Rozprávky barda Beedla

Rozprávky barda Beedla https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51908/bmid_rozpravky-barda-beedla-8Cc-51908.jpg 4 5094 5094

J. K. Rowlingová hovorí: „Fanúšikovia Harryho Pottera boli pochopiteľne sklamaní, keď sa na verejnosť dostala iba jedna kópia Rozprávok barda Beedla. Preto s potešením oznamujem, že vďaka veľkodušnej podpore vydavateľov Harryho Pottera a Amazonu (ktorý kúpil rukou písanú kópiu na dražbe) a s povolením skvelých ľudí, ktorí vlastnia ostatných šesť originálnych kníh – Rozprávky barda Beedla budú teraz dostupné všetkým fanúšikom Harryho Pottera. Poplatky za poskytnutie autorských práv budú venované Children’s High Level Group v prospech detí v ústavoch, ktoré zúfalo potrebujú, aby sa ich niekto zastal. Nové vydanie bude obsahovať rozprávky, ktoré z originálu napísaného v runách preložila Hermiona Grangerová, s mojimi ilustráciami, ale aj poznámky profesora Albusa Dumbledora, ktoré budú uverejnené s láskavým dovolením Archívu riaditeľov Rokfortu .” Rozprávky barda Beedla, v ktorých Harry našiel kľúče k riešeniu poslednej úlohy – zničiť horcruxy lorda Voldemorta, obsahujú päť čarodejníckych rozprávok, ktoré zanechal Hermione Grangerovej Albus Dumbledore v siedmej a záverečnej knihe Harry Potter a Dary Smrti. Iba jediná – Príbeh troch bratov – je vyrozprávaná v knihe. Zvyšné štyri rozprávky vyjdú po prvý raz.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Ikar (SK)

The Tales of Beedle the Bard , 2008

Edona
27.05.2020 3 z 5

Kdyby kniha obsahovala více bajek, bylo by to úžasné. Bajky jsou totiž čtivé, zábavné a milounké. Pro mudlu jako jsem já, naprostá krása nahlédnout takto do pohádek kouzelníků. Avšak komentáře Brumbála mě v tomto čtení spíše rušily. Jsem velký fanoušek Harryho Pottera, ale tohle za mě bylo celkem zklamání.

AlbionFoxyFox
24.05.2020 5 z 5

Bajky byly příjemnou alternativou našich pohádek, ke kterým se ráda vrátím až budu v úloze rodiče. Komentáře byly místy vtipné a zajímavé, hezky knihu doplňovaly. Ocenila bych, kdyby bylo bajek alespoň 3x tolik.

Coucouha
19.05.2020 2 z 5

Bylo to příjemné čtení, avšak komentáře A. Brumbála mně opravdu nebavily. K samotným pohádkám se ale určitě budu vracet.

panda2
18.05.2020

Z předchozích čtení jsem si tuto útlou knížku pamatovala spíše jako nezáživnou, v čemž jsem se rozhodně mýlila. Příběhy jsou krásné, samozřejmě pohádkově poučné a originální. A doplňky profesora Brumbála, ačkoli se mohou zdát jako pouhá výplň stránek, přinášejí několik zajímavostí a vtipných narážek. A pro člověka, co dočetl právě sedmidílnou ságu a chce se ještě na chvíli do autorčina světa vrátit, jsou jako dělané.

ComicGuy899
14.05.2020 5 z 5

Rozprávky barda Beedla sú presným príkladom toho, čo je pani spisovateľka schopná napísať aj s obmedzeným rozsahom strán.

V podstate ide len o zbierku rozprávok?
V čom sú teda tak výnimočné?

Hlavne v tom, že sú to zväčša rozprávky, čo môžeme poznať z Harry Potter univerza, no sú predložené ako rozprávky, čo čítajú rodičia svojim čarodejníckym deťom.

Pani Rowlingová znova ukázala, že vám dokáže napísať niečo, čo kľudne môže byť napísané aj ako obyčajná rozprávka pre muklov a pritom do nej vniesť úplne nové grády...

Star-Lord
13.05.2020 4 z 5

Zklamalo mne, že bajek bylo jen 5 a zbytek knihy zabíraly názory Albuse Brumbála na to, co jsem právě přečetl místo třeba další 4 nebo 5 bajek, které bych ocenil spíš.

Tebby
13.05.2020 4 z 5

Pěkné doplnění knih o Harrym. Nejhezčí pro mě byl příběh o kotlíku.

l.e.d
30.04.2020 5 z 5

Pěkné, poučné.
By mě zajímalo, jestli je to ta kniha, kterou dostala Hermiona po Brumbálově smrti.

misatrix
07.04.2020 5 z 5

Pohádky se mi velice líbily, jsou čtivé. Nejvíce mě však překvapily, potěšily a zaujaly poznámky Albuse Brumbála, které jsem četla opravdu s chutí.

LittleK
05.04.2020 5 z 5

Bylo fajn zase se na chvíli vrátit do kouzelnického světa. Kdybych jako dítě slýchala takové pohádky, určitě bych byla nadšená minimálně stejně jako jsem teď. Poznámky Brumbála bych v knize nepotřebovala, zato ilustrace se mi líbily. JKR má neskutečně unikátní a zábavnou fantazii.

Elka252
05.04.2020 4 z 5

Knihu jsem četla hned po Harrym Potterovi v době když jsem byla smutná kolik v posledním díle umřelo postav, šťastná že vyhráli bitvu.... A ted k bajkám. Bříběhy se mi líbily, na Harryho to samozřejmě nemělo ale byla to super kniha. Super napsaná. Líbili se my i Brumbálovi komentáře. Rowlingová je borka nó.

kuky921
04.04.2020 4 z 5

Pěkné a čtivé. Pět příběhů, ve kterých se objeví nějaký kouzelný prvek.

Kája95
02.04.2020 5 z 5

Parádní

DancerJaneBooks
31.03.2020 5 z 5

OBSAHUJE SPOILERY
Tuto knihu jsem vyhrála v jedné soutěži a byla jsem za to strašně ráda, protože miluju Harryho Pottera a tohle a další doplňkové knihy k Harrymu Potterovi jsem si strašně chtěla přečíst. Teď jsem dlouho nečetla a když už, tak jenom po malých úsecích, asi čtecí krize nebo nevím... Každopádně mi to bylo líto, ale do Knihovny duší jsem se pořádně neuměla a pořád neumím nějak začíst. Doufám, že už to nebude přetrvávat a budu moct říct, že mě tato kniha vytáhla ze čtecí krize, protože jsem ji přečetla téměř jedním dechem. Nevím, kdo tuhle knihu překládal z originálu, ale název "bajky" se mi k tomu moc nehodí... V originálu se to navíc jmenuje ,,The Tales of Beedle the Bard", což by mělo být v překladu spíše ,,Příběhy barda Beedleho", ale nevadí no... Autorčina chyba to není. Taktéž není autorčinou chybou to, že ve všech knihách o Harrym Potterovi se animág nazýval zvěromág, ale to je jen taková maličkost a stejně to má úplně stejný význam. V této knize je opět skvělé a neuvěřitelné spojení a zároveň i rozlišení našeho světa a kouzelnického světa. Ale zase se ve mně probudila taková ta kouzelná atmosféra, i když stejné jako u Harryho Pottera to asi nikdy nebude, ale bylo to skvělé se zase vrátit do toho kouzelnického světa. Celkové zpracování této knihy bylo taky skvělé. Trošičku mi vadila ta reklama, jak tam občas bylo ,,viz Fantastická zvířata a kde je najít", ale je to aspoň pro dobrou věc. Tato kniha mi opět dokázala, jak má Rowlingová ten svět tak neuvěřitelně dobře propracovaný a byl to takový kouzelný pocit, že mám něco, co vlastně "pochází" z kouzelného světa :D. Postavy v těchto příbězích nemají vyloženě jen dobré nebo špatné vlastnosti, čímž vybočují z většiny obyčejných černobílých pohádek.
V příběhu ,,Čaroděj a skákající hrnec" byl syn hodného kouzelníka, který následně platil za své činy, protože vlastně nechápal, že bylo důležité ty lidi vyslechnout a pomoct jim. Nakonec ale kvůli toho, že nechtěl pomáhat, tak zaplatil tím, že to teď už byla jeho povinnost a musel to dělat, pokud nechtěl znovu trpět kvůli hrnci, zase je ale pravda, že se možná bál pronásledovatelů, ale i přesto nemusel být tak krutý. O to víc ale obdivuji jeho otce, že i přesto, že byli kouzelníci a čarodějky pronásledovaní, tak mudlům pomáhal. Albusovy poznámky jsou celkem hodně poučné a autorka je prezentuje tak, jako kdyby je doopravdy napsal on a ona k nim občas přidá jen nějakou vysvětlivku, kde je napsáno, že ji přidala ona, takže to působí reálně a jednou k tomu i napsala, že ji sama profesorka McGonagallová požádala o to, aby něco zmínila. U příběhu ,,Fontána příznivé sudby" jsem si celou dobu říkala, že nechápu, co je v tomto příběhu za skryté ponaučení a pointu a poslední věta naštěstí vypověděla o všem a překvapila mě. Vlastně to bylo o placebo efektu a to mě vždycky fascinovalo. Super příběh. Vlastně se všechny čtyři hlavní postavy tohoto příběhu uměly vyléčit nebo si pomoct samy bez fontány, ale dosud jsou všichni přesvědčeni, že jim ta fontána, která neměla žádné kouzelné schopnosti, pomohla. Brumbálova poznámka po tomto příběhu mě opět přesvědčila o tom, jak hrozně se Lucius Malfoy chová. V ,,Mágovu chlupatém srdci" mág nechtěl být "hloupý" jako jeho vrstevníci, chtěl být chytřejší, tak pro to udělal vše, ale vlastně udělal tu nejhloupější věc. O lásce zřejmě vůbec nic nevěděl. Na to, co udělal, hrozně moc doplatil. A nakonec stejně chtěl vrátit to, co už nešlo, co si sám nevratně vzal černou magií. Celkem tragický příběh a jak psal Brumbál - nejdrastičtější příběh z knihy. Na ,,Králici Alici a chechtavý pařez jsem se asi nejvíc těšila, protože se o tomto příběhu zmiňoval Ron v sedmém dílu Harryho Pottera a fascinoval mě, nevím proč, prostě mi ten název přišel takový zajímavý. Šarlatán mi nebyl vůbec sympatický, úplně z něj číšila ta podlost a chtěl ublížit Alici, která mu chtěla pomoct, a jemu záleželo jen na tom, aby z toho vyvázl co nejlépe a aby nikdo nepřišel na to, co udělal, a aby si mohl utéct se svým ukradeným pokladem. Ale Alice se mu nakonec pomstila a tím i vysvobodila všechny čarodějky a kouzelníky, takže už je v království nikdo nepronásledoval. A v Brumbálových poznámkách k tomuto příběhu byl věruhodně dobře zmíněný král Jindřich VI. :) Všichni, kteří četli sedmý díl Harryho Pottera, ,,Příběh tří bratří" znají. Přijde mi takový tajemný a mám ho asi nejradši ze všech. Jde z toho i mráz po zádech, i proto, že to mám spojené s Harrym Potterem. A hlavně se tady hovoří o důležitém tématu z Harryho Pottera - bezová hůlka, kámen vzkříšení, neviditelný plášť - relikvie smrti. Ale i přesto, že bratři měli tyto dary, smrt se jich zmocnila. Jak psal Brumbál: ,,Lidská snaha o oklamání nebo překonání smrti je předem odsouzena k neúspěchu." Třetí z bratří je vážně nejchytřejší, protože si vybral nejlepší dar, který hlavně nejlépe využil.
Z této knihy bych nejlépe vyhodnotila příběhy: Fontána příznivé sudby, Králice Alice a chechtavý pařez a Příběh tří bratří.
Jsem moc ráda, že jsem se zase mohla vrátit do tohoto úžasného světa. Šlo trochu poznat, že autorka nechtěla nic prozradit těm, kteří ještě nečetli Harryho Pottera, ale to je samozřejmě pochopitelné. Těším se na další doplňkové knihy k Harrymu Potterovi. Sice už se asi nic nevyrovná původní sérii, ale i tak, protože je to pořád ten stejný svět.

karolina5333
28.03.2020 4 z 5

Bajky moc pěkné. Brumbálovy poznámky mě trochu rušily a někdy byly zdlouhavé, i když zajímavé. Ta poslední se mi ale zdá v rozporu s celým koncem boje proti Voldemortovi...

alef
25.03.2020 5 z 5

Bylo, nebylo ... pro nás, mudly, je to vlastně jedno, podívat se na nástupiště 9 a 3/4 ani nikam dál do kouzelníckého světa se nám nejspíš asi nepodaří, takže můžeme být rádi za paní Rowlingovou, která byla tak laskavá a zprostředkovala nám další malý kouzelný výlet :-).
Určitě totiž neprohloupíte, když se opět necháte zlákat na cestu za kouzly a čáry, i když třeba jen proto, abyste zjistili, jaké pohádky čtou kouzelníci svým dětem.
Ony to vlastně nejsou pohádky, ale bajky, a v nich jsou čarodějové a čarodějky, kteří jsou povětšinou laskaví, a taky čáry a kouzla využívají pokud možno moudře, ale, jak už to tak v pohádkách i bajkách bývá, ne všichni jsou takoví, a tak pět nádherných kouzelnických bajek skrývá samozřejmě i ponaučení ...
Ještěže Albus Brumbál svůj původní originální výtisk odkázal té nejpovolanější a nejchytřejší čarodějce, Hermioně Grangerové, která celou knihu přeložila z původního runnového písma do toho našeho, a tak i nám mudlům umožnila přečíst si něco tak jedinečného :-).

Takže Hermiono, díky :-) ... za ten krátký, ale o to víc příjemný návrat, za příjemně strávené chvilky ve vašem světě a samozřejmě taky za ujištění, že většina čarodějů, ač vládnou kouzly s téměř neomezenými možnostmi, využívá své nadání chytře a moudře, což je pro nás mudly velmi důležité zjistění :-). Nejenom kouzelnické děti tak mají možnost zjistit čeho se vyvarovat a jak by mohly dopadnout, kdyby se inspirovaly u těch nesprávných a nemoudrých :-).

Paní Rowlingové se to prostě opět povedlo, moc ráda jsem se odreagovala a strávila v kouzelnickém světě dnešní odpoledne a podvečer, u mě tak opět zabodovala na plný počet :-).

Zbývá snad už jen přidat jednu malou ochutnávku, nebo snad důvod, pro ty, kteří ještě nějaký hledají, proč si takové bajky přečíst ... věděli jste, že "pan Lucius Malfoy předložil požadavek zákazu zmíněné bajky Fontány zázračné sudby"? Tahle fontána má totiž podle téhle bajky speciální moc dělat lidi šťastnými a prý podle něj bylo pro mladé čaroděje (o to víc pak i pro nás mudly) nebezpečné zjištění, že takovou moc máme my všichni, každý z nás, a tedy, že k tomu být šťastný vlastně žádnou fontánu nepotřebujeme :-) ... a samozřejmě pak hlavně proto, že propaguje "křížení" mudlů a čarodějů, což pana Malfoye, jak víme, velmi irituje ... co mu na to odpověděl Albus Brumbál jistě uhodnete i bez čtení, ale to byste se ochudili o krásné, a příjemně lyrické, příběhy vyprávějící třeba o světlých a temných, i těch nejtemnějších, zákoutích duše, o pošetilých snech a sklonech ovlivňovat svou vůlí třeba nezvratné zákonitosti lásky a smrti, nebo o slabosti, která s láskou úzce souvisí a taky o touze a snaze nějak tyto slabosti usměrnit a vyvolat např. nezlomné a nezvratitelně mocné citové vzplanutí :-) ...

dontbullshitme
19.03.2020 5 z 5

Bylo fajn si zase číst o čarodějích, čarodějkách a mudlech, mně se to líbilo, dokonce i Brumbálovy komentáře, dozvěděla jsem se tu nová jména, což ten smyšlený svět zase hezky rozšířilo.

Janicga88
15.03.2020 5 z 5

Kniha je moc pěkná.

Martinnem
09.03.2020

Kniha se mi líbila až na části “Albus Brumbál k ........”; ta mě trochu nudila.

MalejTucnak
08.03.2020 5 z 5

Zatím jsem pouze poslouchala audioknihu, ale to už dvakrát a nemám co vytknout.