Nahé slunce

Nahé slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2315/bmid_nahe-slunce-JLo-2315.jpg 4 338 41

Romány o robotech série

Po úspěšném objasnění vraždy Vesmířana na Zemi je Elijáš Baley požádán, aby vyřešil další případ – vraždu na Solarii, světě izolovaných panství, jejichž obyvatelé se spolu fyzicky téměř nesetkávají. Baley pozoruje první známky úpadku Vnějších světů. Stagnace dlouhověké kultury závislé na robotech je zřejmá a na Solarii je situace nejvážnější. Země poprvé svitla naděje vymanit se z nadvlády Vesmířanů a začíná snít o nové expanzi…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

The Naked Sun , 1957

Mako123123
14.10.2017 4 z 5

Paradoxne navzdory mnohým ohlasom, toto ma bavilo o trochu menej ako predchádzajuca časť. Možno je to tým že popis "nového sveta" je mi tak cudzí a nesympatický. Možno preto že namiesto popisu fungovania sveta sa tentokrat nedozvedame od hl. hrdiny tak ako tomu bolo na jeho domovskej planete (priamoúmerne vyplývajúce z jeho konania) ale od prednášok postáv v hologramoch. .... Napriek tomu odporúčam :)

Rilian
09.09.2017 5 z 5

Skvělé pokračování. Samozřejmě, že detektivní zápletka je poněkud jednoduchá, ale to je pouze tím, že kniha nemá být plnohodnotnou detektivkou. Hlavní poselství příběhu je jako obvykle někde jinde - vyspělost za cenu ztráty přirozeného vývoje, pohodlí za cenu ztráty podstatné části lidskosti. Asimova mám rád, protože hlavní poselství hledá v humanitních vědách (sociologii, historii nebo psychologii). V podstatě dosvědčuje, že člověk může žít bez jakékoliv technologie, ale bez smyslu existence či filosofického základu nikoliv!

ElenorW
12.04.2017 5 z 5

Mohu říct, že s druhým dílem jsem se mnohem více stotožňila než s předchozím prvním dílem Ocelové jeskyně. Začala jsem se více stotožňovat jak s postavozu tak i se samotným autorem a knihu jsem hltala, aniž bych se od ní odtrhla.
Poutavý příběh, výborná zápletka, dynamické vyvrcholení, který mě ohromil. Možná až na začátek, který mi přišel trochu zdlouhavější, ale v půlce se začala obracet karta a příběh se vyvíjel ve skvělém tempu.
Ovšem u některých vět či kapitol jsem se musela zastavit a přemýšlet. A že toho bylo hodně o čem přemýšlet. Líbilo se mi srovnání Pozemšťanů a Solariánů: "A ještě něco. Existuje jeden svět podobný Soláriii a to je Země", že všechny chyby má ten, kdo nemá chyby žádné. Je toho hodně o čem by se dalo diskutovat, ale budu stručná:
Pokud bych měla udělat závěr tak je to nejspíše to, že tahle série mi dává cosi co jsem už dlouho postrádala, že tento autor mi dodává jakousi podivnou energii, která mi už dlouho chyběla.

Pralev
02.04.2017 5 z 5

Opravdu skvělá sci-fi detektivka. Jak už někdo přede mnou napsal - žádná vata navíc, žádná hluchá místa, děj krásně plyne a přitom má dílo hloubku a spoustu skvělých zajímavých myšlenek a podnětů k přemýšlení (například paralela mezi dílčími úkony robotů a našimi životy jako součástí velké mašinérie, kdy každý si dělá to své a nemá zodpovědnost za celek; anebo to, jak se na Solárii lidé izolovali, což je také v podstatě úplně přesná Asimovova předpověď a nešlo se mi při čtení ubránit myšlenkám na lidi sedící spolu v hospodě a koukající skoro celou dobu jen do telefonu). Už teď se moc těším na další díly.

ZuzikBubu
07.02.2017 5 z 5

Skvělá detektivka. Psané svižně, není tam ani o slovíčko více, děj krásně plyne. V závěru, jako v předchozím díle, obrovské nové poznání hlavního hrdiny.
Popis budoucnosti se Asimovovi povedl velmi dobře, jeho názory a myšlenky na budoucí svět jsou i v dnešní době průkopnické..
Doporučuji přečíst celou sérii ;)

Lessana
27.12.2016 4 z 5

Vo vesmíre niekto vraždí (aká to "invencia" prekladateľova!) je prvou knihou, ktorú som od Asimova čítala, a zároveň napínavou detektívkou, od ktorej som sa nemohla odtrhnúť :). Elijah a Daneel boli sympatickou vyšetrovacou dvojicou, a hoci sled udalostí málinko pripomínal Doyla (Asimov ho na jednom mieste príbehu dokonca bezostyšne cituje), celkový štýl a vízia "odosobnenej" budúcnosti ľudstva (tak aktuálna, však?) boli atraktívnymi zložkami diela natoľko, že ma nalákali na ďalšie od autora.

Jacinda
18.12.2016 4 z 5

kniha ve mně zanechala silný dojem. hodně jsem přemýšlela nad jejich postojem ke světu a co se z lidí stalo. je to skoro nepředstavitelné a přesto už někteří zde na zemi dosáhli stejného

Palorizek85
22.05.2016 5 z 5

Druhý a neméně podařený díl. Zapadá do celé série a všem fanouškům Asimova doporučuji.

borknagar
04.02.2016 5 z 5

Druhý díl ze série o robotech je snad ještě lepší, než první díl. Máme tu více sci-fi, méně detektivky (i když malá podoba s Agathou Christie tu rozhodně je), dusnou atmosféru planety Solarie a skvělé myšlenky mistra Asimova. Zvláštní a přesto skvěle napsaná je i romantická linie příběhu (rozvíjející se vztah Eliáše a Gladie mě zajímá). Kniha na mě rozhodně nepůsobila pozitivně, snad má lidstvo ještě šanci, aby nedopadlo jako Solariané......

Dinosaur
16.11.2015 5 z 5

(☆10/10) Naštěstí pro čtenáře se Asimov rozhodl v sérii o detektivním duu člověk + robot (což je zkrátka geniální nápad) pokračovat, a výsledkem je ještě lepší a napínavější kniha, než ta předchozí. Opět jsem ji dal na jeden zátah (vlastně hned po Jeskyních, takže z toho nakonec byl úplný čtenářský maraton) a čím více jsem se blížil ke konci, tím víc jsem pociťoval ten mučivý pocit napětí, kdy už se neskutečně těším, až knihu dočtu, ale ne proto, že mě nebaví, ale protože umírám zvědavostí a nevědomost se stává téměř nesnesitelnou…
Rovněž se mění i prostředí, v němž se děj odehrává a opět tu máme možnost vidět další (z našeho pohledu) podivný a možná pro někoho nepředstavitelný model lidské společnosti, který mi ale pořád přijde snesitelnější než to, co se v tomhle příběhu odehrává na Zemi. Zápletka se tentokrát opírá i o problematiku tří zákonů, které dokonce způsobí i menší neshodu mezi Elijášem a Daneelem… (12. 11. 2013)

Prometheus
24.04.2015 5 z 5

Ještě lepší než první díl...

LucyMi
06.08.2014 5 z 5

Překrásná detektivka :-)) Hlavně to vyvrcholení děje bylo zajímavé...

Evus
20.07.2014 5 z 5

Nahé slunce bylo asi ještě lepší než předchozí díl. Obzvláště se mi líbilo číst o volném prostoru, jak ho vnímá Eliáš, a ležet při tom na pražícím slunci. Situace na Solarii je děsivá a chvíli mě napadalo, že v přeneseném slova smyslu to funguje stále více i na Zemi - někteří radši vše řeší přes sociální sítě ("Projekce") místo osobního kontaktu a tento trend je navíc stále výraznější a ani nás k tomu nemusí nikdo vychovávat. Jen bychom si měli vzít příklad z toho, jak Solarie nakonec dopadla.

opic 12
27.05.2014 4 z 5

V těsném závěsu po Jeskyních,opět skvělá vize,navíc uplně v jiném prostředí na planetě Solárie,laděná a pusobící o něco komornějším dojmem,ale pořád poutavě napsaná,právě proto,že se to odehrává jinde než na Zemi a jsou tu uplně jiné podmínky života,jsou samo o sobě zážitkem.
Je vubec možné k uskutečnění,něco jako dokonalá společnost ?

marlowe
23.05.2014 4 z 5

Coby vášnivý detektivkář musím chtě nechtě na svém čele vyrolovat trochu vrásek, chci-li hodnotit „detektivní“ linii příběhu: Způsob vlastního provedení vraždy, který je čtenáři předložen v konečném resumé, bych u klasické detektivky odměnil přece jenom trochu důraznějším štulcem, ale v knize, kde jde o podstatnější záležitosti, než o finální odhalení původce zločinu, nesmíme být až tak úzkostliví.
Takže: výborná sci-fi se zajímavým filozofickým přesahem, v níž to lehce zaskřípe při objasňování podružné detektivní zápletky. Howgh.

Axiom
07.08.2013 5 z 5

...až na naprosto zkurvenou obálku českého vydání nesoucí se v nějakém "terminator-trendu" let devadesátých, se jedná o velmi dobrou knihu s pěkným stylem humoru, klasicky pečlivě promyšleným Asimovovým jazykem a zajímavými hlavními postavami, kterým samozřejmě dominuje dvojice Baley & Daneel.

V mém osobním žebříčku řadím velice vysoko.

Phoenix16.cz
02.01.2013 4 z 5

Z pozemských Ocelových jeskyní se přesouváme o nějaký ten světelný rok dále na vesmířanskou planetu Solárii. Opět se setkáváme s detektivem Baleym a robotem Daneelem, kteří musí vyšetřit vraždu. To se jim nakonec samozřejmě povede, ale až po spletitých strastích, které si musí zažít a hlavně při kterých se čtenář dovídá spoustu informací o Vesmířanech a jejich odlišnostech od lidí. V prvním díle jsme se dopodrobna seznámili se životem na Zemi, tady jsme se dověděli, jak to chodí na jedné z planet Vesmířanů.

zipporah
01.12.2012 5 z 5

Detektívny sci-fi príbeh s neveľkým počtom postáv v porovnaní s tými od Poireta, čo som čítala. Okrem dobrého detektívneho deja je nápad o spôsobe komunikácie nielen zaujímavý, ale aj reálny. Táto detektívka na mňa nepôsobila ako sci-fi, alebo možno v našej dobe áno, no nemá k takému životu ako v príbehu tento svet ďaleko. Nečítala som od neho ešte nič okrem tejto, no čo som postrehla, alebo ako som vnímala príbeh, tak mi príde ako kniha, ktorú napísal Asimov za dvesto rokov dopredu, vošiel do stroja času a vydal ju v našej súčasnosti. Kniha na mňa pôsobí ako realita našej budúcnosti. Nie je tam rozvinutá psychológia, vysvetľovanie mnohých odlišných vecí, všetko je ako keby zaužívané a Asimov len píše detektívny príbeh, čo našiel v aktoch svojho kolegu, ktorý bol poverený ísť na dáku planétu robotov, aby vyriešil prípad. Sranda a akosi úzko mi je z toho. A Asimov je ten, ktorý chce poučiť svoju súčasnú (pre nás budúcu) verejnosť, aký bol rozdiel medzi nami a nimi...

3DD!3
04.01.2012 5 z 5

Skvělá myšlenka a vykreslení světa je bezchybné. Trochu tím trpí detektivní část, ale nejspíš je to i tím že tentokrát se tu Asimov pokusil o romanticky laděný příběh a v tomhle jeho podání jde o dost netradiční lovestory, podle jeho slov nezvládnutou, ale možná tím i dost vyjmečnou právě svou odlišností (jsme v budoucnosti a na jiné planetě proboha!). Každopádně perfektní studie, jedné možné, formy úpadku lidstva.

yerry
23.08.2011 5 z 5

Príbeh mi trochu pripomína Huxleyho Koniec civilizácie. Asimovova kriminálna zápletka príbehu ustupuje trochu do úzadia a nie je nosnou v tejto knihe. Nosným naopak je opis sterilnej spoločnosti na Solárii, zahľadenej do seba a upadajúcej predovšetkým kvôli dostatku a vzájomného odcudzenia.

V knihe je načrnutý rozvíjajúci sa ľúbostný príbeh Baleyho s krásnou a trochu nesolariánskou solariánkou Gladiou Dellmarovou. Tento vzťah však aj podľa vlastných slov Asimov nikdy nezvládol. Z tohoto dôvodu ďalší diel série napísal až po 25 rokoch.