Hrobka

Hrobka https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58059/bmid_hrobka-yOX-58059.jpg 4 694 117

Příběhy a vize z let 1917 - 1920 Za svého života byl Lovecraft znám jen úzkému okruhu přátel a milovníků originální strašidelné fantastiky. Dnes je považován za mistra strašidelné literatury ve všech jejích odstínech a za vizionáře literatury „kosmického děsu“, která odkrývá netušená tajemství naší mysli i minulosti, v níž dlí zlovolní démoni a nepochopitelné bytosti z hlubin času. Lovecraft svým dílem poskytl onen základní tvůrčí impulz, který provází desítky autorů a filmových tvůrců dodnes, jeho dílo se stalo kultem.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Plus

The Tomb , 1922

rutto45
03.02.2019 3 z 5

Lovercrafta milujem i keď mu musím dať len 3*. Polovica poviedok je fajn, polovica zas tak nie. Začiatky bývajú tažké, a kedže zbierka je chronologicky usporiadaná, nezatracujte Howarda vy, čo ste s ním práve začali, v ďaľších spisoch sú lepšie kúsky.

lampernaqui
23.01.2019 4 z 5

Patřím mezi velké fanoušky Lovecrafta, proto asi i moje hodnocení bude o hvězdu lepší než by si asi podle normálního čtenáře kniha zasloužila. Máme před sebou povídky ze spisovatelových počátků, některé výborné, jiné dobré, ale i nudné a podprůměrné. Každý si tu může najít to své. Mýtus Prastarých se postupně zjevuje v prvních náznacích. Dá se říct, že nejlepší hudbou ke čtení této knížky je dark ambient, například tříhodinové album Nyarlathotep skvěle dokreslí atmosféru těchto starých hororů. A teď mne omluvte, musím se jít natáhnout vedle hrobky...

E.Hyde
02.01.2019 4 z 5

Lovecrafta uz mam sice precteneho, jeho mrazive povidky jsem si ale prala pod stromecek v kompletni tistene podobe. Proto davam teto sbirce 4*, protoze vim, ze me cekaji lepsi kousky.

Doporucene servirovani - vecer, v tichu a osamote.

(Knihu pridavam do vyzvy -lichy pocet stran-protoze at to zkoumam jak to zkoumam, kniha ma vzdy sudy pocet stran, a text teto konci na liche strane, proto beru bod jako splneny.)

zanetkov77
01.01.2019 3 z 5

Moje první setkání s Lovecraftem je trochu rozporuplné, i když moje tři hvězdičky stále svědčí o tom, že stále o kousek spíše pozitivní než negativní. Možná jsem měla velká očekávání z pozitivních ohlasů kolem mě, anebo prostě jen tahle kniha neobsahuje úplně tak to, co se mu nejvíc povedlo - což je dle mého ta situace a jsem velmi zvědavá na jeho další díla.
Spousta povídek měla velmi dobrý potenciál, ale nakonec jsem byla zklamaná, protože se mi nezdál být tak úplně využitý a především konce pro mě vždy byly nepříliš vydařené. Mám otevřené konce ráda, ale tady mi často chyběla nějaká myšlenka, nějaká pointa, která by tomu dodala to, co mi chybělo, takže jsem si často říkala: „To už je konec...?” Nicméně i tak jsem si našla pár povídek, které se mi velmi líbily (například Chrám nebo Obraz v domě) a bez debat jsem si zamilovala Lovecraftův jazyk a jeho fantazii, která je velmi rozmanitá, a jeho popisy neexistujících zemí a míst, prodchnuté exotikou, jsou ohromující. Velmi se od Poea liší, ale zároveň je ve spoustě dílech nepochybné, že pro něj byl velkou inspirací.
V neposlední řadě oceňuji skvělou esej Podivný pán z Providence od Josefa Škvoreckého, který mi nabídl jiný pohled, jakým se na dílo Lovecraftovo možno dívat; a taktéž skvělé ilustrace Františka Štorma, které mi učarovaly již v Krchovského Nekonečném kalendáři.

QEDS
29.12.2018 2 z 5

Při čtení jsem si připadal jako na horské dráze. Některé povídky jsem si užíval a na konci si řekl už je konec. U jiných povídek jsem si zase říkal kdy už bude konec. Po každé povídce, která mě moc nenadchla jsem se musel do čtení hodně přemlouvat. Na konci knihy je kapitolka, která rozebírá všechny povídky autora. Mimo jiné je i doporučení číst knihu v prostředí které je knize vlastní (osamocený dům, nejlépe v noci). V tomto případě věřím, že povídky budou mít úplně jinou atmosféru. Já četl tak jak to mám rád, doma u lampičky s čajem. Bohužel tato atmosféra knize moc nesvědčí. Další knihy určitě číst nebudu, hlavně z toho důvodu, že jsou stejného pojetí jako kniha první.

MK2
17.10.2018 4 z 5

Jedná se o počátky Lovecraftovy působnosti, a tak je sbírka plná průměrných povídek (na Lovecrafta podprůměrných). Nejvíce se mi líbila Výpověď Randolpha Cartera.

Lenislava964
12.10.2018

Ze začátku jsem byla dost rozpačità a zvažovala, že knihu odložím.. časem jsem si na autorův styl zvykla a dočetla se do konce. Se smíšenými pocity... některé části super, některé slabší..

danny_21
16.07.2018 2 z 5

Ve výsledku další z podprůměrných sbírek HPL, kde alespoň v lepším průměru podle mě sídlí Hrůzný stařec, Rytina, Starý Poděs a Ultharské kočky, zbytek opravdu podprůměrná "kvalita" - 40 %

ktulu
11.07.2018 5 z 5

Když se mi poprvé dostal Lovecraft do rukou, nedával jsem mu příliš velkou naději. Jak hrozně jsem se mýlil! Proč se na gymnáziu učí o Poeovi a ne o Lovecraftovi? Pan Lovecraft definuje horor, začátek moderní sci-fi a dokonce filozofii. Lze snadno cítit, jak rád by popsal věci, pro které neexistují slova, přesto existují. Ukazuje, jak jsme omezení a také to, že jsme omezení z určitého důvodu - poněvadž kdybychom byli schopni pochopit a vnímat realitu takovou, jaká je, všichni bychom se zbláznili. Nikdo ty niterné pocity nedokáže popsat tak, jako on.

Kinison
27.05.2018 3 z 5

Ranné povídky, které ještě nemají to kouzlo pozdějších děl. Skvělé je však pozorovat postupný vývoj autora díky tomu, že jsou povídky seřazeny chronologicky podle data vzniku.

werewolf88
23.03.2018 5 z 5

Ač jsou některé povídky obsahově slabší, tak se jim nemůže popřít skvělý a originální vypravěčský styl. Musím také pochválit překlad a zpracování.

Janniska
26.02.2018 4 z 5

Místy slabší,místy skvělé hororové povídky.

Jacinda
07.01.2018 4 z 5

Kosmický klíč do boxu s nářadím každého spisovatele... S tímto druhem literatury nemám žádné zkušenosti a ani ho nevyhledávám. Bylo to pro mě proto něco úplně nového. S první povídkou jsem měla dost problémy a trvalo mi značnou dobu, než jsem pochytila styl vypravěčství i tón jazyka. Samotné povídky by se daly těžko posuzovat, protože je v nich velký rozdíl. Hodnotím-li dílo jako celek, pak mi vychází 4 hvězdičky. Nejvíc na mě rozhodně zapůsobil Starý poděs (tuto povídku bych si klidně přečetla několikrát) a také Chrám (dobrodružství ponorky U-29). Dále se mi velmi líbila Výpověď Randolpha Cartera a Za stěnou spánku. Naopak snové výlety do světů se zlatými věžičkami, chodníky dlážděnými onyxem a nekonečné krásy i hrůzy slovem nepopsatelné, patřily spíše k té méně oblíbené části. Lovecrafta doporučuji každému, kdo si chce mimořádně rozšířit styl vyjadřování i slovní zásobu (zpracování nakladatelstvím Plus je opravdu prvotřídní!). Pro mě má navíc Hrobka trochu osobní význam... takový malý... kousek...

Alvari
22.12.2017 4 z 5

K světu a literatuře H.P. Lovecrafta mě přivedly deskové hry - Arkham Horror a Temné znamení. V této první sbírce byly povídky opravdu všelijaké a z části to nejspíš bylo i z důvodu spisovatelových začátků. Avšak ve většině z nich už byly výrazné stopy tajemna, cizích světů a "věcí", které dotyčné doháněly k nepříčetnosti svou hrůzou. Nicméně jako celek byla knížka zajímavá a jsem zvědavý, co na mě bude číhat v dílech dalších.

Hary
12.12.2017 odpad!

Po precteni hrobky,mam chut si jit vykopat hrob. Co to melo jako byt? Blabol za blabolem, tak nudne cteni jsem dlouho nezazil. Jen jedna povidka stala za to. Nastesti po dvou dnech uz ani nevim co jsem cet. Pro me des a hruza.

DeathTheKid
03.12.2017 3 z 5

Někdo si tu stěžoval, že překladatel označuje Lovecrafta za jižanského blba. Kdyby si ten blb poznámku přečetl celou, tak by pochopil.

A teď už samotný soubor povídek Hrobka. O Lovecraftovi jsem se dozvěděl od pár lidí z netu a že jeho dílo je taktéž inspirací pro hru Bloodborne, jež byla atmosférou i příběhem fantastická. S jeho povídkami je to rozporuplné. Autor má totiž povídky perfektní a nezáživné. U perfektních miluji pohled z ich-formy a styl popisu a pociťování s houstnoucí atmosféra a přibližování se k hávu šílenství, neznáma a strachu. A pak jsou povídky prostě nezajímavé, pro mne zejména popisování měst. Celkové dílo vám ale dá větší smysl až po zjištění pojmu "camp", které je s Lovecraftem provázané. Pak zpětně skutečně doceníte ty maličkosti, které jsou, třebaže v literátně nekorektním díle (a to já nepoznám), mistrovské. Díky nudnějším povídkám jsem četl knihu dlouhé 2 měsíce a proto se uchyluji k pouhým 3 hvězdičkám.

Miro.slav
12.10.2017 5 z 5

Konečne, po 20-tich rokoch, sme sa dočkali nového, súborného vydania Lovecraftových poviedok. Pôvodné zošitové vydania z edície Zlatý kůň mali svoje čaro, ale ja osobne som rád za každé jednotlivé dielko venujúce sa tomuto autorovi. A tu máme pred sebou prvý diel z niekoľkých, ktoré si dávajú za cieľ predstaviť Lovecraftove príbehy v chronologickom slede, ako sa postupne vyvíjala jeho tvorba. Fantastické! Ako fanúšik Lovecrafta nemôžem hodnotiť inak.

P.S.: z mýtu Cthulhu sa v tejto prvej zbierke nachádza len zopár príbehov. Napr. "Chrám" je dosť klaustrofobická, no viac než zaujímavá poviedka, ktorá však na Cthulhu odkazuje len implicitne. Okrem toho, a podľa mňa jedna z naj poviedok, tu však nájdeme aj dielko "Dagon". Ide o majstrovský kúsok. Lovecraft na malom mieste vykreslil dokonalú atmosféru.

FireOfFilth
14.09.2017 4 z 5

Moje první lovecraftí kniha a uvítání do jeho úžasného světa. Ne všechny povídky jsou skvělé, některé jsou horší, některé lepší. Proto, zde uvedu ty které se mě nejvíc zaujali.

Bílá loď - zajímavé snové dobrodružství, kde se ocitáme v podivných místech lovecraftího světa.

Hrůzný stařec

Ultharské kočky - pro mě tato povídka patří mezi jednu z nej

Chrám - povídka, která se celá odehrává v ponorce a má poměrně zajímavý spád.

Hodnotím jako celek 3-4*

MišákB
10.08.2017 5 z 5

Lovecraft, to je moje srdcovka.

Devastion
16.05.2017 4 z 5

I když jsem zatím od Lovecrafta moc povídek nepřečetli i tak se mi velmi líbili povídky v této knize, ale přeci se objevili některé slabší, ale i přes to se mi kniha velmi líbila a rozhodně doporučuji lidem, kteří mají rádi hororovou četbu.