Schůzka se smrtí

od:

Schůzka se smrtí

Námět na detektivní román Schůzka se smrtí získala Agatha Christie při cestách se svým mužem, archeologem Mallowanem, který prováděl vykopávky na Blízkém východě. Přeneseme se tedy i my společně s hlavními hrdiny do Jeruzaléma, budeme vdechovat vůni starých mešit a cizokrajné přírody. A na pozadí růžových skal údolí Petry se st... celý text

Námět na detektivní román Schůzka se smrtí získala Agatha Christie při cestách se svým mužem, archeologem Mallowanem, který prováděl vykopávky na Blízkém východě. Přeneseme se tedy i my společně s hlavními hrdiny do Jeruzaléma, budeme vdechovat vůni starých mešit a cizokrajné přírody. A na pozadí růžových skal údolí Petry se staneme svědky střetnutí staré despotické ženy a jejích dětí, kteří jsou k sobě připoutáni vzájemnou nenávistí. Nakonec dojde k nevyhnutelnému – k tragické smrti matky…

Vyvstává otázka – přirozená příčina, nebo vražda? Dospělé děti měly tisíc a jeden důvod přát si matčinu smrt. Ostatně ani náhodní spolucestující nejsou bez podezření. Hercule Poirot nemá lehkou situaci: do čtyřiadvaceti hodin musí dát policii rozluštění. Jako vždy však chce odhalit celou pravdu, nikoliv pouze pachatele… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/228/hercule-poirot-schuzka-se-smrti-Yzv-228.jpg 4.5280
Série:

Hercule Poirot (18.)

Originální název:

Appointment with Death (1938)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (24)

Přidat komentář
Welinie
10. srpna

Moc mě tahle kniha nenadchla. Oproti Černouškům... Slabý odvar.

TomK
02. července

Po přečtení této knihy mé srdce zaplesalo radostí, naprosto skvěle napsaná detektivka s ještě lepším vyšetřovatelem. Byl to můj první počin od této autorky a musím uznat, že na tom opravdu něco je, dialogy jsou napsány opravdu na výbornou a když tomu přimícháte ještě humor a prostředí Jerulazéma a vraždu, opravdu dostanete skvělou schůzku se smrtí, kterou si každý milovník detektivek nesmí nechat ujít.

85098211
11. června

Podle mého názoru jedna z nejlepších detektivek Agathy Christie. Viděla jsem i film - dokonce dvakrát, mám na mysli verzi s Peterem Ustinovem v hlavní roli Hercula Poirota, ten je také výborný. Poté i novější verzi, kde Hercula Poirota ztvárnil David Suchet - opět velice zdařilé. Ale audiokniha jednoznačně vítězí. Zpočátku jsem měla obavy z interpretace Růženy Merunkové (tedy spíše z jejího hlasu), ale ukázaly se jako naprosto zbytečné. Její výkon mne nadchnul - a od poslechu jsem se nemohla odtrhnout. I když vraha jsem samozřejmě znala díky shlédnutému filmu ;-). Tato skutečnost mi však ani trochu nevadila. Audioknihu doporučuji všem, kdo mají nejen rádi tuto autorku, ale ocení i exotickou kulisu příběhu.

Niu
05. dubna

Hercule Poirot patří k mým oblíbeným postavám, a když jsem si chtěla splnit Čtenářskou výzvu s podmínkou "první věta začínající otázkou", dlouho jsem neváhala. Velmi dobře znám filmy s hercem Davidem Suchetem, i přesto mě mile překvapilo, s jakým humorem a nadhledem, dokonce až vtipností Agatha Christie psala své dílo. Jo, mělo to své kouzlo. Všem, kdo čte rád odlehčené detektivky, doporučuji.

Majdule
03. března

Po delší době jsem se vrátila k jedné, podle mě nej, detektivce A. Christie. A ani po letech nezklamala. Poutavá vztahová zápletka, která vlastně úspěšně maskuje všechny ostatní možné motivy, Hercule Poirot ve vrcholné formě, umné dialogy a exotické prostředí … Když tuhle směs okořeníte mnohonásobným happy endem, aniž by kuchařka zapadla po krk do trapnosti, vyjde vám čistá radost z jednoho z děl klasické detektivky.

Monike
13. února

Opet nadherna cetba a vraha jsem neodhalila

JiříM
15. ledna

Zatím se mi všechny knížky z Blízkého východu líbily a tahle není výjímkou, děj má spád a je napínavý. A konec jako vždy překvapivý.

Esk
08. ledna

Výborná Agatha! Jedná z mých Poirotovských nejoblíbenějších - jak knižně, tak ve filmovém zpracování. "vaše schůzka se smrtí se vždy měla uskutečnit tady"

Andrea81
20.07.2016

Ač se vždy už od začátku snažím soustředit na všechny detaily, stejně se mi nikdy nepodaří odhalit vraha dříve, než mi to prozradí Poirot. Prostě takové ty maličkosti, co dělají detektivku pravou detektivkou mi bohužel (nebo bohu dík) unikají. A já si to vždycky moc užívám, pro mě je to skvostně vymyšlené a pěkně napsané.

Joges
11.06.2016

Tradičně výborná Agatha Christie - přesná, dokonalá, precizní. Dobře napsaná a poskládaná detektivka obsahuje všechno, na co jsou čtenáři zvyklí, tj. úvodní příběh, Herculovo pátrání a Herculův neodmyslitelný závěr (jako vždy mnohovrstevnatý a překombinovaný), prostě stará dobrá klasika, jenom je na mně už poněkud pomalá a místy rozvleklá.

CHESS
11.06.2016

Četla jsem ještě na základce a musím přiznat, že to nebylo vůbec špatné. Děj rychle ubýhal a nakonec jsem byla překvapená tím, kdo je skutečný vrah. Ale asi si další knihy nepřečtu....

Sebasti
30.05.2016

Proč jen mi přijde konec jako takový odfláknutý? Všechno je úžasné - Agatha nám předhodila rodinu Boyntonových, jejíž hlava rodiny je tyranská matka, která se vyžívá v psychickém mučení svých adoptovaných dětí. To zní velice lákavě. Ale bohužel žádná postava není tak "lákavá" a vůbec mi nepřijdou moc živě vykresleny, stejně tak ani prostředí. Např. ve Vraždě v Mezopotámii jsem nad popisem prostředí žasl! Ale zde se tomu Agatha trochu vyhnula. Stejně je to ale všechno pěkné, jenomže potom dojde k vraždě a začínají zdlouhavé rozhovory (a leckdy ne k věci) a hovoření o tom, jak to mohlo být na sto způsobů. A nakonec neuvěřitelně překvapivé rozuzlení, které svou nepředvídatelností potěší, ale - i tak mi to nakonec moc nesedí...

JessyPitt
28.04.2016

Tato kniha byla moje první od A.CH. a tak úplně velké nadšení nebylo. Už tady myslím někdo psal, že tato kniha má opravdu velmi dlouhý začátek a vražda a celé rozuzlení je až skoro na konci samotné knihy...Čekala jsem asi více akčnosti. Jinak co se týká vraha, to jsem tedy nevěděla do samotného konce...

Nikol117
16.01.2016

Styl jakým Christie píše mě nepřestane udivovat, kniha přečtena během jednoho dne. Je strašně napínavá a s nečekaným koncem.

astroweb
03.12.2015

Krásná psychologická drobnokresba, velmi příjemná čtení, v neposlední řadě překvapivý, jako vždy, konec.

Modrina
19.05.2014

Souhlasím s komentářem pode mnou - nemohla jsem knížku odložit, dokud jsem ji nepřečetla. Kdykoli od té doby vidím fotky ze skalního města Petra, vzpomenu si právě na tuhle knížku. :)

markétka2002
14.03.2014

nic moc, ale jinak by to šlo

fruitbueno
24.02.2014

Tentokrát trochu zklamání, rozvleklý začátek, mdlé vztahy a postavy a pak Poirotovo zčistajasnanepochopitelné rozluštění, kterému jsem ani trošku nevěřila a o kterém jsem pochybovala (to prostě nemohl jen tak za necelých 24 hodin zjistit! Bez gůglu!! :)...

TessVond
23.12.2013

Kniha celkem zajímavá :) Četlo se mi to dobře, rychle a samozřejmě jsem byla ke konci velmi překvapena...

wooloong
06.10.2013

Souhlasím s Píšťalkou, že postavy nejsou příliš sympatické a exotické reálie nevyužité, ale detektivní zápletka se mi líbila.

danuska
18.07.2013

Tato ma az tak nebavila, aj ked koniec bol prekvapivy.

Selinute
11.11.2012

Vynikající, naproto brilatní a úžasná. Hodně mě zaujalo prostředí ve kterém se děj odvíjí. Prostředí Petry a archeologické vykopávky vytváří poutavou kulisu tohoto románu. Dávám 5*

Kunstábl
06.05.2011

Ze třicátých let je otřesná Vražda v Orient expresu. Tahle je náhodou dobrá. Možná není strašidelná a není tam velká zápletka, ale knížka vás vtáhne do děje. Jsou tam bezvadně popsané postavy, prostředí. Postavy se vyvíjí, mají své osudy a všechno se to točí kolem vraždy. Patří k těm nadprůměrným!

pistalka
03.02.2011

Bohužel, na Agathu Christie velmi slabé, což je dvakrát tak velkým zklamáním, uvědomíme-li si holý fakt, že Schůzka se smrtí byla napsána v tom nejplodnějším a nejkvalitnějším období autorčiny činnosti - v třicátých letech. Budeme li sledovat chronologii autorčiných románů v té době, tedy: Vražda v Orient-expresu - Proč nepožádali Evanse? - Vraždy podle abecedy - Smrt na Nilu - Schůzka se smrtí - Vánoce Hercula Poirota - Deset malých černoušků - Vždyť je to hračka!, jeví se právě "Schůzka se smrtí" asi jako nepečená koule v řadě sacher dortů.

Co mi na knize vadilo? Absolutně nebyl využit potenciál exotického prostředí starověké Petry (zatímco o rok předtím podobné prostředí nezapomenutelným způsobem zužitkovala u Smrti na Nilu), zápletka má trhliny a je poměrně jednoduchá, postavy jsou nevýrazné a nevzbuzují sympatie, Hercule Poirot je mdlý a konec podivný. Zkrátka první poirotovka, které dávám pouhé tři hvězdičky.