Inferno - Peklo

Inferno - Peklo https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169710/mid_robert-langdon-inferno-peklo-qaB-169710.jpg 4 4367 787

Robert Langdon série

Vzrušujúci život Roberta Langdona pokračuje! Známy a uznávaný symbolista sa tentoraz ocitá v srdci Talianska, kde sa rozpúta napínavé dobrodružstvo okolo jedného z najtajomnejších literárnych diel v histórii. Langdon sa musí postaviť tvárou v tvár súperovi, ktorý ho zavedie do sveta klasického umenia, tajných chodieb a futuristických zbraní. Kľúč na nezodpovedané otázky je skrytý medzi riadkami Danteho Pekla a symbolista sa opäť vrhá do boja s časom, aby odvrátil skazu sveta...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Inferno , 2013

Majto
16.02.2023 3 z 5

Čo napísať po prečítaní štvrtej knihy s R.L. v hlavnej roli a neopakovať názory (či už pozitívne či negatívne) z predošlých príspevkov. Síce má čítanie bavilo o trošku viac ako pri Stratenom symbole, no oveľa menej ako pri prvých knihách. Pomaly vyprchala "atmosféra tajomna". Mám ešte požičané 2 Brownove knihy a trochu váham čo s nimi...

georginaa
11.02.2023 4 z 5

Když jsem se dala do čtení této série, tak i když se mi to zdá pořád dokola to samé, chci tuto sérii dočíst celou. Takže zase se dostáváme k plnění různých šifer, běhání z místa na místo, odkrývat plno tajemstvích a dopátrat se k samotnému cíli, zachránit lidstvo před zkázou. Je to dlouhé čtení, ale svým způsobem se mi to docela líbí.

roman9276
27.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Se čtvrtým pokračováním mám pocit, že se nám někde zasekla deska, která hraje pořád dokola a dokola a dokola. Kupodivu mě tady bavily popisy různých památek, muzeí a Dantova pekla než samotný příběh. Tohle mělo snad nejvíc hluchých míst z celé série. Do čtení jsem se nutil, celkově zápletka mi přišla zajímavá, ale oproti předchozím dílům rozhodně nejslabší. Autor se tady opakuje s další sexy chytrou kráskou, úniky na poslední chvíli a byl jsem hodně na rozpacích s tím, že Langdon zná snad každý kout každého muzea, to už působí hodně uměle. Trochu se bojím pustit do posledního dílu.

Kamcatak
16.01.2023 3 z 5

Buď kvalita Brownova vyprávění lehce upadla, a nebo jsem jako čtenář postupně trochu vyspěla (a možná obojí současně) a dívám se na obsah více kritičtěji. Vypravěčovi se nedá věřit, nebo spíše se nedá věřit Langdonovu pohledu na události, jak se ostatně dozvíme ke konci knihy a nastává velký zvrat v příběhu. Přesto děj ubíhá neskutečným tempem a není snadné se odtrhnout.
Moje hlavní výtka ale patří k několikarému detailnímu slovo od slova stejnému popisu videa (jak už bylo i zde zmíněno..), to bylo jak utrpení číst to stále dokola. Snad kvůli tomu dávám o jednu hvězdu méně.

Podrobné popisy míst, památek a uměleckých děl mi nevadily předtím a nevadily mi ani teď, ráda si při četbě konkrétní místa a památky hledám na googlu a dodávám si tak vizuálního průvodce.

Téma přelidnění a jak zachránit lidstvo mi přišlo moc zajímavé a důležité. Ať to může být sebevíce kontroverzní - data o populaci zmíněná v knize jsou skutečná a my jako lidstvo tomuto problému budeme pravděpodobně opravdu muset čelit. A jak řekla Sienna: "Zabil bys dnes polovinu lidstva, kdybys věděl, že to náš druh zachrání před vymřením?"
Nic není černobílé...

Blancheerka
12.12.2022 4 z 5

Číst Brownovy knížky přirovnávám ke sledování akčního filmu, plného zvratů, akce, nedůvěryhodných spojenců a hlavně ,,padoucha,,, který před svým dokonalým plánem jak zničit, zachránit nebo ovládnout svět, varuje dostatečný počet lidí, kteří by mu v tom snad mohli i zabránit :D Knížka mě sice opravdu bavila, je to čtení napínavé, strhující a poutavé, ale čtvrtá knížka na to samé téma byla už i pro mě trošičku moc :) Doporučila bych autorovi načerpat inspiraci z jiného soudku, než se potopí do něčeho, co už za to stát nebude. Naštěstí u této čtvrté knížky to ještě není znát, je tu jen jakýsi pocit, že se to stane již brzy ;)

Milosz
08.12.2022 2 z 5

(SPOILER) Další z řady Brownových turistických průvodců s příběhem, tentokrát po Florencii, Benátkách a Istanbulu. Na začátku se geniální symbololog Robert Langdon probudí s amnézií (ano, opravdu!) v nemocnici ve Florencii, neví, jak se tam dostal, když tu se ho pokusí zabít Lisbeth Salanderová. Zachrání ho geniální atraktivní femme-fatale lékařka s IQ 208, se kterou pak po zbytek románu utíká před tajemnými zabijáky kolem slavných budov, soch a dalších uměleckých artefaktů, které Langdon během útěku detailně čtenáři všechny popíše, a má trauma z toho, že ztratil hodinky s Mikymauzem. Na útěku využívají spoustu tajných chodeb, neboť Langdon se před lety zúčastnil VIP tour po tajných chodbách a zná tedy každou tajnou chodbu v Itálii. Na útěku sledují stopy zanechané geniálním superbohatým padouchem s patřičně padoušským jménem, který chystá NĚCO STRAŠLIVÉHO a stopy zanechal schválně, aby měl Langdon co dešifrovat. Meanwhile, v jedné supertajné organizaci sledujeme video, ve kterém padouch vysvětluje, co strašlivého se chystá udělat. Video uvidí postupně asi 5 osob, a čtenáři je pokaždé znovu detailně popsáno, aby si ho čtenář pořádně zapamatoval. Ke konci knihy se odehraje VELKÝ ZVRAT a vyjde najevo, že vše, co se odehrálo předtím, bylo úplně jinak, a tam, kde šlo o život, šlo o hovno, ale autor to fikaně čtenáři zatajil pomocí Langdonovy amnézie, aby to bylo víc napínavé. Na konci knihy je zachráněn svět. Vlastně to byla děsná píčovina, ale bylo to zábavné. SPOILER: Hodinky s Mikymauzem se nakonec najdou.

Timkim
18.11.2022 2 z 5

Nedoposlouchano. To se vážně nedalo. Pod přívalem památek, historických fragmentů a odkazů, pod popisem maleb, kreseb, fresek a soch, které bych nepoznal ani s cestovní kanceláří se nám někde toulal samotný příběh. Kdesi....ve Florencii jsem byl, většinu míst navštívil, ale tady to bylo hnáno do extrému. Do poloviny jsem čekal a nic. Autora si odskrtavam, čím vic knih on něho slyším, tím víc je to únavné. Život je krátký na to, promrhat ho takovou slataninou. Jen za dvě a to jen díky 300 stránkové přednášce o historii a dějinach umění.

Nikkiproch
17.11.2022 5 z 5

“Nejtemnější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kdo si v časech mravní krize zachovávají neutralitu.”
V kontextu překročení 8 miliard na planetě je to zajímavé čtení.

JointlieKat94
15.11.2022 3 z 5

KONEČNĚ dočteno. Tím nechci říct, jako že konečně už to mám za sebou a byla to nuda.. téma bylo fakt super! Moc se mi to líbilo a četlo se to moc dobře, když jsem teda zrovna číst chtěla.. jen v tomhle jediném případě, jsem víc času chtěla dělat spíš něco jiného. Trvalo to dloooouhých 17 dní a já myslela, že mám čtecí krizi.

Dan Brown jakoby snad předvídal, či co. Přelidnění planety. Šířící se pandemie. To jsou věci, které by se měli řešit (spíš teda to přelidnění!). Napsal to fakt neuvěřitelně. Celkově ale tuto knihu hodnotím jako průměrnou, z těch všech od Browna. :)

Charlie119
02.09.2022 5 z 5

Děsivá možnost, že by nastalo něco podobného... Ale ne, že by na tom nebylo nic pravdivého

vosje
03.08.2022 5 z 5

Mám Dana Browna ráda, takže jsem se na knihu docela těšila. A musím říct, že nezklamal. Tohle byla zatím asi nejnapínavější kniha z těch, co jsem od něho četla.

charlizee
17.07.2022 2 z 5

(SPOILER) Úvodem musím zmínit, že Dana Browna za to, co dokázal, obdivuju a taky to, že jsem dostatečně uvědomělá a skutečně jsem neočekávala žádný literární klenot. Přistupuju k Brownovi jako k ryze komerčnímu bestselleristovi, který píše tak, aby se zavděčil masám.
Bohužel to s každou další knihou přináší čím dál větší potřebu šokovat, kombinovat a vymýšlet ještě více obskurní konspirační teorie. Nicméně se zdá, že se podobný přístup vyplácí, protože negativní hodnocení Inferna se tady hledá nesnadno… :))
Na knížku jsem se těšila coby na dovolenkovou oddechovku. Mnohem častěji než pohodu jsem ale cítila zvýšený tep z nelogičností, které se na stránkách odehrávaly. Ke konci se sice překombinováním všeho lapsy vysvětlí, o to víc šablonovitě to pak začne působit. Moje panenky jsou protočené do zásoby na rok dopředu. :)
Vůbec celá ta základní premisa, že bioterorista jedná tak neúčinně, že odhalí epicentrum vypuštěného viru, je dost pochybná… Tenhle ještě navíc nezapomene souřadnice místa zakódovat tak dokonale, že to vlastně odporuje i tomu, pro koho byl vzkaz s “mapou” zamýšlen.
Jasně, Langdona tam sice Brown nějak nacpat musel, a co mi právě nakonec vadilo úplně nejvíc, byla jeho naivita. On se tady neustále diví, že ho někdo pronásleduje a jde mu po krku… Sice trpí krátkodobou ztrátou paměti a nevzpomíná si na svých posledních pár dní, ale tohle zavání spíš celkovou amnézií - copak předchozí dobrodružství s ilumináty, církví, svobodnými zednáři a kdo ví s kým vším nebyla podobně dramatická?

Ale do Florencie, Benátek i Istanbulu si zajedu znovu. Cestopisná lákadla má Dan Brown zmáknuta dokonale.

MonikaBobo21
16.07.2022 5 z 5

Já tento žánr miluju

janka2000
30.05.2022 4 z 5

Klasický Dan Brown - zajímavá a tajemná zápletka, skvěle napsaný. Nezklamalo, ale nebylo to ani nijak extra.

vladislav6610
21.04.2022 5 z 5

V okamžiku, kdy si myslíte, že chápete souvislosti a děj, je najednou vše jinak. Autor útočí na vaše myšlenky, vzpomínky i představy. Čtení, od kterého se neodchází.

tanecnica
02.03.2022 4 z 5

Číst tuto knihu v době celosvětové pandemie je "zážitek na druhou". Skvělá kniha perfektního autora, k tomu vlastní zážitky a atmosféra ve společnosti... Knihu jsem poprvé začala číst v roce 2014, ale nebyla na ni správná chvíle, nemohla jsem se začíst. Asi to čekalo na správné okolnosti. A ty tady teď jsou. Knihu určitě moc doporučuji, Dan Brown mě opět nezklamal.

boruf
19.02.2022 4 z 5

Tak jako předchozí Brownovi knihy o profesoru Langdonovi, mě i tato velmi rychle vtáhla do děje a nepustila až do poslední stránky.

milena8281
25.01.2022 5 z 5

Tenhle díl se mi četl docela těžce. Kniha byla skvělá, napínavá, strhující, ale v kontextu současné "pandemie" naprosto mrazivá. Bylo mi z toho doslova úzko. Problém přelidnění je bohužel skutečný, a je nejspíš jen otázka času, kdy přijde na přetřes nějaký nápad, jak jej řešit.
Nikdy mě nenapadlo, že Danteho Peklo je tak důležité dílo. Překvapilo mě, kolik dalších uměleckých děl se jím inspirovalo. Tohle se prostě ve škole neučí a myslím, že je to velká škoda. Bylo to velmi poučné a zajímavé.
No a Robert Langdon je pro mě úžasná postava, jakou budu těžko nahrazovat nějakou jinou.
Celou sérii jsem si neuvěřitelně užila a vůbec by mi nevadilo, kdyby knížek o RL bylo víc.

Jack93
20.01.2022 5 z 5

Kniha, která vás donutí k okamžité organizaci zájezdu do Florencie, Benátek a Istanbulu. Tohle je umění skvělých spisovatelů - vylíčit prostředí, v němž se příběh odehrává, natolik přitažlivým způsobem, že byste se tam ihned vydali. A Mr. Brown vás k tomu ještě inspiruje k přečtení Dantovy Božské komedie...
Inferno se mi líbilo víc než Ztracený symbol a stejně jako Andělé a Šifra. Dokonce dlouho aspirovalo na to zatím nejlepší dílo z celé série díky okamžitému vtáhnutí do děje, popisu Florencie, provázání s Dantem a zápletce, jelikož se dá snadno vztáhnout na současnost. Avšak ze závěru jsem trochu rozhozený, byť byl pravděpodobně vhodný. Navíc stejně jako zbytek knihy nabádá k zamyšlení, jelikož vše staví do jiného světla.

Amazonka72
16.01.2022 4 z 5

Klasický román Dana Browna. Zajímavé, napínavé, nosná myšlenka nutící k zamyšlení.
Na knihách D. Browna mě asi nejvíce fascinuje preciznost při popisu míst, kde se román odehrává. Je patrné, že autor musí každé místo velmi podrobně prozkoumat včetně všech architektonických a historických detailů. K tomu se obvykle přidá ještě spojitost s nějakým literárním dílem, v tomto případě jde o Dantovu Božskou komedii.
Co bych opravdu ocenila - aby jeho knihy byly automaticky doplněné právě o náčrtky či plány staveb, které ve své knize popisuje. Hodně by mě to usnadnilo představu o jednotlivých místech. Vím, že v některých vydáních už tomu tak je.
Na druhou stranu jsou popisy někdy až natolik podrobné, že se v nich může čtenář ztácet, pokud dané místo důvěrně nezná. Občas se mi to stává.
Co je na tomto románu také zajímavé, je jeho hlavní myšlenka - tedy přelidnění a případná celosvětová pandemie. V současné době nás nutí k zamyšlení: co když nás všechny krize mají přinutit změnit své chování vůči přírodě, ale i vůči sobě. Vzhledem k blahobytu, ve kterém teď žijeme, je asi nutné přemýšlet o tom, jak daleko ještě můžeme zajít ... co se týče zvyšování životní úrovně a našeho pohodlí. Je to velmi složité téma, vůbec není jednoduché na něj jednoznačně odpovědět, často se týkají i morálních a etických otázek.
Inferno je určitě románem, který nás k přemýšlení nasměruje.