Rozprávky barda Beedla

Rozprávky barda Beedla https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51908/bmid_rozpravky-barda-beedla-8Cc-51908.jpg 4 5087 662

J. K. Rowlingová hovorí: „Fanúšikovia Harryho Pottera boli pochopiteľne sklamaní, keď sa na verejnosť dostala iba jedna kópia Rozprávok barda Beedla. Preto s potešením oznamujem, že vďaka veľkodušnej podpore vydavateľov Harryho Pottera a Amazonu (ktorý kúpil rukou písanú kópiu na dražbe) a s povolením skvelých ľudí, ktorí vlastnia ostatných šesť originálnych kníh – Rozprávky barda Beedla budú teraz dostupné všetkým fanúšikom Harryho Pottera. Poplatky za poskytnutie autorských práv budú venované Children’s High Level Group v prospech detí v ústavoch, ktoré zúfalo potrebujú, aby sa ich niekto zastal. Nové vydanie bude obsahovať rozprávky, ktoré z originálu napísaného v runách preložila Hermiona Grangerová, s mojimi ilustráciami, ale aj poznámky profesora Albusa Dumbledora, ktoré budú uverejnené s láskavým dovolením Archívu riaditeľov Rokfortu .” Rozprávky barda Beedla, v ktorých Harry našiel kľúče k riešeniu poslednej úlohy – zničiť horcruxy lorda Voldemorta, obsahujú päť čarodejníckych rozprávok, ktoré zanechal Hermione Grangerovej Albus Dumbledore v siedmej a záverečnej knihe Harry Potter a Dary Smrti. Iba jediná – Príbeh troch bratov – je vyrozprávaná v knihe. Zvyšné štyri rozprávky vyjdú po prvý raz.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Ikar (SK)

The Tales of Beedle the Bard , 2008

smejzla
30.11.-0001 4 z 5

Na zabití tak dvou hodin před spaním ideální :-)
Stejně jako v sedmidílné sáze o dospívajícím čaroději, i zde se snaží o morální apel na čtenáře, což se jí docela dobře daří. Pro nás starší tak 18ti let se však jedná spíše o roztomilé a čtivě napsané (zejména tedy panem Medkem přeložené) dílko.
Na závěr bych snad jen vyjádřil touhu, aby příště bylo věnováno více místa samotným bajkám a méně plytkému výkladu, který vnímám spíše jako daň, kterou musela autorka podplatit potterovských souvislostí chtivé čtenářstvo.
Ale pokud máte zbytečných 250 Kč, určitě je tohle jeden z lepších způsobů, jak je utratit.

luciekla
30.11.-0001 4 z 5

Harry Potter definitivně skončil a aby to jeho fanouškům nebylo líto, napsala JKR tuhle knížku bajek. No, co říct...na Harryho Pottera to nemá, ale četlo se to příjemně, mám ráda styl, jakým JKR píše. Kniha obsahuje pět bajek společně s poznámkami Brumbála, není zrovna moc dlouhá, takže za necelou hodinku ji máte celou přečtenou a můžete stejně jako já doufat, že snad JKR zase brzy něco napíše.