Řeka bohů: Román ze starého Egypta

Řeka bohů: Román ze starého Egypta https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263031/bmid_reka-bohu-1kM-263031.jpeg 5 2193 339

Řeka bohů / Rieka bohov série

Pravěký Egypt byl zemí faraonů. Královstvím vybudovaným na zlatě a legenda zničená chamtivostí po bohatství a po moci. Ústy neobyčejně nadaného otroka Taity je čtenář vtažen do velice živého a barvitého příběhu, který se rozvíjí s napětím a prudkostí již od první stránky, a tak se mu dostává možnosti vžít se do tajemna pradávných dob.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Alpress

River God , 1993

Fillipa
25.07.2015 1 z 5

Díky, pif69, nebýt pokračování komentáře, dala bych Ti palec :-)

pif6912.01.2015

Plútarchos
16.07.2015 4 z 5

Řeka bohů je vymyšlený příběh situovaný do starověkého Egypta. Z historických skutečností jsem schopen uvěřit snad jen tomu, že existoval Egypt, řeka Nil, faraóni a otroci, ze zvířat pak sloni, krokodýli a hroši! Vše ostatní beru s rezervou jako autorovu invenci a fantazii. Protože nejsem egyptolog, musel bych si další fakta vygooglit. Jenže takový přístup k Smithovu románu by nebyl košér. Je to krásné a dojímavé čtení. Zejména je zábavný "skromný" otrok Taita - všudybyl, všeuměl a všeználek - z jehož pohledu je příběh vyprávěn v "ich" formě. "Navzdory všemu jeho bombastickému vychloubání a ješitnosti mě otrok Taita přitahoval a já k němu pocítil náklonnost překlenující tisíciletí, která nás dělí. Zůstalo ve mně poznání, jak málo se změnily city a touhy člověka za celý ten čas..." I když to může být právě Wilburyho podání, které tento dojem vyvolává. Každopádně, teprve závěr knihy je excelentní a plně gradující po docela dlouhém až únavném výčtu Taitových dovedností a umu. Pokud se začtete do příběhu královny Lostris, Velkého lva Egypta Tana, prince Memona a otroka Taity (lékaře, filosofa, architekta a stavitele, botanika. zoologa, chovatele, vynálezce, vojevůdce, malíře, řemeslníka, proroka, divadelního dramaturga atd. - nad nějž lepšího není v celém Egyptě), zahrnujícího cca 40 let života egyptské společnosti, příběh životní lásky, věrnosti, hrdinství, intrik a bojů, nebudete litovat. Konečné hodnocení je 80%.

Tiffany
08.07.2015 5 z 5

Dokonalost !!

ivzu77
18.06.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem poprvé četla před 18ti lety a už tehdy jsem si řekla, že po ní určitě ještě ve svém životě znovu sáhnu. Hned jsem si ji tehdy koupila do své domácí knihovny a následně postupně v dalších letech všechny další tři díly. Když na podzim 2014 vyšla pátá kniha v této sérii, která přímo navazuje na první díl, tak jsem si řekla, že na knihu nyní přišel její čas. A vzala jsem si ji na naši letošní zahraniční dovolenou do EGYPTA. Takže místo, kde jsem ji četla ještě pro mne umocňovalo ten příběh. Otrok Taita je skvělý vypravěč. Obdivuji, co vše za život vytvořil, vymyslel, vynalez, prozkoumal, namaloval, vymaloval, sestavil, objasnil .... jen si říkám, že přeci jen je to krásný román, ale musím popátrat po tom, kolik z toho jsou historická fakta. Příběh oddanosti, příběh o lásce ..... Knihu miluji a hned jdu dneska na ten pátý ( druhý ) díl.

jirka5239
31.03.2015

1000x a stale poprve :) neuvetritelne strhujici kniha

stopař
14.03.2015 5 z 5

První přečtená kniha od tohoto autora a moje srdeční záležitost....

Nunee
23.02.2015 5 z 5

Do Taity jsem se zamilovala. Krásná kniha, úžasně čtivá. Doporučuji :-)

LauraK
29.01.2015

Krásné čtení, které mne uchvátilo a čtu od tohoto autora i další knihy. Za mne mohu vřele doporučit

pif69
12.01.2015 2 z 5

Přečetl jsem Waltariho Egypťana Sinuheta ,několikrát , a ve srovnání s tímto románem mi Řeka bohů připadá jak čtení pro mateřské školky. Nedočetl jsem a v polovině knihu odložil . Z mého pohledu Řeku bohů 1 nebrat . Ale pozor , abych nebyl ke Smithovi nespravedlivý - Řeka bohů 2 mě naopak uchvátila a přečetl jsem ji jedním dechem .

rabor
27.11.2014 4 z 5

Povedené vyprávění otroka Taity. Pokud ho ještě neznáte, vězte, že Taita je nejlepší lékař starého Egypta a nejenom lékař, též nejlepší architekt, malíř, filozof, řemeslník, botanik, zoolog a chovatel zvířat, prorok, geniální vynálezce (kterému např. stačí jen púlden na lodi k tomu aby vynalezl vodní čerpadlo a kloun), dramaturg, strážce Nilu atd. atd., především a hlavně je to ale oddaný služebník, který nezná většího štěstí než sloužit své paní. Že je to tak trochu k neuvěření? Ano je. Naštěstí Taita krom všeho je velmi dobrý vypravěč a i když na svých "svitcích" zaznamenal skutečné historie co by se za nehet vešlo a všechno to spíš připomíná pohádku pro dospělé, nezbývá nic jiného než to celé přečíst a zvolat Bak-her!!

Edona
23.10.2014 4 z 5

Kdekoliv jsem se ptala na doporučení knih z prostředí starověkého Egypta, pokaždé zazněla Řeka Bohů. Neváhala jsem tedy, dala na doporučení ostatních čtenářů a knihu si přečetla. Byla jsem mile překvapena vykreslením celého románu, vypravěčem Taitou a nechala jsem se unést kouzelným prostředím Egypta. Je pravda, že jsem knihu četla skoro měsíc, ale o to více jsem si ji užila a o to více se mi vryla pod kůži. Řeku bohů rozhodně doporučuji, protože stojí za přečtení. Na závěr dodám varování, aby jste se knihy nedrželi jako pohledu do historie, neboť historické události je opravdu třeba brát s rezervou. Nakonec je to přece příběh o lásce, která tady byla, je a vždy bude.

Richie1
16.10.2014 3 z 5

Velmi čtivý dobrodružný román, posazený do období starověkého Egypta (zhruba konec 12. dynastie a začátek druhého přechodného období). Historická úroveň románu je ovšem velmi nízká - historické události popisované autorem lze brát pouze s velkou rezervou, popř. je nutné je zcela odmítat jako zřejmou fabulaci.
Román je šikovnou kompilací dobrodružství, romantiky, lásky i zrady, což z něho činí vyhledávané a všeobecně uznávané dílo - pro mě ovšem díky historické nevěrohodnosti pouze lehce nadprůměrné kvality. 65%

KláraV.
02.10.2014 4 z 5

Kniha je to krásná, dějově bohatá, ale bohužel mě moc nenadchly dlouhé rozmluvy o krajině Nilu apod.. Kdyby se tyto časté pasáže zkrátily, dala bych plné hodnocení.

hancass
21.09.2014 5 z 5

Skvěle napsaná historická kniha, četla jsem již dvakrát. Nejlepší díl ze serie.

Pawlisman
16.09.2014 5 z 5

Tak jako všechny ostatní legendární knihy ze starého Egypta (Sinuhet, Farao) je i zde, zase v trochu jiném pojetí, krásně zaznamenán tehdejší život a myslím, že propracovaný příběh nikoho nezklame.

Samira
30.08.2014 4 z 5

Dala jsem na mnohá doporučení a musím říci, že je to opravdu propracované a výborné dílo. Důvod, proč dávám o hvězdičku méně je ten, že ačkoli knize neupírám nesporné kvality, tak mě úplně nechytla, přečtu si, ale i druhý díl a uvidím jestli se to změní.

ritz
23.07.2014 5 z 5

Romány série Řeky bohů jsou moje oblíbené, historie, dobrodružství, výborně namíchané.

Aniday
21.07.2014 5 z 5

ještě jsem nikdy nečetla o tak uchvacující lásce a oddanosti... vstřebávala jsem to každým kousíčkem duše a vědomí a na konci si i poplakala 8)

Modrina
30.05.2014 5 z 5

Toto byla jedna z prvních autorových knih, které jsem četla - a byla jsem naprosto pohlcena. Škoda, že autor nezůstal jen při tomto dílu. :)

Red_Fox
19.05.2014 5 z 5

Přiznávám se, že i ze mě se stala zvědavka a pátrala jsem po pravdivosti celého příběhu. Smith asi vědět, proč konec doplnit doslovem. Moc jsem se nedopátrala, ale třeba se to dovím později, ať už prostřednictvím dalších knih a nebo internetu :D
Každopádně jsem moc ráda, že jsem knihu přečetla. Těsně předtím, jsem četla Egypťana Sinuheta od Waltariho a ten se mi tak zakousl do srdce, že jsem se bála, že si nedokážu pořádně užít jinou knihu ze starověkého Egypta, ale ono to šlo a velice hladce :) Postavy byly zajímavě vykresleny a čtenáři, který má rád tento typ počtení, nezbývá než si vychutnat příběh plný lásky, egyptského písku, válek a celkově lidských životů. Za mě rozhodně palec nahoru! :)

Egypt otroctví starověký Egypt historické romány

Wilbur Smith
britská, 1933 - 2021