Andělé a démoni

Andělé a démoni https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55993/bmid_andele-a-demoni-mUt-55993.jpg 4 5425 559

Robert Langdon série

V knize Andělé a démoni americký spisovatel Dan Brown poprvé představil postavu hardvardského symbologa Roberta Langdona, který se pak znovu objevuje ve světovém bestselleru Da Vinciho kód. Langdon je při návštěvě Evropy povolán k případu rituální vraždy, k jejímuž objasnění může přispět díky své znalosti v oboru kódů a šifrování a dějin tajných společností.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Argo

Angels & Demons , 2000

ZuzullaM
21.06.2022 3 z 5

To bola paráda! Kniha sa úžasne čítala, bolo ťažké ju odložiť. Čakala som, že rozuzlenie bude iné ako sa ponúkalo a záver ma nesklamal. Niektoré úseky mi ale prišli dlhé a nudnejšie, ale ako celok ma to hrozne bavilo. Hlavný hrdina má teda neuveriteľné šťastie, ale bez toho by to nešlo.
Teším sa na ďalšie stretnutie s Roberom Langdonom :-)

Cabiria
17.06.2022 1 z 5

Poprvé jsem Anděle a démony četla ještě jako studentka cca před 13 lety, tedy v době, kdy panovalo kolem filmů na náměty Dana Browna velké haló a jeho knihy byly bestsellery.
Když jsem se nyní ke knize vrátila, měla jsem už jen mlhavé povědomí o zápletce a vzpomínku, že jde o jednohubku, která rychle a svižně plyne a zhltnete ji na posezení.
Nevím, jestli příběh za ta léta už vyčpěl, nebo jsem prostě jen zestárla a moje preference se změnily, ale opětovné přečtení pro mě bylo zklamáním. Tentokrát mi děj tak příjemně neubíhal, místy jsem se naopak musela spíš nutit číst dál a zejména v druhé polovině mi osudy hlavních hrdinů byly vlastně skoro ukradené. Malá propracovanost postav a jakási jejich plochost by se snad dala odpustit, koneckonců má to být akční krimi, kde jde hlavně o to napětí a dějový spád. Jenže právě ono neustálé střídání jedné akce za druhou a později ( cca v poslední třetině) už i vršení úplných neuvěřitelností na sebe, vyznívá nakonec spíš únavně a otravně. O samotném konci, tedy odhalení toho kdo, proč a jak, ani nemluvě, tam už bych se ani nezdráhala použít slovo slátanina.
Oceňuji poodhalení iluminátské historie na začátku a připomenutí římských reálií, které mi vnuklo touhu se do tohoto města zase po čase podívat.
Musím souhlasit s uživatelem Akana, že režiséru Ronu Howardovi se na základě dost slabého námětu podařilo natočit ještě celkem slušný film.
Ne, nebavilo.

nicolettkaa
17.06.2022 3 z 5

K hodnocení této knihy mě napadá jen věta - je to dlouhé, hodně dlouhé.
Obdivuji autora, kolik si toho musel kvůli sepsání knihy nastudovat. Téma střetu vědy vs. náboženství je ožehavé, ale podle mě bylo podáno zajímavě. Konec dost překombinovaný a přitažený za vlasy. Za přečtení stojí. Za jedno přečtení.

Warty
06.06.2022 5 z 5

Prostě a jednoduše paráda. Propracované a napínavé, popsané tak, jako kdybych sama běhala po Římě s hlavními hrdiny.

Haloon
25.04.2022 5 z 5

Epický souboj vědy a víry přímo v srdci kolébky moderní civilizace. Ani jedna strana nenechá na druhé nit suchou. Dílo otevírá desítky úvah a myšlenek, které rozhodně mají své opodstatnění.
Kdo je to tenhle Brown? Zjistil si o Vatikánu a církvi první poslední a předkládá nám moudré myšlenky, kterým čtenář rozumí. To celé pak zabalil do napínavého děje, jak předvařenou porci pro Hollywoodský trhák. Sem s dalším Brownem!

Filomena1961
19.04.2022 4 z 5

Kniha plná napětí, čtivá. Hlavní hrdina Robert Langdon dokáže řešit neřešitelné situace. Má neuvěřitelnou paměť a vysokou inteligenci a od toho všeho se všechno odvíjí.

Tracyenka
17.04.2022 4 z 5

Knihu jsem četla už před lety v době, kdy byly příběhy od Browna hodně populární a byla jsem z ní tehdy taky unešená. Po nynějším opětovném přečtení už tak nadšená nejsem, nicméně knize se nedá upřít tajemná atmosféra a poutavost. Příběh se čte opravdu dobře, děj ubíhá rychle a o momenty překvapení v něm není nouze. Hodně se mi líbí popis reálných míst i děl, některé pasáže mě donutily googlit a zjišťovat o lokalitách nebo předkládaných informacích víc podrobností.
Celkově knihu hodnotím kladně, i když finální rozuzlení je až přehnaně přitažené za vlasy.

lucifess
26.03.2022 5 z 5

Svižné a příjemné čtení. Provázání jednotlivých detailů je až neuvěřitelné. Jak vše do sebe ve finále zapadá. Tleskám. Náboženská ikonologie a symbolologie v podání postavy prof. Langdona je pro mě téměř záruka klasiky, která nezklame.

Hermiona419
17.02.2022 4 z 5

Vcelku naučná a poutavá kniha. Chvílemi mi přišla lehce překombinovaná, ale jinak působí dobrým dojmem. Za mě určitě ano, i když na vybrané Brownovy tituly rozhodně nemá.

cvpython
14.02.2022 5 z 5

Velice čtivé a napínavé.

intelektuálka
11.02.2022 4 z 5

Další ze zajímavých / a obsáhlých/ děl tohoto autora .... souboj vědy a víry ....

Známá postava symptomologa Roberta Langdona - a zde mne vždy překvapí autorova znalost a návaznost zjištěných fakt ....

Koho by nezaujala otázka vzniku tohoto světa - počínaje knihou Genesis....

A informace o římských památkách a hledání cesty osvícení ....

Lidstvu opět hrozí nebezpečí a v Římě probíhá konkláve - jak se to Langdonovi s Viktorií podaří vyřešit ?

Já si vždy z knih tohoto autora vyberu to podstatné - a jeho fabulace mě baví ...

Víra potírající vědu ? Anebo naopak ? N a tyhle otázky kniha odpovídá ....

DomYell
08.02.2022 5 z 5

Nemel jsem zadne ocekavani, o autorovi temer nic nevim... A trosku blaznovina, ale krasne strelena a letici, jak sip

SittingBull
05.02.2022 1 z 5

Oblaky sebazaprenia ma stálo dočítať sa konca - no a ten ma skoro zabil. Americké špeciálne jednotky sa musia ešte veľa učiť, ako sa lieta a bezpečne pristáva na dverách od garáže. Po výbuchu supernovy, ej, čo to hovorím, antihmoty. Autor ma dohrial už mnoho razy, no teraz to poondial úplne, lebo nemá šajn o antihmote a o jej správaní pri styku s hmotou. Žiaden výbuch, absolútne nie, také predstavy majú v hlavách deti a tí najhlúpejší holywoodskí filmári. Človek by čakal, že autor si naštuduje z odborných zdrojov aspoň nevyhnutné minimum o základnom kameni zápletky románu, ktorý píše. Nie, nenaštudoval. Predložil čitateľom technicky nezmyselné puzzle, kde sa behá po Ríme s vyplazeným jazykom kvôli niečomu, čo vôbec nemôže byť. Všetci sa na všetko mohli vyfláknuť a ísť na pivo, nič by sa nestalo. Aj Dan Brown, ktorý mieša bestselerový guľáš (už koľký) z tých istých zaručených surovín, aby to zasa strhalo čísla predaja a zaplatilo novú jachtu. S literatúrou to má spoločné len to, že sa vyplytvalo veľa písmen a Laco s Pištom u nás vo fabrike to čítajú počas obeda a kvickajú na to tresku a otrusinky zo žemle.

Akana
04.02.2022 2 z 5

Každý vášnivý čtenář se bude do krve bít za to, že filmová adaptace nikdy nemůže překonat svůj literární předobraz. A ono to většinou odpovídá skutečnosti. Ovšem najdou se výjimky. V časech brownovského boomu jsem jeho romány obcházel s opodstatněnou nedůvěrou k pomíjivé popularitě bestsellerů a ani později jsem neměl důvod to měnit. Filmy (Šifru a Anděly a démony) jsem ale zkouknul a konstatoval, že pokud divák nemá vysoké nároky, jde o sice naivní, ale poutavé a slušně natočené oddechovky. Když jsem teď po letech sáhnul po audioverzi obou knih k "předspánkovému" poslechu, docela mě zaskočilo, že obě literární předlohy, které by podle selského rozumu měly být přeci jen o něco vrstevnatější, inteligentnější a propracovanější než povrchní hollywoodský blockbuster, jsou ve skutečnosti ještě hloupější. Tady je bez jakékoli ironie třeba složit poklonu režiséru Ronu Howardovi, že z tak primitivní látky dokázal vykřesat celkem napínavé a neurážející thrillery. V případě závěru Andělů a démonů pak vynecháním těch nejkřiklavějších pitomostí prakticky zachránil celý příběh. Nevím, jestli stejnému srovnání podrobím Inferno, protože tady je už i film dost přitažený za vlasy.

capricorn__
23.01.2022 5 z 5

První díl ze série se mi líbil dokonce i o něco více než "Šifra mistra Leonarda". Dan Brown mě zaujal tím, že dokonale spojil dohromady historii a detektivku, jeho kreativita se skvěle mísí s jeho znalostmi a výsledkem je velmi poutavá, napínavá kniha, která skoro nejde pustit z rukou. Líbí se mi i kombinace vyšetřovatelů, jejich povahy jsou mi blízké a stejně tak se mi líbilo i tajemné prostředí. Na konci to podle mě Brown trochu přepískl s dramatičností a bizarností, která by se v katolickém prostředí, o kterém píše, rozhodně stát nemohla. I přesto jsem si knihu užil a vřele ji doporučuju. Za mě jedna z nejlepších detektivek, které jsem přečetl.

kalinka99
13.01.2022 5 z 5

Za mě výborný příběh. Od autora jsem nic nečetla a ani neviděla žádný film, takže jsem nadšená. Od začátku do konce příběh ubíhal a stále se objevovali nové poznatky s tím, že do finále jsem vůbec netušila jak to dopadne. Propojení historického města Vatikán s církví a novodobého vynálezu posunulo knihu na první příčky nejlepších knih, co jsem kdy četla.

boruf
29.12.2021 4 z 5

Kniha mě hned na začátku chytla a až do konce mě nepustila. Tento typ vyprávění, záhady a jejich rozplétání mě opravdu baví.

Karoley
27.12.2021 5 z 5

Z propasti času povstává dávné bratrstvo, aby zničilo nejposvátnější baštu křesťanstva. Vatikán..

Naštěstí je tu ale nesmrtelný Robert Langdon! Pátrání po skrytých symbolech iluminátů mě moc bavilo - vždycky jsem si danou památku nebo umělecké dílo našla na internetu a snažila se spolu s hlavním hrdinou přijít na další vodítko. Právě to propojení historie a fikce se mi na Brownových knihách strašně líbí.
Zatím u mě vede Šifra mistra Leonarda. Teď jdu na Ztracený symbol!

Rihatama
27.12.2021 5 z 5

Symbolog Robert Langdon je v úvodním Brownově podání menší knihomol a suchopár, než jak jej vykreslil režisér Ron Howard, i než jak je Langdon popisován v navazujících dílech. Jeho znalosti religiózní historie, tajemné okolnosti volby nového papeže nebo série úmrtí vysokých církevních hodnostářů, tzv. preferiti, vč. samotného papeže, i snaha o jejich vyřešení a odhalení pomstychtivých iluminátů dříve, než dojde ke naprostému zničení Vatikánu, nadto tvoří více než přitažlivý mix.

Jedna z mála Brownových knih, kdy jsem nejdříve viděla film. Překvapilo mě, jak moc se scénář filmu odchýlil od knihy, nepochybně s Brownovým souhlasem. Četbu jsem si navýsost užila, i když můj favorit to přece jenom není. Ráda jsem se taky prostřednictvím Langdonova pátrání vrátila do klikatých uliček Říma, jeho prosluněných náměstí a navštívila mně důvěrně známé římské kostely. A pochopitelně baziliku sv. Petra. Měla jsem jedinečnou příležitost navštívit i posvátnou půdu pod bazilikou, kde se v hloubce cca 7 metrů v klikatých katakombách nachází hrob sv. Petra, Brownovo vyprávění jsem tak měla živě před očima. Příjemné uvedení do série, která si mě zcela získala.

JointlieKat94
14.12.2021 5 z 5

Vskutku vydařené dílo. Dlouho, předlouho tomu je, co jsem viděla filmy, myslela jsem, jak si z toho jakžtakž pamatuju, no skutečnost byla vcelku jinde a já zjistila, že si pamatuju maximálně hlavního "hrdinu" a možná obličej camerlenga.. takže jsen byla vážně překvapená z konečného rozuzlení.

Četlo se mi vážně skvěle, byla jsem napnutá každou stránkou víc a víc. Zápletka, historie a detaily, místo, popis konkláve (fakt zajímavý!) všechno bylo skvělý, dobře propracovaný a mně se to moc líbilo. Rozečítám další díl. :)