Preludia & nokturna

Preludia & nokturna https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6908/bmid_preludia-a-nokturna-5Jo-6908.jpg 5 670 97

Sandman série

Sandman, velký Morpheus, pán snění, je při nešťastném magickém obřadu uvězněn na Zemi. Po letech se mu sice podaří ze zajetí dostat, nabírá síly a pomalu dává své království dohromady, ale ještě ho čeká dlouhý boj o své symboly moci, než jejich noví majitelé nadělají více škody.

Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: , Crew

Preludes & Nocturnes , 1995

Svica
29.07.2019 5 z 5

Naprosto dokonalé. Skvělá kresba a naprosto nepřekonatelný příběh mně totálně pohltil.

malazluta
19.06.2019 5 z 5

Svět Sandmana a jeho sourozenců vás pohltí a už není návratu - budete se k němu vracet znovu a znovu.

kaffa
25.05.2019 5 z 5

po přečtené předehře jsem se rozhodla, že se k této sérii vrátím s tím, že ani nevím, který díl sem vlastně četla a který ne.... zjistila sem, že už sem preludia někdy musela číst :-) ten začátek si pamatuju a vlastně i závěrečný příběh, který mě oslovil nejvíce.... ale jak je to dlouho, co sem to četla, netuším, a ani jestli to bylo v té černobílé verzi - všechno kolem sandmana je pro mě v takovém snovém oparu, blízko a přeci neuchopitelné, nepolapitelné....
a přesně takový pocit se zase dostavil i teď.... s odstupem času a přečtenými jinými díly musím uznat, že sandman se tu zatím tak nenápadně klube - ostatně i sám autor to v doslovu přiznává.... ale to nemění nic na tom, že sandmanův svět a jeho příběhy dokážou vtáhnout a nepustit, byť ještě nejsou největší špičkou.... přemýšlím, čím to vlastně je, co je na sandmanovi tak magického, že se z toho stal kult.... zatím na to asi nedokážu odpovědět....

Lucithor
18.03.2019 5 z 5

Masterpiece... a vtahuje mne znovu a znovu a znovu...

tonysojka
25.01.2019 5 z 5

Horrorově zneklidňující a nezapomenutelné,stejně jako všechny ostatní díly série,s každou knihou jsem byl nadšen

kklepkaa
02.01.2019 5 z 5

Přiznám se, že to byla trochu sázka na jistotu, ale jsem opravdu nadšená. Rozhodně se se Sandmanem neloučím. Sáhla jsem po novějším barevném vydání a bylo to celé... no prostě perfektní.

Jizi
31.12.2018 5 z 5

Někdo by mi mohl vysvětlit, jaký záměr sleduje autorka předmluvy i sám velký Neil, když nám jak v předmluvě, tak v doslovu zopakují, že Preludia a Nokturna místy drhnou, nejsou tak skvělá a vlastně od nich toho nemáme tolik čekat (a případné chyby blahosklonně přehlédnout)? Je to nějaký druh deficitu, jenž pudí hospodyňky, aby se každé návštěvě omlouvaly, že nemají ve svém vypulírovaném bytě dostatečně naklizeno a že není ke kafi selekce šesti ale jen pěti koláčů?
Preludia a Nokturna JSOU skvělá! V nich jsem se před spoustou let s Pánem snů setkala poprvé a k nim se pravidelně vracím. Jsou, tak jako všechny sandmanovské příběhy, svíravá a temná, napínavá a neodložitelná (lví podíl na tom má skvěle odvedená práce dua Janiš - Podaný). Vyprávění s každým sešitem graduje, objevují se tu moji oblíbenci Kain a Ábel (a miláček Irving) a honba za artefakty moci se zrychluje a utahuje jako spirála a vy bez dechu čekáte, kdy a kam vás vyplivne. "A stamilióny spáčů se ve spánku nepokojně převrátili." A až se to stane, ocitnete se poprvé tváří v tvář Jí. Té, která, jak nepřestávám doufat, čeká nakonec na každého z nás. A pak se ozve tlukot mocných křídel...

Kverulant
01.11.2018 5 z 5

První svazek Sandmana je strašně dobrá záležitost, už jsem ho četl za život třikrát a stále je to pro mě nářez. Gaiman od začátku buduje suverénně výbornou atmosféru a očekávání. Přijdou si na své milovníci okultna i hororu, zejména kapitola v bistru je v kategorii znepokojující hrůzy špičkou, která mi občas připomněla i pár děl od Cliva Barkera (bez inspirace od něj by dost možná Gaiman takhle nepsal). Trošku mě otravuje snaha Vertiga propojovat vesmír Sandmana s DC (odkazy na Justice League nebo blázinec v Arkhamu) a puberťácká rozjuchanost Sandmanovy sestry (ale zase to vyvažuje její poslání).

encyklopedie
27.08.2018 5 z 5

....tak jsem si to dal podruhé....a říkal jsem si jestli snížím ohodnocení, když to budu číst podruhé...............
....naopak bych přidal na mých oblíbených 321% .... tohle je komiksový Twin Peaks - prostě paráda

dalia1769
22.08.2018 4 z 5

Graficky i příběhem velmi pěkný komiks se sympatickým a komplikovaným hlavním hrdinou. Jednotlivé části jsou rozmanité s množstvím vedlejších postav. Nejvíce se mi líbila poslední část se Smrtí. Určitě budu v této sérii pokračovat.

moira2912
08.05.2018 4 z 5

20.6.2017 - 4,5* (aj)
- z nostalgie to pro mě vždy bude černá a bílá verze, ale i ta barevná má své kouzlo a, well, detaily, které v černobílém vydání nepostřehnete. :) Damn, ta fantazie. Stále můžu pouze němě zírat a utápět se v té úžasné a šílené dokonalosti.
btw - při čtení doslovu autora a tom, jak napsal, že se na tuto jeho práci dívá lehce kriticky a není to úplně jeho 100% - člověku se pak chce fakt smát. Nebo brečet. *smích*

antonin0999
19.04.2018 3 z 5

Nevědět, že je tato kniha "kultovní", možná bych ji velmi rychle odložil. Kresba se mi nelíbila (a doteď příliš nelíbí) a děj byl příliš chaotický.
Postupem času se však dá na styl zvyknout a kapitoly se staly přímočařejšími a tím pádem jsem se nakonec od příběhu nemohl odtrhnout.
Zvláštní. Ale něco mě táhne dál. K dalšímu dílu.

Nebudu tedy soudit sny na první snění, karavana nočních můr je smrt i bez rubínu.

blindone
03.11.2017 5 z 5

Ano, jak všichni víme, je to boží.

Bingos
27.08.2017 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale přímo z toho křičí Moorův Bažináč. Nemyslím jen Constantina, Etrigana aspol., ale i zadumanost a poetika celého díla mi přišla vcelku povědomá. To, že je to dílo úchvatné a to, co pro médium jako takové Gaiman udělal však oddiskutovat nechci. Jsem rád za reedici v barvě, díky níž jsem mohl do série naskočit.

Nildon
28.07.2017 5 z 5

Komiks, kterej vás chytne za koule a nepustí a navždy změní váš pohled na svět a jestli ne, tak nemáte srdce. Zvláště poslední příběh se smrtí je nejlepší. První kniha série, na kterou nikdy nezapomenete. Tohle je dílo génia.

AriArenka
28.05.2017 5 z 5

Mile mě to překvapilo. Rychle jsem se do toho začetla a už se těším na další pokračování...

Mercatino
09.04.2017 5 z 5

Kdo v rukou drží Sandmana, drží také v rukou kus ryzího umění. Skrze Neila Gaimana v podobě Sandmana k nám přichází poselství z vyšších sfér, o tom nikdo nemůže pochybovat.

Lenka.Vílka
16.02.2017 5 z 5

Rychlík do Země Sandmana měl pekelné zpoždění, ale nakonec dojel i do mojí stanice. A že se to čekání vyplatilo! (Ale na další díl co nejdřív!) Smekám nad vším. Příběhem, genialitou, myšlenkou toho všeho, kresbou. Tohle sice vezme dech, ale na oplátku zanechá mnohem víc, takže četba stojí za to.

Disease
30.01.2017 5 z 5

Parádní rozjezd série. Vlastně mi přijde i to, že vydavatel tenkrát z úsporných důvodu komiks zčernobílil, jako plus.

Fuksinka
26.12.2016 5 z 5

Gaimanovy knihy mě zatím moc nezaujaly. V komiksu jsem v podstatě nováčkem. Musím ale říct, že tento vánoční dárek mě naprosto dostal. Báječné příběhy se skvělou atmosférou a naprosto geniální kresbou. Sandman je hrdina bez pláštěnky (naštěstí) a jeho svět je fascinující. Budu netrpělivě čekat na druhé vydání druhého dílu.