Rozervané království

Rozervané království https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380575/mid_rozervane-kralovstvi-KHP-380575.jpg 5 410 88

Rytíři z Vřesova série

Jindřich z Lipé sedí ve věži pevného hradu Týřov, ale pokud si král Jan Lucemburský myslel, že když přidusí a později možná i odsekne hlavu hydry odbojných českých pánů, mýlil se. Ronovci, jedni z nejpřednějších českých panských rodů, povstali a s nimi další. Jedná se však jen o uraženou ješitnost a touhu po moci? Jistě. Ale především jde o stříbro z Hor Kutných a směr, kam má jeho tok plynout. Postavení královo je otřeseno a jeho pokladnice opět prázdná. Ještě že je v království také druhá skupina šlechticů pod vedením Viléma Zajíce z Valdeka, která se staví na královu stranu a dokáže tak Lipého stranu oslabit. Ale i oni touží po moci.... celý text

katallinka
06.01.2022 5 z 5

Tento díl mě bavil moc. Skvěle vykresleny vztahy v českém království a zároveň zajímavé zápletky mých oblíbených rytířů.

jaroiva
10.12.2021 3 z 5

Nevím, tento díl mě nezaujal ani na začátku, ani na konci, ani uprostřed. Prostě samá omáčka a žádná zápletka, se mi zdálo.

maryska09
19.10.2021 5 z 5

Další skvěle napsaná kniha z českého prostředí. Pan Niedl dokáže psát velmi poutavě a zábavně, velkým plusem jsou malé rozsahy jeho knih. Doporučuji

hapac
07.09.2021 4 z 5

František Niedl píše příběhy akorát pro mne, je v nich ode všeho trochu a to se mi líbí. Díky za tuto zajímavou sérii.

konicekbily
08.08.2021 5 z 5

Zima roku 1315/1316 přináší spoustu problémů: polovina země české je proti mladému králi, polovina snad s ním. Stejně rozhádaná je i celá Střední Evropa a tak si musí pomoci sám. Ještě, že mu mohou pomoci hlavní postavy ságy - z Vřesova a Olšové - a ti bez ohledu na vlastní zájmy a životy jsou českému králi k službám. Poutavé vylíčení kousíčku českých dějin!

666Jitka
15.05.2021 5 z 5

Do dalšího pokračování série Rytířů z Vřesova jsem se opět s chutí ponořila a prožívala další příběhy členů rodin z Vřesova a z Olšové, Petra Rožmberka, krále Jana Lucemburského a dalších. Vyprávění je napsáno velice čtivě a tak nějak lehce, i když pojednává o drsné době a s ní spojenými politickými a vojenskými událostmi, které autor umí velmi dobře a čtivě čtenáři přiblížit. Kniha mě opět naprosto pohltila a moc se mi líbila.

TaLu
19.04.2021 5 z 5

Mezi jednotlivými díly série si ponechávám nějaký ten odstup, protože děj a příhody jsou vždy znovu připomenuty, tak abych neměla dojem, že čtu stále dokola to samé. Takto z odstupu si připadám, že jsem zavítala mezi rytíře z Vřesova, na jejich téměř dokončený hrad. U stolu s teplou medovinou poslouchám vyprávění a vzpomínání na tažení, bitvy a vtipné momenty ze života. Někdy je toho vzpomínání až moc, to asi jak medoviny přibývá a slova se opakují :o)
Nově prožívané dobrodružství, tažení, bitvy a nebezpečné cesty jsou velmi poutavě zpracovány. Dojde i na vážné zranění jedné z hlavních postav. Příběh je zasazen do stále ještě počátků vlády Jana Lucemburského, kdy nepoddajní čeští páni znesnadňují vládu a ožebračují království. Pražský hrad je zanedbaný a poničený požárem a prostředky na opravu nejsou.
Odpočinkové a poutavé natolik, že odpouštím chyby - jeden díl kobyla, druhý díl hřebec....no jo no.

ondras666
14.04.2021 5 z 5

Další pokračování jedné série. Tento díl z mého pohledu trochu víc politický a válečný, ale nevadilo to. První polovina knihy mě nějak nebavila, ale druhá a obzvlášť závěr, mě potěšila.
I zde autor opakuje historii postav a jejich rodů, ale už ne v tak velkém rozsahu a docela to sedlo. Až na pár chyb, podobně jako v minulém díle. Ty koně, ach ty koně...

Luigi1
11.04.2021 5 z 5

Tyto díly se mi líbí jsou čtivé a poučné .Doporučuji

Turlogh
11.12.2020 5 z 5

Vynikající historický román z časů krále Jana Lucemburského o rytířích bez bázně a hany. Snad jediné co bych vytkl, jen taková drobnost, autor občas v detailech zapomíná, co uvedl v minulých dílech, což při čtení lehce rozhodí. Jinak opět všemi deseti doporučuji! Howgh.

viweb
29.09.2020 5 z 5

Čtivá, doporučuji

Barbara182
30.08.2020 4 z 5

Páté pokračování vřesovských rytířů opět nezklamalo, líbilo se mi, že autor trochu víc rozvíjel i rovinu osobního života ústřední dvojice hrdinů, obléhání a bitevní vřava už je u téhle série standard :-)

Jack Bauer
25.08.2020 3 z 5

Tato série se mě zdá oproti jiném Niedlovým dílům nejslabší. Tento díl mě připadá jako jedno velké hluché místo, příliš rozvláčné, bez napětí a dynamiky. Všechny díly jsou naprosto stejné, pomalu posouvající se vpřed bez většího spádu. Sem tam se objeví Hans Křivák, ale žádná větší zápletka, která by měla vliv na napínavost děje se nekoná. Ani nevím, zda mám pokračovat ve čtení dalších dílů, ale když už jsem to dočetl až sem....

kuruteku
09.08.2020 5 z 5

Tentokrát mne potěšila část o severních Čechách - až na Klinštejn, johanitskou komendu jsem si musel posunout z Horní Světlé do Světlé pod Ještědem. Sice to bylo místy hodně kruté, ale budiž, Koneckonců i Žižka upaloval adamity ve stodole, tak jeden naražený na kůl a tři vypálené hrady, ...

tittanie
17.07.2020 5 z 5

Skvělé a báječné. Co dodat. Každý díl je perfektní a nedá se říct, že by klesala kvalita s dalšími díly.

mythos91
11.07.2020 5 z 5

Ani u téhle páté knihy rytířů z Vřesova a Olšové neklesá autorova nastavená laťka vypravování příběhu. Wolfram a Beneš opět kráčí dále, nepřátelé zůstali nepřáteli a v království se stále něco děje… čtenář se prostě nemá šanci nudit.

Jaruš7
06.05.2020 5 z 5

V rozervaném království jsou v bojích vztahy utužovány, zahořklí protivníci se stejnou záští se snaží o pomstu.
Královské ženy dostávají politické role od bohulibého sňatku, vyjednávání až k podvolení se předání držav královských měst.
Z bitek se šrámy léčí líp, když je pro co se nadchnout,
a tak chodí, když naděje nás vodí.
Hezký, historie voňavá vřesem u olší.

PanKrbec
26.04.2020 5 z 5

Zase moc pěkné čtení, jako u předchozích dílů. Ale co ta klisna Matouše Čáka pane Niedle? Jak to, že se z ní stal nejednou hřebec ? :-o To né, to se nedělá ! Ale jinak dobrý, zase za 5*

alenkacermi
16.04.2020 5 z 5

Autor je můj oblíbený. Skvělý vypravěč, propracované příběhy. Na to je už čtenář u něj zvyklý, a opět nezklamal. Jsem ráda, že od něj ještě nemám všechno přečtené, aspoň se mám na co těšit.

Aleen
01.04.2020 5 z 5

Takže...opět nadšení. Války nevyhledávám. Myslím v knihách. (Ve skutečnosti už vůbec ne!) Ale u pana Niedla se mi čte o bitvách, soubojích, šarvátkách a jiných vřavách jaksi s lehkostí, přehledně a pochopitelně. Jsem nadšená z vynalézavosti a ohleduplnosti k lidským životům, s jakou páni rytíři Wolfram a Beneš, přistupují k těmto řežím. Kolikrát se i úplně vyhnou boji, protože jsou zároveň i diplomaté, jakých v té době příliš nebylo. Všechny dějové linky jsou bezvadné a propracované. Hrádek rytíře Beneše utěšeně roste :-) Řičím nadšením z této série!!!!