Romeo a Julie

Romeo a Julie https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244287/bmid_romeo-a-julie-uNx-244287.png 4 5414 484

Slavná a nesmrtelná Shakespearova tragedie o lásce dvou milenců z nesvářených rodů Monteků a Kapuletů vychází v nádherném básnickém překladu Josefa Topola jako 74. svazek edice D.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

Romeo and Juliet , 1595

Terezaazeret
23.04.2021 5 z 5

Ze všech Shakespearových her, které jsem přečetla, a že jich bylo hodně, jsem nejvíce nadšená z této klasiky. Mistrně vygradované, moderní i dnes. Když si knihu navíc přečtete ve Veroně, svůj zážitek znásobíte.

kachnat
19.04.2021 5 z 5

Klasika všech klasik.... Co k tomu víc dodat.... Jeden večer a zhltnete celý příběh.... A to již po několikáté :-)

Lucyk01
03.04.2021 5 z 5

Tahle knížka je jedna z mála knížek, které jsem si vybrala k maturitě a před několika dny přečetla. Polovinu knížky jsem přečetla v práci a druhou část dočetla doma. A chci říct, že jsem viděla film s Leonardem DiCapriem a je to dost sporné, co je lepší. Ale můj názor je takový, že v knížce se dozvíte více toho jak to bylo a kdo koho zabil než ve filmu. Jestli jste viděli film, tak pro Vás to bude jednodušší na porozumění než ten kdo knížku čte jako první a potom vidí film. Ale doporučuju ty možnosti oboje a hlavně je to správný výběr k maturitě protože hezky pochopíte děj a snadno se o tom mluví. I když je knížka psaná hodně archaicky (=stará slova jako jest, zpupný atd.), ale stojí za to si ji přečíst.♥️

Louisareading
04.03.2021 5 z 5

Pribeh vsech pribehu. Je tam vsechno, zrada, laska, nenavist, prazelstvi, smutek, nesmrtelnost. Kdyby podle toho mustru psal knihy kazdy, urcite to nebude nuda, protoze ten text je dokonaly i po stovkach let od sveho vzniku.

AshleySimmer
03.03.2021 3 z 5

Skvělá a procítěná kniha :).

Kopta
18.02.2021 4 z 5

Klasický příběh, na který asi není moc, co sdělit. Jeho problémem je, že ho všichni znají nazpaměť dříve než vůbec vědí, kdo ho napsal, nebo jak vypadá obal knihy. Kniha je už mnohdy zbytečná, jedině, že by ji někdo přečetl s úžasně důmyslným a veršovaným překladem, tak by člověk ocenil i samotné detailní čtení. Přeji lidem z roku 2200, že Romeo a Julie už nebude tolik prokádrované školstvím a vším, že někdo si ho bude moct přečíst a užít si to.

Pythonissam
10.02.2021 5 z 5

Nejznamější klasika W. Shakespeara - Romeo a Julie, kdo by to neznal. Příbeh lásky dvou lidí, jejiž národy se nenávidí, až příběh nakonec končí tragicky. Tato divadelní hra je klasika, krásná avšak smutná.

vladislav6610
09.02.2021 5 z 5

Klasika, co víc si přát.

eliska2669
26.01.2021 4 z 5

Můj první Shakespeare. Nečekala jsem, že to uběhne tak rychle, a bude to tak vtipné. Taky mě překvapily časté sexuální narážky. Trochu mě mrzelo, že tam není téměř žádný prostor pro poznání postav trochu víc do hloubky, chápu, je to hra, ale stejně.
Docela dost mě štvalo, že jsem od začátku věděla, jak to dopadne. Myslím, že by se ten příběh neměl ve škole a všude možně spoilovat.

LenkaGonn
02.01.2021 5 z 5

Romeo a Julie jsem viděla ve škole film, ale nikdy jsem tuto hru nečetla. Je úžasná. Jsem ohromená kolik synonym Shakespeare používal. Kolika slovy byl schopný popsat jednu situaci. Opravdu jsem to prožívala s nimi.. celou tu hru, jejich pocity a to co se dělo. Jsem opravdu ráda, že jsem si tuto knihu přečetla a rozhodně se těším na další díla Shakespeare.

Kozel
07.12.2020 4 z 5

Světoznámý příběh lásky, který zná v hrubých obrysech (to je důležité) téměř každý. A v základu se dělíme v pocitech na dva tábory. Na ty, kteří jsou dojati hloubkou citů těch dvou mláďat, a na ty, kteří tím patosem a naivitou pohrdají. Nebudu lhát, patřil jsem spíš do tábora odpůrců. A po přečtení stále některé scény dráždí moje nervy (Romeo pod balkonem) a protáčí panenky (zoufající Julie). Což není důležité, protože Romeo a Julie byla hra, která mě v mnohém překvapila a hlavně naprosto rozbourala představy, které jsem o tomto dramatu měl. O dojmy bych se chtěl následně podělit.

Romeo a Julie je příběhem naivní první lásky. Tedy v případě Romea druhé, protože je to ptáček přelétavý, přestože ve svých citech nejspíš nelže. A první láska je přece vždycky nezměrná, patetická, přehánějící, nebo ne? Romeo je pako. Ještě, že má vedle sebe Merkucia, který se pro mě stal zářící hvězdou hry, ačkoliv se konce nedožil (což není spoiler, vždyť jde o Shakespearovu tragédii). Ty jeho sarkastické poznámky, nadhled, rýpavost, to je něco pro mě. Taky do vás kamarád rýpal, když jste byli hlavou v oblacích, taky jste měli vedle sebe svého Merkucia? Zároveň je celkem vtipné celé setkání Romea s Julií při plese u Kapuletů. Velmi mi to totiž připomnělo můj oblíbený pohádkový film Kouzelná země skřítků - Montekové=skřítci, Kapuleti=víly, koukněte na to, je až s podivem na kolik adaptací člověk už narazil. Julie, to je chudina, položila se do toho celá. A ještě si zašla pro radu k Vavřinci, což je slušný gauner. Co s ním? Na jednu stranu předvede naprosto dokonalý monolog na téma matky Země, na druhou ty dva podpoří v jejich nerozumu, všechno zpunktuje a odsoudí ty dva blázínky k zániku, aby byl nakonec ještě knížetem považován za svatého muže, protože účel světí prostředky a znesvářené rody usmířil. Inu, kutna mnicha nedělá.

Formou je tahle hra docela houpavá. Od primárního příběhu, přes teatrální vyjevení citů, po vyjevenost aktérů, přes záchvaty nejrůznějších pocitů až k sexuálním narážkám a humoru. A že ty dvě poslední zmíněné jsou tu zastoupeny hojně. Až překvapivě. Nečekal bych, že mi Merkucio poví, že "láska je uslintaný idiot, který s vyplazeným jazykem poskakuje po světě a jenom kouká, do jakého otvoru by honem vlezlo to jeho touhou poblázněné žezlo." Stejně tak bych neočekával, že o Julii někdo řekne, že "teď padá na nos, ale až zmoudří, bude padat naznak."

No, nebudu vás dále provokovat. On tu celou pointu dramatu stejně asi nejlépe shrnul Vavřinec: "Tak se to dneska s láskou mladých má: srdcem se neřídí, jenom očima", protože "kdo střídmě miluje, miluje dlouho: promešká lásku, kdo spěchá, hnán touhou".

Uma
02.12.2020 5 z 5

Klasický příběh lásky podaný od Shakespeara.

Kontryhelka
02.12.2020 5 z 5

Klasický známý příběh lásky. Nesmrtelná klasika od Shakespearea. Ačkoliv proti této knize nic nemám, mám vůči ní averzi ještě z dob maturity a hlavně rozbor díla. Z toho mám husí kůži ještě teď. Ale jinak samozřejmě klasika, hlavně ta filmová.

Petzar
28.11.2020

Kniha se mi spíše nelíbila. Přišlo mi divné, že se Romeo a Julie znali pouze jednu noc a hned chtěli svatbu (nehledě na Romea, který těsně předtím cítil neutuchající lásku k jiné holce). Nakonec vše vyřešili sebevraždou. Abych jenom nehanila, tak se mi moc líbila věrnost Julie k Romeovi.

laura
23.11.2020 5 z 5

Neopakovatelná, ačkoli neustále se opakující... Nezapomenutelný příběh lásky, která překonala věky.

Láska, zrada, vášeň, intriky, nepochopení, čest i odvaha... Člověk to zná a stejně je vždycky znovu uchvácen. Člověk to ví a stejně ho to dostane.

Už s chmurným mírem vchází chmurný den
a samo slunce těžkou hlavu skrývá.
Jen zprostit toho, kdo je nevinen
a trestat provinilé ještě zbývá.
Však věčně bude srdce jímat znova
žal Juliin a bolest Romeova...

Knihomolka506
18.11.2020 4 z 5

Příběh o velké lásce, které rodiče z obou slavných rodu nedopřejí...

Alethea_k
07.11.2020 2 z 5

Chápu, že se jedná o několik set let starou klasiku, ale za mě ne. Na většině stran o nic nešlo a když se člověk zamyslí, šlo celý problém vyřešit naprosto jednoduše a žádná "tragédie" by se nestala. Shakespeare není nic pro mě.

AnjuBlackCat
02.11.2020 5 z 5

Shakespeare... Nu, co dodat? Já osobně mám tedy raději překlady p. Hilského, to tedy pro úvod. Nicméně, toto dílo je prostě klasika - byť tedy dějem připomíná spíše aktuální dobu a vztahy dnešních teenagerů, jen bez smartphonů a sociálních sítí. A možná právě v tom je jeho nadčasovost...

Zelvicka03
31.10.2020 5 z 5

Krásná kniha o lásce, smrti a boje. Kniha je ideální jako povinná četba.

Set123
31.10.2020 4 z 5

Inu, Hamletovi jsem udělil relativně negativní hodnocení z toho prostého důvodu, že mi ono drama nemohlo poskytnout nic nového. Hamlet je neustále omílaná hra, kterou zná každý zpaměti a ač se bezpochyby jedná o dílo astronomické kvality a hodnoty, na mě mezi jinými hrami od Williama Shakepseara působil jako jedna z těch méně záživných. Nu a podle čísel zde na databázi knih, je Romeo a Julie hra ještě čtenější – tedy ještě známější. A s politováním musím konstatovat, že na mě tato hra má stejný účinek jako právě Hamlet.

Aby bylo jasno, text je neuvěřitelně krásný a propracovaný, což podtrhuje ještě překlad profesora Hilského, ale stejně jako u Hamleta musím konstatovat, že na mě hra nemá patřičný efekt.

Dovolím si každopádně dvě poznámky.

První je asi takováto. Romeo a Julie mají v Shakespearových tragédiích jeden svůj protějšek. A tím je hra Antonius a Kleopatra. Toto drama mám velice rád a rád jej také k Romeovi a Julii přirovnávám. Antonius a Kleopatra jsou vládcové světa, kteří si ve své moci v ničem nezavdají, kteří jsou protřelí světem nejkrutější politiky a intrik. Jejich láska je tímto velice poznamenána. Je vášnivá, ale nikoliv divoká a nerozvážená, je absolutní, nikoliv nárazová. Je pevná jako skála, není záchvatem mladistvé nerozvážnosti. Je krásná. Naproti tomu Romeo a Julie, ve svých čtrnácti letech jsou pouze rozvášnění životem, nerozvážní a nejistí, afektovaní a… no, nebojme se si to přiznat, hloupí. A Vavřinec je v tom ještě podporuje. Konec Antonia a Kleopatry je zkázou nekonečného oceánu. Konec Romea a Julie je konec přílivu. Je to smutné, je to silné, ale není to… takové.

Druhá poznámka, u které se toliko nerozvášním, je jenom takový postřeh. Vedle dramat napsal William Shakespeare mnoho sonetů. Doporučuji si je přečíst před Romeem a Julií a ještě jednou po Romeovi a Julii. Tato dvě Shakespearova veliká díla se úžasně prolínají. Nutno však podotknout, že Romeo a Julie není jedinou hrou, která na sobě tento znak nese.

Tím co zde píši, nikterak neponižuji hodnostu tohoto dramatu pouze si dovoluji tvrdit, že jiné hry jsou, inu pokud ne lepší, tak alespoň jiné a poněkud více osvěžující. Nic to nemění na tom, že Romeo a Julie je hra plná bolesti (v ostrém kontrastu s frivolním humorem), smutku a deprese. A je to opravdu dobrá hra.