádky. Jsou však k sobě skutečně upřímné? Vždyť i drobné lži a polopravdy můžou časem vyústit v obrovskou tragédii. Román světově úspěšné autorky bestselleru Manželovo tajemství je příběhem tří matek, jimž se jejich na pohled všední životy krůček za krůčkem nebezpečně vymykají z rukou. HBO natáčí podle této knižní předlohy minisérii s Nicole Kidmanovou a Reese Witherspoonovou v hlavních rolích.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Big Little Lies , 2014

Manyna
05.03.2017 4 z 5

Ze začátku mi dělalo problém se začíst, jakmile ale člověk jednou nahlédnul pod pokličku věcem, které nebyly vyřčeny, rozjelo se to jako vlak. Sedmilhářky je skvělá kniha, která se dotýká ožehavých témat, o kterých by se mělo mluvit. Tři ženy, mnoho tajemství, která na první pohled nejsou zřetelná, a která vyústí ve vraždu....

VeronikaNikMat
05.03.2017 5 z 5

Bavilo mě odhadovat, kdo je oběť, i když to pro mě bylo víceméně jasné od začátku. Životní osudy že života, skvělý příběh.

JezinkaJ
04.03.2017 4 z 5

Drsný, místy dojemný a překvapivě vtipně napsaný příbeh z ženského světa, který ale červenou knihovnou není. Hodně mě čteni bavilo.
Nevím, jak bych se s tím vším vypořádala já.
Jako obvykle - seriál se mi moc nelíbí. Kniha se je mnohem lepší. Vidět nejdřív seriál, asi bych ji ani nečetla.
Poznámka pro překladatele: páskové boty na vysokém podpatku od, tuším, Dolce a Gabbany nemohou být střevíce. Střevíce nosí účastnice mírových sborů a kotník si v nich vymknout nelze. :-) Madeline by na nohy střevíce nikdy nenazula, to by šla snad raději bosa.

saez
03.03.2017 5 z 5

Za mě výborná kniha. Ač prostředí vzdálené, přesto nám pochopitelný příběh. Každý má svoje drobné nebo velké rány na i pod kůží. Každý má svoje lži. Můžete se to stát i vám...

petra2112
26.02.2017 4 z 5

Čtivé, uvolňující, originální forma výpravy, jen závěr trošku slabší. Čekala bych dramatičtější rozuzlení.

Jane333
21.02.2017

Tuhle autorku jsem objevila nedávno, ale pomalu si mě získává. Její Tři přání se četly dobře, ale Sedmilhářky mě docela pohltily, že jsem to málem nevydržela a podívala se už v půlce na konec ( proč nebudu psát, aby to nebyl spoiler, prot ty co to ještě nečetly ), takže jsem byla celou dobu v napětí, co se vlastně přesně semlelo. Knížku doporučuji. Ze seriálu mám obavy, aby to nebylo zklamání.

axi81
20.02.2017 5 z 5

Parádní! Líbilo moc, není to typický ženský román, čehož jsem se z počátku obávala. Hezky to odsýpalo, jemné napětí se táhne celou knihou. Asi zkusím od autorky i další knihu.

Ráčkajda
20.02.2017 5 z 5

Tak tohle se mi opravdu moc líbilo, četlo se mi to samo. Jsem zvědavá pro srovnání na seriál na HBO.

Chytuš
20.02.2017 5 z 5

Velká spokojenost. Ze začátku jsem si sice říkala, že to asi bylo špatné doporučení k přečtení (od tchyně :-)), že jsou mi problémy s umístěním dítěte do školky na jednom z poloostrovů kdesi v Austrálii tak vzdálené, že to možná nedočtu. Ale to jsem se tedy spletla. Po pár desítkách stránek už jsem byla ztracená a využívala každou volnou chvilku ke čtení. Co mě nejvíc zaujalo bylo to, co perfektně vystihla hned přede mnou hajrys - ani u blízkých lidí si nemusíme všimnout toho, co je zjevné, pokud se nám nechtějí svěřit. A s některými věcmi se svěřuje opravdu těžko... Jednoznačně doporučuji.

hajrys
20.02.2017 4 z 5

Nejprve jsem se trošku ztrácela v postavách, ale nakonec mě vtáhla do děje. Hezká sonda do života lidí. Někdy si nevšimneme toho, co je tak zjevné. Nechceme nebo jsme tak zahledění do svých životů...?

Audrina
20.02.2017 5 z 5

Na knížku mě nalákalo seriálové zpracování, které připravilo HBO. A rozhodně musím říct, že mě knižní příběh natěšil na seriál ještě mnohem víc. Kniha mě chytla od samého začátku, je nesmírně čtivá, což je zejména díky krátkým kapitolám a jakési retrospektivě. Kniha začíná kvízovým večerem, na kterém se stane vražda. Ta se pak celou knihu postupně odkrývá a čtenář se vrací o půl roku dopředu, kde poznává několik matek a jejich životních osudů. Autorka skvěle dokázala popsat pocity žen a jejich každodenních starostí. Autorka se nebojí otevřít vážná témata jak domácí násilí či šikana, ale i přesto to vyvažuje nadhledem, který si drží celou knihu.
Moriarty rozhodně doporučuju a v budoucnu si od této autorky ráda přečtu další knihy :)

Snow-White
18.02.2017 3 z 5

Příjemná oddechovka s dobře stupňovaným dějem a uvěřitelnými charaktery.
Víme sice od začátku, že někdo zemřel, nevíme ale kdo, ani jak. Postupně se události odkrývají a vše do sebe zapadá.
Jsem velmi zvědavá na televizní zpracování - podle ukázek jsem přesně odhadla, kdo bude hrát jakou postavu, tak snad to bude stát za to.

Knižní střípky
15.02.2017 5 z 5

Chvilku jsem si počkala, než na knihu došla řada, byla jsem moc zvědavá, zda se mi bude či nebude líbit, některé komentáře zde jsou celkem negativní, ale i zde se potvrdilo ono pořekadlo sto lidí, sto chutí.....Za mě zasloužených 5 hvězd, kniha mě vtáhla od samého počátku do děje takovým způsobem, že jsem ji prostě přečetla během jednoho dne a moc jsem si ji užila....Možná i proto, že mi připomínala můj oblíbený americký seriál Zoufalé manželky. Vím, je divné srovnávat seriál s knihou, ale něco mi tam připadalo prostě podobné......Strašně jsem se bála, aby nezemřel někdo z hrdinů, které jsem si oblíbila....téma domácího násilí zde bylo také velmi dobře vykresleno, jsem ráda, že ho autorka zasadila do společenské vrstvy, které by většina lidí záviděla jejich bezproblémový život v luxusu a ejhle, i zde se může najít něco shnilého.....Madeline, Celeste i Jane mi přirostly k srdci a přeji jim již jen vše dobré....

Matty
15.02.2017 4 z 5

Původně jsem si chtěl přečíst jen pár kapitol, abych byl v obraze, než na HBO začne stejnojmenná minisérie. Jenomže vyprávění o neupřímných vztazích moderních matek, které z různých důvodů nezvládají své role, mne pohltilo natolik, že jsem knihu během pár dnů zhltnul celou.

Třebaže se Liane Moriarty dotýká dost závažných témat jako je domácí/sexuální násilí, rodičovská zodpovědnost nebo výchova, zachovává si nadhled, zbytečně nemudruje a od svých hrdinek si drží lehce ironický odstup (jakkoli třem z nich zřetelně fandí víc než ostatním), trochu v duchu Zoufalých manželek. Díky střídání vyprávěcích perspektiv navíc nic není jednostranné. Vždy záleží na úhlu pohledu, resp. na informacích, které má dotyčná k dispozici.

Velmi mazaným tahem bylo také zarámování vyprávění vyšetřováním vraždy, které nás nutí pokračovat ve čtení a průběžně vytvářet (a upravovat) hypotézy, kdo zemřel a čí vinou. S přibývajícími kapitolami je ovšem stále zjevnější, že postupné odkrývání indicií je pro autorku méně důležité než vztahy mezi postavami. Závěrečný dějový zvrat přichází tak trochu odnikud a nedá se říct, že by organicky vyplynul z dosavadního dění (motivace jedné z postav je naopak dost neobratně osvětlena teprve ex post). Podobně uspěchaně (nahodile) působí také vyřešení některých podzápletek.

Objektivně tříhvězdičková kniha, pravdou však je, že jediné minuty strávené ve společnosti Jane, Madeline a Celeste nelituji a klidně bych si přečetl další knihu se stejnými hrdinkami, takže proč být přehnaně přísný…

Chodilicka
12.02.2017 5 z 5

Úžasná kniha) opravdu. Nádherný příběh. V dnešní době se stává hodne takových věcií. Hlavně lidé se dopouštějí hodne chyb a omylů. Kniha - hodne k zamyšlení))) lidé by se měli zamyslet nad takovými věcmi, které se kolem nás dějí. Častějším tématem každodenního života je týrání a šikanování) ale hodne lidi jede pres mrtvoly a divá se jen na sebe)))

Lolila
10.02.2017 5 z 5

Kniha nemá chybu. Na začiatku sa stane vražda, ale až na konci zistíte, čo sa vlastne stalo a kto zomrel. Aj napriek tomu, že kniha sa zaoberá témou týraných žien, sú v nej vtipné situácie. Postupne sa dozvedáte aké sú vzťahy medzi hlavnými hrdinkami, ich rodinami a ďalšími postavami v mestečku. Autorka, tak ako v ostatných jej knihách, vás nenásilne vtiahne do deja, ktorý je zábavný, napínavý, vierohodný, prekvapivý,........ Jednoducho skvelé čítanie.

harena
10.02.2017 5 z 5

Otevřela jsem knihu a vlastně už od stránky 12 jsem se musela usmívat . Mírný humor mě příjemně naladil, ale náhle kniha už není jen příjemné oddychové čtení, není jen vyprávěním matek školních dětí, ale dotýká se závažného tématu. Navíc od začátku víte, že se vyšetřuje vražda, která se stane na kvízovém večírku. Napětí postupně graduje a vy můžete hádat, kdo bude vrah a kdo oběť - nebo se podívat na konec.

Postava Madeline, Jane, Celeste a dalších jsou vykreslené tak, že je přímo vidíte před sebou, že s nimi žijete. A asi každý má ve skříni nějakého toho kostlivce. Věrohodně se autorce podařilo popsat chování a p ř e mý š l e n í týraných žen. Skvělé. Styl psaní, ve kterém neschází stupňování napětí, je lehoučký, čtivý a vtipný. Liane Moriarty možná není pro každého, ale pro mě je skvělá. Podle mého názoru román osloví hlavně matky. Šílely bychom asi taky. Určitě doporučuji.

Bookaholik
04.02.2017 5 z 5

Když jsem sahala po Sedmilhářkách, neměla jsem ani ponětí o tom, co mě čeká. A musím říct, že nezklamaly :) Super oddechová knížka, která nepopisuje týrané a osamělé ženy jako ty největší chudinky a u které jsem se neuvěřitelně nasmála. Lezly mi na nervy ty veledůležité matky, které nemají na práci nic lepšího a důležitějšího, než drbat všechny matky okolo, které nejsou podle jejich soudu dost dokonalé, ale zároveň jsem se tomu musela smát a říkat si: "Panebože, to dokonale sedí!" Já jsem z knihy nadšená a jako oddychové čtení bych ji doporučila všemi deseti!!

Hvězdinka
03.02.2017 3 z 5

Čtivé, možná až příliš zdlouhavé, pitvání pocitů se opakovalo. Oceňuji, že rozuzlení přišlo až na konci, a proto se mi tato kniha líbila víc než Manželovo tajemství. Ale je to taková oddychovka na dovolenou, nic co by ve mně zanechalo hlubší stopu.

LucyA7
03.02.2017 5 z 5

Pár stránek mi trvalo, než jsem se do knížky začetla, ale pak jsem ji přečetla jedním dechem. Velmi příjemné "ženské" čtení.