Počátek

Počátek https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351159/mid_pocatek-EaL-351159.png 4 2648 725

Robert Langdon série

< 5. díl

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který navždy změní tvář vědy. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

Origin , 2017

Svamburger
20.01.2020 5 z 5

Nikdy jsem nebyl ve Španělsku, ale po tomhle románu doufám, že ho brzy navštívím. Po této knize (což byla druhá dočtená), jsem se stal fanouškem Dana Browna. Líbí se mi, jak Brown dokáže pracovat s informacemi. Když se vás o něčem snaží přesvědčit, že by to tak mohlo být anebo fungovat, věříte mu. A jestli někdo tvrdí, že autor pomlouvá náboženství, mýlí se a knihu nečetl. Ze všeho nejvíc se mi asi líbila myšlenka toho, jak se bude lidstvo vyvíjet a kam směřovat. Na rozdíl od vize Jamese Camerona by to nemuselo dopadnout až tak temně.

Forest66
18.01.2020 1 z 5

U Browna platí víc než u jiných autorů, které jsem četl, že pokud jste četli jednu knihu, četli jste všechny. Stále dokola píše podle stejné předlohy s obměněnými jmény ten samý příběh a marně se snaží navázat na Šifru. Výsledkem je pouze stále slabší příběh, jako čaj vařený dokola ze stejného sáčku. Počátek už neobsahuje ani žádný dějový zvrat a překvapivé vyvrcholení, pouze lineárně se vlekoucí příběh s předvídatelným koncem rozplývajícím se do ztracena

Kardoš
26.12.2019 2 z 5

Velké zklamání.

Aaloha
06.12.2019 2 z 5

Asi nejslabší kniha od Browna co jsem četla. Zbytečně zdlouhavé, děj se vlekl a vůbec mě nestrhl ke čtení. Až moc odborných výrazů, tu část jsem přeskakovala ve čtení. Škoda, těšila jsem se na pokračování.

miska2609
06.12.2019 4 z 5

Brown je absolutně excelentní v popisu místa děje natolik, že mě donutí si místa vyhledat a nejednou i osobně navštívit. Kniha je čtivá jako všechny ostatní, ale zápletka mě tentokrát tolik neoslovila.

Buchtolap
04.12.2019 2 z 5

Přijde mi, jak Brown postupem času přirozeně stárne, dává to najevo i v knihách stylem psaní. Bohužel pro něj. Jeho poslední knihy co se týče konců jsou špatné. U téhle konkrétně mě bavil ten akcni střed, kdy Ambra a Langdon si hráli na kočku a myš se zbytkem světa.
Bude mi smutno po Robertovi, ale v Brownově zájmu doufám, že další kniha nepřijde ...

cluci
02.12.2019 5 z 5

Užasně zpracovaný román, jenž je nabitý architektonickými a historickými fakty, ve kterých budete plout, jako byste byli na místě. Možná někomu bude vadit náboženské ladění, ale nelze soudit, každá víra má dvě strany mince. Mně se moc líbí umělá inteligence, jenž se stává Langdonovým rádcem, tím Mr. Brown propojuje historii s dneškem, a jeho nadhled do budoucna začíná být značně realistický. Kniha je velmi čtivá a musím říct, že i audiokniha je úžasně namluvená. Vřele doporučuji na dlouhé cesty

Labambola
26.11.2019 4 z 5

Dan Brown už asi nikdy nenapíše Šifru mistra Leonarda, ale to neznamená, že jeho ostatní knihy nejsou čtivé, s nápadem a nezískají si spokojené čtenáře.
Autor standardně sází na svůj klasický scénář: Výjimečně vzdělaný gentleman neurčitého věku se ocitá v nezáviděníhodné situaci opředené mystikou a konspirací. Posléze nachází spojence v podobě přiměřeně vzdělané, velmi krásné ženy, která jen špatně skrývá svůj obdiv k jeho vytříbenému vkusu a dedukci. Společně pak úspěšně unikají státním i církevním orgánům a najatým vrahům, rozšifrují velké množství hádanek a objeví velkolepou pravdu. A ono to vlastně docela funguje.
Proč jsem však knize ve výsledku dala ne 3, ale 4 hvězdičky? Protože mě donutila objevovat něco nového. Brown tak moc sugestivně a lákavě popisoval skvosty Španělska, nové technologie a umění, že jsem každou chvilku googlovala. Kniha tedy není pouhým čtivým a napínavým příběhem, ale nabízí určitý přesah. A to se cení.

Tetipu
26.11.2019 2 z 5

Kdysi jsem četla Šifru mistra Leonarda a ta se mi líbila, tak jsem se rozhodla, že to s Brownem opět zkusím.
Přišlo mě, že píše podle jednoho kopyta, takže některé věci se daly předpokládat. Děj byl takový pomalejší. Ale zase svou chvilku úděsu jsem si taky prožila, což nebylo špatné, ale bylo to na tak dlouhou knihu málo. Přála bych si jako čtenář být odměněna přeci jenom trochu více.

mcabr
18.11.2019 5 z 5

Úžasná, četla se velmi dobře, pro mě Brown opět nezklamal.

aimi
14.11.2019

Browna mám ráda, zatím jsem přečetla vše vydané. V této knize nás autor zavede do Španělska a dozvíme se více o Gaudím. Brown jede podle klasického receptu. Langdon, vražda, tajemství, symboly, sparingpartner žena, překvapivé odhalení a postelová scéna. Tady teda postelová scéna chyběla, uf.
Pro mě asi nejslabší ze všech jeho knih. Určitě pozitivně hodnotím spoustu informací ohledně historie a historických budov, obrazů, to bylo vyčerpávající, možná až moc (zas to má ale alespoň přidanou hodnotu), na druhou stranu mohla být kniha tak o 100 stran kratší- pomohlo by to dynamice. Samotné odhalení šokující pravdy bylo rozepsáno snad na 10 stran (vážně jsem přeskakovala odstavce, abych se teda konečně dobrala té pravdy a ohromného odhalení). Průběh příběhu celkem čitelný, hlavní "padouch" odhadnutelný. Téma umělé inteligence a technického pokroku vs. lidstvo podařené a zajímavé. Symbolů a šifer tu bylo podstatně méně.
Kniha se mi vlekla, dvakrát jsem u ní i usnula. Ale dočetla jsem ji, vracet se k ní nebudu.
Pro mě od Browna zatím vynikající Andělé a démoni, Šifra mistra Leonarda. Dost dobré Inferno a Ztracený symbol.

mamboleta
26.10.2019 3 z 5

Tema knihy bylo urcite zajimave, jen bych knizku zkratila tak o 100 stran zbytecnych popisu a vysvetlovani :) I kdyz nejsem Columbo, zapletka byla jasna uz na zacatku.

pupak13
16.10.2019 3 z 5

Zdá se, že se Brown pomalu odráží ode dna. Zatímco Inferno byla děsně slabá kniha, tato, alespoň ve své první polovině snese nějaké to přísnější měřítko. Ano, Brown je dobrý spisovatel, píše čtivě a dokáže naprosto úchvatně popsat historické památky v zemi, kde se děj odehrává, ale.....
Jeho knihy se strukturou podobají jako vejce vejci. Partnerem hlavního hrdiny v knize je opět žena. Brown si neodpustí ani vložku se stíhačkou, jako by to byl běžný dopravní prostředek. Z knihy čiší naprostá naivita, jako by autor ani nechodil mezi lidi. Jeho myšlenkové pochody jsou někdy opravdu podivné. Kdyby si nehrál s postavami králů a princů, ale knihu zasadil více do reality všedního světa, tak by získala na autentičnosti a byla by lépe hodnocena. A to ještě pominu, že jsem od strany 100 bezpečně věděl, kdo je hlavní padouch. Zkrátka kniha sice není nejlepší, ale číst se dá.

daudurhundur
07.10.2019 2 z 5

Zase jsem se nechal ukecat na Dana Browna. Byla to chyba, nebo byla chyba, že jsem u toho nevypnul mozek. Přijde mi, že Langdon je čím dál hloupější, příběh čím dál naivnější a celkově stále méně zábavné a už vůbec ne originální, překvapivé a vlastně skoro už ani napínavé. Pro mě to byla už opravdu definitivně poslední kniha od Browna. Škoda.

taikatalvi
05.10.2019 5 z 5

Táto kniha sa čítala sam, napínavé od začiatku do konca. Langdon nesklamal ;)

AndreaH.
28.09.2019 5 z 5

Super kniha

BlackBlade
23.09.2019 4 z 5

Podobně jako u Inferna, kde se reší populační boom, je i zde předmětem knihy zajímavá myšlenka, co bude s lidstvem v budoucnosti? Zda se lidstvo zbortí a nadvládu převezmou stroje, jako ve filmu Terminátor, nebo bude nějaké jiné a lepší řešení?
Ano, technická vyspělost a nové objevy letí neskutečně rychle. Je to až na povážnou, co všechno dnes dokážeme ovládat jen prostřednictvím mobilu. Jen si zkuste vzpomenout, co jste měli za přístroj před 5-10-15 roky a co uměl / neuměl v porovnání s nejnovějšími mobily dnešní doby.
A to vše ještě zabaleno do španělské architektury, otázky náboženství, víry a "The Big Bang Theory". Fakt super. Ale stejně mi tu "něco" chybí... Chápu, je to už 5. díl na obdobné téma konspirací, symboliky atd. a je těžké nevykrádat sám sebe.
Ale spojení Brown + Langdon se prodává, tak proč ne :)

Dunda666
17.09.2019 2 z 5

Po přečtení mám takové divné pocity. Začátek byl velice zajímavý, zaujal nechtěl jsem od knihy ani odejít. Ale bohužel od druhé poloviny kniha zabředla do stejné řeky, jako jiné a "lepší" knihy tohoto autora a konec opravdu nudil a musel jsem se nutit to dočíst, bohužel konspirační teorie nejdou vymýšlet do nekonečna a "Šifra mistra Leonarda" byla a bude jedinečná

terimila
16.09.2019 4 z 5

U Browna se u mě vyloupla vlastně hrozně jednoduchá šablona. Strhující úvod v krásným a umělecky okouzlujícím prostředí, útěk a pátrání, do toho rostoucí jiskření mezi Langdonem a jeho sparingpartnerkou, dramatický finále, rádoby světoborný odhalení a postelovej happyend. Můj problém s touhle šablonou je ten, že ta naznačená obří světoborná záhada, která všem převrátí vnímání reality a kvůli které všichni šílí, Langdon ze sebe dělá něco mezi Chuckem Norrisem a Sherlockem Holmesem a druhá strana krvežíznivý lovce... pak nikdy neodpovídá rozuzlení. Pfff. Jako kdyby mi někdo naznačoval, že v kleci za závěsem sedí krvežíznivej tygr, hodiny mě napínal líčením ostrosti drápů a jiskrnosti pohledu toho tvora, a nakonec se tam choulilo mourovatý koťátko, který sice má drápky ostrý jako břitvičky a očka jiskrný, ale tygr to fakt není. U většiny brownovek si proto po pár letech už ani nepamatuju, jak skončily (včetně Šifry, což je smutný). Pamatuju si, v čem spočívaly, kde se odehrávaly, jak mě nadchly, jak se skvěle četly... ale nepamatuju si jejich závěr, a to je prostě u takové knížky obrovská slabina.
Počátek sice tuhle šablonu taky měl, ale s pár odlišnostma - děj se rozjížděl na můj vkus docela pomalu, tudíž to nebylo tak strhující. Ovšem četlo se to pěkně. Palec hore za umělecké zasazení a prostředí - o Gaudím jsem dosud téměř nic nevěděla, ale líčení jeho staveb mě dost nalákalo, takže až budu příští rok dokončovat pouť do Compostely, zvážím prodloužení výpravy o den v Barceloně :) Rozuzlení a odhalení poselství mrtvého vědce se mi líbilo, bylo smysluplné a logické. Jo, a jedno malý velký plus tam ještě je: konečně Langdon v závěru nedostal do postele svého Watsona, pardon, Watsonovou. Konečně zbořena jeho pověst srdcolamače, volejte sláva. Takže i v šabloně Brown to vykazuje spíš pozitivní znaky, proto lepší hodnocení za čtyři hvězdy. Ale jestli si je to udrží, to se uvidí za dva, tři roky, jestli si to rozuzlení budu pamatovat, nebo ho spláchne čas jako většinu dalších brownovek.

Romžiry
11.09.2019 4 z 5

Toto se moc nepovedlo. Ano kniha se četla dobře, ale chyběli šifry, symboly, kódy a i trocha víc akce. Asi nej z knihy byly rozhovory Roberta L. s Winstonem.