Sedmilhářky

Sedmilhářky https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249826/bmid_sedmilharky-OeX-249826.jpg 4 3450 915

Jane je hloubavá, do sebe uzavřená šedá myška a v životě to vůbec nemá jednoduché, protože sama vychovává pětiletého syna. A ten se teď navíc začal ptát po svém tátovi. Madeline je velká parádnice a přitom neřízená střela. Momentálně jí ztrpčuje život její exmanžel: po letech si zničehonic vzpomněl, že by se mohl taky podílet na výchově jejich společné dcery. Celeste je věčně zasněná, poněkud vynervovaná místní kráska. Co ji ale může trápit, když má tak hodného, hříšně bohatého manžela a přepychový dům? Snad jen ta jejich dvojčata jsou občas na zabití. Každá z nich je úplně jiná, a přesto jsou nejlepší kamarádky. Jsou však k sobě skutečně upřímné? Vždyť i drobné lži a polopravdy můžou časem vyústit v obrovskou tragédii. Román světově úspěšné autorky bestselleru Manželovo tajemství je příběhem tří matek, jimž se jejich na pohled všední životy krůček za krůčkem nebezpečně vymykají z rukou. HBO natáčí podle této knižní předlohy minisérii s Nicole Kidmanovou a Reese Witherspoonovou v hlavních rolích.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Big Little Lies , 2014

kiraa
04.04.2017 5 z 5

Má první Moriarty a naprosté nadšení. Styl, který je mi ušit na míru. Temné i komediální. Již na samém začátku jsem došla k životnímu poznatku ... přehnaně aktivní matka je tisíckrát horší hrozbou než kdejaký masový vrah. :)

mattonka
04.04.2017 5 z 5

Dnes ráno jsem dočetla cestou do práce :) Kniha se mi líbila, je čtivá. Velmi se těším na zpracování HBO.

tomickova.k
04.04.2017 4 z 5

Moje první přečtená knížka od této autorky a myslím, že rozhodně není poslední :) Knížka mě bavila od začátku do konce i přesto, že se tam chvilkami jen tak klábosilo. Tři ženy, jejich tři životní osudy a každá z těchto žen bojuje s nějakými svými démony (ex-manžel, domácí násilí, ztráta sebevědomí). Všechny tři hrdinky mi byly sympatické a působily na mě jako čtenáře reálně. I když jsem tušila, kdo zemře, tak pro mne byl závěr velmi překvapující, především ohledně pachatele vraždy a odhalení pravé identity otce Janina syna. Příběh napsaný čtivě a svižně, způsobem, který vás nenechá se ani chvíli nudit.
Teď po přečtení se chystám mrknout i na seriálové zpracování, které mě doufám nezklame vzhledem k hereckému obsazení a hodnocení na ČSFD :)

mariva
03.04.2017 3 z 5

Třetí kniha, kterou jsem od autorky četla, ale asi se nikdy nestane mojí oblíbenou. Počáteční chaos a množství postav se sice postupně začne rozplétat, ale většinu času jsem četla jen ze zvědavosti, kdo koho vlastně zabije. Všechno podstatné se postupně dá vytušit, takže závěr jen potvrdí čtenářovo očekávání. Není to až tak špatný příběh, jen těch matek, otců a dětí mohlo být trochu méně.

hanča34
02.04.2017 5 z 5

I ten seriál na HBO se dá sledovat, ale kdo nečetl knihu, je v nevýhodě. Perfektní je Nicol Kidman jako Celeste.

MatesBBB
25.03.2017 5 z 5

Skvělá knížka! Bavila jsem se od první stránky až po poslední.

iva2423
25.03.2017 4 z 5

Jsem na začátku a je tu nahustenych tolik postav, že už se v tom nevyznám. To bych si musela udělat nějaký plánek. Odkládám. ..

Michelle93
24.03.2017 5 z 5

Tato knížka mě dostala a rozhodne je nejlepší z knih od této spisovatelky. Nemohla jsem se od ni odtrhnout. Opravdu pecka.

Puntíkatýhrnek
21.03.2017 5 z 5

Jsem moc překvapená..do knihy jsem se začetla i přesto, že mě první díl Sedmilhářek na HBO vlastně vůbec nezaujal a to tak, že jsem ani ten první díl nedokoukala...říkala jsem si, že to téma je pro mě mimo mísu, že je to takové moc americké...vzhledem k tomu, že jsem sama matka dvou dětí školou povinných a na naší škole se rozhodně rodičovství, kvízové večírky a povolání Máma neřeší...jenže pak mi to nedalo a zkusila knihu... kde jsem zjistila, že to vlastně vůbec není americké, ale že je to z Australie, že opravdu mají pro nás úplně jiný systém školství, kde ještě pětileté děti chodí do jeslí...a spousty dalších pro mě exotických věcí..a hlavně jsem zjistila i to, že lidská duše je opravdu všude na světě stejná ve své laskavosti i zrůdnosti a že paní Moriarty umí moc dobře a především čtivě psát...Přiznávám, že jsem se snažila vehementně oprostit od seriálu, kde mi mé oblíbené a vynikající herečky do uvedených rolí vůbec nesedly, ale ani to nebylo třeba, protože knížka je prostě skvělá, jak vyprávěním, sílou příběhu, neotřelým stylem i zápletkou...vřele doporučuji

sarka4699
20.03.2017 5 z 5

Výborně napsaná kniha, s tam zamotaným a napínavým dějem, že na konci nemůžete odložit dokud nedočtete jak to vlastně dopadlo! Doporučuju!

Luciluc
19.03.2017 4 z 5

Sedmilhářky mě mile překvapily! Od Liane Moriarty je to moje první kniha a s velkou pravděpodobností si od ní ještě něco dalšího přečtu. Co se hlavních postav týká, Madeline, Jane i Celeste mi byly sympatické, nejradši jsem měla Madeline. Celý příběh byl napsán čtivě a poutavě (líbily se mi komentáře na koncích kapitol), mělo to spád a napětí, momenty překvapení, závěr knihy se mi líbil. Rozuzlení příběhů Jane a Ziggyho a Celeste a Perryho pro mě bylo překvapující. Některé matky mě svým chováním "šokovaly", snad se s tímhle gangem šílených ženských nikdy v reálu nesetkám :) Možná někdy kouknu i na seriál, ale trochu se bojím, abych si nezkazila dojem z knihy, který je rozhodně kladný.

Rumplestiltskin
18.03.2017 4 z 5

Když v tom nehledáte žádné umělecké veledílo, tak vám kniha bude připadat jako příjemná oddychovka.
Autorka umí mistrně vyeskalovat příběh a poplete vám hlavu. Postupně už opravdu nevíte, na koho ukázat prstem a svalit vinu.

halimatu
18.03.2017 4 z 5

Četla jsem už tituly Na co Alice zapomněla a Manželovo tajemství.... Od této autorky byla pro mne tato kniha nejlepší. Do jmenovaných titulů jsem se nedokázala dost dobře začíst, tady to šlo dobře hned - od začátku čtivý příběh, doporučuji.

Grafoy
14.03.2017 4 z 5

Velmi dobře napsaná, netradiční a zajímavá.

kerstyn
12.03.2017 4 z 5

Když jsem začla knihu číst, už jsem viděla dva díly ze seriálu. Možná to mi pomohlo se pohodlně zorientovat mezi postavami. Nápad, kdy neznáme pachatele, ani oběť je skvělý. Ale je to spíše ženský čtení, Madeline mě neskutečně iritovala... :) Nicméně kniha se četla svižně a lehce.

Leome
12.03.2017 3 z 5

Sedmilhářky jsou mojí druhou knihou od Liane Moriarty a musím říct, že její styl psaní v Manželově tajemství mi přišel téměř nezaměnitelný a vyloženě specifický, tehdy jsem ho přirovnala k Bábovkám Radky Třeštíkové. I u Sedmilhářek byl styl psaní tak trochu odlišný od normálu, avšak obecně mi přišel lepší, krapet čtivější, jednodušší.

Co ale zůstalo naprosto stejné a totožné jako u Manželova tajemství je prostě téma a styl odkrývání. Moriartyová má ve stylu nakousnout věc, ze které vám odhalí minimum a pak vás nutí knihu číst a číst prostě jen proto, abyste se dostali k tomu, co se skutečně stalo. Čtenář celou knihu už od začátku ví, že někdo na kvízovém večeru zemře, ale dozvídá se to až na posledních dvaceti stránkách, což je možná trochu deprimující, protože člověk se k tomu tak moc chce dostat, až ho kniha začne nudit. Se začátkem druhé poloviny knihy jsem se začínala nudit, vše to bylo prakticky o tom samém: dvojčata Max a Josh zlobí, Celeste je vynervovaná, Madelaine hloupá a Jane prostě jen nezajímavá. Tady už to s knihou začíná jít z kopce. Je to prakticky pořád o tom samém, zajímavé je to až ve chvíli, kdy Jane vypráví Madelaine, co se před pěti lety stalo - a pak zase přijde ta obrovská nuda. Ta končí až se začátkem večírku, kdy to samozřejmě začíná být zajímavé.

Jinak opět musím na autorce pochválit postavy a hlavní hrdinky. Celeste je sice vynervovaná a Madelaine ztřeštěná, až to někdy zabolí, ale takhle to působit má. Rozhodně to nejsou žádné ploché a nicneříkající ženské postavy, ale opravdu ve čtenáři vyvolávají dojem normálního člověka, který má své problémy - každý jiné a každý svým způsobem závažné. Konec je vlastně také logický: každý z nás by řekl "já neviděl/a, jak padá", málokdo by to řekl a byla jsem docela překvapená, že se Bonnie přiznala, čekala jsem, že to bude něco jako v Manželově tajemství, kde si nakonec Rachel nechá pro sebe i to, že našla vraha své dcery...

Nakonec, s těžkým srdcem, dávám tři z pěti hvězdiček - i když bych nejraději dala 3,5 hvězdičky, to by příběh více vystihovalo... :)

ivakav
09.03.2017 1 z 5

Ilustrace se mi velmi líbily, ale textová část mě vůbec nezaujala.

rottwy
08.03.2017 3 z 5

Já jsem knížku začala číst ze zvědavosti po zhlédnutí prvních tří dílů stejnojmenného seriálu... musím říct, že je opravdu neuvěřitelně čtivá, nutí vás číst pořád dál a stránky plynou, aniž byste si to uvědomovali. Několikrát jsem se i od srdce zasmála, hlavní postavy mi byly velmi sympatické (ale na to možná měl vliv i seriál, kde jsou skvěle ztvárněné), nicméně celkově mě konec trochu zklamal, bylo to pro mě dost předvídatelné a takové až moc happyendové. Čekala jsem asi větší vzrůšo :D ale jinak doporučuju a jsem zvědavá, jakým způsobem bude dál zpracováván seriál.

AnetV
08.03.2017 3 z 5

Ze začátku jsem se docela ztrácela v postavách, celou dobu se nic moc neděje a konec jakoby autorka odflákla. Celeste mě neskutečně vytáčela a Perryho mi snad bylo i líto.

raty
08.03.2017 5 z 5

Skvělá kniha i když to ze začátku tak nevypadalo. Druhou polovinu jsem přečetla "na jeden zátah". Konec byl pro mě překvapením.