Stín z času

Stín z času https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175974/bmid_stin-z-casu-qUE-175974.jpg 5 288 46

Příběhy a střípky z let 1931 - 1935 Čtvrtým svazkem Stín z času se v nakladatelství Plus uzavírá souborné vydání beletristických spisů jednoho ze zakladatelů moderní fantastické prózy H. P. Lovecrafta. Kniha obsahuje rozsáhlý román V horách šílenství a po něm následují významné povídky z posledního období, mimo jiné Stín nad Innsmouthem, Věc na prahu či Stín z času. Na prahu čtyřicítky se Lovecraftův život uklidnil a projasnil, přestože i nadále žil ve značné chudobě. Jako fascinující osobnost přetrvává ve svém díle dodnes.... celý text

marvan00
10.07.2015 4 z 5

Lovecraftova imaginace je úžasná, jeho způsob psaní už méně. Je místy až příliš rozvláčný a mnohomluvný, evidentně čerpal z povídek svého oblíbence E.A. Poa i stylově. A ano, Poe byl bezpochyby skvělý básník, ale zdaleka ne tak zdatný povídkář, jeho povídky vynikají imaginací, nikoli prozaickými schopnostmi. Ovšem v konstruování plížívé hrůzy je Lovecraft mistr nad mistry. Povídka Stín nad Innsmouthem je pro mě vůbec ten nejuhrančivější Lovecraftův text.

Makrela Liška
24.11.2014 4 z 5

Po předchozích svazcích už sem byla upřímně unavená Lovecraftovými clasickými klišé a poslední povídku mám odloženou na období, kdy si od něj zase na chvilku odpočinu. Každopádně sem se pobavila i tak a zas spatřila trochu víc z jeho mystického světa, za což sem velmi vděčná

JohnMiller
19.08.2014 4 z 5

Záverečná časť kompletných prác hororového mága, menom Howard Phillips Lovecraft, pokračuje v rovnako nastolenom tempe ako predošlé dve knihy. Spisovateľ mení v hrôzostrašných víziách vesmírnu minulosť miliónov rokov. Pohráva sa s myšlienkou že pred ľuďmi vládli na zemi aj iné inteligentné tvory. A to nie iba legendárny Cthulhu. U nás asi najznámejšia novela od tohto tvorcu. Kniha začína zostra novelou "V Horách šialenstva". Je to zaujímavé čítanie a Lovecraftovské ako tto máme radi ale nech je to hocijako strašidelné, je to až príliš rozťahané a strach ktorý mi naháňal sa často vytrácal keďže ja nie som čitateľ ktorý by dal na jedno posedenie 100 strán. Kratší Lovecraft sa mi zdá byť údernejší. Veľmi ma zaujal napríklad Stín nad Innsmouthem ktorý radím k vrcholom jeho tvorby.. Takisto ako aj Sny v čarodějnickém domě. Celkom ma však sklamal titulní príbeh Stín z Času.. Bolo to niečo podobné ako Charles Dexter Ward ale nudilo ma to a to sa často u tohto autora nestáva. Tak či onak s celou sériou som nesmierne spokojný. čítalo sa mi to jedna radosť. Postupne som si Loverafta a celú sériu spisov dávkoval dobré štyri roky. Záverečný doslov to nádherne zakončil.

Kapis
10.01.2014 5 z 5

Tak a konečně mám Lovecrafta komplet a chronologicky. Jde na tom vidět vývoj jeho tvorby, kdy je největší děs už vždy usídlen před věky na naší planetě, z které nepochází. Hory Šílenství jsem četl už potřetí a konečně jsem si to vychutnal do všech děsivých podrobností a nesvatých detailů. Především díky populárně-osvětovým pořadům o geologii - jako děcku mi fakt "horotvorné procesy", "tektonické posuvy" a ani časové údaje miliónů let nenavozovaly atmosféru takového stáří a nepopsatelné hrůzy, až teď - navíc je to prý rozšířený a opravený překlad, takže v této nejkompletnější verzi to vyšlo úplně poprvé. Je s podivem jaké hluboké znalosti z různých a nesouvisejících vědních oborů Lovecraft evidentně měl.

Lovecraft používá svou signifikantní techniku - pointa, vyvrcholení, ukončení přijde buď skoro na začátku nebo daleko před koncem a hlavní hrdina pak pomalu, neochotně, ale s neodbytným puzením a s nutkáním pomoci ostatním, vyjeví všechny hrůzné detaily toho, co za kosmický děs zažil. Nevím, jestli je to překladem, ale v tomto posledním svazku není používáno mé oblíbené lovecraftovské "blasfemicky" ale "rouhavě".

Hory šílenství jsou fakt úžasný román. V dalších povídkách lze vidět, jak Lovecraft začíná stmelovat svou mytologii a propojovat více a více jednotlivé postavy a příhody v povídkách. Je velká škoda, že jich ještě ze dvacet, třicet nenapsal, jejich kvalita by šla určitě ještě výše a Lovecraftofilové by si mohli s rukama v trenkách rozšiřovat svou encyklopedii a vývojové diagramy a já si mohl užít romantické, veselé a bezstarostné příběhy z naivně líbezného okolí Arkamu, Kingsportu a Innsmouthu.

Dalšími dvěma vrcholy v této knize, jsou nepochybně Stín nad Innsmouthem, u které jsem skoro nedýchal jak byla napínavá, popisná a atmosférická a naprosto fantastická povídka Věc na prahu, propojená s Innsmouthem, u kterých přehonal HPL sám sebe i svůj styl psaní, když už pár stránek před koncem byla zdánlivá pointa venku a ono nakonec s posledními slovy přišlo finální zdrcující ukončení, HPL si nechal nečekaně ten největší zvrat na samotný konec, až mě z toho zamrazilo. U obou povídek.

Přízrak z temnoty taky úžasná záležitost, Stín z času zůstal až za těmito kousky a nakonci jsou pak Sny v čarodějném domě, které mě oslovily nejméně, ale louskal jsem je se zatajeným dechem taky.

NO PROSTĚ BOMBA!!!! Já chci ještě!!!!!

RaptoR
21.11.2013 5 z 5

Konečně mám přečtené kompletní dílo Lovecrafta :) A jedním slovem; dokonalost!

Muflonius
29.10.2013 5 z 5

Poslední díl sebraných spisů se mi dostal do rukou jako první. Lovecraftův děs neidentifikovatelného nebo naprosto cizího rozměru ve mně dokáže probudit nejtemnější představy. Pohlcen temnotou jsem dočetl poslední stránky. Samozřejmě nechybí Necronomicon. Je originální a je neuvěřitelné jak dokže zaplést děj se všemi těmi podrobnostmi. MIlovníci hrůzy a hororu směle, tato kniha je pro vás.