Sedem manželov Evelyn Hugovej

Sedem manželov Evelyn Hugovej https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420942/bmid_sedem-manzelov-evelyn-hugovej-P2r-420942.jpg 4 1762 1762

Starnúca hollywoodská hviezda Evelyn Hugo, ktorá už roky žije v ústraní, sa konečne rozhodla prezradiť celú pravdu o svojom nevšednom a škandalóznom živote. Za autorku svojej biografie si vyberie neskúsenú reportérku Monique Grantovú, čím zaskočí nielen jej kolegov, ale najmä samu Monique. Prečo práve ona? Prečo teraz? Evelinine dôvody síce nepozná, no jej vlastná kariéra už nejaký čas stagnuje, takže sa rozhodne túto príležitosť využiť a vyťažiť z nej čo najviac. Keď dorazí do herečkinho luxusného bytu na Manhattane, Evelyn jej rozpovie svoj životný príbeh: od jej začiatkov v Los Angeles v päťdesiatych rokoch cez jej sedem manželstiev až po jej rozhodnutie odísť zo šoubiznusu v osemdesiatych rokoch. Evelinino rozprávanie odhalí jej nemilosrdnú ambicióznosť, nečakané priateľstvá a veľkú zakázanú lásku...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

The Seven Husbands of Evelyn Hugo , 2017

TerkaM
09.01.2023 5 z 5

Rozhodně se patří říct, že je to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Což patří říct i k dalším knihám od Taylor Jenkins Reid. Já zkrátka pořád nechápu, jak to autorka dělá. Jak dokáže napsat fiktivní biografii a čtenář si při tom bude myslet, že je skutečná. To je úžasné. Doporučuji.

eva3992
08.01.2023 5 z 5

Hollywoodská legenda Evelyn Hugo se dostala do životní fáze, kdy se rozhodla, že světu řekne svůj příběh. Slavná herečka začínající v padesátých letech, sedmkrát vdaná, život plný luxusu. K interview si přizve neznámou novinářku Monique. Ta nejprve vůbec nerozumí tomu, proč si ji Evelyn vybrala a postupem vyprávění zjišťuje, že jsou jejich životy propojeny.

Tato kniha obletěla sociální sítě už když vyšla v angličtině i ve slovenštině. Slyšela jsem na ni tolik chvály, až jsem se tak trošku bála ji číst. Obvykle, když mám velká očekávání, tak mě kniha zklame.
Od autorky jsem četla dvě její předchozí knihy – Daisy Jones and The Six, z té jsem byla unesená a Jediné pravé lásky, která mě zklamala. Naštěstí se to tentokrát nestalo a já byl z knihy nadšená.

Je to psáno poutavě, zároveň lehce. Nahlédnete do Hollywoodu od padesátých do osmdesátých let. Jisté tajemství nás udržuje v napětí. Knihu jsem nemohla odložit. Autorka do příběhu zakomponovala spoustu závažných témat, takže můžete očekávat, že se Vás kniha dotkne. Chtěla bych Vám říci víc, ale nemohu, příběh je skvěle vystavěn, že Vás může šokovat díky momentu překvapení. Knížku si prostě musíte přečíst.

Po dočtení jsem si sepsala jen pár slov, která celý příběh vystihují – skvělé, nečekané, krásné, šokující, dojemné. Knihu Vám jednoznačně doporučuji a já se podívám i po dalších knihách autorky.

GalaxyR
07.01.2023 4 z 5

Dostala jsem příležitost přečíst si recenzní rukopis této velice známé knihy trochu dopředu. Tak jsem se do toho tedy opřela a za necelých 20h ji měla přelouskanou.
Rozporuplné pocity, které teď ve své hlavě už několik hodin zpracovávám mě dostaly k jednomu závěru.
Jak se říká věcem a situacím, které mění svět? Radikální, vlivné, legendární? Tato kniha je vším, avšak ne pro každého, ale jistojistě představuje minulost i budoucnost. Ukazuje svět, jaký byl a jakým se stal. Osvětluje velký mezník společnosti.
Celým dějem se prolínají dvě časové linie, řekla bych současnost a vyprávění minulosti. Novinářka toužící po uznání světa a světoznámá herečka, ikona své doby, ve které se díky jejím slovům ocitáme.
Různé ženy, podobné smýšlení.
Příběh je poutavý, čtivý a víc o něm neřeknu.
Když jsem knihu začala číst, nevěděla jsem do čeho jdu. Neznala jsem anotaci, téma, ale věděla jsem o uznání, které se této knize dostává už několik let. Naprosto chápu proč společnost po takovém díle touží. Současná komunita mladých lidí na internetu vyhledá toto dílo pro jeho osvěžující a ryzí pravdu o lidech.
Já mezi ně nepatřím, proto nejsem schopná to poslání, tak skvěle vyjádřené v této knize, ocenit natolik, abych dala plný počet hvězdiček.
Fenomenální, revoluční, upřímné?

Přečtěte si to a udělejte si vlastní názor... já ho mám.

lena.o.knihach
07.01.2023 5 z 5

O Evelyn Hugo jsem slyšela nesčetněkrát. Že Evelyn je jenom jedna. Že je to ta nejlepší kniha Taylor Jenkins Reid. A já už přitom byla zamilovaná do Daisy Jones & The Six a nedokázala jsem si představit, že by ji něco mohlo překonat.
Ale když jsem začala číst, bylo mi jasné, že Evelyn propadnu stejně jako ostatní.

Autorka má jeden neskutečný dar, za který si ji budu pamatovat navždy. Dokáže postavám dát život v takové míře, že je chcete slyšet v rádiu, vidět v kině, číst o nich v bulvárech… a když dočtete, nechápete, že nic z toho nemůžete udělat. Že ten člověk neexistuje.

Do nového roku jsem vstoupila jednou z nejlepších knih, která nebude chybět v mých top 2023. Daisy Jones miluju, ale teď už znám Evelyn Hugo…

valika0302
05.01.2023 5 z 5

Od autorky už síce vyšli nejaké knihy, no ja som sa k nim ešte nedostala a tak som sa do tejto púšťala s očakávaním a určitou zvedavosťou. Veď akoby nie, keď kniha ma hodnotenie na Goodreads 4,46⭐, pričom ju hodnotilo 1 774 934 čitateľov. Šialené však? Pri tak dobrom hodnotení proste musíte mať veľké očakávania.

A tie moje boli úplne preválcované, kniha ma doslova dostala. Je na nej napísané, že je to román. Možno z časti aj je, pretože sa tam rieši milostný príbeh(y) hlavnej hrdinky, no osobne by som to možno označila za live životopis, v ktorom Evelyn Hugo o ktorej je životopis písaný ešte žije a sama rozpráva svoj príbeh žene, pisateľke Monique. Evelyn si Monique vybrala z určitého dôvodu, ktorý sa na konci aj dozvedáme. Pri tomto spomeniem, že podľa môjho názoru Monique reagovala na informáciu, ktorú jej Evelyn povedala celkom prehnane.

Teda v knihe sa nám trošku prelína súčasnosť a minulosť, v súčasnosti sme, keď Evelyn robí rozhovor s Monique, či keď sa nachádzame v dejovej linke Monique.

Kniha je rozdelená na etapy, postupne podľa každého manžela. S každým si Evelyn musela prežiť svoje. Najviac mi inklinoval jednoznačne Harry, ktorý je aj otcom ich spoločnej dcéry. Fascinovalo ma, čo všetko musela spraviť a obetovať, aby sa presadila. Kniha je plná škandálov (či už verejne prepuknutých, alebo skrytých), ktoré Vás donútia čítať a čítať, pretože chcete vedieť ako to nakoniec dopadlo.

Ak si myslíte, že ženy to majú v súčasnosti kariérne oveľa ťažšie ako muži, tak v tom sa s vami zhodnem. Čo mi ale táto kniha dala je, že v minulom storočí to pre ženy bolo ešte oveľa ťažšie ako dnes. Evelyn má v tomto môj rešpekt, pretože aj keď pri jednom manželovi trpela domácim násilím, verejnosti to nikdy nepriznala, pretože vedela, že by za to vinili ju a tým by sa jej kariéra skončila. Deje sa tam toho fakt veľa, no nebudem Vás pripravovať o čitateľský zážitok.

Koniec je veľmi smutný, respektíve, nekončí ako by som si želala, aj keď to zase nie je úplná tragédia a myslím si, že mala Evelyn celkom zaujímavý život. Dozvedáme sa aj kto je "tá" jej životná láska. Popravde mala som 2 tipy a jeden z nich to aj bol. No to som si ale vydedukovala až po polovici knihy.

Je napísaná priam geniálne. Nemala som ju na svojom TBR liste, ale som rada, že okolnosti zabezpečili, že som si ju prečítala. Veľmi ma obohatila. Po prečítaní sa už nečudujem, že kniha má hodnotenie také aké má. Jednoznačne zaslúžene. Kniha oficiálne vychádza 8.2.2023, preto si ju rozhodne nenechajte ujsť, nebudete ľutovať.

annettka1098
05.01.2023 5 z 5

Knihy mě chytla od první strany. Že má autorka výborný styl vyprávění jsem věděla už díky jejím předchozím dvou knihám, které jsem četla (Daisy Jones and The Six, Malibu v plamenech). Ovšem obě zmíné knihy mě nijak neuhranuly a tak jsem ke knize přistupovala spíše ostražitě.

Život Evelyn mě ale neskutečně moc bavil a já se po hodně dlouhé době opět těšila na každou volnou chvíli, kdy si budu moct číst. Příběh nebyl nijak přehnaný a byl jednoduše uvěřitelný. Autorce se podařilo mě absolutně zmást a jeden večer jsem strávila tím, že jsem si dohledávala, jestli Evelyn Hugo skutečně žila nebo ne. Tak dokonale barvitě a živě dokáže své postavy popsat. Líbila se mi také provázanost, kdy se v příběhu objeví postava z knihy Malibu v plamenech.

Mimo to je v knize zahrnuto několik témat, díky kterým má hluboký přesah.

nela3812
03.01.2023 5 z 5

Autorka opět dokazuje svůj talent pro vytvoření věrohodného a hvězdného příběhu. Tohle je kniha, kterou nelze odložit a každou chvíli hltáte další a další strany s touhou dozvědět se všechna tajemství.

Příběh o silné ženě, mnoha tajemstvích a ještě větším množství překvapení a životních zvratů. Tento příběh předčil všechna má očekávání a během čtení mě několikrát šokoval.

Autorka skrze Evelyn ukazuje tehdejší dobu, její tíhu a potřebu dělat velmi těžká rozhodnutí. Postava Evelyn je energická, tajemná, silná a zároveň citlivá žena, vůči které jsem velmi brzy našla sympatie a její příběh se mi dostal pod kůži. Těžko uvěřit, že je smyšlený.

Kniha v českém překladu vychází 08.02.2023 a neměla by vám uniknout! Je to silný příběh plný nečekaných životních zvratů, který vám vezme dech!

Ivet_V
01.01.2023 5 z 5

Knihy jsem se nemohla dočkat, tak jsem ji přečetla ve slovenštině, protože angličtina není nic pro mě. Překvapilo mě, jak snadno se mi to četlo, stránky mi mizely pod rukama. A k samotnému ději. Příběh je o silné ženě, která si myslela, že jediné co chce od života je sláva a bohatství. Postupně si ale uvědomuje, že ve skutečnosti touží jen po lásce. Pořád nevím co si o Evelyn mám myslet, ale ukazuje nám, že nikdo není černobílý a to platí pro všechny. I když je tento příběh fiktivní, ukazuje nám realitu dnešního krutého světa.

lenochod037
16.12.2022 5 z 5

Přečteno v originále a pecka! Moc se mi kniha líbila, četla se skoro sama a námět mi přišel dostatečně originální. Za mě 5/5.

alinamalina
11.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Instagram made me read this a zklamal mě.

Možná to bylo tím, že jsem to četla v angličtině, možná tím, že jsem měla obrovská očekávání. Knížka má sama o sobě skvělý námět, a nemůžu říct, že se špatně četla, ale po přečtení jsem jen chvíli koukala do zdi, protože jsem prostě nevěděla, co si myslet.

Vlastně nevím, jestli mám mít Evelyn ráda nebo ne, přišlo mi, že celý její život byl pořád to samé dokola, vztah s Celiou mi vlastně přišel dost toxický a to "velké odhalení" nakonec mi nepřišlo tak velké.

Moje celkové zhodnocení je, že knížka určitě nebyla špatná, je čtivá se zajímavým příběhem, ale moje očekávání bohužel nesplnila.

hanjana
14.11.2022 5 z 5

Wow, tak jako tohle.

Už dlouho jsem vídavala na kníhu samá doporučení a konečně jsem se odhodlala si ji přečíst. I přestože to není můj šálek kávy, byla to pravděpodobně jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Vtáhlo mě to do děje a za den a půl bylo hotovo.

Příběh Evelyn Hugo je tak poutavý, že se od něj nedá odtrhnout. Opravdu skvěle napsaná kniha, kterou musím doporučit dál.

Bórborka
02.10.2022 4 z 5

Kniha vypráví životní cestu jedné neobyčejně obyčejné ženy. Ukazuje, že nic na světě není černobílé. A pokud ovšem někdy chybu uděláme, lítost není tím správným řešením.
Hlavní hrdinka Evelyn má silný charakter, který by někoho mohl od knihy odradit, ovšem mě zaujala její celistvost. Její nedostatky jí dělaly uvěřitelnější, a proto se do ní dalo velmi snadno vcítit.
Příběh je doplněn o dějovou linku vypravěčky (často by se dala přirovnat, že představuje samotného čtenáře - předává myšlenky samotné Evelyn přímo čtenářy, aby je pochopil tak, jak si autorka představuje), který ovšem už tak komplexní není. Její charakter je místy plytký.
Kniha je psaná velmi stroze, bez převratných květnaných popisů a dlouhých souvětí. Nicméně k této knize se to vyloženě hodilo. (čteno v originále)

RemiBlack
25.08.2022 5 z 5

2022/34
Knihu jsem dočetla už před pár dny, ale pořád si nejsem jistá, jestli mám dostatečný odstup, abych k ní s čistou hlavou napsala komentář. 'Seven Husbans of Evelyn Hugo' bylo totiž úplně mimo mou obvyklou čtecí bublinu.
Nedokážu vlastně ani říct, jestli se mi to líbilo nebo ne. Můžu zhodnotit leda tak linku Monique, a u té s klidným srdcem připouštím, že mě nezajímala skoro vůbec.
Ale příběh Evelyn? To bylo něco úplně jiného. Je to vesměs tragický příběh o ztrátě všech blízkých a o tom, kolik je člověk pro svoje sny schopný obětovat. Ale taky je to love story. A Evelyn je oběť, Evelyn je hvězda Hollywoodu, Evelyn je vypočítavá mrcha.
Evelyn je taky fiktivní herečka - ale pro mě kvůli tomu příběh nebyl o nic méně zajímavý - byl to prostě bulvár, a já jsem hltala každou novou informaci. Kdyby Evelyn Hugo existovala, tak mě její životopis taky bude zajímat, musím říct.
Ukončení linky Evelyn mě dostalo, jak ten její příběh pořád eskaloval. Ale ta 'reálná' část s Evelyn a Monique mě nějak neoslnila. Zvrat to byl nečekaný, ale možná jsem v té části byla už bezcitná mrcha taky. Chci tím říct, jednání Evelyn mi při *té záležitosti* nepřipadalo tak hrozné, jak ho vzala Monique.
Každopádně je to působivý příběh, a můžu říct, že docela stojí i za ten hype, co má.

Veve721
18.07.2022 5 z 5

Přestože Evelyn už od prvních stran působí chladně, panovačně a příliš ctižádostivě, má zároveň jiskru, kterou nelze ignorovat. Ve své nedokonalosti působí úchvatně realisticky a živě, takže máte neustále potřebu se ujišťovat, zda nejde o skutečnou osobu. Autorka dokázala doslova vdechnout svým postavám život a já naprosto chápu, co všechny čtenáře tolik okouzlilo.

Tahle kniha má duši. Mnoho příběhů má originální zápletku, sympatické postavy či nečekané dějové zvraty, ale jen málo jich působí natolik reálně, abyste místy zapomínali, že čtete fikci. Evelyn působí jako žena z masa a kostí. Autorka dokázala naprosto dokonale vykreslit charakter své hlavní hrdinky (ať už randí s kýmkoliv) a začlenit ji do děje, který baví číst. Kniha je výborně napsaná, čtivá a emotivní. Dala mi vše, co od dobrého příběhu očekávám. Navíc dokázala skvěle vytěžit otázku sexuální identity, ale také národnostního cítění hlavní hrdinky (je původem Latinoameričanka). Obě témata jsou často zmiňovaná v současné tvorbě, ale málokdy mi do příběhu tak harmonicky zapadnou, jak tomu bylo v tomto případě. "Sedm manželů Evelyn Hugo" je prostá šablonovitosti dnešní beletrie a to je jen jedním z mnoha pozitiv. Pokud rádi čtete o dramatických životních osudech, tak vám tuto knížku můžu jen doporučit.

IVANA143
10.05.2022 5 z 5

Väčšinou, keď má kniha skvelé hodnotenie nenaplní to moje očakávania. Som rada, že teraz sa to nestalo. Kniha si to hodnotenie zaslúži. Autorka to má prepracované, premyslené, je tam za mna dosť veľa výrokov na zamyslenie a príbeh má určite pridanú hodnotu, ktorá mnohým dnešným knihám chýba. Články, vsadené medzi rozprávanie, nám krásne pomôžu sa orientovať v čase, vytýčia nám dôležité body v živote Evelyn a osviežia celkové rozprávanie.
Myslím, že dejová línia Monique bola trochu zbytočná, a bez nej by sa knihe nič nestalo, ale chápem, prečo ju tam autorka vložila.
Nakoniec ma naozaj teší, že som neuhádla to, čo Evelyn a Monique spája a tak som mala naozaj príjemné prekvapenie. Cením si, že autorka to nezobrala prvoplánovo. Výborná kniha.

Luccinda
19.04.2022 5 z 5

Díky téhle knize jsem objevila Taylor Jenkins Reid. Když The Seven Husbands of Evelyn Hugo každý četl a nadšeně doporučoval, zapátrala jsem více po tvorbě autorky a zaujala mě natolik, že jsem se rozhodla přečíst všechny její knihy pěkně popořadě podle toho, jak vycházely. A jsem za to ráda, protože romány Taylor Jenkins Reid jsou opravdu úžasné. Mým cílem však bylo se nakonec dostat k Evelyn Hugo, což se mi konečně podařilo. A můžu říct, že i navzdory obrovským očekáváním, která jsem měla, mě kniha naprosto okouzlila.

Jak zvládla autorka napsat něco takového? Evelyn Hugo vůbec není jako předchozí romány Taylor Jenkins Reid. Tahle kniha toho v sobě má mnohem víc. Ještě než jsem se do ní pustila, říkala jsem si, v čem může být vyprávění o sedmi manželích fiktivní hollywoodské hvězdy tak výjimečné. A nebudu vám to prozrazovat, bude lepší, když to v té knize najdete vy sami, tak, jako jsem to našla já.

Pokud se do Evelyn Hugo budete chtít pustit v angličtině, směle do toho. Angličtina je jednoduchá a autorka píše tak čtivě, že ani nebudete vědět, že čtete knihu v cizím jazyce. Ale jestli dáváte přednost překladu, tak by kniha měla vyjít v češtině tento rok u nakladatelství Kontrast. A já vám The Seven Husbands of Evelyn Hugo můžu jen doporučit, a pokud se vám bude líbit, určitě zkuste i další tvorbu autorky. I já budu v knihách Taylor Jenkins Reid rozhodně pokračovat.

ElInWonderland
09.04.2022 5 z 5

Velmi komplexní kniha, nese ne jednu důležitou myšlenku a každá kapitola něčím překvapí. Myslím že je to snad poprvé kdy romantická linka pro mě v knize nebyla podstatná, tak jako samotný celistvý děj. Vývoj a proměny, propracovaný děj, svým způsobem nečekaný konec, který do sebe zapadá jako skládačka puzzle, tato kniha bude ve mě ještě chvíli rezonovat.

Audrina
26.03.2022 5 z 5

Knihu jsem četla v originále, s autorkou jsem měla zkušenost díky knize Daisy Jones. A i tento příběh se mi moc líbil.
Oceňuji, jak autorka pracuje s jazykem a literární formou, na literární scéně se jedná o poměrně neotřelé zpracování a díky tomu jsou její příběhy dobře zapamatovatelné.
Hollywood očima Evelyn byl skvěle vykreslený, stejně tak její postava.

sgjoli
13.03.2022 4 z 5

Knihu jsem četla v originále a to dvakrát, protože tohle mne fat bavilo.
Hodnocení nechávám stejné jako při prvním čtení - 4,5 hvězdy. Něco i stále brání dát plný počet. Ale vadí, protože pořád si stojím za tím, jak moc je tahle kniha krásná. A lidská.
Autorka tu skvěle rozepsala hlavní hrdinku Evelyn - její myšlenky, emoce, chování tu jsou proprané dost zevrubně a neuvěřitelně komplexně. Ať už s některými rozhodnutími v Evelynině životě souhlasíme či nikoliv, je tu skvěle zpracovaná veškerá motivace toho, co ona jako člověk kdy dělala a proč tak dělala.
Líbilo se mi, jakým způsobem autorka vykresluje i vztahy a chemii mezi postavami. Ať už ty vztahy jsou pozitivní či inklinují k toxicitě, jsou propracované uvěřitelně, realisticky a vy máte pocit, že takhle by se ten příběh mohl klidně opravdu ve skutečnosti stát. Postavy i jejich interakce jsou honě živé a dynamické - je to rozhodně autorčina silná stránka.
Kniha je napsaná hodně podmanivě - měla jsem celou dobu chuť být součástí tohoto příběhu. Pozorovat tu dobu, zažít si tu atmosféru, být s těmi postavami... autorka mne dokázala neuvěřitelně silně dokázala vtáhnout do příběhu. Děj samotný plyne hladce, autorčin styl psaní je uhlazený, vypsaný, srozumitelný, ale přitom příběh nepůsobí plytce a povrchně. Máte to celé přímo před očima, jako byste koukali na film. Popisy, dějová složka i dialogy mi tu přišly hodně vyvážené.
Za sebe rozhodně doporučuji.

Lkova
11.02.2022 1 z 5

(SPOILER) Počítala jsem s tím, že knihu budu milovat, stejně jako miluju Daisy Jones & The Six. A nakonec teda ne, Monique mi přijde jako hodně špatná novinářka, její dějová linka byla úplně k ničemu. Evelyn mi nevadila, spíš se mi líbilo, jak si šla za svým a na nikoho se neohlížela... ze začátku.
Ze sedmi manželů mi byli sympatičtí jen dva (Rex a Robert), ze sedmi důvodů ke svatbě se mi líbil jen jeden (s Harrym). Které manželství absolutně nechápu, to bylo to s Maxem. Evelyn byla sice vdaná a nic speciálního k Maxovi necítila, ale on přišel a řekl, že ji miluje! Že si chce vzít! Jaké možnosti tady Evelyn má... hm... jen jednu, rozvést se a vstoupit do šestého manželství, dobře ji tak.
Na konci má být taky zvrat, velké šokující odhalení. Mně to přišlo dost zvláštní a nedávalo to smysl.
V knize se taky dozvíme, kdo byla Evelyna největší láska, spřízněná duše... škoda, že ten vztah byl tak toxický.
Tiktok made me buy it a já to teda zařadím mezi knížky "nechala jsem napálit dobrým hodnocením".