Počátek

Počátek https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351159/mid_pocatek-EaL-351159.png 4 2648 725

Robert Langdon série

< 5. díl

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který navždy změní tvář vědy. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

Origin , 2017

mrnka.t
29.03.2020 3 z 5

Znovu napínavé Langdonovo dobrodružství, které čtenáře vtáhne a má spád. I když trochu prediktivní od určité části a musím uznat, že mě konec knihy trochu zklamal, odhalení dvou zásadních otázek, zas až taková bomba nebyla.

luksky
21.03.2020 4 z 5

Příběhy a dobrodružství Roberta Langdona mám hodně rád a těšil sem se na další příběh..ne že bych byl zklamán, ale moc hesel a šifer v příběhu není a hlavní zakončení ,na které jsem z napětím a nadšením očekával, ve mně moc nadšení nevyvolalo...ale jen menší zklamání, i tak dávám 5*z šesti :-)

HockeyGirl
21.03.2020 4 z 5

Brownovy knížky se mi vždycky moc líbily. Brown je jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Četla jsem do něj již všechny knížky a na Počátek jsem se dostala až letos v únoru. Vždycky jsem si říkala, že bych ji už měla přečíst, protože ji mám doma dlouho, ale pak jsem popadla jinou knížku. Ale už jsem se na ni dostala a byla jsem mile překvapena, jak se mi moc líbila. Když je hlavní "hrdina" Robert Langdon, tak se mi ta knížka čte moc dobře. Četlo se mi moc dobře, hltala jsem děj jedním dechem. Bohužel nedala jsem 5*, protože konec mi přišel (na mně) moc komplikovaný, plný slov, kterým ani nerozumím. :D Prostě takový moc odborný a zmatený. Jinak se mi knížka moc líbila. ;)

Ivka164
14.03.2020 5 z 5

Dan Brown opět ukázal, jak výborný je spisovatel. Jelikož jsem přečetla všechny jeho knihy, tak jsem viníka hledala všude. Nakonec mne, jako vždy, závěr překvapil. Jeho knihy se čtou jedním dechem. Člověk má po docteni knihy potřebu se vydat v jeho stopách do měst, ve kterých se dej odehrává.

kacenka72
14.03.2020 3 z 5

Klasický Brown - rychle se čte, dokáže udržet pozornost. Ačkoli jsem odhalila vraha cca v půlce knížky, líbilo se mi zamyšlení na závěr - etika obecně bude podle mě čím dal tím větší společenské téma.

Ronnie68
09.03.2020 4 z 5

Nebyla to špatná kniha, ale nebavila mě tolik jako předešlé díly .... nejvíce mě zaujal až konec knihy ...

x-lee-x
08.03.2020 3 z 5

Mrzelo mě, že jsem hned na začátku uhodla "kdo je vrah", takže jsem knížku asi na měsíc odložila, protože mě nebavilo jak se všichni snaží vyřešit něco, co je očividný. I když musím říct, že ohledně motivu jsem byla mimo.
Chyběly mi tam šifry a hádanky jak jsme u profesora zvyklý.
Ale abych jen nekritizovala, líbila se mi hlavní myšlenka knihy. Dan Brown jako vždy dokázal vytáhnout jednu z palčivých otázek lidstva a dál nám svoji odpověď, která vede k zamyšlení.

wiix
07.03.2020 4 z 5

Nebola to úplne najlepšia Brownovka, dej ma nijak neohúril a napätie som necítila až v kostiach ale úvahy, ktoré mi kniha vnukla na dlhé pochmútne večery (o tom, odkiaľ naozaj môžeme pochádzať a kam ľudstvo smeruje, po smrti a tak) sú podnetné.

Dominika13
19.02.2020 4 z 5

Kniha se mi velmi dobře četla. Brown má dar udržovat ve čtenáři napětí téměř po celých pět set stránek. Z konce jsem byla maličko rozpačitá. Pravděpodobně byl děj natolik vygradován, že už nebylo kam zasadit pomyslnou třešničku. Každopádně smekám před spletitostí příběhu i mistrně používanými jazykovými obraty.

Marsí5
16.02.2020

Určitě se jedná o zajímavé téma, ale myslím, že se ono typické napětí při odhalování finále ztratilo v množství informací, které prezentace v příběhu na diváka vychrlila. Průběh děje byl rychlý, sled událostí byl napínavý, chvílemi jsem skoro nedýchala. Objev samotný už tuhle atmosféru postrádal, jakoby se vyčerpala v průběhu.

Je to kniha, která rozhodně stojí za přečtení. Oproti ostatním dílům mi však závěr tohoto příběhu bohužel "nevyrazil dech" jako ty předešlé (s výjimkou Ztraceného symbolu - ten se moc nepovedl). Doporučuji všem čtenářům tohoto žánru, ve sbírce by rozhodně neměla chybět, jen počítejte s vlažnějším závěrem, než jste u Browna zvyklí ;-)

nycol
15.02.2020 3 z 5

Přijde mi to takové, hm, nudné? Ale za přečtení stojí, pořád je to Brown

Dela111
13.02.2020 5 z 5

Počátek, stejně jako všechny knihy Dana Browna, neobsahuje žádný jednoduchý tuctový příběh. Zápletka je vybudovaná na dvou otázkách, na něž lidstvo hledá odpověď. Opět se tu odehrává filozofický spor mezi vědou a náboženstvím, ale tentokrát není tak vyhrocený, naopak se snaží obě strany smiřovat.
Příběh je dobře vystavěný a promyšlený. Jedinečným způsobem spojuje vědecké informace s fikcí. Odehrává se v historicky atraktivních místech, a proto by knize, stejně jako některým předchozím tohoto autora, moc slušelo speciální obrazové vydání.
Dan Brown si dříve nastavil laťku velmi vysoko a nejen že ji novými knihami nepřeskočil, ale spíše ji snižuje. Přesto knize nechybí správná atmosféra, napětí a poutavost. Ve srovnání s podobnými příběhy jiných autorů stále hodnotím nejvyšším počtem hvězdiček.

lagareta
13.02.2020 4 z 5

Autora jsem docela dlouho nečetla a jsem spokojená, jasně, bylo to jako obvykle, ale to jsem jaksi čekala:) mně se vždycky líbí, že mi donutí hledat další informace... obrázky, fotky staveb, sekty a organizace...a to je dobře! V Barceloně jsem byla stejně jako v klášteře, kde kniha začíná a co! Po přečtení mám zrovna chuť se tam vypravit znovu:)

ainny
07.02.2020 4 z 5

Typický Brown, čtivý a poutavý, ale... Hlavní finále mi nevzalo dech a některá odhalení nepřekvapila. Ale i tak to za přečtení rozhodně stálo.

MilanCFC
06.02.2020 3 z 5

Tak už ani nevím, jak by se měl Brown vrátit na vrchol, protože ta kvalita bohužel jaksi upadá. Téma si Brown umí zvolit dobré, dobře ho i zpracuje, ale nechybí tomu už nějak šťáva? Ačkoliv mě docela pobavil Winston. Snad kdyby si vybral pro další knihu prostředí Prahy, když tu docela nedávno byl, tak by mě opět navnadil.

Tabby
02.02.2020 5 z 5

Prostě typický Brown, skvělý, strhující, zajímavý, nápaditý. Mě to neskutečně bavilo.
V tomhle díle se více dotýká moderní technologie, a její vývoj. Ale zároveň je tam i trochu historie, honičky a hádanky. Zajímavé jak z obyčejné knihy, obrazu nebo něčeho jiného dokáže Brown vše propojit a vymyslet takovouhle zápletku plnou intrik a spiknutí a podat to uvěřitelnou formou.
A opět jsem další informace hledala na internetu, což hrozně oceňuji, když vás někdo umí tak nadchnout, že si musím obraz, knihu nebo nějakou informaci dohledat na internetu. :)

tomexx
01.02.2020 4 z 5

Veľmi zaujímavý námet (môjmu srdcu blízky), zápletka a pestré vykresľovanie prostredia - ako to býva zvykom u Dana Browna. Tentokrát bol ale dej trochu predvídateľný. Za mňa samotný dej nedosahuje kvalít starších diel, ale tie štyri hviezdičky si to zaslúži.

martineknatasa
30.01.2020 5 z 5

Mě se kniha líbila. Doporučuji k přečtení.

lapagerie
29.01.2020 2 z 5

Zdá se mi, že se Brown už poněkud vyčerpal. Kniha se sice čte hezky, ale neměla spád a švih. Téma zajímavé, jako vždy, ale na rozdíl od třeba Andělů a démonů mi bylo úplně šumák, jak to dopadne. Děj se opakuje podobně jako v ostatních dílech - Langdon a nějaká kočka utíkají před pronásledovateli a za pochodu řeší nějaký ten celosvětový problém. Je to obehraná písnička.
Líbilo se mi jako vždy spousta okolních informací, autor si skutečně dává práci s rešeršemi a o zvoleném tématu rozhodně ví, co říci.

Lady Greystoke
28.01.2020 5 z 5

Líbí se mi jaké má Brown zajímavé nápady a někdy mu to do sebe i docela zapadá. A hlavně má neskutečně načteno. Ale jeho styl je občas příšerný. Snad to v originále zní líp. Osobně oceňuji tu informativní stránku románu (Barcelona, Gaudí, Blake, Sedmá říše Technium) a absence brutálně strhujícího děje mi až tak nevadí. Ano, taky jsem věděla drahnou chvíli před oficiálním odhalením kdo byl kdo, ale s tím se, myslím, i počítalo.

náboženství Španělsko tajemství umělá inteligence věda

Dan Brown
americká, 1964