Romeo a Julie

Romeo a Julie
https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/680/romeo-a-julie-680.jpg 4 5440 5440

Jedna z nejslavnějších tragédií Williama Shakespeara.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Tribun EU

Romeo and Juliet , 1595

PetuliX
06.05.2019 3 z 5

Klasika čtená ve škole do povinné četby a dokonce i vytažená u maturity.. no nic, nepotěší, nenadchne, přečíst se to však dalo v pohodě.. ač se k ní asi už nevrátím, přečtení nelituji, protože toto by měl znát každý..
Divadelní inscenace jsem shlédla asi dvě a velice mile mě překvapily :)

Rossel
06.05.2019 5 z 5

Klasika, těžko se bude hledat člověk, který ji nezná. Škoda, že není moc často pochopena. Já tomu rozumím, je to těžké, když se na to pohlíží optikou dnešního člověka. Ale u tohoto díla a potažmo u celého Shakespeara je třeba porozumět mentalitě doby a tehdejších lidí. Stojí to za to trochu zapátrat, požitek je pak daleko větší!

Toto není jen naivní vyprávění o mladičkých milencích a jak jim nebylo přáno, protože patřili do dvou znesvářených rodů. Pro mě je to zejména příběh o řádu lásky (ordo amoris). Ten musí být kromě jiného ve správné míře.

Romeo a Julie pro mě představuje hlavně kritiku neuměřeného citu: Na jedné straně dvou mladých lidí, kteří mají příliš horkou hlavu, takže se bez rozmyslu vrhají do manželství a následně do náruče smrti. Na straně druhé nezkrotné a spalující nenávisti, která je opakem bláznivé lásky a díky které je dokonána tragédie.

Dominika13
27.04.2019 5 z 5

Pro některé čtenáře možná jen přihlouplý románek.. Ale Shakespearovy verše jsou zkrátka obdivuhodné a věčné.

leona_m
01.04.2019 4 z 5

Velmi krásný a silný příběh o lásce. Několikrát jsem si říkala, že to vlastně ani číst nemusím, že přece vím, co se stane. Jsem ráda, že jsem po této knížce sáhla. Přečetla jsem jí opravdu rychle, protože bylo velmi těžké se odtrhnout. Za mě stále jedna z nejkrásnějších knih od W.S

Vabr
30.03.2019 3 z 5

Do češtiny jsme dostali tuto knihu přečíst do dvou týdnů. Kniha se četla rychle (kvůli mezeře, která dělila vazbu a délce knihy) a nebyla naštěstí tolik náročná na čtení. Bůhví jakej zázrak to není, ale na povinnou četbu to je asi nejlepší kniha, kterou jsem zatím četl. Julie byla boží, ale Romeo mi dost vadil. Pořád mluvil tak básnicky, až nepřirozeně. Otravovalo mě to. Konec jsem si myslel, že znám, ale v originále je jiný než podle mých představ. Na konci mi trochu to bojování vadilo. Vysvětlování té situace bylo dobré. Dávám 5/10. POVINNÁ ČETBA

VAnna
27.03.2019 4 z 5

Příběh mi přijde hodně uspěchaný, víc se mi líbil Hamlet.

michaella03
22.03.2019 5 z 5

Knihu jsem četla kvůli maturitní četbě - nešla jsem do toho s moc velkým očekáváním, ale nakonec jsem byla nadšená. Sice jsem věděla jak to dopadne a tak podobně, ale nakonec super :)

ZNellyZ
18.03.2019 2 z 5

Před dvěma lety bych tomu dala určitě plný počet bodů, ale teď při druhém čtení této knihy opravdu ne. Příběh velké lásky se odehraje během pár dnů, dokonalý Romeo je vlastně holkař, Julie po něm chce po pár hodinách seznámení slib o svatbě a chůva jí ho neváhá nacpat do postele. Celé je to hrozně naivní a přeslazené. Shakespeare to umí líp.

bankurka
08.03.2019 3 z 5

Klasika. Lituji, že jsem nečetla překlad od Híského.

Lucijáš276
05.03.2019 2 z 5

Maturitní kniha se smutným a tragickým koncem. Jinak se četla celkem rychle až na ta těžce zapamatovatelná jména! :D

IttyBitty<3
28.02.2019 4 z 5

Krásný příběh o lásce a smrti. A i když jsem předem věděla, jak to končí, stále jsem doufala, že to pro ně šťastně skončí.

Theresa28
15.02.2019 5 z 5

Nádherná knížka to je. Četla jsem ji už hodně dávno, ale pořád si ji pamatuji a moc se mi líbila. Miluju Shakespeare.

Marůš13
27.01.2019 3 z 5

Ráda čtu Shakespeara a patří mezi mé oblíbené spisovatele, ale zrovna tato jeho klasika mě moc nezaujala. Ve srovnání s úžasným Hamletem mě kniha moc nebavila.

Anoell
20.01.2019 2 z 5

Nejspíš by to bylo i na jednu hvězdičku... Ve své době určitě skvělé dílo, dnes už méně skvělé... nebo alespoň pro mě. Byla jiná doba a je to drama - a jak známo, v divadle se přehání. Přesto se mi nechce věřit, že by v jakékoliv době bylo normální, aby lidé byli takto hloupí a drasticky impulzivní. Určitě si to spousta lidí rozhodne dát k maturitě, protože tenhle příběh přece zná každý a není co zkazit... Ale vřele NEdoporučuji. Onomu známému předchází spousta řečí, které čtenáře vlastně ani nemusejí zajímat. Tomuto opěvovanému klasikovi na chuť asi prostě nepřijdu...

andrii24
14.01.2019 5 z 5

"Jejich poprvé." Až smrt strhla pečeť nenávisti rodů, až smrt podala usmiřující kytici. Tak mladí na lásku, a přeci... tak mladí na smrt. Napili se toho nejvzácnějšího, nejblahodárnějšího pramene, vypili až do dna číši nektaru okouzlení. Lásky, té many nebeské, seslané z andělských ochozů, do pozemských životů. Třepotavý šepot motýlích křídel i žal trubadúrů. Brány posmrtné se otevřely, srdce zastavily. Těla nejslavnějších veronských milenců, napuštěna vší bolestí, teď leží v hrobce, se srdeční slabostí. Jen tam, na druhém břehu, na nebeském kůru, hlas jejich věrné a věčné lásky vyjímat se bude, silně a hrdě. Jen tam se smí Romeo a Julie v poklidu políbit, volně nadechnout ambrozie.

LivN
13.01.2019 5 z 5

Myslím, že kdo opravdu čte tak klasiku jako je Romeo a Julie si musí přečíst každy...

Kastelán13
02.01.2019 5 z 5

Zatím pro mne nepřekonáno.

Hathor89
02.01.2019 4 z 5

Příběh všeobecně známý. Příběh mnohokrát zpracovaný. Příběh inspirující mnoho tvůrců v každé době. Přesto mě nenadchl tolik, jak jsem čekala. A asi je to způsobeno právě tím, že znám tolik zpracování této látky, divadelních, filmových i hudebních. Možná jsem od četby čekala víc. Určitě se jedná o úžasný jazyk, námět … Ale ty děti mi tak lezly na nervy. Nejvíce jsem si oblíbila postavu otce Lorenza. Vím, že byla jiná doba. Určitě by si ji měl přečíst povinně každý. Co vše se může stát pro nesnášenlivost dvou rodin? A poučí se lidé někdy? Toto téma je skutečně nadčasové.

Twinny
27.12.2018 3 z 5

Klasická milostná tragédie. Mohla to být krásná kniha. Kdyby se nezabili dvě děti kvůli někomu, koho skoro neznali. Ano, byla jiná doba. Lidé mysleli jinak. Ale copak se nebáli Božího hněvu?

misulef
17.12.2018 4 z 5

Klasika, kterou by si měl přečíst každý