Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311693/bmid_ruze-pro-algernon-frI-311693.jpg 5 3138 563

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Flowers for Algernon , 1966

Phoenix16.cz
18.11.2020 5 z 5

Příběh i forma vyprávění je mi důvěrně známá z povinné četby na vysoké, takže jsem věděla, do čeho jdu. Proto mě tu vlastně nic moc nešokovalo ani nepřekvapilo. Je to krásný příběh, který je hodně na přemýšlení. Škoda, že většinu za mě vymysleli ve škole. Já už jen četla příběh, o kterém jsem dopředu věděla všechno, i jak dopadne.

Renatka11
17.11.2020 5 z 5

Wow! Tak to byla jízda. I 5 hvězdiček mi pro Charlieho a Algernon přijde málo! Nemám slov a chce se mi brečet! Prostě skvělé!!!

allebra
09.11.2020 5 z 5

Začátek knihy byl pro mě také docela náročný, ale brzy jsem pochopila, jak geniální formou je to psáno a trpělivost se stoprocentně vyplatila. Bylo to velmi zajímavé čtení, plné moudrých myšlenek skrytých mezi řádky. Kniha nabídla mnoho podnětů k přemýšlení. Určitě stojí za přečtení. Ráda bych také viděla divadelní zpracování s Janem Potměšilem v hlavní roli.

Richard Skolek
09.11.2020 5 z 5

Krásná povídka později přepsaná do podoby krásného románu. Ale kdybych si měl vybrat, dal bych asi přednost povídce – zrovna u tohoto tématu má ta sevřenost textu něco do sebe.

Sidonka3
07.11.2020 5 z 5

Hluboký, citový, chytrý, přitom přehledně a maximálně srozumitelně až jednoduše naservírovaný příběh plný zajímavých myšlenek. Chtěla jsem napsat, že tenhle příběh snad nemůže nikoho vyloženě zklamat a teď vidím, že i tento má od některých čtenářů hodnocení "odpad." Co k tomu napsat jiného, než že žádná knížka se nemůže zavděčit všem a že já osobně si pod brakem představuji fakt něco jiného.
Souhlas s komentářem napsaným níže (willy9203): " V tom na první pohled jednoduchém ději je neskutečně mnoho podnětů k přemýšlení ... Je fantastické, co všechno vám ta kniha říká, když jí nasloucháte."
Za mě jednoznačně povedený příběh o experimentu s lidskou inteligencí a dávám za něj palec nahoru.

Magie233
04.11.2020 5 z 5

Nádherná kniha, která má duši. Velice citlivě a věrohodně psaná. Začátkem knihy jsem se musela prokousat, ale pak to stálo za to. Neubránila jsem se slzám.

dagsvob
02.11.2020 5 z 5

Silný příběh, zajímavý pohled do mysli retardovaného chlapce.

McKashi
30.10.2020 5 z 5

Začátek mi dal celkem zabrat, myslel jsem,že kniha bude o něčem trochu jiném. Ale jak jsem se dostával hlouběji do příběhu, spojil jsem si to do celku a zjistil jsem, že tuhle knihu si dam mezi nejoblíbenější svazky. Je tak dobře popsaný průběh s pár vzpomínkama a trošku jiným chápáním. Tohle by měla být povinná četba, aby si všichni uvědomili, že i “debil” má vlastní pocity a ačkoliv svět chápe trochu jinak, ve finále má čistější pohled na svět, než lidi “normální”

michaela3483
23.10.2020 4 z 5

Moc pěkná kniha. Místy zbytečně natahovaná, ale zas tolik mi to nevadilo.
Silný příběh se smutným koncem. Určitě si ji ještě někdy přečtu.

jennefer
12.10.2020 4 z 5

Silná kniha se silným příběhem.
Obálkou jako z červené knihovny se nenechte mýlit, uvnitř je tolik myšlenek a bolesti a smutku... Ale i tak to stojí za to přečíst, i když když dočtete, je vám smutno a chtěli byste litovat, i když vám Charlie říká, abyste to nedělali..

willy9203
05.10.2020 5 z 5

Pro mě asi nejdokonalejší příběh všech dob. Ještě více než román se mi líbila ta povídková forma, ale to je detail. V tom na první pohled jednoduchém ději je neskutečně mnoho podnětů k přemýšlení a při diskusi s jinými čtenáři zjistíte, že vám toho spoustu uniklo. Je fantastické, co všechno vám ta kniha říká, když jí nasloucháte.

david5746
04.10.2020 2 z 5

Růže pro Algernon je jakási sonda do hlavy retardovaného chlapce, který se stane inteligentním. Deníková forma je super a děj má rozhodně svoji sílu a hloubku.

Hodnotím ale jen jako lehký nadprůměr. Původní povídku sice neznám, ale je evidentní, že to je přesně ten rozsah, který tento příběh dokáže podat jasnou a údernou formou. Románové přepracování tomu často jen přidává vatu a rozmělňuje děj.

Když jsem přečetl první odstavec, tak jsem teda přemýšlel, jestli to rovnou nezahodit, citlivost na rodný jazyk se vzpírala pokračovat, nakonec jsem tu hrůzu prvních desítek stran vydržel. Teda, pro překladatele to muselo být peklo, pokud teda nebyl rodák z Ostravy ;).

Eriela
29.09.2020 5 z 5

Velice čtivý a napínavý příběh

dagmar7365
28.09.2020 4 z 5

Při čtení této knihy jsem si prošla zajímavým vývojem, podobně jako Charlie. Prvních pár stran byl očistec. Číst text napsaný Chrliem "terí cebít chitrí" bylo velmi náročné. Z první třetiny jsem byla totálně nadšená, protože tolik zajímavých myšlenek, úvah co se podařilo Danielu Keyesovi vtěsnat do textu bylo ohromující. Jen to, že je někdo hloupý nemusí znamenat, že je nešťastný. A naopak, vědění nemusí automaticky přinést štěstí a osvobozující pocit. Pak mi ale přišlo, že se autor lehce odchýlil od formy, nešlo již o deníkové záznamy, spíš vyprávění z pohledu Charlieho a konec jako takový ve mně zanechal otázku, co bylo cílem této knihy? Kritika uspěchaného lékařského pokusu? Nebo úvaha nad tím, kdo a za jakých podmínek je šťastný? Jakoby konec nepasoval k rozehrané partii na začátku. Myslela jsem si, že kniha směřuje jinam. Ale i tak, výborný čtenářský zážitek!

Worbitka89
15.09.2020 5 z 5

Fantastická kniha, ktera me pohltila, od ktere jsem se nemohla odtrhnout!
Jako fanynka Brichty jsem o knize vedela, ale přišla mi dle songu dost temna a jako milovnice drobnych hlodavců jsem ji proto dlouho odkladala. Nyni jsem ji precetla na jeden zatah a cim vice o ni premyslim, tim vice temat k přemýšlení nalezam. Algernon mi bylo nesmirne lito.
P.S. Taky pri cteni prvni stranky napadlo, ze mate cizojazyčnou verzi? :)

ijcro
26.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Nevím, jestli dojemný či znepokojivý, ale určitě je to smutný příběh, kde dějová linka nejprve stoupá jako po hraně paraboly, aby dosáhla svého vrcholu a pak, zvolna a stále rychleji začala klesat tak, jak se Charlieho mysl vracela do svého výchozího bodu. Je to vlastně potvrzené poselství, že budoucnost je vždycky nejistá a to, co se nám dneska zdá jako neotřesitelná jistota, může být za pět minut hluboká minulost, na kterou si už nikdo ani nevzpomene.

Pro mne je ale nejsilnější okamžik, kdy se hlavní hrdina rozhodne vymanit se z pout své mysli, chce se prostě stát chytřejším, aspoň na pár chvil, a to i za cenu možného návratu do temnoty. On chce víc než jen najít sám sebe. Na druhou stranu je to, cynicky řečeno, zkazka o špatně ověřeném lékařském zákroku a neodpovědném jednání odpovědných na subjektu se sníženou inteligencí.

Četl jsem pouze krátkou verzi v povídce, takže nemohu posoudit románovou podobu. Ale rozhodně doporučuji. Dávám plus.

lapagerie
25.08.2020 3 z 5

Tuhle knihu máme doma už léta, ale já jsem se k ní nějak nemohla odhodlat. Teď jsem s ní tedy strávila dvě odpoledne a zas ji s klidem uklidím do regálu. Upřímně nevím, proč je kolem ní tolik halasu. Téma je opravdu zajímavé a dokáže oslovit, Charlie je sympaťák. Ale některé pasáže mi přišly zbytečné a natažené. Ale pokud původně šlo o povídku, pak se to tím vysvětluje. Každopádně celkově mě příběh až tak nezaujal a ke knize se nespíš vracet nebudu.

soupik2012
19.08.2020 5 z 5

Před lety jsem poslouchala povídku Růže pro Algernon, kterou výtečně načetl pan Ladislav Mrkvička. Povídka měla 80 minut a to je přesně ta stopáž, abych po celou dobu příběhu měla otevřená ústa. V tomto rozšířeném románovém vydání, jsou některé pasáže dost náročné na soustředění. Navíc je zde romantická linka, která mi přišla úplně zbytečná. Přesto musím dát plný počet bodů, protože tento příběh je prostě strašně silný, smutný a dojemný. Audioknihu čte pan Jan Potměšil. Zhostil se tohoto úkolu, jevištním způsobem a tak jsem měla pocit, že jsem spíš v divadle, než že poslouchám audioknihu. Rozhodně to velmi zpříjemnilo a obohatilo příjemný pocit z poslechu tohoto mimořádného díla.

adelinka
04.08.2020 5 z 5

Jajáj, ja som si aj poplakala. Charlie s nízkym IQ, ale predsa cíti a vie, že môže chcieť viac. Tak súhlasí s operáciou, ktorá mu má pomôcť zvýšiť si IQ. Operácia bola vyskúšaná len na myške Algernona. Veľmi pekné....

Pralinka1910
24.07.2020 5 z 5

Příběh mne zasáhl a oslnil. Lze jej vnímat různě. Nepřipadá mi smutný. Pro mne je nejsilnější poselství o úctě ke člověku.